Page 45 of 49 FirstFirst ... 3542434445464748 ... LastLast
Results 881 to 900 of 965

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #881
    Ca unul care a carat cativa ani dupa el un DSLR pentru poze de vacanta si personale (pentru calitate cat mai buna) pot spune never again. Mi-am luat asta anul trecut si sunt in continuare incantat de el, mic si usurel, senzor mare folosit si in multe DSLR-uri, optica "stoc" decenta, poze clar mai bune decat vechiul DSLR in absolut orice conditii (care-i drept, DSLR-ul adunase niste ani), focus excelent inclusiv in lumina slaba, singurul repros ar fi bateria dar m-a tinut totusi o zi intreaga de pozat/filmat in excursie la munte, iar seara il puneam la incarcat peste noapte, no problem.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

2. Back To Top | #882
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Ca unul care a carat cativa ani dupa el un DSLR pentru poze de vacanta si personale (pentru calitate cat mai buna) pot spune never again. Mi-am luat asta anul trecut si sunt in continuare incantat de el, mic si usurel, senzor mare folosit si in multe DSLR-uri, optica "stoc" decenta, poze clar mai bune decat vechiul DSLR in absolut orice conditii (care-i drept, DSLR-ul adunase niste ani), focus excelent inclusiv in lumina slaba, singurul repros ar fi bateria dar m-a tinut totusi o zi intreaga de pozat/filmat in excursie la munte, iar seara il puneam la incarcat peste noapte, no problem.
    Exact pe aceasta varianta am mers si eu. Un fuji X10 si ulterior un nikon coolpix A (cu senzor apsc). Usoare, calitate arhi suficienta, le cari oriunde. Pentru poze de vacanta nu am de ce sa imi mai fac nervi cu caratul si setatul unui dslr.

3. Back To Top | #883
    Perfect postul sau sa-mi aduca aminte de postul meu pentru ca tocmai m-am intors dupa 3 zile la munte cu ~350 de cadre, ~4-5 minute film, sunt extrem de incantat de rezultate. L-am incarcat dupa prima zi preventiv, cand mai avea 48% baterie, pentru ca nu stiam cand mai am ocazia, dar am ajuns acasa cu peste 50% baterie, pana la urma. L-am carat de gat pana la cascada urlatoare in prima zi, pana la babele, sfinxul si crucea Caraiman a doua zi, plus alte 2-3 destinatii mai usoare, cumulat peste 12 ore de mers pe jos cu camera de gat, urcat/coborat muntele, o experienta mult mai placuta decat cu DSLR-ul atarnat de acelasi gat, ca sa zic asa...
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

4. Back To Top | #884
    Buna ziua,
    Zilele acestea trebuie sa plec in vacanța, undeva in Grecia. Deci va fi mult soare. Voiam sa va întreb daca sa ma încurc cu un viewfinder electronic, pentru Canon Powershot g1x Mark II, sau este doar un moft? Deja am acel viewfinder, deoarece l am primit la oferta (gratuit), cand am achiziționat camera, deci nu este vorba de o cheltuiala in plus... Doar deranjul de a atașa ceva in plus de camera... Mulțumesc...

5. Back To Top | #885
    E bun doar pentru momentele in care soarele bate prea tare in ecran si nu se mai vede mare lucru pe el. Ma astept sa se intample des in Grecia.

R1: i7-4790K, H81M-K, 212X, GTX950 WF2, ZM-Z3, 2x8GB 1600, 850Evo 250GB, HGST 1TB, 23" P2314H, 24" TN
    R2: i3-4370, K2-GTS, 2x4GB 1600, 360 Nitro 2GB, V300 120GB, Blue 500GB, LED 1280x768
    R3: i5-4170, K2-GTS, 4GB+8GB 1600, 370 Nitro 2GB, SP550 120GB, Scorpio 320GB, LED 1680x1050
    R4: Chieftec IX-03B-90W, G3250, 2x2GB 1333, V300 120GB, 3TB External Seagate, LED 42" FullHD

AstraH 2008 1.4 90CP
    AstraH 2008 1.9 200CP

100D, 60D, 18-55 STM, 55-250 STM, 10-18 STM, 24 2.8 STM, 75-300 IS USM, ATX 100 2.8

6. Back To Top | #886
    Mulțumesc pentru răspuns...sper sa nu l rătăcesc pe acolo...

7. Back To Top | #887
    Registered User KodiaK's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    De la ce DSLR ai facut upgrade-ul?
    Ma batea si pe mine gandul sa schimb batran-ul D90 cu un A6000 anul trecut, insa dupa ce am fost in showrom si am vazut ca singurul obiective care vine natural pe A6000 este 16-50 mm, m-am cam dezumflat. Am pus un 55-210 mm pe el si venea ca nuca'n perete, debalansa aparatul si arata penibil rau
    Dar, nu am renuntat complet la idee. Cand merg cu sotia in concedii amandoi avem DSLR-ul propriu (D90) si mi se pare un pic cam redundant. Ideea generala ar fi sa luam un mirrorless si o camera video, dar nu prea cadem de acord cine sa filmeze, pt ca amandoi suntem fani pozat
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

8. Back To Top | #888
    pentru Sony A6000, recomand obiectivele de la Sigma : =Sony+E]Obiective Foto Mirrorless / Micro 4/3 Sigma - F64 . Made in Japan, raport calitate/pret foarte bun...mai ales ca au fost si in jur de 550 lei buc

9. Back To Top | #889
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    Aceeasi generatie ca al tau, dar modelul mai slab, D60. Din fericire nu simt nevoia de alt obiectiv pentru ca asa este, cu obiective mari arata cel putin dubios.

