Page 6 of 20 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast
Results 101 to 120 of 387

Thread: Zvonuri (Rumors)

1. Back To Top | #101

2. Back To Top | #102
    Leica Monochrome M Rangefinder May Arrive on May 10th

Asta chiar mi s-ar parea genial !! Are cineva idee daca mai exista vreun aparat fara Bayer, special pentru a/n ?

3. Back To Top | #103

4. Back To Top | #104
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

5. Back To Top | #105
    Registered User
    Se intetesc zvonurile despre Nikon D600 la sub 2000$ (1500-1800), dar la pretul asta nu cred ca ar face fata cererii. Lansare in septembrie si disponibilitate probabil in noiembrie.

6. Back To Top | #106
    Hello captain obvious. Se vinde in draci D800 cu toate problemele la AF daramite un D600 la aproape jumatate de pret.

7. Back To Top | #107
    Sony NEX 5R si NEX 6:

(SR5) HOT! Sony NEX-5R and NEX-6 images leaked!!! | sonyalpharumors

Eu is curios cit de bine au implementat AF-ul hibrid.

8. Back To Top | #108
    Panasonic GH-3:

- 16 Megapixel “Wide dynamic range” CMOS Sensor.
    - New Venus 7 engine
    - electronic shutter
    - ISO 100-12.800
    - 6fps
    - Fastest AF of any interchangeable lens system camera.
    - Video Bitrate 50Mbps (72Mbps ALL-I)
    - 30p/25p in MP4, MOV and AVCHD
    - 3.5 Mic in
    - built-in stereo mic
    - Audio out
    - Pc control
    - Time Code
    - 1740k OLED LVF, Touch Monitor OLED 610k.
    - external battery grip
    - Wifi with remote control through iOS and Android Applications
    - external XLR accessory
    - Focus Peaking
    - Interval shooting and slow motion. Slow Movie extension (40%, 50%, 80%) Fast 160/ 200 / 300%
    - Magnesium alloy body. Body is bigger than the Panasonic GH2.
    In mod normal anuntat oficial la photokina.

9. Back To Top | #109
    Asta cu fastest af suna a aroganta . Merita urmarit.

10. Back To Top | #110
    Registered User
    Si pe mine ma intereseaza GH-3 pentru video. Sunt curios daca se ridica la nivelul lui D600 la ISO peste 1600.

Se pare ca Nikon D600 va fi anuntat saptamina viitoare, in 13 septembrie.

11. Back To Top | #111
    Registered User
    Quote Originally Posted by george. View Post
    Asta cu fastest af suna a aroganta . Merita urmarit.
    Istoric vorbind, va exista o nota de subsol: "Conform testelor realizate in laboratorul Panasonic. Valabil exclusiv in combinatie cu obiectivul X"

P.S. 9 anunturi Pentax, pentru Photokina?
    Nine new press releases from Pentax next week! | Photo Rumors
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.

12. Back To Top | #112
    Daca shutter-ul electronic e implementat ca la carte nu vad de ce nu. Oricum pe partea de video va reconfirma supermatia GH-2 iar daca pretul la lansare va fi in jur de 1200$/euro va fi si un succes comercial macar de nivelul EM-5.

13. Back To Top | #113
    devlin nu gasesc nicio legatura intre discutiile anterioare si cine stie ce shutter electronic. Sigur participi la aceeasi discutie ?

14. Back To Top | #114
    Fastest AF of any interchangeable lens system camera - nu e deloc aroganta in conditiile in care utimele modele Panasonic s-au apropiat foarte tare de dslr-urile semi-pro. Urmind progresia logica si luind in calcul un senzor nou si shutterul electronic cred ca va fi o camera foarte rapida pe partea de autofocus.

15. Back To Top | #115
    Explica legatura intre obturator si sistemul de AF, in viziunea ta. Asta cred ca ar ajuta mult sa iti intelegem punctul de vedere, pentru ca apoi sa te putem corecta.

16. Back To Top | #116
    S-ar parea ca in practica se simte diferenta:

Joe Van Cleave's Blog: Game Changer

Dar daca teoria spune altceva...

17. Back To Top | #117
    Registered User
    Tu ai citit ce scrie Joe pe-acolo?

18. Back To Top | #118
    Perfect, hai acum sa explicam. Problema e mult mai mica decat speram, tipul ala pur si simplu se referea la altceva si nu ai inteles. Zicea ca la modelul vechi era lenta declansarea - adica ce se intampla dupa focalizare, din momentul apasarii complete a butonului pana la realizarea propriuzisa a pozei - problema remediata la modelul nou prin obturatorul electronic. Adica fara nicio treaba cu AF-ul.

Ca sa intelegi mai bine, focalizarea se intampla cand apesi butonul la jumate iar declansarea se intampla cand apesi butonul de tot (stiai ca sunt doua pozitii la buton, da ?), si sunt doua etape separate care folosesc doua sisteme separate. Motorul si senzorii de focalizare (indiferent de implementare) se ocupa de prima etapa iar obturatorul de a doua - si nu se intrepatrund - obturatorul, fie el mecanic sau electronic nu afecteaza AF-ul.

Nu imi dau seama exact dar cred ca replica despre teorie era sarcastica. Am mai zis acum putina vreme, daca nu ma insel exact TIE ca teoria si practica in momentul in care sunt facute bine se sustin reciproc; daca nu se sustin reciproc inseamna ca cel putin una dintre ele e gresita (este la mintea cocosului). Tu dai dovezi clare de inabilitati in a le intelege pe ambele (inclusiv comprehensiunea unui text), deci in momentul in care simti nevoia sa contrazici pe cineva mai bine cere detalii si incearca sa intelegi ce vrea sa spuna pentru ca sansele sunt ca TU sa ai convingerea gresita

19. Back To Top | #119
    Registered User
    Intre noi fie vorba, toate mirrorless-urile cu CD-AF pe senzor si/sau cu Live View au obturator electronic. Altfel ar fi incapabile sa citeasca zeci de cadre pe secunda, pe baza carora sa se realizeze autofocalizarea.
    Diferenta este ca acest G5 permite utilizarea obturatorului electronic si pentru expunerea principala, evitand utilizarea celui mecanic; acest lucru e explicat pe blogul lui Joe. Tot acolo se explica si de ce utilizarea obturatorului mecanic este un inconvenient pentru mirrorless-uri (si pentru DSLR-uri utilizate in mod Live View, dar nu si cu vizorul optic - as adauga eu).

20. Back To Top | #120

1.  
Page 6 of 20 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks