brat Magazine de print poze de pe digital
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: Magazine de print poze de pe digital

Registered User GunX's Avatar

Magazine de print poze de pe digital

Haideti sa listam aici cele mai bune locuri din Bucuresti in care va printati pozele de pe digital (hartie lucioasa/mata). Preturi, servicii, timpi de procesare a comenzii si evident, calitate...poate facem un top util pt toata lumea ...

Eu caut de exempl un loc in care sa pot sa imi printeze o poza pe loc. Am fost in doua locuri pana acum, in pta Dr Taberei la un foto Kodak si in pta Kogalniceanu la centrul ala Fuji chiar din statia de troleu si nu au fost nici unii in stare sa-mi traga pe loc un print normal de la o simpla si singura poza 10/15 sa vad cum iese ("stati sa vedeti ca de fapt nu facem asta la noi, vine cineva si le ia, Dvs ne lasati un avans si veniti peste nu stiu cate ore sau mai bine maine.... hei, stati, nu plecati, veniti inapoi....)

Registered User

Cantitate: vreo 100 de fotografii.

Pret: 7.000 lei format 9/13 hartie lucioasa.

Timp: le-am depus la 20:10, tipul mi-a dat un bon si mi-a zis ca sunt gata intr-o ora. Au fost gata la 21:20.

Servicii: tipul amabil, dar habar nu are pe ce lume e. L-am intrebat la ce rezolutie printeaza : la 200 dpi (stiam ca 200 e rezolutia standar la lab-uri), la 300, la 175 linii/inch (doream sa vad daca stie diferenta). Mi-a zis ca la ei nu e asa, ca nu e nici dot/inch nici linie / inch ca e o metoda speciala, bla, bla,. Am lasat-o balta. Am ajuns la 21:15 sa le ridic, dar prea tarziu, tipul tocmai facea retusuri la ultimele poze desi i-am spus sa nu umble la ele.

Per ansamblu, nota 8 din 10.

21
    21 is offline
    127.0.0.1 21's Avatar
    Locatia: metrou piata victoriei, chiar dupa turnichetii de acces

Cantitate: fix 31poze

Pret: 8.900 lei format 10/15 hartie lucioasa

Le-au facut in 24 ore si au iesit foarte bine, da' nu le proceseaza in pasaj, iar tipa de acolo nu raspunde la nici o intrebare. Pe hartie mata pretul este de 9.500 lei. In alta parte nu am facut, asa ca nu pot da o nota.

21
    21 is offline
    127.0.0.1 21's Avatar
    ....ar fi fost interesant daca ar fi scris si alte persoane.....da' se pare ca lumea ori nu e interesata, ori nu scoate pozele pe hartie.

ok, deci daca ma duc in Carrefour imi poate scoate o poza pe loc, nu sa imi zica sa vin peste X ore sau Y zile ?

Moderator kork's Avatar
    In functie de cate comenzi au.
    Recomandarea mea este pentru MAgic Photo - Carrefour Militari - au si hartie mata.

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Centru Fuji digital la Eminescu. Mi-au scos poze 9x13 pe hartie lucioasa cu 7.500 lei PE LOC...in 10 minute am plecat cu poze cu tot. Calitate impecabila.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Registered User gallax's Avatar
    Am saltat un thread de prin ianuarie... pentru cine mai intereseaza!
    http://www.computergames.ro/forum/sh...ad.php?t=70382
    If God is watching us, the least we can do is be entertaining.

Registered User DrPara's Avatar
    la unirea (nu mai tin minte exact lab) au o oferta pt "pachete" de 100,200,etc fotografii procesate din digital
    i can tpye 300 wrods pre minuet

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Mi-am luat aparat digital de 4 zile (sa-l stapanesc sanatos ). Problema e ca aparatele digitale au formatul (raportul) 4:3, ca la TV si monitoare, iar pozele au 13:9. Eu ce fac, tai din poze ? Ca nu vreau sa-mi dea aia resize si sa ma faca mai gras decat sunt

Registered User gallax's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN
    Mi-am luat aparat digital de 4 zile (sa-l stapanesc sanatos ). Problema e ca aparatele digitale au formatul (raportul) 4:3, ca la TV si monitoare, iar pozele au 13:9. Eu ce fac, tai din poze ? Ca nu vreau sa-mi dea aia resize si sa ma faca mai gras decat sunt
    Salut,
    Pozele au format 3:2 (vezi 10:15). Daca te duci la magazin cu poze de o alta proportie, iti vor lasa margini albe pe latura mai lunga a formatului ales (astfel un 4:3 tiparit 15:10 va avea o margine alba de aprox 1 cm pe latime, si la stanga si la dreapta imaginii).
    Daca vrei sa iti umple toata poza, "decupeaza"-le cu photoshop-ul (ala la "selection tool" are o optiune care e implicit "normal" sa faca selectia "fixed aspect ratio" si apoi dai valoarea 2:3 sau 3:2 (depinde de cum e orientata poza).
    Toate cele bune!
    If God is watching us, the least we can do is be entertaining.

BanKer ahile*'s Avatar
    Quote Originally Posted by gallax
    Salut,
    Pozele au format 3:2 (vezi 10:15). Daca te duci la magazin cu poze de o alta proportie, iti vor lasa margini albe pe latura mai lunga a formatului ales (astfel un 4:3 tiparit 15:10 va avea o margine alba de aprox 1 cm pe latime, si la stanga si la dreapta imaginii).
    Daca vrei sa iti umple toata poza, "decupeaza"-le cu photoshop-ul (ala la "selection tool" are o optiune care e implicit "normal" sa faca selectia "fixed aspect ratio" si apoi dai valoarea 2:3 sau 3:2 (depinde de cum e orientata poza).
    Toate cele bune!

ok deci nu prea am inteles ce ai spus , desi ma intereseaza , pentru ca am scos poze in mai multe locur si peste tot imi taie ba de sus ba de jos din poza , poate imi explicati si mie asa ca la prosti din ce cauza , si are poate imi spuneti daca are lagatura cu rezolutia pe care o folosesc ( adica daca folosesc 600/400 in loc de 2024/pe nustu cat ( momentan folosesc un A70 la rezolutie maxima) , nu imi mai taie din poza ? )

si care este diferenta intre hartie mata si lucioasa ( in general pe unde am fost cea "lucioasa" este mai scumpa dacat cea mata . si parca arata si mai bine )

fost in Carrefour Orhidea. in afara magazinului niste tineri ca de pe alta lumea imi spuneau bucurosi ca nu pot sa imi printeze nimic pe loc, sa vin maine.
    in interior, imediat cum treci de portile magnetice de la intrarea in magazinul propriu zis, pe dreapta, un tip mi-a zis ca are pret diferit la poze, in functie de ce contin ele. ca daca sunt poze tip legitimatie, buletin sau pasaport pretul e de 25 de ori mai mare. astia sunt chiar cretini ? adica daca imi fac o poza bust si le-o dau la print, in loc de 7-8000 lei un 10/15 imi iau 60-75.000 ca asa le-a venit lor ?

Leg is in town Pantera's Avatar
    Offtopic:

Se pare ca au venit vremurile ca trebuie sa ai o facultate ca sa devii vanzator...
    Canon 5D Mark III, 5D Mark II, Canon 24-70 l f2.8 USM, Canon 135 L f2 USM, Canon 85 f1.2 L USM, Canon 70-200 F2.8L USM, Canon 35 f1.4 L USM, Speedlight Canon 600-EXRT, 580 EXII, echipament foto profesional de studio Alien Bees.

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Quote Originally Posted by ahile*
    si care este diferenta intre hartie mata si lucioasa ( in general pe unde am fost cea "lucioasa" este mai scumpa dacat cea mata . si parca arata si mai bine )
    Pai in primul rand nu mai lasi dare de grasime pe poze (a se citi amprente)...pot fi frecate mai mult...

iar eu peste tot pe unde am fost, aia mata e mai scumpa...
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Registered User voov-x's Avatar
    Quote Originally Posted by Pantera
    Offtopic:

Se pare ca au venit vremurile ca trebuie sa ai o facultate ca sa devii vanzator...
    ar fi bine sa fi venit vremurile astea!

ahile:
    sa zicem ca ai o poza 1600x1200, deci in raportul dimensiunilor de 4:3. fotografia 10/15 are un raport al dimensiunilor de 2:3 (sau 3:2). deci daca faci o regula de trei simpla, vei vedea o poza in formatul 2:3 va trebui sa aiba: 1200x1800 pixeli sau 1066x1600 pixeli. in primul caz (1200x1800) se mai adauga 200 de pixeli pe latimea pozei (de la 1600 la 1800), iar in al doilea se mai taie vreo 133 de pixeli pe latura lunga (de la 1200 la 1066). asa ca e mai bine sa dai tu un crop acasa, ca sa ajungi la formatul 2:3 (sau 3:2) si iti faci tu compozitia la poza, fara sa taie ei ce vor.
    if was better, i'd be a bitch
    "toata ziua a plouat peste craniul MEU de elefant,... dar si in rest" - Salvador Dali - Jurnalul unui geniu

Catârul The Mule's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN
    aparatele digitale au formatul (raportul) 4:3, ca la TV si monitoare
    Nu toate...
    PEntru cele care au alt raport decat 2:3 trebuie sa faci tu crop-ul cum vrei, inainte in photoshop sau dupa cu foarfeca, daca vrei sa iti ramana poza originala, si nu sunt aia care le printeaza suficient de cretini incat sa taie din ele...
    When Life Gives You Questions, Google has Answers

Registered User
    Pentru cei din Iasi: unde ati scos poze si sa fiti multumiti de cum au fost?
    Eu unul am scos in Magic Photo in Mall dar nu mi-au placut deloc: daca esti atent se vede cum a trecut capul de la cartusul imprimantei de fiecare data. Si in plus e si pe un carton lucios care e la fel pe ambele parti(din cate stiu hartia fotografica pe o parte e mata si scrie firma producatoare) iar formatul e cel putin ciudat (10-13.5 10-15 nu au).

Moderator kork's Avatar
    Robertm, noi vorbeam de imprimari pe hartie foto prin procedeu clasic, la minilaburi, nu la imprimanta ...

Registered User
    Pai de asta am intrebat si eu: vreau sa aflu si eu in Iasi unde e un minilab. La Magic Photo dc te duci cu film normal scot f misto. Dar la partea digitala is naspa.

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast