Page 49 of 49 FirstFirst ... 3946474849
Results 961 to 979 of 979

Thread: Alegere aparat foto pt amatori dezinteresati de arta, doar poze de familie/vacanta

1. Back To Top | #961
    Quote Originally Posted by crissoft View Post
    Salutare. Pun si eu o intrebare aici. Am un Canon S95 de care sunt foarte multumit. O sapuniera excelenta. Puteti sa imi spuneti ce model echivalent exista la ora actuala? Ma refer la dimensiuni, in primul rand, si la calitatea imaginii. Multumesc
    Sony RX 100 ( de la mk1 la mk 5 )
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #962
    Keep walking mache's Avatar
    aka MK(1*200e) pana la MK(5*200e)

Scuze Mir, nu m-am putut abtine
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

3. Back To Top | #963
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Imi puteti recomanda un sistem de prindere solid pentru o umbrela si un stativ?
    Stativul: Fancier W806 - stativ pentru lumini si blituri, 2.6m - F64
    Umbrela: Fancier WOS3005/43 - Umbrela Difuzie Soft 110cm - F64

Banuiesc ca nu vin cu sistem de prindere, il voi folosii mai mult afara.
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

4. Back To Top | #964
    Sistemul de prindere intre stativ si umbrela e de obicei cel pe care se monteaza si blitul. Acum depinde ce blit folosesti . De studio ? Cu patina ?
    Daca e cu patina, ceva de genul asta : Fancier FH-35RD - suport metalic pentru blit si umbrela - F64 Eu am doua asa si sunt multumit, dar trebuie sa strangi bine partea care tine patina de blit, sa nu se desfaca.
    daca e altfel, ceva de genul : Manfrotto 026 - suport umbrela si blit - F64

5. Back To Top | #965
    Am un speedlight chinezesc cu patina.
    Sa inteleg ca linkul cu fancier s-ar potrivii cu ce am eu?
    Imi puteti recomanda si un trigger mai decent cu HSS, momentan am un mincnova care nu se poate sincroniza la mai mult de 1/160.
    Va putea blitul cu umbrela peste sa faca fata la HSS?

6. Back To Top | #966
    in primul rand blitul trebuie sa suporte HSS, nu numai triggerul....deci verifica. Apoi daca suporta, cauti un trigger de la aceeasi firma cu blitul facut sa suporte HSS.
    in al doilea rand, un blit de patina, chiar puternic, nu face fata pe zi, contra soarelui pus in umbrela, caci aceasta scade mult din putere, cu atat mai mult HSS, unde se pierde si mai mult din putere. Pe seara la apus sau in umbra mai ai sanse sa ajunga lumina.

7. Back To Top | #967
    Am reusit sa cumpar un transmitator cu HSS la o oferta destul de buna (190 lei cu receptor si receiver) insa a trebuit sa cresc si mai mult din puterea blitului la viteze mai mari de 1/500.
    Sa inteleg ca pentru un diffuser cand vine vorba de HSS mi-ar trebui un flash mai puternic decat speedlightul?
    Care ar fi o optiune buna pentru un incepator modest?

8. Back To Top | #968
    godox witstro ad200

9. Back To Top | #969
    Human Fighter zufoid's Avatar
    Salutari dragi colegi!

Revin si eu cu o rugaminte, o solicitare de sfat.
    Am sa renunt luna aceasta la camera DSLR de care m-am folosit superficial in ultimii 3 ani. E vorba de un D7100 care ma ingrozea in concedii, city-breaks sau pur si simplu o iesire cu copii din cauza volumului si a greutatii. Geanta cu obiective nu mai vorbim, a stat cel mult in portbagaj. Mentionez ca din acest motiv de comoditate/lene care se pare ca ma caracterizeaza in materie de fotografie am "realizat" mai putin de 10k cadre in 3 ani. Viitorul proprietar este un prieten foarte pasionat care sunt convin ca va folosi aparatul mult mai aproape de capacitatea lui.

Ma intereseaza sa il inlocui cu:
    - P&S sau mirrorless
    - cat mai slim/usor.
    - culori bune, viteza decenta. NU ma intereseaza setari complexe si nici calitati de top in lumina slaba deoarece realizez fotografii doar ziua.
    - model cat mai nou, macar dupa 01/2015, ideal dupa 01/2016.
    - buget 1400-2000 lei.

Se apropie Black Friday si ma gandesc ca ar fi un moment potrivit pentru achizitie.
    Va rog astfel sa aveti in considerare si produs in 2300-2400 Lei care de BF posibil sa se incadreze pe bugetul meu.
    Va Multumesc!
    072x.022.888 074x.022.888
    I have 2 reasons to live 4 : to see my daughter grown and to play DUKE NUKEM FOREVER !!!

10. Back To Top | #970
    Eu as zice copacta, caci probabil si cu mirrorless o sa-ti fie incomod cu geanta/obective.
    Uita-te la Sony RX 100 mark II sau III

11. Back To Top | #971
    Registered User
    Salutare,

De curand m-am hotarat sa investesc si eu intr-un aparat foto. Ideea este ca sunt noob si n-am nici cel mai mic habar. Ce imi doresc de la el: poze luminate pline de culoare. Momentan n-as vrea sa dau mai mult de 700lei pe unu SH deoarece nu as vrea ca peste 2 luni sa ramana pe un raft. Imi puteti recomanda ceva?
    Multumesc.

12. Back To Top | #972
    Gasesti o oferta foarte buna la yellowstore cu codul de reducere 5%: NYS00EOHAIL85
    Produse resigilate

13. Back To Top | #973
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Quote Originally Posted by omul_maimutza View Post
    Gasesti o oferta foarte buna la yellowstore cu codul de reducere 5%: NYS00EOHAIL85
    Produse resigilate
    Wow, nu ti se pare ca i-ai oferit prea multe detalii? Daca tot vrei sa impachetezi un referral mic acolo de o ciunga, cel putin poti sa mimezi buna-vointa si sa faci o recomandare concreta. Omul nu a cerut recomandare de magazin, ci de aparat SH.

Quote Originally Posted by humanity View Post
    Salutare,

De curand m-am hotarat sa investesc si eu intr-un aparat foto. Ideea este ca sunt noob si n-am nici cel mai mic habar. Ce imi doresc de la el: poze luminate pline de culoare. Momentan n-as vrea sa dau mai mult de 700lei pe unu SH deoarece nu as vrea ca peste 2 luni sa ramana pe un raft. Imi puteti recomanda ceva?
    Multumesc.
    Vezi pe olx, ceva exemple: Canon G10, G11, G12. G15 (compacte decente), Nikon 3000/3100; Canon 1100d/1000d (DSLR, mari, dar sunt o baza buna ca sa iti dai seama daca vrei sa investesti mai mult sau nu), Sony a5xxx / nex-5, Olympus E-PL5 / (mirrorless, similare DSLR dar mult mai mici, preseturi ok pentru culori).

Also, vezi primul post din acest thread pentru informatii utile despre aparate.
    Insert witty text here.

14. Back To Top | #974
    Quote Originally Posted by humanity View Post
    Salutare,

Multumesc.

Din ce ţi-a dat mai sus omul maimuţă, ar merge un D3200. Imagini pline de culoare şi luminate le faci tu prin tehnica folosită, deci aruncă un ochi şi peste câteva tutoriale pe youtube

15. Back To Top | #975

16. Back To Top | #976
    Registered User
    da guys, va multumesc mult pentru sugestii, corect ma atrage mult d3200, momentan imi permit un 1100d, insa cred ca o sa mai astept putin pentru un d3200

17. Back To Top | #977
    Asteapta d3200, 1100d are mai mult zgomot ca d3200 chiar si fara resize, daca te uiti la fullsize la ambele, d3200 avand rezolutie dubla. Daca ai putea gasi si cu varianta de obiectiv VR II, in loc de VR, ar fi si mai bine, dar sunt mai rare, mai mult d3300 au asa.

18. Back To Top | #978
    Quote Originally Posted by Ricz View Post
    Wow, nu ti se pare ca i-ai oferit prea multe detalii? Daca tot vrei sa impachetezi un referral mic acolo de o ciunga, cel putin poti sa mimezi buna-vointa si sa faci o recomandare concreta. Omul nu a cerut recomandare de magazin, ci de aparat SH.
    Nu e nici un cod afiliat nebunule, e doar codul de reducere de 5% care uneori apare, alteori nu.
    Doar Pcgarage are coduri afiliate de discount si de 1%, nu de 5%.

19. Back To Top | #979
    Registered User Exes82's Avatar
    Va salut. Va spun din start ca sunt lemn in ceea ce priveste fotografia. Aparatul va fi folosit la portrete si peisaje. Bugetul alocat este 2000-3500 de lei pe un body. Am cules ceva informatii de pe internet si am in vedere Nikon D5500, Nikon D7200,Sony A6000 sau Sony A7 full frame mirrorless. Ce-mi puteti recomanda dintre acestea sau poate sunt si alte aparate in acest buget? Multumesc!

1.  
Page 49 of 49 FirstFirst ... 3946474849

Bookmarks

Bookmarks