Page 48 of 49 FirstFirst ... 384546474849 LastLast
Results 941 to 960 of 979

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #941
    Keep walking mache's Avatar
    Siii ghinion... aparatul nu face autofocus cu obiectivul din kit... am fost la Yellowstore si am incercat inca 2 obiective (35 si 40) si acelea mergeau. Incercat update de firmware, same stuff... Il duc maine la garantie

PS: foarte multumit de reactie (comanda la 9:45 si la 15:45 era curierul la mine) si de suport.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

2. Back To Top | #942
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Nu uita sa ne spui cum a decurs treaba cu cei din service.

3. Back To Top | #943
    Am gasit si 'buba': la F64 e scris clar ca
    Obiectivul este compatibil cu seria noua de aparate Nikon D3300, D3400 si Nikon D5300,D5500, D5600 si D500

Deci situatia e clara: dau obiectivul si iau altul
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

4. Back To Top | #944
    Quote Originally Posted by mache View Post
    Deci situatia e clara: dau obiectivul si iau altul

Am lasat obiectivul la SKin in garantie, intre timp am luat un 18-105 de la F64 (nu puteam pleca fara obiectiv in vacanta). La service s-a facut constatarea rapid, mi-au dat un sms cu un cod al intrarii in reparatie. All good.

PS: si o tentativa de poza
    just cruisin'...

5. Back To Top | #945
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Baga si 18-105 pentru calibrarea in servis alaturi de aparat, sanse mari sa aiba mici abateri.

6. Back To Top | #946
    Quote Originally Posted by omul_maimutza View Post
    Baga si 18-105 pentru calibrarea in servis alaturi de aparat, sanse mari sa aiba mici abateri.
    Aparatul nu a fost lasat in service, doar obiectivul. O sa vad dupa ce ma intorc din vacanta daca sunt probleme cu 18-105.
    just cruisin'...

7. Back To Top | #947
    Am de ales intre 1200D si SX60HS, ambele la 1500lei la f64.
    Vreau sa fac poze simple, o veverita, un macro, un peisaj, un portret cu dof.
    Nu vreau cine stie ce.

Poate SX60HS (bridge ultrazoom) sa faca asta, sau sa merg pe 1200D si sa imi iau obiective in timp (desi nu as vrea sa mai investesc).
    Sincer, mi se pare ca pot face asta si cu Samsung S6 al meu, insa ultrazoomul ala pe animale ma atrage.

Pot sa lungesc bugetul si la 3300D de la Nikon, dar vad ca are acelasi 18-55 obiectiv. Ce sa fac?
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

8. Back To Top | #948
    Pai 1200d e in alta liga fata de acel bridge (sapuniera in esenta) Nu as da 1500 de lei pe un aparat de genul niciodata.
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

9. Back To Top | #949
    Pentru ca probabil esti utilizator experimentat si pana la urma e defapt o compacta cu zoom mare ).
    Dar pentru un simplu amator ca mine care vrea sa traga niste fotografii cand sta in parc pe banca sau cand se duce cu prietenii la gratar si vede o bubuzura, n-ar fi ok?
    Ma atrag prostioarele mici, gen ecran rabatabil de 3", wifi, nfc, chestii pe care nu le am la dslr-uri. Da, stiu, o sa ziceti ca e camera si trebuie sa fac poze cu ea, nu sa fie gadget, dar cand esti amator, te atrag )

Aceleasi chestii le-am vazut pe 1300D, camera pe care as putea sa o iau, dar am inteles ca are acelasi senzor cu 1200D, si ca n-ar fi prea stralucit.
    Mai recomandat e D3300-ul din ce am citit.
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

10. Back To Top | #950
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Mirrorless?
    Insert witty text here.

11. Back To Top | #951
    Registered User ccris's Avatar
    Ce mirrorless recomanzi/recomandati la 1500 lei?
    Cand vezi pe drum un caine, n-ai piatra-lucru trist! / Cand ai in mana piatra, e gol de caini tot locul, / Cand ai si caini si pietre si-arunci, tu n-ai norocul / Sa-i poti lovi! Iar daca lovesti ca bun artist, / Stapanul lor te vede si-ti scutura cojocul / Cu-o soart-asa perversa, sa nu fii pesimist?
    Tel 0744/ 11 76 97 -- YM! roccris

12. Back To Top | #952
    Fuji X second hand
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

13. Back To Top | #953
    Sony a5000 e foarte bun. M-am jucat cu unul și e strong de tot. E chiar în bugetul tau.
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

14. Back To Top | #954
    Nu recomand Sony A5000. Nu are patina de blitz extern standard, te limiteaza putin. Ori Sony A6000 ori Fuji.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

15. Back To Top | #955
    Nu cred ca pe topicul asta e nevoie de parina de blitz. Pentru poze de vacanta? Trebuie sa fii foarte dedicat vacantei respective sa te cari cu blitz dupa tine. No offence Mir, pe tine te cred daca zici ca faci asta.

Eu cand mi-am luat la Sony Alpha A5100 m-am uitat in primul rand la alte functii, cum ar fi filmarea 1080p la 50fps. Insa cel mai util lucru in plus fata de A5000 s-a dovedit functia de touch focus, unde pui degetul acolo face focus iar daca e subiect in miscare il urmareste. Asta e o functie excelenta pentru poze de vacanta, in umila mea parere.

Banuiesc ca A5100 nu intra in buget, parca era semnificativ mai scump ca A5000.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

16. Back To Top | #956
    Registered User
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Nu cred ca pe topicul asta e nevoie de parina de blitz. Pentru poze de vacanta? Trebuie sa fii foarte dedicat vacantei respective sa te cari cu blitz dupa tine. No offence Mir, pe tine te cred daca zici ca faci asta.

Eu cand mi-am luat la Sony Alpha A5100 m-am uitat in primul rand la alte functii, cum ar fi filmarea 1080p la 50fps. Insa cel mai util lucru in plus fata de A5000 s-a dovedit functia de touch focus, unde pui degetul acolo face focus iar daca e subiect in miscare il urmareste. Asta e o functie excelenta pentru poze de vacanta, in umila mea parere.

Banuiesc ca A5100 nu intra in buget, parca era semnificativ mai scump ca A5000.
    Pare ok 5000. Nici eu nu as lua sub 6000. sau 6300 da e scump ca dracu. dar pentru concedii uneori si mirrorless e cam mare.

RX 100 e fix 1500 acu la f64. Dar gasesti si rx 100 ii second mai ieftin. E cea mai buna optiune simpla si compacta. lcd mobil patina blit (merge acolo si lampa video sau mic stereo) wifi si no, imagini bune mai ales daca stii ce faci.
    Daca vrei mult zoom, mai bine Panasonic TZ. Care, depinde ce gasesti. Nu te mai uita la NFC, e inutil. wifi,da. gps, depinde de tine. Cat despre zoom pe pasari, sub fz 1000 nu te uita, sunt naspa. dar fz ala e mare. tz macar e decentut si filneaza bine, are culori faine. pentru amintiri web si printat mai mic sau mediu e oke. nu zic de canon ca sux da nu as da banii pe asa ceva. mai bine compacta seria g/gx de la canon. my 2cents.

17. Back To Top | #957
    Registered User
    Un rx100 second mi.am cumparat si eu la 600 lei. Am renuntat la un fuji xm1 ca ma saturasem sa car geanta cu aparatul după mine. Sper ca am facut o alegere buna. Cu toate că mi.as fi dorit rx100 mk3 am rămas la mk1 din cauza prețului fiind de 3 ori mai ieftin pe piata second. Sper acum sa nu fie diferenta asa mare in calitatea fotografiilor.

18. Back To Top | #958
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar
    Noroc
    Am nevoie de o camera foto pt parinti, deci nimic extravagant.
    As fi interesat de un sony rx100 mk1 sau Canon EOSM10 alb + obiectiv EF-M 15-45mm IS dar am vazut acum unele camere waterproof cum ar fi nikon aw130 sau olympus tg-4.
    Ma puteti ajuta in alegerea unei camere usor de folosit?
    Bugetul ar fi undeva in jur de 1300ron + & -
    Last edited by Whitpaint; 29-08-2017 at 16:22.

19. Back To Top | #959
    Registered User vacaru's Avatar
    Revin cu feedback, după ce câteva pagini anterioare întrebăm de mirrorless-urile fuji. Am achiziționat un fuji x-t1 de pe piața second de care sunt foarte mulțumit. Asa mulțumit ca deja am strâns o colecție de obiective încercând sa acopăr focalele uzuale. Am început cu fujinon xf 35mm f2 care îl folosesc mai mult pentru portrete, un fujinon xf 18mm f2 pe post de obiectiv de zi cu zi, un zoom 55-230 și mai am un wide Samyang 12mm f2 pentru poze panoramice.
    Dacă e cineva interesat am și un fuji x-m1 cu obiectiv de chit la vanzare, am zis sa încerc și zoom-ul 16-50 dar nu m-a prins.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta-2017_0913_20405600.jpg  
    mna ashe

20. Back To Top | #960
    Salutare. Pun si eu o intrebare aici. Am un Canon S95 de care sunt foarte multumit. O sapuniera excelenta. Puteti sa imi spuneti ce model echivalent exista la ora actuala? Ma refer la dimensiuni, in primul rand, si la calitatea imaginii. Multumesc

1.  
Page 48 of 49 FirstFirst ... 384546474849 LastLast

Bookmarks

Bookmarks