10. Back To Top | #890
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    am vazut ca singurul obiective care vine natural pe A6000 este 16-50 mm, m-am cam dezumflat.
    Nu stiu ce intelegi tu prin natural, insa ai o gama decenta de obiective pe care le poti cumpara. Sigma-urile art, 50mm f1.8, astea sunt obiective bune si la un pret decent.

Am pus un 55-210 mm pe el si venea ca nuca'n perete, debalansa aparatul si arata penibil rau
    Erm, o mana pe obiectiv, o mana pe body si arcada sprijinita in ocular. Ai trei puncte de sprijin, e al naibii de stabil. Despre cum arata nu comentez, pentru mine nu e un factor.
    Insert witty text here.

11. Back To Top | #891
    Daca pui un 70-200 sau chiar mai mare (echivalent cu 55-210 vine mai mult pe FF), devine la fel de "penibil", pentru ca desi e aparatul de 3 ori mai mare si de 5 ori mai greu, si obiectivul devine tot de 3 ori mai mare si de 5 ori mai greu. Poti veni cu alta logica, si anume ca te feresti de obiectivele tele, pentru ca ele vor arata disproportionat indiferent de aparat. Eu am folosit obiective mari si de 2-3 ori mai grele ca aparatul (mai disproportionate la greutate decat A6000 + 55-210) si nu m-a deranjat centrul de greutate, doar ca trebuie folosite ambele maini.

12. Back To Top | #892
    Indiferent cum arata, chestia e ca daca pui un obiectiv mare pe un mirrorless mic cam pierzi avantajul dimensiunilor si greutatii mici, avantajul portabilitatii. Suntem totusi pe topicul de amatori, cred ca daca te cari cu mai multe obiective dupa tine in vacanta, pentru niste simple poze de vacanta, cu greu te mai poti numi amator. Iar daca tot ai 2 kg de obiective dupa tine ce mai conteaza daca body-ul are 281 de grame (Sony A5100) sau 620 de grame (Nikon D90). Cel putin eu asa vad problema.

13. Back To Top | #893
    Registered User Dan Scott's Avatar
    Pentru un 55-210 e chiar micuț și light obiectivul ăla. Eu îl folosesc de vreo 2 ani mai ales la turele lungi pe munte unde contează orice gram. Pentru mine a fost evident de la început că seria NEX (acum alpha) a fost creată cu miniaturizarea în prim-plan și că vor fi și niște compromisuri pe acolo. De-aia nici nu mai scot ăștia de la Sony obiective aps-c mai lungi, probabil se gândesc că ăia care au neapărat nevoie de mai lung vor da banul pe obiectivele enorme FF.

Obiectivul ăla kit 16-50 e unul dintre compromisuri ca să fie foarte compact, dar se pot face fotografii bune cu el mai ales dacă tragi raw și le corectezi singur. Si pe video mi se pare f buna stabilizarea din el. Mie nu îmi place cum se simte power-zoom-ul de pe el și de-aia nu îl mai folosesc, dar după ce mi-am cumpărat SEL35 1.8 nu l-am mai dat jos de pe aparat decât ca să pun 55-210 pentru o floare, o pasăre, o insectă. A te rezuma doar la obiectivul de kit pentru A5000/5100/6000/6300 mi se pare un pic de șansă irosită, cine caută mic, de vacanță și nu vrea să-și bată capul cu schimbatul obiectivelor se poate servi foarte bine și de un RX100, abia după ce pui un prime pe cameră mi se pare că folosești aparatul la potențial.

14. Back To Top | #894
    Registered User Lucian84's Avatar
    Pe NEX6-le meu arata foate bine 55-210mm-le. Il voi folosi din plin in concediul din octombrie in Tenerife. Ar fi excelent sa scoata cei de la sigma un 16mm f2. Am folosit in cateva concedii doar obiectivul kitt la 16mm si pentru mine e distanta focala perfecta.

15. Back To Top | #895
    Registered User
    Salut, vreu sa cumpar un ap.foto pentru vacanta si am gasit 3 modele care intra in buget(1300 ron)Panasonic LX 100,Panasonic G3 cu obiectivul ala scurt in kit(750 ron) si Olympus Stylus 1,care din ele merita .merci
    TEL : 0769325673 YM : dascalualexandru611@yahoo.com

16. Back To Top | #896
    Lx 100 merita. Unde l-ai gasit asa ieftin ?
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

17. Back To Top | #897
    Registered User
    Amanet.Merci pentru raspuns.

18. Back To Top | #898
    Registered User
    Ce blituri pot fi folosite pe Lumix LX100 ma intereseaza cat mai mici simple va fi folosit destul de rar ceva asemanator cu cel care vine in kit care nu gasesc sa-l cumpar separat?Merci

19. Back To Top | #899
    Pai e simplu, cauti la F64 la sectiunea blituri > dedicate Panasonic si rezulta cel mai mic :
    Metz 26 AF-2 - Blitz TTL pentru Olympus/ Panasonic/ Leica - F64
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

20. Back To Top | #900
    Buna... as vrea si eu o părere despre nikon 1 s1... as vrea un aparat foto sh pentru a.mi fotografia micuța... dacă aveți o altă recomandare la un buget de maxim 500 lei tare mi.ar prinde bine ca sunt paralela cu tot ce înseamnă acest subiect... mulțumesc!

1.  
Page 45 of 49 FirstFirst ... 3542434445464748 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks