Page 46 of 49 FirstFirst ... 3643444546474849 LastLast
Results 901 to 920 of 966

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #901
    Este un aparat OK, mai bun decat compactele obisnuite, destul de rapid la focus, potrivit pentru poze de familie. Daca il gasesti sub 500 lei e un pret decent.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #902
    Buna ziua, sunt un utilizator nou si sper ca postez corect aici. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu achizitionarea unui aparat mirrorless cu pretul de maxim 2000 lei inclusiv obiectivul. Doresc sa fac poze de vacanta in special in modul automat, peisaje inclusiv cu lumina slaba sau intuneric precum si fotografii in interior, de ex. in muzee.
    Nu ma pricep deloc la fotografie, dar ma voi apuca de invatat. Doresc un mirrorless cu un raport bun calitate-pret, cu wifi si daca se poate, cu ecran rabatabil.
    Va multumesc!

3. Back To Top | #903
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Sony A6000 cu obiectiv de kit a fost 2000 lei in trecut la oferta, posibil sa il prinzi si luna asta tot in aceeasi bani.

4. Back To Top | #904
    Multumesc pentru raspuns, inteleg ca marca Sony e de preferat si nu Canon, Fuji sau Olympus. Eu nu am gasit Sony A6000 sub 2000 lei, dar poate cu reducerile de sfarsit de an sa am noroc. Sony A 5000 ar merge in caz ca nu voi gasi varianta indicata? Multumesc

5. Back To Top | #905
    E foarte OK si Fuji, si Canon. Eu prefer Fuji fata de Sony.

6. Back To Top | #906
    A6000 inca e super aparat, il am si eu, dar e cam trista situatia cu obiectivele (pret, alternative, disponibilitate), eu pana nu mi-am incercat obiectivele bune de Nikon pe Sony cu adaptor, doar am banuit ce poate aparatul, in materie de calitatea imaginii.

7. Back To Top | #907
    De aia zic de Fuji, la Fuji pana si obiectivele ieftine de kit sunt super bune.

8. Back To Top | #908
    Registered User
    Quote Originally Posted by Mihaela2016 View Post
    Buna ziua, sunt un utilizator nou si sper ca postez corect aici. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu achizitionarea unui aparat mirrorless cu pretul de maxim 2000 lei inclusiv obiectivul. Doresc sa fac poze de vacanta in special in modul automat, peisaje inclusiv cu lumina slaba sau intuneric precum si fotografii in interior, de ex. in muzee.
    Nu ma pricep deloc la fotografie, dar ma voi apuca de invatat. Doresc un mirrorless cu un raport bun calitate-pret, cu wifi si daca se poate, cu ecran rabatabil.
    Va multumesc!
    Pentru ce vrei tu, RX 100 II sau III (în caz că se ieftinesc de Black Friday sau ești dispusă să cumperi second) sau Panasonic TZ-100 în același regim sunt opțiuni mai bune decît orice mirrorless. Pe Sony au și un ghidaj interactiv în funcție de moduri care te învață chestii cu aparatul în mînă, cred că e ceva asemănător și la Panasonic. Există WiFi pe acest modele. RX 100 II sau III dacă ești dispusă să nu poți face foarte mult zoom în schimbul unor imagini mai bune pe lumină proastă și în interior, TZ 100 dacă-i musai să alergi păsăretul de pe malul mării (sau cucul prin pădure, în funcție de destinație) - doar că pe lumină nasoală n-o să facă la fel de ok. Eu aș alege RX 100 II, găsești second în banii ăștia și poate apare și redus nou (lichidare de stoc ceva) sau III, dacă prinzi.

Faza cu învățatul e bullshit, dacă nu ai camera la tine sau ți-e lene s-o scoți că are formă incomodă n-o vei folosi cînd trebuie. De-aia, RX 100 de 100 de ori. Are full manual, dacă vrei înveți și calitatea e absolut fantastică, fie că pozezi sau filmezi.

P.S. - Dacă vrei tu neapărat mirrorless:
    Vezi și la iarmaroc. De exemplu, https://www.olx.ro/oferta/fuji-xm1-f...tml#5eb6672ad8. Cam alea sunt opțiunile entry-level pe Fuji. Omul cere cam mult din punctul meu de vedere, oricum nu ai nevoie de două body-uri. Dacă dă la 1.800 fără unul dintre body-uri sau pe la maxim 1.400 cu obiectivul zoom wide, ar putea merita. Poate pică ceva similar și la Black Friday.
    Last edited by Wainamoinen; 08-11-2016 at 16:16.

9. Back To Top | #909
    Salutare, vreau sa-mi cumpar un aparat foto second hand. Nu sunt pretentios, doar o singura chestie caut la el sa fie cu baterie care se incarca la fel ca telefoanele, nu cu acumulatori. Eu am acasa un fujifilm s5800, e bunicel dar trebuie sa cumpar de fiecare data 4 baterii, si nu orice baterii ca sa-mi tina cat de cat.
    Vreau sa va cer parerea la aparatul asta: Fujifilm Braila • OLX.ro E un fujifilm s200exr
    Fara poezie viata e pustiu

10. Back To Top | #910
    S5800 al tau merge si cu acumulatori, nu trebuie sa cumperi baterii. Iei un set incarcator cu 4 acumulatori Ni-MH AA si ai rezolvat problema, gen acesta : Varta - Incarcator pentru priza LCD Plug + 4 Acumulatori AA - F64

Cel ales de tine e lafel de slab ca cel actual

11. Back To Top | #911
    Pai are zoom optic mai mare si mai multi megapixeli. Pe net am citit ca are o calitate mai buna.
    Fara poezie viata e pustiu

12. Back To Top | #912
    Quote Originally Posted by gabyyss View Post
    Pai are zoom optic mai mare si mai multi megapixeli. Pe net am citit ca are o calitate mai buna.
    Citeste primul post din acest topic despre zoom mai mare si mai multi megapixeli.

13. Back To Top | #913
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar
    Salut
    As dori un aparat foto mirrorles, dslr, compact pana in 1000ron(second hand)
    El va fi folosit ocazional, zi/noapte, peisaje si oameni.
    Din pacate nu stiu dupa ce criterii sa aleg un aparat ok.

14. Back To Top | #914
    Daca nu te deranjaza marimea si greutatea , deci portabilitatea nu e o problema, gasesti destule DSLR decente, cu obiectivul kit, in 1000 lei. Va trebui sa inveti ceva tehnica foto cat sa faci poze focalizate corect, expuse corect, si putina prelucrare pentru editarile ulterioare. In acest fel vei avea calitatea maxima la bugetul acordat.

In primul rand trebuie sa decizi cat de importanta e marimea si greutatea aparatului ca sa alegi intre DSLR/mirrorless/compact.

15. Back To Top | #915
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar
    Marimea/greutatea nu sunt importante.
    Iar din ce am vazut pe internet un mirrorless este mai practic cu multe setari pe auto(mai usor de folosit fata de dslr) si performante asemanatoare. Ma insel?

16. Back To Top | #916
    mai multe setari auto ? Eu am un mirrorless Fuji...si are cred ca o singura setare auto ), si nici aia evidenta

17. Back To Top | #917
    Registered User
    neah, cred ca se refera la mai multi parametri pe auto...dar e pacat de a6000 sa il folosesti auto

18. Back To Top | #918
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Pai, daca nu stii cum sa iti faci aparatul sa te "asculte", marea majoritate a DSLR-urilor si a mirrorless-urilor au moduri auto pentru cateva chestii esentiale (expunere, focus, white balance). Nu prea imi dau seama cam ce altceva ai putea pune pe auto.
    Insert witty text here.

19. Back To Top | #919
    Registered User vendetta69's Avatar
    Buna seara.Sunt in cautarea unui aparat foto nou pana in 1700 lei(sau sh pana in 500-600 lei) care va fi folosit mai mult pentru poze cu catelul,concedii,peisaje etc,poate un viitor amator interesat de arta.caut poze acceptabile si pe lumina scazuta si pe partea de video sa fie mai ok decat la un telefon mobil

Sony a5000 la 1600 de lei vs sony rx100? pro si contra am citit pe net si nu ma pot decide.Sony a6000 merita diferenta de pret?Sony a5000 filmeaza destul de rau parerea mea,autofocus greoi si nu are stabilizator?cel putin asa am vazut pe youtube
    Am mai gasit si o compacta destul de laudata Sony DSC HX60 si un Panasonic lumix tz60 care mi se pare ca l-am vazut la 350 lei pe olx dar nu il mai gasesc

20. Back To Top | #920
    copactele alea cu senzor mic, gen XH60 nu merita.
    RX100 pare a fi alegerea corecta in cazul tau

1.  
Page 46 of 49 FirstFirst ... 3643444546474849 LastLast

Bookmarks

Bookmarks