Page 3 of 49 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 978

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #41
    Registered User alex20alex's Avatar
    In bugetul tau poti gasi "Canon PowerShot SD4000 IS" macar este compact si are o optica mai luminoasa ( F/2 la 28mm ... ) . Daca mai pui macar 400 lei peste cei 900 gasesti si variante demne de luat in seama ...

2. Back To Top | #42
    alex,sa zicem ca o sa cad la pace cu sotia si o sa ma lase sa dau atitia bani pe un aparat foto.
    deci care ar fi recomandarea ta la 1300 lei?
    daca nu,o sa-l ascult pr MIR si o sa-mi iau un ap foto pina in 300 lei,sa-l inlocuiesc pe vechiul meu benq care si-a dat obstescul sfirsit.

3. Back To Top | #43
    Registered User
    Quote Originally Posted by logofatul View Post
    alex,sa zicem ca o sa cad la pace cu sotia si o sa ma lase sa dau atitia bani pe un aparat foto.
    .
    exista solutii mai plauzibile decat fantezia asta a ta.. Declari doar 25% oficial ...

4. Back To Top | #44
    O compacta de luat in seama ar fi " OLYMPUS XZ1 " ( senzor mai mare , obiectiv foarte luminos , constructie foarte buna .. )

Daca vrei sa avansezi in "fotografie" poti merge pe ceva "MIRRORLESS":

-SAMSUNG NX1000

-Nikon 1 J1

Toate sunt in jurul de 1300 lei

Sau poti incerca ceva de la "Resigilate" la un anumit magazin...

Olympus PEN E-PL1 KIT alb 1100 lei
    Last edited by alex20alex; 15-06-2013 at 22:21.

5. Back To Top | #45
    salutare tuturor.
    am achizitionat un aparat Nikon 1J1 de cca.2 zile si dupa cca. prima ora de utilizare utilizare a aparut un mesaj : temperatura interna a aparatului este ridicata.aparatul foto se va opri. ceea ce s-a si intamplat. acest lucru m-a bulversat oarecum deoarece eram la serbarea copilului, si va dati seama ca nu am putut inregistra unele momemente destul de importante ale festivitatii. dilema mea este urmatoarea : cum se va comporta la temperaturi mai ridicate, de exemplu la peste 40 grd.C ? alte aparate se comporta la fel? sa-l returnez si iau ...ce altceva pana la max.1600 lei? Coolpix P330 ? Olympus XZ-1? samsung nx1000 / nx210?
    va multumesc aniticipat .
    nota : am mai adresat aceste intrebari (aprox.la fel) si pe alt forum, insa n-am primit nici un rapsuns pana acum.

6. Back To Top | #46
    Nu cred ca e normal sa se incinga dupa o ora. Incearca cu alt card si daca face lafel mergi la garantie cu el si descrie-le problema.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

7. Back To Top | #47
    pai aveam 2 carduri : unul de 8Gb cls.4 pe care l-am primit odata cu aparatul si unul de 16 Gb cls.10. inca de la inceput a fost folosit cardul de 16Gb, apoi m-am gandit si eu si l-am inlocuit cu cel de 4Gb, insa deja serbarea era spre sfarsit. am sa-l utilizez astazi intens doar pe cel de 4Gb sa vad daca se manifesta la fel.
    stie cineva daca si alte aparate se manifesta la fel ?

8. Back To Top | #48
    16gb clasa10 ce Firma/Model ? De exemplu "Delkin SDHC 16GB clasa10" la scriere nu sare de 10MB/s iar "Sandisk Extreme SDHC 16GB" care este tot clasa10 scrie si cu 30-32MB/s . Insa problema ta nu cred sa fie de la card ...

Trebuie sa iei in calcul si faptul ca este aparat foto , nu o camera video , o ora de filmat fara pauze mie mi se pare cam mult .... Cred ca ar trebui sa citesti "carticica" aparatului , acolo posibil vei gasi raspunsul la intrebarea ta .

9. Back To Top | #49
    cardul de 16 este Kingston SDHC si mai scrie pe el SD10V/16GB ; cel de 8 este SanDisk, tot SDHC (cls.4) si nu mai scrie nimic altceva.
    nu am filmat 1 ora continuu ci am facut si foarte multe poze, iar din cand in cand a intrat in stand-by. m-am uitat in carte si am citit ca "filmele HD pot avea o dimensiune de pana la 4GB si o lungime de 20 minute si ca in functie de viteza de scriere a cardului de memorie filmarea se poate incheia inainte sa ajunga la aceasta lungime"; am analizat si filmele si in general au de la 63MO si pana la 513MO , exceptand 2 care au 850MO si 1,2 GO, acesta din urma avand 6,06 minute. mi-am amintic ca mai am 1 card Samsung de 8 Gb cls.10 (in telefon) si-l voi pune pe acesta in aparat.

---------- Post added at 16:35 ---------- Previous post was at 14:14 ----------

a mai aparut un mesaj : a aparut o eroare de circuit intern. contactati un service autorizat Nikon. l-am inchis si l-am deschis si merge.
    nu ma pricep eu la astfel de aparate, insa se simte bine temperatura la exterior pe partea stanga si la cea inferioara iar cardul este si mai infierbantat cand este scos.
    cred ca totusi am sa solicit inlocuirea lui.
    LE : am pus un termometru obisnuit in locasul de prindere a trepiedului si a indicat o temperatura de cca.41 grd.C.
    Last edited by valy2vv; 16-06-2013 at 16:54.

10. Back To Top | #50
    Mergi la garantie cu el si descrie problemele aparute , ei vor fi cei mai in masura sa iti spuna daca exista o problema cu aparatul ...

11. Back To Top | #51
    Registered User
    Salut.Intre un Nikon 1J1 si un Olympus xz-1 voi ce ati alege, pt vacante. Am citit mai sus postul cu J1 si acum chiar nu mai stiu ce sa iau ).

12. Back To Top | #52
    Nikon 1J1" joaca in alta liga si probabil da mai multa bataie de cap celor neavizati

xz-1 la ISO 400 are zgomot cam cat are Nikon 1J1 la ISO 1600 , insa xz-1 echivaleaza prin obiectivul foarte luminos

-Daca vrei doar poze de vacanta si esti dezinteresat de "fotografie" cred ca ar fi mai bun "Olympus xz-1" pentru tine ...
    -Daca esti pasionat de fotografie si vrei ceva cu obiective interschimbabile , o gama larga de accesorii disponibile ... atunci 1J1 este solutia
    Last edited by alex20alex; 17-06-2013 at 20:03.

13. Back To Top | #53
    va salut. Am vazut oferta cu panasonic DMC- G5 de la f64. Ce parere aveti despre el?

Panasonic Lumix DMC-G5K negru kit Vario G 14-42mm f/3.5-5.6 - F64

Alte propuneri in aceasta gama de pret, max 1500 lei? De ce este trecut la mirrorless, ca si GF5?

14. Back To Top | #54
    Quote Originally Posted by dang123 View Post
    De ce este trecut la mirrorless, ca si GF5?
    pentru ca este mirrorless ! ce intrebare e asta ? ai citit si tu specificatiile inainte sa intrebi ?
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

15. Back To Top | #55
    in sfirsit,am gasit un aparat pe care l-am comandat pe net
    oare atunci cind il primesc acasa pot sa-l verific inainte sa dau banii?

16. Back To Top | #56
    Ce aparat si de unde l-ai comandat ? Depinde ce a scris pe colet expeditorul ...

17. Back To Top | #57
    Registered User
    In banii astia :

Sony DSC-HX20V negru + acumulator NP-FG1 - 18MPx, obiectiv - F64

exista ceva mai bun decat aparatul din link-ul respectiv?

18. Back To Top | #58
    Pentru poze in vacante merita sa cumpar un canon 1100d? o sa-l folosesc cu obiectivul din kit (18-55mm IS II), nu cred ca o sa investesc in obiective (poate un 50mm 1.8 pentru ca e mai ieftin). pana acum am avut o compacta ieftina(nikon L21), ma intereseaza in primul rand calitatea imaginii, nu ma intereseaza filmare, wifi, gps, zoom mare etc. nu stiu cat de mare ar fi diferenta intre acest dslr si o compacta gen canon sx240(am tot vazut ca e laudata).
    Chiar daca nu o sa il folosesc la adevarata valoare (cu obiective foarte scumpe) si va dura ceva pana o sa trec de faza de incepator(deci setari mai proaste) ma gandesc ca pozele tot o sa fie mai bune fata de o compacta. gresesc?
    Ar mai fi si varianta mirrorless dar senzorul o sa fie mai mic decat la dslr (bugetul e ~ 1500 lei), nu are viewfinder (n-am experienta dar mi se pare mai util), baterie mai slaba; parca tot dslr-ul e mai interesant. Am uitat sa precizez ca diferenta de greutate nu conteaza.
    Multumesc anticipat

19. Back To Top | #59
    Daca nu te intereseaza greutatea si te intereseaza calitatea imaginii ti se potriveste dslr, nu incape indoiala. Va fi peste compacte chiar si cu obiective mult mai slabe decat cel de kit.

20. Back To Top | #60
    ok, am comandat aseara 1100d.

1.  
Page 3 of 49 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks