Page 5 of 221 FirstFirst ... 23456781555105 ... LastLast
Results 81 to 100 of 4417

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #81
    Registered User prometeu's Avatar
    Mir, ai facut o descriere foarte buna, unui om care nu a avut treaba cu aparatele foto i-ar trebui doua saptamani sa ajunga la concluziile care le-ai trecut tu in primul post daca citeste non stop. Vad ca inca sunt oameni care desi nu se intereseaza si nu detin informatiile prefera sa se contrazica.

Ceea ce a scris Mir in primul post este 100% valabil.

Mir stiu ca ai experienta in domeniu, eu mi-am cumparat un Olympus E-PL1 de care sunt foarte multumit, doar ca ma gandesc la un upgrade si am analizat Sony NEX-5(stiu ca apare un NEX-3C), Panasonic GF2.
    La Olympus ma deranjeaza ca trebuie sa astept foarte mult dupa ce fac o poza pana trec la urmatoarea. Crezi ca Sony sau Panasonic ma va ajuta la capitolul asta? eventual o calitate mai buna a imaginii?

2. Back To Top | #82
    Multumesc pentru aprecieri !

Am testat Olympus E-PL2 si au schimbat procesorul intern, merge mult mai repefe acum. Mergi pana la F64 si joaca-te cu el. :

Olympus E-PL2 Argintiu + Obiectiv EZ-M 14-42mm II Argintiu Kit
    Last edited by Mir; 29-08-2011 at 16:56.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

3. Back To Top | #83
    Registered Boozer Comanche's Avatar
    Jneb00n? De-abia acum faci topicul, după ce mi-am luat deja L22?
    Pare a fi categoria 1 sau 3 în lista ta
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

4. Back To Top | #84
    o parere despre nikon s570 daca se poate ms

5. Back To Top | #85
    Quote Originally Posted by je! View Post
    o parere despre nikon s570 daca se poate ms
    ai citit primul post ?

entry level...nu poti avea multe asteptari de la el. cat costa atata face...sau mai putin . deja e vechi, din 2009 Nikon Coolpix S570: Digital Photography Review
    ce e destul de ok la el este ca zoomul incepe de la o focala echivalenta destul de wide de 28mm
    daca il gasesti pe la 250...300 lei banuiesc ca merita

6. Back To Top | #86
    Registered User Da0s's Avatar
    Cu toate ca am citit primul post, am nevoie de un brigde cu zoom maricel, eventual sa filmeze hd/full hd.
    Am deja un compact mai vechi care a fost si inca il consider bun (Canon A610 - putini mp, poze foarte reusite), dar din pacate am nevoie de zoom si inca nu-mi permit un DSLR.
    Din cate m-am documentat am ramas la urmatoarele modele: (P.S.: Bugetul 1300 ron)

Sony DSC-HX1 - 9.1 MPx, 20x Zoom optic cu stabilizare, 3'' LCD (pret mic in comparatie cu altele)

Nikon Coolpix L120 Negru + Card SD 4GB + geanta Golla Shadow + Incarcator ATC si 4 acumulatori (pret bun si cadouri incluse)

Fujifilm FinePix HS10 (pret putin mai mare, e la limita bugetului meu)

Multumesc anticipat.
    Last edited by Da0s; 19-05-2011 at 10:03.

7. Back To Top | #87
    cel mai putin prost din cele 3 este fuji-ul HS10.
    Dar, de curiozitate poti sa ne explici de ce ai nevoie de "zoom", sau macar sa definesti ce inseamna zoom ? si ce gen de fotografie vrei sa abordezi ?

Si nu stiu de ce in domeniul foto, oricine care intreaba cate ceva despre niste camere de amatori tine neaparat sa precizeze " Nu sunt pro in ale fotografiei " ??? ma depaseste propozitia asta in acest context. De exemplu cand lumea intra pe un forum medical si zice " ma doare burta ? " spune atumat " nu sunt medic generalist, puteti sa ma ajutati ? ....sau pe un forum legislativ....." nu sunt consilier juridic sau avocat, dar am si eu o intrebare, e legal sa injur pe strada ? " ....asa procedeaza lumea ? Desigur ca nu sunteti pro in ale fotografiei cand intrebati de o camera entry level.....wtf!?

8. Back To Top | #88
    Salut daca puteti sa-mi raspundeti repede pana in ora 14 cand trebuie sa plec sa ridic acest colet. Vreau sa achizitionez acest aparat ce parere aveti despre el ???
    L-am ales studiind site-ul acesta.. cred ca este o camera bunicica si se incadreaza in puctul 4, prezentat de tine "Mir". Stima !!
    Fujifilm FinePix JZ300 budget super-zoom camera review: design, controls, lens, stabilisation, screen, menus, drive modes | Cameralabs

Aparat foto digital Fujifilm FinePix JZ300 black FinePix JZ300 black EE

Astept raspuns in continuare... plsss pana in ora 14-14:30.. Multam !!!

