Page 47 of 49 FirstFirst ... 37444546474849 LastLast
Results 921 to 940 of 978

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #921
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Ce 85mm 1.4 e mai adecvat pentru un D750? Mai detin doua prime nikon de 24mm 1.8 si unul de 50mm 1.8.
    Am avut in trecut versiunea 1.8G de 85mm de la Nikon, insa avea probleme foarte mari cu auto-focusul si a trebuit sa fac retur, mi s-a spus insa ca 85-ul 1.4 e mult mai consistent.
    Are rost sa ma risc cu Sigma? I-a trecut cuiva prin mana? Cum sta treaba cu autofocusul, da multe rateuri?
    Nu ma intereseaza ca sigmaul e cu 10-15% mai sharp decat nikonul, vreau doar cand fac focus pe ochi sa imi faca fix acolo, 24-ul si 50-ul pana in prezent s-au comportat ireprosabil, 85-ul 1.8 a fost foarte problematic cand l-am avut si mi-e frica sa nu am aceeasi problema si cu 1.4-ul care e si de 3 ori mai scump.

2. Back To Top | #922
    Registered User smok3r's Avatar
    salutare,
    vi se pare vreo diferenta de calitate intre cele doua crop-uri ?
    Am luat zilele astea un 35 mm 1.8g pt D5100, si sincer sa fiu nu prea m-a dat pe spate. Nu mi se pare cam deloc sharp. Testul l-am facut pe trepied, fix aceiasi pozitie, aceleasi setari la aparat.
    Sincer ma asteptam la mai mult fata de obiectivul kit 18-55mm.

Si inca o intrebare, pt fotografie de strada se recomanda 35mm? Am programat vizitarea a doua orase anul asta, si chiar nu vreau sa car dupa mine doua obiective, si asa mi se pare destul de greu aparatul, 35-ul ma incanta ca era f usor.

Multumesc,
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-18-55mm.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-35mm-1.8g.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-18-55mmb.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-35mm-1.8g-b.jpg  

3. Back To Top | #923
    La crop mi se pare o diferenta semnificativa. Nu stiu daca trebuia sa fie mai mica sau mai mare.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

4. Back To Top | #924
    E mai bun 35mm fata de kit, dar nu e ceva care sa te dea pe spate, e totusi un obiectiv ieftin, asa a fost promovat inca de cand a fost scos pe piata, probabil primul obiectiv fix pe care ti-l cumperi, dupa ce treci de faza obiectiv kit.

Legat de vacanta, 35mm pe APS-C ofera unughiul de cuprindere aproximativ al unui 52mm pe full frame, ocazie cu care din capul locului poate fi trasa concluzia ca la ce poze au fost facute in istorie si cat de mult au fost pozate tot soiul de chestii cu 50mm pe full frame, ceva bun tot trebuie sa iasa. Practic, depinde acum de tine si de ce vrei sa pozezi, din experienta mea, 50mm e insuficient pentru a poza cladiri, piete, peisaje. Pentru cadre generale si chiar portrete nu prea stranse, e foarte bun. Tot personal, cand plec de acasa fara un scop anume si nu stiu ce vreau sa pozez, mai repede iau un 50mm fata de un 28mm, 35mm sau 85mm, depinde aici de fiecare cum vede situatia.

5. Back To Top | #925
    Quote Originally Posted by smok3r View Post

Si inca o intrebare, pt fotografie de strada se recomanda 35mm? Am programat vizitarea a doua orase anul asta, si chiar nu vreau sa car dupa mine doua obiective, si asa mi se pare destul de greu aparatul, 35-ul ma incanta ca era f usor.

Multumesc,
    Pai, nu ai cumparat deja 35mm ? iesi cu el prin oras si simuleaza ca vrei sa faci poze la tot ce vezi. Iti vei da seama daca iti va ajunge ca focala. Parerea mea e ca nu. Pe senzor mic oricum e echivalent cca 50mm, nu e destul de wide pentru pozat cladiri si interioare largi.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

6. Back To Top | #926
    Da, bun punct de vedere . Așa e cel mai corect, trebuie sa testez fixul cat mai rapid, săptămâna viitoare plecam deja. Nu știu dacă mă credeți, dar am fost și sunt fff mulțumit de obiectivul 18_55mm, ăla de kit da. Mi e frica sa sa nu-mi pare rău ulterior că nu l am luat pe el și am ales fixul. Și da, știu că e destul de ieftin, am dat 750lei in stare impecabila de la un consătean, la banii ăștia nu prea ai multe opțiuni as zice.

7. Back To Top | #927
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    La crop mi se pare o diferenta semnificativa. Nu stiu daca trebuia sa fie mai mica sau mai mare.
    Și care ți de pare mai ok?

8. Back To Top | #928
    Eu pe telefon nu vad nimic.
    Daca e VR II, pe la f8 ar trebui sa fie la fel, la f4 sau 4.5 (cat poate 18-55 maximum la 35mm) 35-ul ar trebui sa fie un pic mai bun. Ramane avantajul ca 35-ul merge pana la f1.8. Unele prime-uri vechi nu-s cu mult mai bune decat zoom-urile standard sau sunt la fel la f8, chiar mai slabe la f11.

9. Back To Top | #929
    Avantajul lui 35mm nu trebuie cautat in sharpness ci simplul fapt ca e mult mai luminos si iti permite lucrul la ISO mai mic in conditii de lumina slaba plus adancime de camp mai mica.
    Oricum nu e un obiectiv care sa fie folosit ca obiectiv unic. Nici nu intra in discutie. Nu stiu ce rost au intrebarile si discutiile astea.... Comparam mere cu friptura de porc, nici macar cu pere. Cum sa compari un 35fix cu un obiectiv care are si 18mm in plaja focala ???? Fa un cadru la 35mm si din acelasi loc la 18mm. Se pot compara in vre-un fel ?

10. Back To Top | #930
    Quote Originally Posted by smok3r View Post
    Și care ți de pare mai ok?
    Sharpness mai bun, micro-detalii mai bune, near-white mai bun la 35mm. Nu stiu daca al treilea aspect tine de obiectiv, zic doar ce vad.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

11. Back To Top | #931
    Clar se vede mai sharp pe cel de 35mm. Si in plus gandeste-te in conditii de lumina scazuta. Fa testul si acolo. Si o sa vezi adevarata diferenta. Si la bokeh de altfel e diferenta mare, cu toate ca un 50mm era mai potrivit pentru asta, dar chiar si asa.
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

12. Back To Top | #932
    Registered User
    O recomandare de PS "luminos", pentru fotografie de interior, asemanator Canon S200? Buget ~ 2-300 eur.
    Multumesc.

13. Back To Top | #933
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Avantajul lui 35mm nu trebuie cautat in sharpness ci simplul fapt ca e mult mai luminos si iti permite lucrul la ISO mai mic in conditii de lumina slaba plus adancime de camp mai mica.
    Oricum nu e un obiectiv care sa fie folosit ca obiectiv unic. Nici nu intra in discutie. Nu stiu ce rost au intrebarile si discutiile astea.... Comparam mere cu friptura de porc, nici macar cu pere. Cum sa compari un 35fix cu un obiectiv care are si 18mm in plaja focala ???? Fa un cadru la 35mm si din acelasi loc la 18mm. Se pot compara in vre-un fel ?

da, este clar, nu se compara in nici un fel, si chiar regret f mult ca n-am cu mine si obiectivul de kit 18-55MM caruia chiar i-am simtit lipsa...Nu stiu ce draq am avut in cap, cu 200 grame sau fara in bagaj era tot una pana la urma
    Bine, am fost multumit si de fixul 35mm, dar totusi, pt peisaje sau pt strazi inghesuite clar nu se recomanda asa ceva.
    Atasat aveti si cateva fotografii, usor editate in cameraraw, dar nu f mult.
    Nu renunt la Nikon-ul de 35mm, in nici un caz asa ceva, dar clar, nu se recomanda pt calatorii, unde chiar ai nevoie de o plaja focala mult mai mare.

Si pt urmatoarea iesire m-am decis asupra a doua obiective (care am sa le caut sh)
    - Tokina 11-16mm f/2.8
    - Sigma 10-20mm f/4-5.6
    Bugetul alocat 1500lei maxim.
    Sau daca ma puteti ajuta si cu alte propuneri in suma alocata de ce nu, sunt deschis la orice.

Voi ce parere aveti, care ar fi mai ok?
    Multumesc,
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-capri.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-capri2.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-capri4.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-capri8.jpg   Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-dsc_0168.jpg  

14. Back To Top | #934
    Si in conditii mai putin luminoase
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-dsc_0355.jpg  

15. Back To Top | #935
    Tokina 11-16mm f/2.8, daca il gasesti la un pret bun, va fi foarte util in calatorii, peisaje, peisaje urbane, chiar si noaptea. E o alegere foarte ok.

16. Back To Top | #936
    Ce aparat foto imi sugerati pentru poze de vacanta si ceva setari manuale, ex. diafragma, ISO, timp de expunere. Vreau sa aiba wifi, sa se incarce cu bateria in aparat si preferabil butonul de setari manuale pe corpul aparatului, pentru a nu intra mereu in meniu. Sony DSC HX 60 este ok, acum e o oferta la F64 cu husa si memory card la 1049 lei sau un mirroless Sony Alpha 5000? Nu am de gand sa devin fotograf profesionist. Care este diferenta in DSC HX 60 si DSC HX V? Multumesc

17. Back To Top | #937
    D3200 la 950 lei cu codul NYS00EOHAIL85 de discount, cu wifi e chinuiala eu folosesc tot cablul.
    Nikon D3200 Kit AF-P 18-55mm VR (red) - YellowStore

18. Back To Top | #938
    Keep walking mache's Avatar
    In limita a 200e ce pot gasi cel mai bine? Nikon-ul 3200 de mai sus sau gasesc vreun mirror-less mai compact?

PS: am deja 2 camera phones (Lumia 930 / Sony Z3 Compact) deci nu se pune problema de ceva mai prost de atat
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

19. Back To Top | #939
    Nu ai cum, si la d3200 ala e oferta momenta, combinatie mai buna in banu ala nu o sa gsesti.

20. Back To Top | #940
    Keep walking mache's Avatar
    Cu acel cod scrie "Cod promo activat" si nimic mai mult... Adica trebuie pusa comanda inainte sa se activeze codul?

Nevermind... l-am luat redus (intr-adevar apare dupa ce plasezi comanda)...

Mersi pentru pont @ omul_maimutza
    Last edited by mache; 11-04-2017 at 10:49.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

1.  
Page 47 of 49 FirstFirst ... 37444546474849 LastLast

Bookmarks

Bookmarks