Page 38 of 49 FirstFirst ... 283536373839404148 ... LastLast
Results 741 to 760 of 978

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #741

2. Back To Top | #742
    Registered User sergiussx's Avatar
    Recomandare aparat foto in buget de 6-700 lei, vreau optiunea cea mai corecta in raport calitate/pret.
    Aparatul va fi folosit mai mult in vacante, nimic spectaculos.

Ce ziceti de acest bridge: Aparat foto Bridge Canon PowerShot SX400 IS negru - PC Garage
    sau compacta: Canon PowerShot S200 - FotoHobby
    Last edited by sergiussx; 20-08-2015 at 19:51.
    ''N-am asistat la înmormântare, dar am trimis o scrisoare amabilă în care am spus că sunt de acord cu ea.''
    Mark Twain
    Cod reducere 1% pcgarage: R3D1LCBE

3. Back To Top | #743
    S200 mai bine
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #744
    Are senzor 1/3.1, la banii aia nu gaseste niciun 1/2.3?

5. Back To Top | #745
    Cine are senzor 1/3.2 ? S200 are senzor marisor, 1/1.7, iar SX400 are senzor mai mic, dar 1/2.3.... la care te referi ?

6. Back To Top | #746
    In al 2-lea link era un aparat galben cu senzor extrem de mic, apoi a editat si a pus alt link. Nu am stiut ca a modificat postarea. Avea un bridge cu 30x zoom in primul si unul cu 1/3.1 in al 2-lea. Cel care e acum in al 2-lea link, da, e bun, are 1/1.7. Senzorul nu e vreo minune, e aproape ca 1/2.3-urile cele mai de calitate, dar e mai bun ca marea majoritate a 1/2.3-urilor, mai ales ca nu e cuplat cu un super-zoom.

PS: Mai e posibil si sa fi intrat eu in link, apoi sa fi apasat fara sa vreau rapid prin pagina si sa ma fi dus la alt aparat, dar cred ca prima varianta e cea reala.

7. Back To Top | #747
    Registered User
    Am mers pe mana lui Dixy si am luat un Samsung NCX300 (dau o bere dixy), second hand.
    E mai mare si mai greu (574gr cu parasolar, curea, dara blitzul extern cu care a venit) decat credeam, dar e destul de pont la 950 ron, si ca specificatii e peste Olympusul la care pedulam.
    Nu prea pot merge ninja mode cu el in vreun buzunar, dar macar jumatate din greutatea Pentaxului, si cu siguranta o sa faca fotografii mai reusite.
    Multumesc de recomandari!
    si 2 poze comparative:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-11937100_1227542403958197_735459744_o.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-11902144_1227542570624847_678821609_o.jpg  

8. Back To Top | #748
    Să-l folosești cu plăcere, vezi că există și un obiectiv pancake pentru NX, 20-50mm, care este cu mult mai mic. Samsung NX 20-50mm f/3.5-5.6 alb - F64 Mai găsești SH din când în când.

9. Back To Top | #749
    Registered User sergiussx's Avatar
    @limelight

Da asa e, am ediat in post si am atasat al doilea link cu S200 in loc de Nikon S33 dupa ce am dat de el la magazinul respectiv, se vede ora pt LE, mi s-a parut ok avand in vedere senzorul 1/1.7 mai luminos.
    Cat de curand pe acela il voi achizitiona.
    ''N-am asistat la înmormântare, dar am trimis o scrisoare amabilă în care am spus că sunt de acord cu ea.''
    Mark Twain
    Cod reducere 1% pcgarage: R3D1LCBE

10. Back To Top | #750
    CPU Collector CrysMM's Avatar
    Am nevoie de un sfat. I-mi trebuie un aparat in special pentru indoor pentru fotografiere obiecte la distante de la 15 cm pana la 2 metri. M-ar incanta ceva cat mai "automat" sa-i zic asa. Pana acum am folosit un Panasonic DMC-SL75 (jucarie curata) si un Fujifilm Finepix S3200 (doar in conditii de iluminare foarte buna scoate ceva poze, in rest chinuiala curata, nu focalizeaza bine sau deloc daca obiectul este negru, daca fac lumina mai puternica focalizeaza negrul dar fotografiile ies ca naiba. In fine, lucru ieftin, mare si prost.

Obligatoriu sa fie nou, fara SH.

Eu ma gandeam asa, odata la asta:

Aparat foto digital Sony DSC-HX300V, 20MP, Black - eMAG.ro

Sau un DSLR ieftin, cum ar fi Nikon D3200.

La Nikon D3200 am inteles ca obiectivul inclus nu este tocmai ok pentru ce vreau eu, si nu sunt dispus sa cumpar un alt obiectiv.

Nu vreau sa sar de bugetul de 1600 lei.
    YM: pfamocanucristian \\

11. Back To Top | #751
    /DRIVE R@Z0R's Avatar
    Am nevoie sa iau un aparat foto pentru parinti. Ei tot insista si vor un aparat mare cu zoom (all bells and whistles). Dpmdv le ajunge un compact banal dar nu o scot la capat cu ei si nu vreau sa ii las sa arunce banii pe cine stie ce minune. M-am uitat putin pe net si am ajuns la astea doua:

1. Sony HX300v : Sony DSC-HX300 - aparat foto 20Mpx, zoom optic 50x, OIS - F64
    aici pot sa aleg in aceiasi bani pachet cu powerbank inclus, sau un card destul de bun cu 50 ron in plus.

2. Nikon D3200 : Nikon D3200 kit 18-55mm VR II AF-s DX - F64

Eu as inclina spre Sony, pare mai simplu si nu cred ca vor avea ei habar sa foloseasca un dslr in mod manual. Probabil tot eu il voi pune intr-un mod in care ies bine pozele si asa il vor folosi.
    Este o alegere buna la banii aia ? Gasesc ceva mai bun ?

later edit: vad ca si colegul de mai sus are fix aceeasi dilema.
    This kid also enjoys vitamin H .

12. Back To Top | #752
    Quote Originally Posted by CrysMM View Post
    Am nevoie de un sfat. I-mi trebuie un aparat in special pentru indoor pentru fotografiere obiecte la distante de la 15 cm pana la 2 metri. .
    Trepied. Si orice aparat. ISO mic, evental setari manuale, balans de alb custom - voila!

13. Back To Top | #753
    Quote Originally Posted by R@Z0R View Post
    Am nevoie sa iau un aparat foto pentru parinti. Ei tot insista si vor un aparat mare cu zoom (all bells and whistles). Dpmdv le ajunge un compact banal dar nu o scot la capat cu ei si nu vreau sa ii las sa arunce banii pe cine stie ce minune. M-am uitat putin pe net si am ajuns la astea doua:..............
    ......
    DSLR-ul nu are zooooom mare. Obiectivul ala kit este un echivalent 3x ...
    Mai bine le iei un Canon S200, macar sa il aibe cu ei peste tot....

14. Back To Top | #754
    Buna ziua, ieri, după multe căutări, citit review uri, păreri, topuri, am făcut comanda pentru un Canon Powershot G1x Mark II. Ma interesează pentru vacanța. Chiar daca motivul pare cam subțire, întotdeauna mi a plăcut sa ma joc cu aparatele foto, sa fotografiez lucruri, si sa citesc despre fotografie. Sper ca am făcut o alegere buna. As vrea sa va întreb, unde as putea găsi materiale mai detaliate despre tehnica foto si tot ce ar trebui sa știe un începător... Mulțumesc.

15. Back To Top | #755
    Quote Originally Posted by Aristoica View Post
    Buna ziua, ieri, după multe căutări, citit review uri, păreri, topuri, am făcut comanda pentru un Canon Powershot G1x Mark II. Ma interesează pentru vacanța. Chiar daca motivul pare cam subțire, întotdeauna mi a plăcut sa ma joc cu aparatele foto, sa fotografiez lucruri, si sa citesc despre fotografie. Sper ca am făcut o alegere buna. As vrea sa va întreb, unde as putea găsi materiale mai detaliate despre tehnica foto si tot ce ar trebui sa știe un începător... Mulțumesc.
    Bine ai venit pe forumul nostru!
    Alegerea este foarte buna, o compacta de top, senzor mare, calitate foarte buna a imaginii, portabilitate, un aparat aproape ideal pt vacante, pentru cine are buget este perfect !

Avem topic dedicat incepatorilor, unde gasesti o gramada de linkuri interesante, aici :
    IMPORTANT ! Pentru toti fotografii incepatori !

poti incepe cu un mic tutorial despre estetica in imagine, pe care eu personal il gasesc mult mai util incepatorilor in locul uzualelor tutoriale cu ce inseamna expunerea, diafragma si alte chestiuni pur tehnice. E mult mai importanta o compozitie buna, alegerea subiectului corecta, cadrare, lumina, .... . Este vorba de acesta : Beginnings of Photographic Composition

16. Back To Top | #756
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Trepied. Si orice aparat. ISO mic, evental setari manuale, balans de alb custom - voila!

Nu pot folosi trepied, pierd prea mult timp. Pentru cazuri extreme am unul mare si unul mic, rar am rabdare cu ele. Daca am de pozat 150 de obiecte, cate 3-6 unghiuri diferite la fiecare, pierd enorm de mult timp cu un trepied.

Nu mai vreau aparate ieftine. Pana acum numai ieftine am luat, Benq, Samsung, Fujifilm vreo 3 modele, Panasonic 2 modele mai vechi. M-am jucat mult cu ele, nu sunt multumit.

Am testat astazi Sony DSC-HX300V la fata locului unde fac eu pozele. Este total altceva fata de ce am eu pana acum. In conditii de iluminare slaba au iesit fotografiile foarte bine. I-mi place mult si zoom-ul, ma ajuta mult in cea ce fac fara pierderi de calitate notabile.

Pana la urma am hotarat sa nu ma incurc cu DSLR. Mai bine un compact de clasa mai mare decat un DSLR entry level.

17. Back To Top | #757
    Quote Originally Posted by CrysMM View Post
    Pana la urma am hotarat sa nu ma incurc cu DSLR. Mai bine un compact de clasa mai mare decat un DSLR entry level.
    Pai de ce ? La aceiasi bani eu as merge clar pe DSLR pt treaba asta. Sau macar un mirrorless calumea.

18. Back To Top | #758
    Sunt cam aiurea DSLR ieftine. Au zoom mic pe obiectivul inclus. Alt obiectiv costa. Nu folosesc la nivel profi, fac anual cam 5000 fotografii ce nu au nevoie de mari pretentii. Eu am testat Sony asta astazi, am fost multumit de rezultat.

O sa merg zilele astea intr-un Altex sa vad diferenta exacta intre Sony de mai sus si un D3200.

Nu stiu cum sta Nikon D3200 la iluminare mai slaba sau defectuoasa. Sony asta sta bine, ajuta. Sunt deja in ceata, daca tu zici ca fac prostie sa nu iau DSLR, o sa astept sa ma conving singur, si doar facand comparatie directa pot ajunge la o concluzie. Este posibil ca Sony pe auto sa fie mai bun ca D3200 tot pe auto?

Despre mirrorless nu cunosc mai nimic.

Edit: inca ceva, pot face foto de la distante incepand cu 15 cm cu obiectivul inclus la D3200? Am inteles ca zoom-ul de la D3200 este de 3X cu acel obiectiv. La mine am si cazuri in care am nevoie de cel putin 10X.

Off topic:
    Mir, sa nu uit, daca mai stii monitorul ala monstru de 24" cu tub catodic donat de tine la proiectul lui Ben, ala care l-am carat cateva etaje de la tine, astazi si-a dat duhul la scoala unde l-am dus. Cred ca au trecut 9 ani de atunci.

19. Back To Top | #759
    Aceeasi problema, nu vei putea cuprinde tot obiectul in focus cu DSLR. Daca vrei sa se vada clar doar un sfert sau jumate din obiect, restul in ceata, e perfect, dar daca te astepti sa se vada clar tot obiectul, nu ai sanse. Poate daca tragi la f16, dar nici asa de multe ori. Iar daca inchizi diafragma, vei mari mult ISO si vei ajunge in lumina slaba sa scoata la fel de prost ca cea mai varza compacta. Obiectele mai mari sau cele care sunt relativ plane pot fi cuprinse mai bine, dar la cele mici si cu forme neregulate nu ai sanse. Daca tragi ceva de forma unei pisici, de exemplu, se va vedea clar doar capul, corpul va fi in ceata, chiar si la f11.

DSLR sunt pentru cei interesati mai mult de ce este in jurul obiectului decat de obiect, daca o sa te uiti la review-uri, unii spun de cat de clar se vede obiectul, altii nu, insa toti sunt disperati dupa cum se vede ceata din jur, daca e neteda, daca e destul de difuza, daca lucrurile din ceata sunt destul de rotunjite.
    Last edited by limelight; 09-09-2015 at 08:07.

20. Back To Top | #760
    Eu vreau sa se vada obiectul clar, fundalul este mai tot timpul alb.

Am nevoie de multe ori pe teren de zoom mai mare, 10X in medie, cateodata si mai mult. Sa nu mai necesite sa cobor/urc/deplasez langa un obiectiv, de multe ori inaccesibil. Vad ca Sony sta foarte bine la partea de zoom, am urmarit cateva demonstratii pe youtube, fata de Fuji S3200 ce il am eu este bijuterie.

Inteleg ca DSLR este cum este, dar nu vreau sa mai dau 1000 si ceva de lei pe un obiectiv si sa ma car cu el dupa mine.

Din ce am concluzionat pana acum un DSLR entry level nu ma ajuta nici la fotografia de aproape nici la zoom. Va rog sa ma corectati daca nu am inteles bine.

1.  
Page 38 of 49 FirstFirst ... 283536373839404148 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks