brat Calculator de bord Logan - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 32 of 32

Thread: Calculator de bord Logan

Registered User omiocaoe's Avatar
    Stimabililor, nu am chef sa mai strang "la ciorap" pentru ca s-ar putea sa mai dureze cine stie cat pana se umple ciorapul. Asa ca cu cele 50 mil ale mele am hotarat ca Laureatul de 1,4 scrie pe mine inca de luna asta, iar rata cred ca va fi pana in 100 E si mi-o permit. Mai greu dar mi-o permit. Asta e!

P.S. Nu are nimeni Logan cu computer de bord sa-mi spuna si mie toate functiile?

Banned sandubogdan's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Pai ai vopsit plasticul ala cu 50 euroi, dar sa vedem cat tine... eu zic ca in 6 luni o sa incepe sa sara vopseaua de pe el.
    Eu am mers si cu cauciucuri Debita si Montana, destul de mult timp, si am reusit sa fac asta fara nici cea mai mica problema. Acum am Pirelli, Dunlop dar nu ma simt schumacher din cauza asta. Depinde si de sofer, unii au nevoie de cauciucuri de firma ca sa se cheada pilori de rally si apoi sa intre in stalp, altii stiu sa mearga si cu cauciucuri normale.

Registered User GunX's Avatar
    Valorile afisate prin ciclarea calculatorului de bord sunt : KM totali, KM partiali (contor 1), Consum litrii de benzina de la ultima resetare, Consum mediu, Consum instantaneu, Nr KM ramasi de parcurs pana la pompa, functie de consumul mediu si benzina din rezervor, Nr KM parcursi de la ultima resetare (contor 2), Viteza medie calculata de la ultima resetare

Contor 1 si Contor 2 sunt diferite in sensul ca primul se poate reseta de capul lui, independent de celelalte valori, contor 2 fiind cel care se reseteaza odata cu valorile de consum, viteza medie samd

Registered User omiocaoe's Avatar
    Merci GunX. Puteti considera postul inchis.

MentoSan in MentoSana Daemon's Avatar
    Parerea mea ca nu e chiar asa mare diferenta intre plasticul vopsit de ei si plasticul vopsit de nea' asta care mi l-a facut mie. (la daewoo la Radacini). Nu mai e ca pe vremea cand taximetristii isi vopseau bara de la dacie direct cu sprayul cu vopsea acrylica si li se cojea de la soare si torsionari.
    Nu am voie cu mai mult de patru randuri in semnatura.

Daemon nu o sa convingi pe absolut nimeni (nici macar pe cei nepriceputi) ca e mai bine sa-ti faci tu modificarile ulterior, decat sa le iei gata facute. Mai scump e absolut sigur ca iesi, comparabil ca si calitate poate numai in cazul ideal in care si service-ul respectiv e supervizat de Renault.
    Deci orice carpeli ai face la masina iesita pe poarta fabricii, ele reprezinta un compromis, o cheltuiala si un risc pe cat mai posibil de evitat. Asta e concluzia care trebuie sa ramana daca tot am dat-o in offtopic pe diferente Preferance/Laurate

Registered User
    man sunt interesante discutiile voastre dar hai sa va mai pun o intrebare despre logan ,deoarece urmeaza sa imi iau unul (ambition). deci care stie daca geamurile din spate indiferent ca sunt sau nu elecric actionate , se deschid complet sau ramene un sfert de geam ca la modelele vechi de la berlina ????

nu se deschid complet, daca te uiti atent la caroseria masinii e chiar imposibil fizic....
    Last edited by GunX; 27-05-2008 at 14:16.

MentoSan in MentoSana Daemon's Avatar
    Nu vreau sa exagerez, da' nu cred ca se mai fabrica masini, cel putin de serie, unde sa se deschida de tot geamul din spate. Asta e protectie anti-copil prost care vrea sa sara pe geam cand nu e supravegheat de parintele de la volan care daca intoarce capul, mor amandoi, daca nu, moare doar copilul... normal, parintii din ziua de azi... noroc cu Dacia.
    Nu am voie cu mai mult de patru randuri in semnatura.

Registered User S7E6E's Avatar
    GunX : depinde si despre ce modificari ulterioare. Ca spre exemplu nici ferrari nu iti da piese atat de bune pe cat ti le-ar da o firma de tunning specializata in piesa dorita. evident acum extrapolez muult. vroiam doar sa spun ca nu tot timpul e valabil. dar in cazul dacia nu ma indoiesc ca ai 101% dreptate.

anyhow ..cine dracu are nevoie de 4 roti ?

tunningu e una (vrei sa dai si mai mult bani sa o faci si mai buna decat ai luat-o), carpeala e alta (incerci sa pui ce nu ai avut bani sa-ti iei de la bun inceput)

cum una e sa overclockezi un P4 la 5Ghz sa te lauzi pe forum, si alta e sa incerci sa bagi supra-voltaj intr-un K6 sa-ti mearga si tie DivX-urile cat de cat fluent ....

Cert este ca Logan nu e masina de lux. Are doar dotari de lux pentru pretul ei, atat. Daca nu beneficiezi de aceste dotari si de avantajele raportului costuri/confort oferite de producator, atunci masina incepe chiar sa nu se mai merite absolut deloc.

Calculatorul de bord este chiar un pas imens inainte pentru Dacia. Numai functiile simple de afisare consum, km ramasi pana la pompa etc sunt extrem de utile. Problema este ca e asimilat cu greutate de prostimea neobisnuita cu tehnologia ("iote vere, cand apas pedala scrie 15 litrii la suta, ce kkt de masina !" sau "motorul asta consuma prea mult ca e computerul virusat, mai bine luam fara"), dar cred in timp, o sa deschida cat de cat sa intre un pic de lumina si in mintea cu lilieci a unora.

Altfel, servo, AC, geamuri electrice, inchidere centralizata samd, de capul tau, la "cum o iesi, D-zeu cu mila" si suprapret, poti sa-ti pui si in 1310 sau Oltcit daca vrei ....

Registered User ursamajor's Avatar
    Quote Originally Posted by Daemon
    Cum tetiera din mijloc spate si-a scos-o si el ca nu vezi nimic in retrovizoare, mai ramane doar punctul 1 si 3, iar statisticile alea, desi utile, nu-s definitorii, pt. ca eu masor f. precis consumul prin vechea metoda a becului de la benzina. Cu alte cuvinte, daca nu ti-ai face moftul cu un sistem de sunet mai decent, ti-ar ramane 900$ pt. aer conditionat pe care sa-l pui cand ai, si care costa exact atat, la Dacia, pierzand celelalte maruntisuri ca tetiera, statisticile si proiectoarele, dar ai aceeasi masina. Dar asa, am dat 6500E si am Logan Preferance care arata ca Laureate-ul, dar are si sunet "prietenos", si mi-au mai ramas 700E. Ba chiar exista pe panoul central slot pt. butonul de AC ca sa-l pui mai tarziu.

P.S. Nici vorba de finisaje . Totul e identic, de la cel mai najpa plastic pana la mocheta din portbagaj si capace roti.
    Ia uită-te aici, să vezi că nici de computer de bord nu prea mai ai nevoie http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11300
    Iar de AC, cu verile de pe la noi, nu ai foarte mare nevoie!

Thermaltake Wing 100RS + Seasonic 400W 80+ certified + Akasa 120mm fan
    MSI P43
    Intel E5200 + Akasa AK965
    2x2GB GEiL DDR2 800
    WD 640GB AAKS
    PNY 8800GT + Accelero S1 rev. 2
    Horizon 22"
    A4 tech X7 Oscar mouse
    A4 tech X7 G800 keyboard
    Vista x64 + SP2

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post