PS: Pretul este unul maxim pe care mi-l pot permite... nimic mai mult !!!
    Last edited by larry1790; 19-05-2011 at 10:09.

9. Back To Top | #89
    @Mir, ai dreptate Nu stiu de ce am zis ca nu sunt pro, cand era logic daca am postat aici. In alta ordine de idei, nu o sa mai am nevoie de filmare deci o sa merg pe un DSLR entry, cred ca Nikon D3000.
    Foarte bun acest thread.

Mai am o rugaminte, pentru prietena mea, un compact micut, sa iasa poze acceptabile, ce-mi recomanzi?

10. Back To Top | #90
    sal, ce parere aveti de un Nikon S3000?
    ms.
    CLICK ME CLICK ME !!!!

11. Back To Top | #91
    Pare bunicel. Eu m-am uitat la Nikon Coolpix S3100 Black + Card SD 4GB + Geanta Nikon seria S pentru prietena mea.
    Nu pare sa fie diferenta mare de pret intre 3000 si 3100.

12. Back To Top | #92
    pls si mie un raspuns ca nu mai am mult timp pana la ridicaree.. eu pana acum am citit cateva PRO-uri mai nimic contra.. voi ce parere aveti despre aparat ??

13. Back To Top | #93
    Nu prea stiu nimic despre fuji, dar din descriere pare ok.

14. Back To Top | #94
    Quote Originally Posted by Da0s View Post
    Nu prea stiu nimic despre fuji, dar din descriere pare ok.
    am inteles ca fac aparate destul de bune, undeva pe un site anume aparea dupa canon.. la fiabilitate... ( cel putin la astea mici ca pentru astea m-am tot interesat )

15. Back To Top | #95
    Quote Originally Posted by Da0s View Post
    Mai am o rugaminte, pentru prietena mea, un compact micut, sa iasa poze acceptabile, ce-mi recomanzi?
    compact cu poze acceptabile : Canon S95

16. Back To Top | #96
    Registered User dr_kobold's Avatar
    Buna ziua, nu am stiut unde sa postez so...Am buget 1000ron pentru o camera video(nu ma intereseaza sa fac poze cu ea, doar filmat).Nu prea ma pricep in domeniu asa ca va rog pe voi sa imi recomandati ceva ok in banii astia.Ma intereseaza o camera care sa filmeze hd, sa filmeze bine la departare(cu zoom) si sa fie capabila sa filmeze 2-3 ore incontinuu.Ma intereseaza in special pentru filmat in excursii, petreceri etc.Multumesc anticipat.

YM!11: spiridusumagik
    Gmail: enjustice3192

Respecta si vei fi respectat.

17. Back To Top | #97
    Quote Originally Posted by dr_kobold View Post
    Buna ziua, nu am stiut unde sa postez so...Am buget 1000ron pentru o camera video(nu ma intereseaza sa fac poze cu ea, doar filmat).............
    trebuia sa postezi pe forumul dedicat video, aici : Digital Home-Video

18. Back To Top | #98
    Salut tuturor,

Am citit vre-o 3 thread-uri referitoare incepatorilor inclusiv ce ai scris tu Mir despre categoriile respective...

Chiar daca trebuie sa mai pun ceva bani fata de bugetul alocat oscilez intre cele 2 din titlu
    LX3 sau S95.

Am vazut ca pe F64 LX3 (Categoria 7) e 1.499 iar S95 (categoria 6) e 1.759...acum ce parere aveti? (mai ales referitor la raportul calitate pret)

P.S.: iar daca aveti alt sfat in banii astia este binevenit.
    Multumesc.

19. Back To Top | #99
    Registered User dic1's Avatar
    Mir, super tare clasificarea.
    Nu prea sunt la curent cu noutatile pentru sunt (inca) multumit de batranul Canon S5 IS. Cand l-am cumparat stiam ca are senzorul mic si ca il pot folosi la max ISO 200. Dar voiam si ceva care sa filmeze cat de cat decent si sa se poata folosi zoom-ul in filmare. Singura chestie care ma enerveaza este ca are latenta mai mare la blitz. Nu ma intereseaza inca formatul video HD.
    Crezi ca merita sa fac upgrade la ceva de acest gen care sa aibe zoomul optic si in timpul filmarii, sau e ok inca S5 IS?

20. Back To Top | #100
    daca e pentru filmare da, poti lua altceva care filmeaza HD, deoarece S5 nu stie HD, poti merge pe un TZ10, merge zoomul in timpul filmarii, HD si e mai mic decat S5IS, mai portabil

1.  
Page 5 of 221 FirstFirst ... 23456781555105 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks