Page 2 of 20 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 387

Thread: Zvonuri (Rumors)

1. Back To Top | #21
    Registered User PesteImputit's Avatar
    nu, cel putin nu pana in iunie-iulie

5Dmk2 +400D gripped backup + 24-70 f2.8L + Canon 16-35 F2.8L II + Canon 24 f1.4L + Canon 35 f1.4L + Canon 85 f1.2LII + Canon 50 f2.5 Macro + Canon 100 f2 + Canon 70 200 f2.8L + Canon 70 300L IS + Canon 35-350L + Sigma 170-500 + Sigma 12-24 + alte acareturi

YM! PesteImputit
    CAND SCRIU "CONTACT: SMS" NU MA SUNATI!!!! NU POT SA RASPUND!!!

2. Back To Top | #22
    Da da, nici nu ma astept la ceva in viitorul imediat.

3. Back To Top | #23
    Am mutat discutiile despre noile DSLR-uri Nikon aici :
    Noile Nikon D4 si D800 / 800E - discutii

si discutiile despre noile obiective Canon aici :
    Noile obiective Canon 2012 - 24-70 L II si altele
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #24

5. Back To Top | #25
    Registered User niku2's Avatar
    Sper sa fie cu doar 22mp. Nu de alta, dar cumperi HDD-uri la greu in ritmul asta (apropo d800).
    " mai bine mai tarziu decat niciodata..."

6. Back To Top | #26
    Nick anterior: Fatal1ty 2K's Avatar
    Eu sper sa fie de 22mpix pentru calitatea ISO oricum nu cred ca e un procent mare de fotografi ce folosesc raw @ 36.3mpix,e cam chin sa prelucrezi o imagine in photoshop cu multe layere fara un calculator capabil la o asemenea rezolutie.

7. Back To Top | #27
    5d mark X ? Asta se intampla cand oricine isi poate da cu parerea, mai ales pe ceva nepalpabil prin excelenta cum ar fi previziunile/ghicitul in cafea !
    Hai sa imi dau si eu cu parerea, cu exact aceeasi valoare ca si ce zic aia acolo:

Inainte de toate, eu zic ca o sa se numeasca 5d mark D800 si va rivaliza direct D800 de la Nikon (evident!!). El va avea nici mai mult nici mai putin de 68,35 megapixeli, si pe langa face detection va avea bug&car detection pentru pasionatii de macro si panning ! De asemenea, va avea 30 de cadre pe secunda, ceea ce se anunta a fi extrem de spectaculos, si va avea UN SINGUR punct de focalizare central, pentru ca eu nu il folosesc decat pe ala. Filtrul IR-cut de deasupra senzorului se va putea inlatura automat, prin simpla activare a unei optiuni de meniu. Mai mult, la fel se va face si cu filtrul AA, in felul asta va rivaliza si D800 si D800E. Noutatea cu adevarat majora este ca va avea IS inclus in body, insa nu va fi sensor shift ci LENS-SHIFT !!!, revolutionar ! Ahh, da, si va filma 4k, iar pentru filmare vor putea fi folosite obiectivele clasice cinematografice si obiectivele de Olympus OM, care mie imi plac foarte mult !

Vai, vai, abia astept sa apara 5d mark D800, deja incep sa strang bani pentru el pentru ca mi l-am imaginat a fi ceva extraordinar !!!

Ahh, si sa nu uit: va avea cel mai mare senzor de 36x24mm full frame !!! si este facut de Alienware !!!

8. Back To Top | #28
    Mi se pare prea apropiat de 1Dx ca sa fie adevarat..

9. Back To Top | #29
    Canon Rumors

5D X

45MP (With a pixel size similar to the power shot G1X)
    61 points AF (Similar to the 1DX but simpler)
    3.4 fps, 100-6400 (50-12800)
    1 Digic 5+ Digic 4

5D Mark III

22MP
    61 points AF (Similar to the 1DX but simpler)
    6.9 fps, ISO 100-25600(50-51200)
    1 Digic 5+ Digic 4
    Best HD video quality of any EOS camera

Both over $3k

10. Back To Top | #30
    WTF?
    Unu-i pentru publicitate si altu-i pentru filmat.
    Totusi, tot 5D mk III as lua.
    Marc Barbu, fotograf.

11. Back To Top | #31
    Registered User Mandea's Avatar
    intrebare: de ce unul e optimizat doar pana la iso 6400 si celalalt mult mai mult (vreo 2 stopuri, asa, ochiometric), in schimb unul are multi mai multi mp?
    exista vreo legatura cu numarul de mp? cand am pus intrebarea de mai sus nu m-am referit la faptul ca e decizie de-a lor autoimpusa ci daca e impusa de hardware in vreun fel?

12. Back To Top | #32
    cum adica "optimizat" ?
    Da exista o legatura intre zgomotul senzorului si numarul de megapixeli. CU cat sunt mai multi megapixeli cu atat zgomotul este mai mare, deci ISO mare mai prost, mai zgomotos. Fotositurile sunt mai mci ( la multi megapixeli ), deci aduna mai putina lumina, de unde un semnal mai slab care trebuie amplificat mai mult, iar odata cu amplificarea se amplifica si zgomotul.

De ce crezi ca e lupta asta cu megapixelii si multa lume e contra megapixelilor mult ? Cu toate ca ai rezolutie mai mare, ceea ce teoretic e bine, odata cu ea ai si zgomot mai mult, care strica imaginea....

13. Back To Top | #33
    pai cand zice la o camera: iso x-y (z), se stie ca e ca si cum ai afirma: optimizat pana la y, restul pana la z e un fel de bonus. chiar ei spun asa in descrieri.

nu m-ai inteles cu intrebarea, stiu de chestia aia. nu stiu insa cum sa explic ce vreau sa aflu. sa reformulez: faptul ca presupusul 5D X are 45 mp dar ISO optimizat doar 6400 iar 5D3 are 22 mp si ISO 25600 e datorita limitarilor impuse de hardware (s-ar fi vazut mult mai prost pt ca are multi mp)? sau e mai mult o chestie de marketing, nu vor sa se incalece prea rau?
    la 5d 2 vs 5d, desi cu multi mp in plus si ISO a fost optimizat un f-stop.

14. Back To Top | #34
    Nu, Mandea. Cand spune x-y(z) inseamna ca amplificatorii hardware de semnal functioneaza in gama x-y iar z este facut in software (ca si cum ai trage la y si supraexpui un stop sau doua sau cat inseamna z in postprocesare). Daca semnalul brut e mare (fotosituri mari) trebuie o amplificare rezonabila pentru a obtine echivalentul unui ISO 6400 sa zicem, insa cu aceeasi amplificare daca semnalul e mic (fotosituri mici, rezolutie mare) obtii un ISO echivalent mai mic, iar pentru a obtine acelasi 6400 trebuie amplificare mai mare. Daca la un semnal mare amplificarea rezonabila duce pana in 25600, la un semnal mic amplificarea rezonabila duce pana la 6400. E foarte simplu !

LE: o chestie interesanta legata de sensibilitatile simulate - la 5d de exemplu exista optiunea ISO 50 care este insa extinsa, nu nativa, iar care daca ar fi fost pe bune ar fi trebuit sa obtina o imagine mai de calitate decat la ISO 100. Ei bine, NU se intampla asa - imaginea este mai slaba, iar detaliile din zonele luminoase se pierd ca in cazul supraexpunerii (ceea ce de fapt se si intampla). Dar iti permite sa folosesti un timp mai lung sau o diafragma mai deschisa, si sa obtii un rezultat pe care il poti evalua pe ecranul aparatului.

15. Back To Top | #35
    Eu cred ca ala de 45 mpx nu va parasi niciodata studio-ul, si e DOAR pentru fotografie publicitara. Ar fi putut sa se opreasca cu ISO la 800 dar dadea prost in grafice, asa ca l-au dus pana in 6400
    In alta ordine de idei, desi semnalul/fotosit e mai slab si apare zgomot mai mult, prin downsize zgomotul dispare.
    Marc Barbu, fotograf.

16. Back To Top | #36
    si in plus de asta, nu numai numarul de megapixeli conteaza si si generatia senzorului, senzorul fiind in sine un transductor analogic are zgomotul propriu ( Da, deci partea de senzor care transforma lumina venita pe el in semnal electric este analogic, acest semnal este amplificat si apoi convertit in digital ). Acest zgomot tine odata de intensitatea semnalului extern, in cazul nostru lumina, si mai tine si de constructia lui interna, de tipul de fotodiode de pe el, demarimea lor, de microlentilele care concentreaza lumina pe aceste fotodiode, de suprafta acestod fotodiode data de separerea dintre ele, de precizia cu care este construit, de doelectricele folosite, in general de designul interior al lui. Un senzor poate avea un anumit raport semnal zgomot la o anumita intensitate a luminii, sa zicem 50db iar unul de generatie mai noua, cu aceeasi marime de celule foto sa aiba 70db. Daca pe cel de generqatie noua pui mai multe fotodiode ,ca in cazul 5D2 fata de 5D 1 , desigur ca raportul semnal/zgomot va scadea , caci semnalul va fi amplificat mai mult, dar fiind de generatie mai noua s-ar putea sa nu ajunga la 50db ca in cazul primului ci sa scada de la 70db la doar 60db, deci oricum mai bun fata de cel din generatia anterioara, per ansamblu dand o iamgine mai curata chiar daca are mai multi megapixeli.

Insa daca discuti de senzori din aceeasi generatie ( care la noi se pare ca este cam la 3....3,5ani distanta ) conchidem ca au cam aceeasi constructie interna, aceeasi tehnologie, si raportul semnal zgomot difera intre ele doar datorita marimii fotodiodelor, adica datorita numarului de megapixeli.

Respectiv un senzor de 40Mpixeli va avea raport semnal zgomot mai prost decat unul de 20Mpixeli din aceeasi generatie, dar va avea un raport semnal/zgomot mai bun decat unul de 20Mpixeli din generatia veche de 3 ani.

Daca luam senzorul de pe EOS D30 ( nu 30D ) de prin anul 2000, desi are doar 3,3Mpixeli pe APSC vom vedea ca are un zgomot graznic la ISO 800, chiar daca pixelii ( fotodiodele) de pe senzor sunt muuuuuult mai mari decat sa zicem pe un EOS 60D actual de 18Mpixeli, dar de generatie mult mai noua.

Deci e corect sa comparam senzorii cam din acelasi an, hai 1...2 ani diferenta de generatie. Atunci te poti lua dupa densitatea de pixeli, Acesta este cazul acestor presupuse momentan doua variante de 5D

17. Back To Top | #37
    Quote Originally Posted by marqq View Post
    Eu cred ca ala de 45 mpx nu va parasi niciodata studio-ul, si e DOAR pentru fotografie publicitara. Ar fi putut sa se opreasca cu ISO la 800 dar dadea prost in grafice, asa ca l-au dus pana in 6400
    In alta ordine de idei, desi semnalul/fotosit e mai slab si apare zgomot mai mult, prin downsize zgomotul dispare.
    45Mpix nu e departe de cei 36 ai Nikonului D800, care se pare ca sta decent la ISO 3200...asa ca probabil va fi foarte ok la ISO 1600, 3200....

18. Back To Top | #38
    Registered User
    Si care obiective de la Canon sint capabile sa ofere o rezolutie de 160 l/mm? (atit e nevoie ca sa valorifice 45MP/24x36mm)

19. Back To Top | #39
    Quote Originally Posted by Mir View Post

Respectiv un senzor de 40Mpixeli va avea raport semnal zgomot mai prost decat unul de 20Mpixeli din aceeasi generatie, dar va avea un raport semnal/zgomot mai bun decat unul de 20Mpixeli din generatia veche de 3 ani.
    sunt ferm convins, dar eu nu am de unde sa stiu care din ce generatie e doar uitandu-ma la specificatii sau la faptul ca apar in acelasi an. da, e an educated guess sa presupun ca sunt din aceeasi generatie, dar nu pot fi sigur de asta, de asta intrebam.

george: ba da, e unul si acelasi lucru ce spui tu cu ce spun eu, doar ca tu ai explicat in mai multe cuvinte. am vrut sa fiu concis, sa nu mai scriu atat.

20. Back To Top | #40
    pai te uiti la data lansarii ...si daca nu e diferenta mai mare de 6 luni, e aceeasi generatie...ce e asa de greu ?

n-ai spus acelasi lucru, ai comparat 5D cu 5D2...care sunt la 3 ani distanta, deci generatii diferite.
    si uita treaba cu "optimizat"

1.  
Page 2 of 20 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks