Page 4 of 49 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 968

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #61
    Foarte bun, insa de acum incolo e bine sa inveti 10% tehnica foto, care iti va imbunatatii in proportie de 90% calitatea imagi8nilor, atat din punct de vedere tehnic cat si artistic.
    Invata corelarea timp de expunere/distanta focala pentru fotografiatul din mana, invata de e ala DOF si cum variaza el in functie de diafragma si focala, si ce poti obtine, invata o focalizare corecta alegand tu punctul de auto focus, si recadrand dupa focalizare, invata putin propretatile luminii, directia ei, studiaza umbrele, atentie la cadrare, punct de statie....
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #62
    buna ziua
    ma credeti sau nu,inca nu mi-am luat aparat foto.
    am renuntat la cel comandat pt ca nu au vrut sa-mi trimita coletul cu previzualizare
    acum am vazut ceva care cred ca mi se potriveste.
    samsung wb2100 la 999,00 lei
    problema e ca am gasit si nikon l820 la 950.00 lei
    care dintre ele e mai ok?
    si ce e mai rau e ca nu am gasit nici un reviw mai de doamne ajuta la samsung,sa-mi pot da seama ce poate face in comparatie cu nikon

3. Back To Top | #63
    NU SUNT BUNE ALEA. IA ALTCEVA.

4. Back To Top | #64
    repet. i-ati unul de 300 lei. nu arunca 10 milioane pe o mizerie...

5. Back To Top | #65
    Eu zic sa iei Nikon-ul. Nu de alta, dar daca tot arunci banii aiurea macar arunca-i in curtea unui producator de camere foto.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

6. Back To Top | #66
    as lua un dslr second hand,dar pot sa am incredere in asa ceva?
    sau la ce trebuie sa fiu atent atunci cind il iau?

---------- Post added at 06:23 ---------- Previous post was at 03:49 ----------

m-am uitat dupa canon sx 240 hs,l-am gasit la 780 lei si am vazut in primul post ca-l recomandai.
    intradevar am vazut pe you tube ca filmeaza bine si face poze faine
    diferenta de pret intre acest canon si samsung wb2100 este de 200 lei
    m-am uitat si la specificatii si parca samsungul e mai tare decit canonul
    care dintre ele sa-l aleg?

7. Back To Top | #67
    Macar canonul este mai mic, intra intr-un buzunar, si e mai ieftin. S-ar putea sa fie si calitativ mai bun.
    La ce anume specificatii te-ai uitat de ti se pare mai "tare" samsungul ? Ai citit cu atentie primul post al acestui topic ?

8. Back To Top | #68
    samsung canon
    fotografii panoramice da nu
    apertura 3.0 3,5
    faster shooting 8 fps 2,4 fps
    hdr mode da nu
    inregistrare video 30 fps 24fps
    de zoom nu zic nimic pt ca sint multumit si cu 20x
    faptul ca samsung e mai mare nu ma deranjeaza,din contra chiar
    de megapixeli nu zic nimic,aici din cite am inteles e mai bun canon-ul
    asta am inteles eu din cite am citit in stinga si dreapta
    acum te rog sa ma luminezi daca am inteles sau nu ceea ce trebuie si sa ma corectezi
    cu multumiri

9. Back To Top | #69
    pai zoomul mai mic si mai putini megapixeli asigura o calitate mai buna a imaginii. restul sunt cifre pe hartie.

10. Back To Top | #70
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    pai zoomul mai mic si mai putini megapixeli asigura o calitate mai buna a imaginii. restul sunt cifre pe hartie.
    am inteles MIR
    multumesc pt sfat.
    ori iau canon-ul,ori mai adun ceva la pusculita vreo citeva luni si-mi trag un dslr.
    si sint f f f dezamagit ca acele date sint doar cifre pe hirtie pt ca samsungul arata bine.
    o zi buna!

11. Back To Top | #71
    chiar vrei un aparat mare si incomod cu calitatea unui compact de 300 lei doar pt "arata bine" ?

12. Back To Top | #72
    Registered User
    Sau poti lua un dslr sh( de ex cum am eu la vanzare)..

13. Back To Top | #73
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    chiar vrei un aparat mare si incomod cu calitatea unui compact de 300 lei doar pt "arata bine" ?
    tocmai deasta te-am rugat sa-mi dai sfaturi,de care normal ca o sa tin cont,altfel nu apelam la acest forum.oricum sint patit cu un telescop,n-am tinut cont de sfaturile cunoscatorilor si m-am aruncat la unul cu putere mare de marire dar cu un obiectiv mic si intunecos iar acum imi pare rau.si am dat 200 de lei pe el,de fapt la copil l-am luat da ma mai ''benoclez'' si eu prin el.
    o sa caut dslr-uri si second hand,sa vad ce gasesc.la ce trebuie sa fiu atent?

---------- Post added at 12:28 ---------- Previous post was at 12:27 ----------

Quote Originally Posted by sstdr View Post
    Sau poti lua un dslr sh( de ex cum am eu la vanzare)..
    da-mi un link,ceva,sa vad despre ce e vorba....

14. Back To Top | #74
    Mi se pare surprinzator ca voiai sa te arunci la aparatele foto care reprezinta acelasi lucru ca si telescopul cu marire mare, deci o teapa pe care deja ti-ai luat-o.

Quote Originally Posted by logofatul View Post
    da-mi un link,ceva,sa vad despre ce e vorba....
    Merita subliniat ca daca ceva sh nu se da in jumatate de an, inseamna ca se cere mai mult decat face (orientativ vorbind).

15. Back To Top | #75
    Registered User
    @Logofatul : Iti sugerez sa arunci un ochi pe aria de publicitate , cat despre ce am eu la vanzare te poti uita pe profil.Atentie sa nu fie umblat la suruburi, semne ca a fost scapat ori lovit sau urme de uzura avansata, verifica daca poti si nr de cadre.
    @George : Orientativ vorbind asta se aplica inainte de criza, in clipa de azi lumea cauta pomeni iar un aparat bun nu poate avea pret sub media pietei decat daca omul care il vinde vrea sa scape urgent de el dintr-un motiv sau altul.
    Te invit sa vizionezi respectivul obiect si pe urma sa iti dai cu parea, sau esti unul din acei oameni care atunci cand isi cumpara o masina se uita la pretul cel mai mic de pe autovit considerand ca altele ceva mai scumpe costa mai mult decat fac?

16. Back To Top | #76
    [QUOTE=sstdr;46063492]@Logofatul : Iti sugerez sa arunci un ochi pe aria de publicitate , cat despre ce am eu la vanzare te poti uita pe profil.Atentie sa nu fie umblat la suruburi, semne ca a fost scapat ori lovit sau urme de uzura avansata, verifica daca poti si nr de cadre.

cum pot verifica nr de cadre?
    am gasit un anunt cu un dslr care are 8000 cadre
    cit de mult e pt un aparat?

17. Back To Top | #77
    Registered User
    Exista un programel pt pc , cam greu daca nu ai un calculator la dispozitie.
    8000 este putin de exemplu uite cat tine un shutter la cateva modele(la cele mai ieftine costa vreo 500ron inlocuirea):
    Canon EOS Digital Rebel XS / 1000D 100,000
    Canon EOS Digital Rebel T1i / 500D 100,000
    Canon EOS Digital Rebel XSi / 450D 100,000
    Canon EOS Digital Rebel XTi / 400D 50,000
    Canon EOS Digital Rebel XT / 350D 50,000
    Canon EOS 50D 100,000
    Canon EOS 40D 100,000
    Canon EOS 30D 100,000
    Canon EOS 20D 50,000
    Canon EOS 7D 150,000
    Canon EOS 5D Mark II 150,000
    Canon EOS 5D 100,000
    Canon EOS 1D Mark III 300,000
    Canon EOS 1D Mark II N 200,000
    Canon EOS 1DS Mark III 300,000
    Canon EOS 1DS Mark II 200,000

18. Back To Top | #78
    Mir,te rog frumos,da-ti putin cu parerea despre asta Olympus PEN E-P1 White Double Kit Zuiko 14-42mm Silver - F64
    ...plusuri si minusuri din partea ta...!stima

19. Back To Top | #79
    Pai, e primul mirrorless de la Olympus, cred ca primul mirrorless in general, din gama celor cu preturi pentru toata lumea, adica nu includem Leica.
    Eu l-am avut, e foarte bine construit, dar senzorul este deja depasit de cele de generatie noua. Daca il gasesti foate ieftin inca merita.
    Plusui - constructie metalica, robusta, controale extinse, bun pt pro, patina de blitz extern
    Minusuri, senzor depasit putin, lipsa blitz integrat, viteza lenta de focus cu obiectivul original kit. Cu obiective de generatie mai noua focusul este sensibil mai rapid.

20. Back To Top | #80
    un pret maxim pe care sa-l dau pe el care ar fi...???daca ar trebui,sa zicem,ca vrei neaparat acest mirrorless,cat ai fi dispus sa dai pe el?stima

1.  
Page 4 of 49 FirstFirst 123456714 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks