Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 40 of 100

Thread: REVIEW Canon EOS 5D mark III - computergames.ro

1. Back To Top | #21
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    eu as fi vrut si niste pareri subiective: cum sta in mana, cum e ecranul (ca e mai bun ca la 5d2), viewfinderul, toate butoanele noi, faptul ca nu se mai misca singura rotita de selectare a modului etc. mie pretul mi se pare prohibitiv pt amatori, mai ales ca dupa 3 ani apare unul care il bate la fund.
    Pai...sta in mana ca 5D II, ca 5D I, Ca 40D, ca 20D ....nu stiu, ca toate DSLR-urile din aceste clase de acum 4...5...6...7 ani. Nu am ce sa spun la acest aspect pentru ca m-am obisnuit cu aceasta marime de aparat de prea multi ani. Diferentele sunt minore si le-am enulerat rapid...despre grip. Doar acolo gasesc o mica diferenta pentru ca are prezent joystick-ul acela mic.
    La alte aparate din gama se misca singura rotita de selectare a modurilor ? Mie nu mis-a intamplat asta niciodata, toate necesita destula forta pentru a fi rotite.
    Despre viewfinder si ecran - completam . Da, vizorul este mai mare dect cel de pe 5D II, iar ecranul este mai bun si potrivit mai bine pentru lucrul video.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #22
    Registered User Mandea's Avatar
    da, se misca, eu la 5d gasesc des rotita mutata de pe Av pe altceva, cand il tin in rucsac pe munte. la asta, e cu totul altfel, e aproape imposibil sa se mai miste singura, mie mi se pare buna ideea in sine, va fi standard pe viitor din ce observ.

intr-un fel se misca cand e noua, si altfel dupa mult timp. in timp se mai "lasa".

3. Back To Top | #23
    Poate trebuie doar sa-i schimbi pozitia in rucsac. La mine in geanta sta in asa fel incat rotita de moduri este departe de orice perete al gentii. Nu am intalnit niciodata aceasta problema.
    Dar uite, ca e bine sa se discute, apar tot felul pareri si sunt puse in lumina diferite probleme.
    Deci, un plus pentru 5D III este sistemul de blocare al rotitei de schimbare a modurilor de lucru impotriva rotirii accidentale aacesteia pe alt mod.

4. Back To Top | #24
    cand urci 5 ore, te tii de stanci si lanturi, se mai misca si se mai atinge de diverse, nu ramane nimic in aceeasi pozitie pe acolo . e departe de conditiile ideale. iti dai seama, de asta au si operat modificarea, se tot vaitau unii pe forumuri. nu e un capat de tara, dar multe nu sunt si totusi se imbunatatesc.

5. Back To Top | #25
    Am inteles. Deci sa inteleg ca tu il cari fara grip, pentru o greutate mai mica, nu ? De curiozitate, ce obiective iei pe munte ?

6. Back To Top | #26
    clar fara grip. nici nu am, tocmai de asta, ca nu am ce face cu el. de regula iau doar 17-40-ul cu polarizor pe el. stiu ca sunt super fotografi care trag bine cu 70-200 (e unul renumit, imi scapa numele acum), dar, desi am si eu unul cu f4, nu am ajuns la nivelul asta, asa ca pt mine ultra wide e de baza. tot din cauza greutatii si spuneam, in repetate randuri, ca mi-ar placea unul la fel de solid, dar mult mai usor, eventual si niste obiective mult mai usoare. se simte cand le cari multe ore. am fost de cateva ori fara aparat pt ca mai facusem traseele in conditii similare, alta viata, spinarea mea mi-a multumit .

evident, momentan nu se poate sa ai si calitatea asta si sa fie si usoare, dar la fel de solide.

7. Back To Top | #27
    Registered User PesteImputit's Avatar
    Hai sa vin si eu cu un plus pentru mine:
    Butonul M-Fn de langa declansator care este customizabil : nu stiu de ce nu a existat pana acum dar este genial -> in cazul meu la lucrul cu sigma 12-24 activeaza nivela electronica in viewfinder - un alt lucru foarte binevenit.

si ca sa nu uit:

Butonul RATE - sistemul cu stelute imi economiseste o gramada de timp

eventual si niste obiective mult mai usoare
    Iti recomand cu mare caldura EF 40mm f2.8 si EF 100 f2 -> sunt foarte usoare, foarte sharp si mai ales mici.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails REVIEW Canon EOS 5D mark III - computergames.ro-m_fn_5d_mk_iii.jpg  

5Dmk2 +400D gripped backup + 24-70 f2.8L + Canon 16-35 F2.8L II + Canon 24 f1.4L + Canon 35 f1.4L + Canon 85 f1.2LII + Canon 50 f2.5 Macro + Canon 100 f2 + Canon 70 200 f2.8L + Canon 70 300L IS + Canon 35-350L + Sigma 170-500 + Sigma 12-24 + alte acareturi

YM! PesteImputit
    CAND SCRIU "CONTACT: SMS" NU MA SUNATI!!!! NU POT SA RASPUND!!!

8. Back To Top | #28
    Registered User
    Quote Originally Posted by PesteImputit View Post
    .
    Cum .. chiar sunt curios cum se folseste sistemul asta de rating pentru economie de timp ( concret adica, cu exemplu)).. ca eu nici in programe de sortare editare nu prea il folosesc
    Genul asta de review rational/obiectiv facut de Mir ma rascoleste la buzunarele goale rau, dar momentan ma abtin cu inversunare.

9. Back To Top | #29
    Hai sa vin si eu cu un plus pentru mine:
    Butonul M-Fn de langa declansator care este customizabil : nu stiu de ce nu a existat pana acum dar este genial -> in cazul meu la lucrul cu sigma 12-24 activeaza nivela electronica in viewfinder - un alt lucru foarte binevenit.

si ca sa nu uit:

E bine ca se pun in evidenta asemenea amanunte. Special pentru o astfel de discutie a fost creat acest topic. Nu aveam intentia ca el sa fie complet de la bun inceput. Experientele personale ale fiecaruia, scrise aici, vor ajuta cu siguranta pe cei nehotarati inca sa faca o alegere corecta.

Eu personal sunt mai minimalist in ce priveste gadgeturile, controalele complexe..., am fost multumit si cu 20D, si cu 5D si cu 5D2. Caut performanta maxima din partea senzorului, viteza mare de AF, in rest folosesc mult expunere manuala

10. Back To Top | #30
    Iti recomand cu mare caldura EF 40mm f2.8 si EF 100 f2 -> sunt foarte usoare, foarte sharp si mai ales mici.
    multumesc, am 100 f2, intr-adevar excelent si e si ieftin.

nenis: butonul de rate te ajuta, pt ca softurile dedicate recunosc chestia asta (de exemplul softul canon, DPP, dar si lightroom) si iti sorteaza pozele dupa rating etc. poate ne zice Mir daca el l-a folosit des cat a avut aparatul.

11. Back To Top | #31
    Excelent review, nu am testat 5dmk3 pana acum. Astept cu interes si alte pareri despre el, deja am inceput sa adun bani pentru el.
    What's a pina colada anyway?

12. Back To Top | #32
    Registered User
    Foarte frumos review-ul Mir. Bravo. Pot sa vin si eu cu ceva impresii personale dupa 6 nunti facute cu acest aparat.

- dual card slot este o minune care te scuteste sa lucrezi cu carduri mici pentru a evita pierderile masive de date (inainte foloseam cf 8gb pentru ca in caz ca se corupe, sa nu cumva sa pierd mult, iar acum 1 cf de 32 si un sd 32 puse in mirroring). Pentru a va dovedi ca nu sunt paranoic, am luat de pe BH carduri sandisk extreme de 32gb si la a 3a nunta la care le foloseam, unul din ele a dat chix... va dati seama ca am paralizat, dar pe cardul 2 datele erau intacte. Desi am reusit sa recuperez cu programul sandisk ceva date de pe cardul defect, o experienta de genul acesta te poate marca destul de tare daca nu ai backup instant pe alt card. Nota 10 la utilitate si cel mai important feature din perspectiva mea.

- Focus-ul este mult superior celui de pe 5d2 si se descurca bine in situatii de lumina putina. Focus-ul pe zona de 9 puncte mi se pare super. Pe de alta parte inca mai are pana sa fie la nivelul focusului de pe seria 1d. Comparat cu un 1ds2 si cu 1d3, focus-ul are mai multe cadre ratate decat pe cele din seria 1d. De asemenea pe seria 1d, focusul este un pic mai rapid, din cate am inteles datorita contactelor superioare ce permit o trecere mai buna a curentului. Ca si puncte pozitive, in sfarsit se poate scapa de clasicul punct de pe mijloc si reincadrare, folosite pe 5d2

- ISO indiscutabil este un plus. 6400 este foarte fiabil si aproape insesizabil. In unele situatii chiar si 12800 se poate utiliza fara sa se vada prea mult, iar cu putina prelucrare chiar deloc.

- Detaliile sunt superioare unui 5d2 dar nu cu mult.

- Culorile sunt un pic saturate, banuiesc ca tot pentru marketing, pentru a elimina nevoia de post procesare pentru un fotograf entry level, dar personal in multe cazuri nu mi se par naturale. Color Calibration: Canon 5D Mark lll | CDTobie's Photo Blog Aici gasiti detalii despre o corectie de culoare

Din pacate am observat ca, Canon probabil din motive de marketing, pentru a fi ceva mai multe diferente fata de 1dx, a facut ceva hibe in softul aparatului. Acestea mi se par impardonabile si cu atat mai mult este urat din partea lor. Upgrade-ul natural de la un 5d2 sau oricare alt aparat la un 5d3 vine normal pentru a usura munca noastra prin permiterea folosirii unor setari intr-un mod intuitiv si capacitatea procesorului de a intui anumite setari. Ca si exemple vin urmatoarele :

- Mi se pare impardonabil ca atunci cand setezi o limita minima pentru Shutter speed de sa zicem 1/50 si o limita de 12800 pt iso, in modul Av, aparatul trece peste limitele impuse si te trezesti ca iti declanseaza la 1/10 sau 1/30. Nu inteleg de ce prefera acest lucru in loc sa urce iso sau pur si simplu sa lase poza subexpusa pt ca e mai usor de lucrat o poza putin subexpusa decat una miscata datorita shutter speed-ului. Pe un 1d3 vechi de ani de zile, daca ai pus limita minima de 1/50, nu trece in veci sub aceasta limita.
    - Alta limitare sau prostie a soft-ului este ca daca folosesti Auto ISO si ai un blitz pe aparat, aparatul seteaza ISO la 400 in orice conditie. Nu inteleg de ce 400 si nu 800 sau alta valoare, dar mi se pare stupid. Din nou la 1ds2 sau 1d3, nu exista aceasta limitare.

Atunci cand lucrezi in full manual, aceste limitari ale softului nu deranjeaza, dar cand investesti bani intr-un upgrade, acel upgrade trebuie sa iti usureze munca cu anumite lucruri pentru a merita diferenta de 1500$. Lucrez 90% in manual dar daca ai cumva 2 nunti pe weekend si oboseala se acumuleaza sau in situatii de genul intrarea in biserica, cand expunerea se modifica substantial, o setare de auto te ajute sa nu ratezi cadre si sa iti imbunatateasca fotojurnalismul.

Per total consider ca am facut o alegere buna prin upgrade de la 5d2 la 5d3, dar poate printr-un update de firmware s-ar putea rezolva problemele softului, daca se doreste. As recomanda acest upgrade fara probleme mai ales ca in ultimul timp au tot fost oferte blitz cu 2800$ pe Adorama.

13. Back To Top | #33
    Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    Excelent review, si desigur un aparat foarte bun.
    Pe la inceputul verii am avut si eu acces la el, puteti citii si review'ul meu aici : Review Canon 5d Mk III
    Per total Mir si Diablosss au punctat bine unde exceleaza aparatul si unde tre sa exceleze fotograful. Mie mi se pare un body complet, actual, doar pretul ( psihologic sau nu ) e un impediment major.
    Sunt sigur ca nici un fotograf cu mk III nu a regretat achizitia facuta.
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4
    backup : d750 + 16-35N 4 VR + 50 1.4D + 85 1.4 + SB910

14. Back To Top | #34
    Quote Originally Posted by TranceRem View Post
    Excelent review, si desigur un aparat foarte bun.
    Pe la inceputul verii am avut si eu acces la el, puteti citii si review'ul meu aici : Review Canon 5d Mk III
    Per total Mir si Diablosss au punctat bine unde exceleaza aparatul si unde tre sa exceleze fotograful. Mie mi se pare un body complet, actual, doar pretul ( psihologic sau nu ) e un impediment major.
    Sunt sigur ca nici un fotograf cu mk III nu a regretat achizitia facuta.

Multumesc TranceRem pentru comentariu, si mai ales pentru link, binevenit inca un review autohton !

Multumiri si lui Diablosss pentru analiza amanuntita a unor functii alea aparatului , cu multe detalii pe care nu le gasesti discutate pe nicaieri. Extrem de util comentariul !

15. Back To Top | #35
    Expuneri lungi, astrofoto nu ai avut timp sa faci sau nu te pasioneaza absolut deloc? Care ar fi concurentul direct dupa tine, dupa calitatea imaginii si dupa pret?
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

16. Back To Top | #36
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Expuneri lungi, astrofoto nu ai avut timp sa faci sau nu te pasioneaza absolut deloc? Care ar fi concurentul direct dupa tine, dupa calitatea imaginii si dupa pret?
    Nu prea ma pasioneaza ...dar daca imi mai pica in mana promit sa incerc. Ai vreo idee anume de test ?
    Concurentul direct nu e "dupa mine" ...si probabil este Nikon D800, fata de care desigur are plusuri si minusuri, ca toate generatiile anterioare.
    Oricum, nu sunt de parerere ca in acest dmeniu exista concurenta, pentru ca odata ce iti construiesti un sistem nu poti trece la altul asa usor. Un sistem complet probabil costa de 2...3 sau mai multe ori pretul unui body nou.

17. Back To Top | #37
    Ca idee, expuneri lungi in care incerci sa prinzi galaxia, sau simple startrails, in care sa se vada, dupa un pp, cat de bine a facut fata senzorul la toate sliderele trase, pt cam am vazut cateva failuri uriase cu un d800 la un fanboy nikon. aratu oribil. bineinteles toate aveau poluare luminoasa de la oras.

Tu, daca ar fi sa o iei de la zero, sa ai banii in buzunar si de d800 si de mark III si de d600 ce ai alege? Lentilele nu se iau in cosiderare, nici pretul, nici raritatea.

PS: nu vreau sa se transforme in nikon vs canon!
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

18. Back To Top | #38
    Registered User
    @Mir : Ma bucur ca a fost util comentariul. Am mai urmarit mai demult aceasta comunitate pe CG si de ceva vreme am inceput sa o revizitez. Stau la dispozitie pentru orice intrebari.

@495 : Eu personal daca ar fi sa o iau de la 0, probabil ca as merge tot pe canon. Dc ? Simplu, din obisnuinta. Poate daca ar fi sa analizez obiectiv, poate as trece pe nikon, dar nu d800. As cauta un D3s la mana a doua si gasesti pe la 120 mil. Am avut oportunitatea sa ma joc cu el si am ramas placut impresionat. Focus peste mk3, iar lucrul care m-ar fi atras cel mai mult este ca softul este mult mai bun. Culorile nu sunt atat de saturate ca pe canon, ci ies mult mai naturale direct din aparat. Canon din pacate tinde sa impinga DSLR-urile profi pe mana amatorilor de aceea din soft supra satureaza culorile si folosesc diverse trucuri. Pe de alta parte, mi-ar fi greu, daca nu chiar imposibil sa renunt la al meu iubit 70-200 is II. 80-90% din nunta il folosesc si este cel mai bun obiectiv cu care am lucrat vreodata. Pana nu voi reusi sa testez un canon 200mm f2.0, raman la parerea ca 70-200 is II e cel mai bun lucru din trusa mea

19. Back To Top | #39
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Tu, daca ar fi sa o iei de la zero, sa ai banii in buzunar si de d800 si de mark III si de d600 ce ai alege? Lentilele nu se iau in cosiderare, nici pretul, nici raritatea.
    Avand in vedere ca la evenimnete trag SRAW1, adica 10Mpixeli din 5D II ....pentru lucrul profesional nu as merge pe D800 unde nu am RAW mai mic, mi-ar fi inutila rezolutia full din cauza definitiei obiectivelor sub f/2.8 si consumator de spatiu si timp de prelucrare sa trag RAW-uri de 36Mpixeli. Nu s-ar potrivi pentru stilul meu, adica lucrul la diafragme deschise unde obiectivele nu sunt perfecte, gen f2.0 ...2.8, timpi de expuinere la limita miscarii aparatului, intre 1/25 sec si 1/80 din mana, rad pe la 1/125....1/160. Clar nu as avea niciun avantaj cu senzorul aela impresionant. Deci as alege tot Canon.
    Si pentru 0,1% dein pozele facute in scop personal, in care ma folosesc de 100% din rezolutia lui 5D II, 21Mpix imi asigura o calitate de print impecabila de pana la 100cm/70cm. Cand am sa imi permit sa scot printuri de 2m diagonala poate m-as gandi la o rezolutie mai mare. Pentru asta am momentan filmul lat, un aparat 6x9cm Voigtlander, diafragma inchisa pe la 11....16 si un scanner Epson
    Cum am zis si in topicul despre dolentele fotografilor ( ce ziceam eu prin 2007 ... ) , astept un DSLR cu 6...8...12Mpix full frame, pentru evenimente, cu un ISO peste 25.600 mai curat ca al actualului 5D mk III. Asta mi-ar folosi.
    Nikon D600 este mai interesant decat D800 pentru mine, prin prisma pretului si a rezolutiei, dar probabil mai interesant va fi omologul sau, Canon 6D. Abia astept sa scriu un review si despre acela.

Cat despre astrofotografie sa inteleg ca ar trebui sa merg undeva la nunte, sa astept un cer senin, pe trepied, ISO 50, timpi lungi de expunere. Am sa incerc sa pun mana iarasi pe aparat si sa imi fac un drum special pentru asta, eventual si niste peisaje cu aceasta ocazie.
    Last edited by Mir; 16-10-2012 at 15:40.

20. Back To Top | #40
    da, da, te rog, la 6d neaparat, ala chiar e mai abordabil ca pret, si chit ca nu are toate bells and whistles de la 5d3, mi-as face treaba cu el.

495: e foarte greu ca cineva care deja are un sistem sa iti spuna obiectiv ce ar face daca ar lua-o de la zero, pt simplul motiv ca acum are niste informatii pe care la inceput nu le avea despre sistemul respectiv si e imposibil sa raspunda acum cum e fara sa cunoasca acele informatii. nu poti face abstractie de ce stii cand te intreaba cineva asa ceva, oricat ai dori.

1.  
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks