Page 1 of 49 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 962

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #1

Thumbs up Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

Deschid acest thread pentru amatorii dezinteresati de fotografie ca arta, pentru cei care vor un sfat pentru alegerea unei camere foto de familie, poze de vacanta, cu pisica, etc....

Va rog insistent cititi tot acest post inainte sa puneti intrebari si alegeti o categorie din care vreti sa primiti recomandari.

1.NU va uitati la MEGAPIXELI, sunt cea mai putin importanta caracteristica tehnica, ba chiar cu cat mai putini cu atat mai bine. Mai multi megapixeli inghesuiti pe un senzor mic inseamna fotosituri mai mici, mai putina lumina pe fiecare fotosit, deci semnal mai slab de la fiecare, deci necesita amplificare mai mare de unde si zgomot mai mult = calitate mai proasta a imaginii.
    2. Nu va uitati la zooooom. Cu cat este mai mare cu atat este mai prost. Un zoom mai mare inseamna design optic mai complex, mai multe lentile care introduc aberatii cromatice mai multe, distorsiuni geometrice, soft in colturi, mai intunecos = mai slab calitativ optic fata de un zoom mai mic. Si inca un amanunt....Diferenta intre un zoom 10x si un zoom 20x este doar de 2x ...e doar de 2 ori mai mare 20x (2 ori 10 = 20)

Caracteristicile importante de verificat la alegerea unui aparat, din punctul de vedere al imaginii sunt urmatoarele :
    a. Dimensiunea fizica a senzorului - sa aiba suprafata cat mai mare = asigura un zgomot cat mai mic. calitate mai buna la lumina mai slaba (poze clare/nemiscate pe lumina mai slaba)
    b. Luminozitatea obiectivului (cifra cat mai mica inseamna luminozitate mai mare. respectiv f/2.0 este mai luminos - mai bine - decat f/2.8)- (poze clare/nemiscate pe lumina mai slaba)

ok, hai sa definim liniile generale, categoriile care trebuie cunoscute. Subliniez ca nu sunt chiar in ordinea calitatii

1. Compactele ieftine cu caracteristicile de baza : Senzor mic (1/3"....1/2.5" ...1/2.3"), Carcasa plastic, zoom mic 1...3...4x (exemple Nikon Coolpix L25 Negru - F64 sau Canon PowerShot A810 negru - 16MPx, zoom optic 5x, filmare HD - F64 ). Setari automate, calitate proasta a imaginii. Imagine utilizabila doar la ISO minim (ISO 50...100).

2 . Ultracompacte, senzor infim (1/2.5" sau chiar mai mic), optica inghesuita in body, calitate slaba, dar macar intra in buzunarul de la camasa. Exemple : Sony CyberShot DSC-TX20 portocaliu - 16MPx, obiectiv wide - F64 . Prea scumpe pentru ce ofera, calitate slaba, imagine utilizabila doar la ISO minim (ISO 50...100) . Le puteti cumpara ca bijuterie, accesoriu la moda, dar nu recomand.
    [/B]

3. Compacte ceva mai ingrijit construite dar tot slabe : Senzor mic (1/2.5"....1/2.3"), Carcase metal, zoom mic (3....5x) ( exemple Canon Ixus 220 IS HS Argintiu - 12 MPx, Zoom Optic 5x, LCD 2 - F64 ), setari automate, calitate proasta a imaginii, poate mai buna decat la pct 1 si 2, deoarece mai gasim pe ele cateodata optica facuta mai ingrijit . Imagine utilizabila doar la ISO minim (ISO 50...100) Recomandate ca aparate de buzunar, una din categoriile ok pentru vacanta.

4. Compacte cu zoom mare : Senzor mic (1/2.5....1/2.3"), carcase plastic/metal; zoom mare 10....15x, filmare HD, poate unele din ele au si setari semiautomate, calitate proata a imaginii ca mai sus, poate chiar mai proasta din cauza zoomului mare. Dar totusi sunt apreciate pt zoomul mare si calitatea mai buna a filmarii la modelele noi. Exemple Nikon Coolpix S9300 negru - F64 sau Panasonic Lumix DMC-TZ30EP-K negru - 14MP, Zoom 20X, LCD 3 - F64 sau Canon PowerShot SX240 HS IS negru - 12MPx, zoom optic 20x - F64 . Aceasta e o categorie pe care as recomanda-o in locul aparatelor bridge (urmatoarea categorie) cu senzor mic. Imagine utilizabila doar la ISO minim ( ISO 50...100 )
    Recomand aceasta categorie celor care vor absolut neaparat zoom mare

5. Bridge cu senzor mic si zoom mare (caramizi proaste). Senzor mic (1/2.5"...1/2.3") carcase mari de plastic ieftin, zoom exagerat 10x...50x, filmare HD, multe cu setari manuale si chiar RAW dar asta nu le ajuta in rezolvarea calitatii foarte proaste a imaginii datorate senzorului mic fizic si zoomului exagerat care prezinta aberatii cromatice, distorsiuni optice, soft in colturi, flare grotesc, etc...Cea mai proasta categorie de aparate foto existenta raport calitate/pret, atat calitativ (imagine) cat si incomoda (mare) , foarte mare pt ce ofera, Majoritatea utilizatorilor sunt dezamagiti dupa 1...6 luni de folosire si multi ajung sa il uite intr-un sertar pt ca e incomod de carat toata ziua fata de compactele de la punctele de mai sus. Exemple: Panasonic Lumix DMC-LZ20 - F64 sau Nikon Coolpix L310 negru - ecran LCD VGA 3 - F64 sau Fuji Finepix SL-300 - F64 . De obicei calitate foarte proasta a imaginii, utilizabila doar la ISO minim ( ISO 50...100 ). Inutilizabil in lumina slaba pt subiecte in miscare. foarte prost pt fotografia in casa la lumina artificiala pt subiecte gen copii mici in miscare continuu . NU recomand nimanui aceasta categorie, Problema fiind ca avem intr-o carcasa mare si incomoda de carat calitatea slaba de la punctul anterior.

6. Compacte demne de luat in seama, senzor mare (1/1.8"...1/1.7"...1/1.6" si mai nou 1"). Zoom mic si bun si mai ales luminos (2,4x......4x, f/2.0 ....2.8 pe wide). Din acesta categorie gasim vechiul Fuji F20, F30, Canon Powershot S110 negru (WiFi + GPS ) - F64 si Sony DSC-RX100 + toc Sony LCJ-RXA - F64 . Calitate mult mai buna fata de toate cele 4 puncte de mai sus, si totusi compacte, se pot purta peste tot in buzunarul hainei sau al pantalonilor. Aceasta categorie reprezinta alegerea profesionistilor si amatorilor avizati cand vor sa mearga in vacanta fara geanta cu DSLR sau in locurile unde fotografiatul "profesional" este "intezis"; Imagine cat de cat buna utilizabila si la ISO mai mare gen 400 si chiar ISO 800 si 1600 in unele cazuri
    Recomand aceasta categorie toturor celor care vor ceva compact cu calitatea maxima a imaginii posibila la ora actuala pt aceasta dimensiune.

7. Bridge compact (sau mai mare), semiprofesional chiar, senzor mare (identic cu pct 5 : 1/1.7"...1/1.6" sau chiar mai mare 2/3"). Zoom intre 3x....7x. Zic semipro pt ca sunt dotate cu patina de bitz extern si stim ca lumina este cea mai importnta pt un profesionist, deci poate comanda de la un blitz bounce pe aparat pana la un studio cu blituri profesionale. In acesta categorie intra seria G de la Canon, Canon Powershot G15 negru - F64 , Vechiul Sony 717 si 828, Nikon Coolpix P7700 negru - F64 , Panasonic seria LX ( LX3, 5, 7 ) . Imagine mai buna, utilizabila si la ISO mai mare gen 400 si chiar ISO 800...1600 in unele cazuri

8. Compacte cu senzor foarte mare (de DSLR), senzor de multe ori mai mare ca suprafata fata de toate punctele de mai sus, Calitate buna a imaginii chiar la ISO mare (ISO 800...1600 si chiar ISO 3200 in unele cazuri). Multe au obiective interschimbabile, dar sunt si modele cu obiectiv fix. Deci "zoomul" si-l alege fiecare dupa nevoi, dar cei care cumpara asa ceva de obicei prefera obiective fixe pt a pastra portabilitatea ( sunt mult mai mici si mai bune ca imagine fata de zoomuri, in deficienta ergonimiei )
    Aceste compacte au si patina de blit, au si modul RAW, se pot folosi semiprofesional in unele cazuri de necesitate
    Nu recomand aceasta categorie amatorilor neavizati caci e relativ greu de pastrat o calitate buna a imaginii daca nu avem idee ce facem, nu stim putina tehnica foto, o focalizare corecta, compensarea expunerii, alegera unor moduri semiautomate potrivite subiectului pozat si conditilor de iluminare
    Enumar doar ca exemple :
    Sony NEX-5RK negru + SEL18-55 - F64
    Olympus PEN E-PM2 negru + EZ-M1442 II R + Bonus 8GBFlashAir - F64
    Canon EOS-M + 18-55mm IS STM - negru ( blitz 90EX inclus ) - F64
    Nikon 1 J3+ Nikkor VR 10-30mm f/3.5-5.6 Rosu - F64
    Fuji FinePix X-E1 negru kit cu XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS - F64
    Panasonic DMC-GX1 argintiu + obiectiv PowerZoom 14-42mm f/3.5 - F64

9. DSLR-uri, nerecomandate amatorilor fara cunostinte tehnice de fotografie. vezi pct 8
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2
    Pentru amatorii care vor sa intrebe despre un aparat de 200....500 lei, din primele 3 categorii descrise mai sus, sa stiti ca din pacate, la acest buget minim calitatea este cam aceeasi, sunt pe piata sute de aparate care se afla in acesta categorie, calitatea imaginii este virtual aceeasi, sa nu va asteptati la diferente intre rezultatele obtinute. Mult mai mult conteaza sa stiti ce faceti sau sa fotografiati doar cand aveti lumina buna, puternica.

In rest, un trepied si invatarea unui minim de tehnica foto va face sa aveti poze cu 90% mai bune decat ce aveti pana acum.

3. Back To Top | #3
    dot daemon chrisTian's Avatar
    La punctul 6, dintre ce urmeaza sa apara pe piata, mai sunt Fuji X20 (si X10 era foarte bun si inca este, dar nu a fost mentionat), Olympus XZ2 (acelasi comentariu aici ca mai sus). Deja a aparut Pentax MX-1, inca un aparat care merita amintit in aceasta clasificare.
    darkness is omniprezent - just look around

4. Back To Top | #4
    Puteti sa-mi recomandati o camera compacta, buget 5-6-10mil? in principiu pot sa cresc bugetul pana la 10 mil daca ceva merita. Nu ma intereseaza calitatea filmarii, doar a pozelor.

O parere despre Sony Cyber-Shot DSC-HX10V, care e 10 mil regisilat? sample pictures mi s-au parut mai misto decat ale lui Nikon S9300 (care e 9 nou).

Sony Cyber-shot DSC-HX10V GPS Travel Zoom Review vs Nikon Coolpix S9300 Images

5. Back To Top | #5
    Salutare,
    Felicitari pt acest thread,eu unul acum chiar am nevoie de el.Sunt in cautare de un aparat foto,pt vacante,familie etc,nimic profii, si ma gandeam la unul din cele doua aparate:
    Aparat foto digital Fujifilm FinePix S4200, 14MP, Black S4200 - eMAG.ro sau

Aparat foto digital Nikon Coolpix L310, 14.1MP, Black VNA170E1 - eMAG.ro
    Ce parere aveti?,sunt constient ca la banii astia nu sunt cine stie ce ,dar v-am zis ca il voi folosii ocazional.Daca aveti si alte recomandari in bugetul asta va raman recunoscator.
    No Beast So Fierce But Knows Some Touch Of Pity, But I Know None,And Therefore Am No Beast!

6. Back To Top | #6
    Pai, ai citit primul post? Punctl 5? Cum de ai ales de la cea mai proasta categorir?

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Probabil ii place zoom-ul ...am mai vazut eu unii care se laudau cu aparatul lor pot poza avioane.

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Pai, ai citit primul post? Punctl 5? Cum de ai ales de la cea mai proasta categorir?
    )sorry,nu am citit,atunci daca ai timp imi poti recomanda un aparat in banii aia,sunt afon in domeniul asta
    No Beast So Fierce But Knows Some Touch Of Pity, But I Know None,And Therefore Am No Beast!

9. Back To Top | #9
    Pai citeste primul post cap coada de 2...3 ori. Totul. intelege-l, si nu vei mai fi afon. Vei stii ce sa alegi.
    Nu am ce sa-ti recomand daca nu intelegi diferentele.

10. Back To Top | #10
    Salut
    Imi tot bat capul ce apart foto sa cumpar. M-am oprit la trei variante care nu-s chiar ieftine
    Nu ma intreseaza sa fie zoom mare, si nici multi megapixeli.
    Fac poze de familie, multe in interior si deasemenea vreau sa pot inregistra video in interior.

M-am uitat la pret, senzor si diafragma si as alege intre:
    1. Nikon Coolpix S9300 negru - F64
    2. Panasonic Lumix DMC-TZ18 negru - 14MPx, zoom optic 16x, 24mm - F64
    3. Canon PowerShot SX240 HS IS negru - 12MPx, zoom optic 20x - F64

As vrea sa ma incadrez pe la 800 de lei. Ce-mi recomandati

11. Back To Top | #11
    dot daemon chrisTian's Avatar
    Ini, mini, miny, mo,
    Ce alegi e la misto.
    Inchide ochii si alege una - o sa fii foarte multumit de alegerea facuta.
    Asa cum spune Mir, orice camera P&S de peste 200lei este echivalenta cu oricare alta pana in 1000lei. (give or take 100).
    Asa ca daca vrei sa te simti bine, vezi ca sunt reduceri la L310 de la Nikon - e doar 600, nu 900lei.
    Si ca un comentariu aditional, in interior ai lumina cea mai proasta posibila - exceptand cazul in care soarele iti bate in geam toata ziua, evident. Asa ca o sa ai poze neclare si puricioase / zgomot de imagine. Filmarea va fi la fel. Daca vrei sa iasa ceva calitativ, orienteaza-te spre o camera video dedicata. Orice filmeaza acum HD sau FullHD si sigur o sa fie o filmare mai buna calitativ decat ce tragi cu camera. Si nu uita ca pe un aparat foto poti filma doar maxim 20-25min, ca i se incinge senzorul. Ca poti lipi bucatile pe YT e altceva.
    darkness is omniprezent - just look around

12. Back To Top | #12
    Vara asta m-am hotarat sa schimb aparatul foto.Nu sunt profesionist dar sa vrea sa fac poze de cat mai buna calitate pt calatorii,familie,mici petreceri;pret investitie undeva pana in 2500 lei.
    Prima data m-am orientat spre D5100 dar mi am dat seama ca mi este incomod sa l port cu mine in vacante.
    Apoi am remarcat sony rx-100 cu un pret bun prin america.
    Cum este cu garantia la sony sau nikon daca sunt cumparate din usa?
    Apoi am vazut sony nex-3,aparut nou pe piata.Din ce am vazut la modelul 2012 f3 cei de la snapsort.com dau urmatoarele scoruri pt overall image quality:
    -D5100 80pct din 100
    -sony rx-100 66pct
    -sony nex-3n 74pct
    Acum sunt orientat pe nex-3n care nu este foarte mare,este cam cel mai performant (din specificatiile si scorul obtinut pe snapsort) printre camerele compacte si miroreless pana in 2500 lei.
    Sony DSC-RX100
    Sony NEX-3N
    Nikon D5100

13. Back To Top | #13
    Salutare!Vreau sa achizitionez un aparat foto pentru vacante si din cautarile mele m-am oprit la acesta : Camera foto digitala SAMSUNG WB150F, 14.2 Mp, 5x, 3 inch, negru | ALTEX
    Detine cineva acest aparat, sau ce mi-ati recomanda?
    Va multumesc anticipat!

14. Back To Top | #14
    Registered User
    Imi doresc un aparat cu zoom mare ... nu ma intereseaza pixelii ... ce mi-ati recomanda ? Buget : 600-1000 lei . Multumesc

Camera foto digitala OLYMPUS SP-810UZ,14Mp, 36x, 3 inch, negru | ALTEX

Camera foto digitala FUJI S4000, 14 Mp, 30x, 3 inch, negru + incarcator + geanta + card 4GB | ALTEX

acestea sunt bune ?

Am citit tot dar tot nu inteleg nu ma pricep

---------- Post added at 15:59 ---------- Previous post was at 15:39 ----------

Va mai deranjez cu o intrebare : poate fii aceasta camera video o alternativa mai buna la ce imi doresc eu ? are si zoom mai mare si pretul e mai bun si cred ca poze facute la 5mb sunt ok

Camera video Full HD SAMSUNG HMX-F90, 5Mp, 52x, 2.7 inch, negru | ALTEX

15. Back To Top | #15
    Depinde ce asteptari ai si cat esti de pretentios. Toti de aici vor spune ca sunt rahaturi aparatele alea, fiind vorba de oameni cu pretentii - care dau de cateva ori suma aia pe un singur obiectiv care nu are zoom deloc, din motive doar de noi stiute. Dar, daca esti foarte nepretentios cu siguranta sunt excelente aparatele alea. Iar daca esti total dezinteresat, camera aia video trebuie sa fie cea mai buna afacere. Dincolo de asta, subiectul asta a fost dezbatut si rasdezbatut pe threadul celalalt, ai cateva zeci de pagini acolo daca nu ma insel in care sigur ti se raspunde chiar si la intrebarile pe care INCA nu le ai.

16. Back To Top | #16
    Registered User
    Ms George ... in nici un caz nu e vb de pretentii vreau sa fac poze asa la peste , la munte , la mare si de asta as vrea zoom mare ... in nici un caz nu vreau sa fac vreo performanta in fotografie si nici nu traiesc din asta

Cred ca o sa iau camera aia video ca la banii aia mi se pare cea mai buna si pozele sunt ok cred la 1600 x 1200 asa pt facebook si televizor si in plus pot sa si filmez cu ea

---------- Post added at 18:59 ---------- Previous post was at 18:58 ----------

Aia mint ca e Full HD ... nu e nu are cum la banii astia

17. Back To Top | #17
    Registered User alex20alex's Avatar
    Quote Originally Posted by BalauruZmeu View Post
    Cred ca o sa iau camera aia video ca la banii aia mi se pare cea mai buna si pozele sunt ok cred la 1600 x 1200 asa pt facebook si televizor si in plus pot sa si filmez cu ea
    Aparatele foto mai filmeaza cum mai filmeaza , dar sa vezi camera video ce poze face eheeee

in nici un caz nu e vb de pretentii vreau sa fac poze asa la peste , la munte , la mare si de asta as vrea zoom mare ...
    La ce te ajuta asa mult "ultra mega zoom-ul" ? Eu in concediu de regula folosesc in 85% din situatii un obiectiv fix ( fara zoom ) de 35mm ...

Imi doresc un aparat cu zoom mare ... nu ma intereseaza pixelii ... ce mi-ati recomanda ? Buget : 600-1000 lei . Multumesc
    Daca te intereseaza doar acest aspect , ia-l pe cel cu "zoom-ul" cel mai mare care il gasesti in bugetul tau ...

Uite aici un filmulet cu pinocchio " Fujifilm Finepix SL300" ( nu imi apartine filmuletul ):

Fujifilm Finepix SL300 video zoom test 1 - YouTube

Eu zic totusi sa te mai documentezi , este pacat sa dai banutii pe un "aparat" si in scurt timp sa constati ca nu este ce cautai ...
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

18. Back To Top | #18
    Sa inteleg ca pe mine nu ma poate ajuta nimeni cu o parere?

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by alexju View Post
    Sa inteleg ca pe mine nu ma poate ajuta nimeni cu o parere?
    ai citit primul post ?
    Eu un alt aparat cat se poate de prost, cu zoom mare si intunecos, senzor infim....calitate pe masura....

20. Back To Top | #20
    Ştiu ca s-a dezbătut pe mai multe forumuri calitatea camerelor BenQ, personal recunosc ca nu am pus mâna pe niciuna până acum, dar ce ziceţi de specificaţiile ăsteia: Aparat foto digital BenQ G1, 14MP, F 1.8, Negru 9H.A2A0A.8FE - eMAG.ro ?
    Senzorul e mic, ca la majoritatea compactelor, dar:
    - senzor CMOS
    - stabilizator optic
    - diafragma 1.8
    - filmare full HD
    - husă care arată decent în poze.
    În gama asta de preţ, mă îndoiesc să mai existe ceva cu toate caracteristicile enunţate.
    Deci, a văzut-o cineva live?

1.  
Page 1 of 49 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks