Page 1 of 19 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 379

Thread: Recomandare camera auto de bord (dash cam)

1. Back To Top | #1
    Yes, I am great! Ducu's Avatar

Recomandare camera auto de bord (dash cam)

Buna ziua,

Deoarece nevoia este tot mai mare, propun sa incepem acest thread despre camerele de bord pentru masinile noastre.

Incep eu cu prima rugaminte de recomandare a unei camere de bord (ma intereseaza doar pentru fata dar daca oferta este buna, pot monta si fata/spate).
    Nu sunt foarte interesat sa aiba ecran LCD deoarece tot ce inregistreaza am sa vizualizez, in caz de nevoie, pe un TV/Mac.
    Doresc software sa fie compatibila cu Mac OS..
    Ca buget, pe cat mai ieftin pe atat mai bun, mai ales ca nici cardurile micro SD (32/64GB) nu sunt foarte ieftine.

Aici am gasit un review interesant pentru un dash cam de ~50$ de pe eBay/Amazon care are cateva functii interesante.
    Aici este inca un review, interesant fiind constructia robusta a camerelor.
    Aici dovada ca nu neaparat cel mai nou model este si cel mai bun. Tine mai mult de preferinte dar se observa ca LS300W se descurca mai bine ca LS430W la schimbarea de luminozitate din tunel.

LE: Observ in multe review-uri critice ca lumea se plange de sistemul standard pe ventuza la schimbarea de temperatura. Este foarte inconfortabil sa ti se deslipeasca in timp ce mergi.

In primul rand doresc sa stiu ce anuma ma intereseaza cel mai mult (ca functii) cand fac o astfel de achizitie si dupa pe ce producator/model sa ma axez.

Multumesc
    Last edited by Ducu; 16-03-2015 at 14:59.
    Prioritate mereu va fi PM-ul pe acest forum - Cititi ultimul post intotdeauna - Imi rezerv dreptul de a-mi alege clientul

o724228632 - Vodafone

Zona Cotroceni - Metrou Eroilor - Iesirea dinspre Spitalul Municipal

2. Back To Top | #2
    Poti arunca o privire pe https://dashcamtalk.com
    Gasesti detalii cu punctele pro si contra la fiecare camera, plus exemplu video cum filmeaza fiecare in parte, atat pe zi cat si pe noapte.
    Spui ca nu doresti sa aiba ecran LCD, gandeste-te ca in caz de nevoie (accident, martor) nu ai dupa tine TV/MAC tot timpul, recomand sa aiba ecran LCD, chiar daca pentru asta, dimensiunile camerei o sa fie mai mari.

Acum 2 zile am cumparat cadou unui coleg G1W deja a montat-o, pe moment e multumit, dar in 2 zile cat de mult sa o testezi pentru 295ron, filmeaza full hd, slot pentru microSD iar (in opinia mea destul de important) senzor de proximitate.

Bafta

3. Back To Top | #3
    Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    Eu personal am Prestigio RoadRunner 540, e foarte ok, nu exceleaza la nimic, dar e micuta, imaginea e rezonabil de buna, filmeaza fhd, stie de card de 32 microSD. Eu am cumparat-o la 220 ron la oferta.
    De recomandat ptr maniaci e vico marcus 4 cu filtru polarizare, e aproape 1000 lei dar are si multe chestii in plus fata de restu ( 4k, filmare foarte buna noaptea, adaptor gps, unghi de cuprindere mare )

Nu recomand chinezariile alea rebranduite chiar si de romani la 140-180 ron, cu leduri ir pe margine, sunt varza in orice conditii de lumina.
    Ptr cine vrea sa cumpere camera eu zic sa se uite la cateva filmari pe youtube de la utilizatori, sa vada ce scoate modelul ales, si sa nu citeasca review-urile, majoritatea sunt platite, si numai cu laude.
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4
    backup : d750 + 16-35N 4 VR + 50 1.4D + 85 1.4 + SB910

4. Back To Top | #4
    Registered User TemplarX's Avatar
    Eu mi-am luat teapa cu o saracie chinezeasca, bine macar ca nu m-a ars prea tare la buzunar, am dat 100 lei pe ea in vara, am primit chiar si un card cadou de 8GB.
    Nu esti user pe acest forum daca nu ai avut cel putin o infractiune

5. Back To Top | #5
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Interesant subiectul, de Vico am auzit si eu pe traffictube, dar na, sunt foarte scumpe.
    Ti-ai luat ceva pana la urma Ducu?

6. Back To Top | #6
    eu unu ma uit sa achizitionez urmatoarea camera un mini0806... suport cu gps, filtru de focalizare, etc, e unu din Constanta care le vinde pe la vreo 550ron. problema ca la toate camerele "mai ieftine" e sa dai de una OOFocus, sau vreun DOA... dar riscul e destul de mic. Oricum, ca regula generala nu cumparati sub 100$ daca nu e una care e de multi ani pe piata. Eu unul folosesc de 2 ani un DR32 (60$) a mers VARA/IARNA, 0 probleme, dar cu timpul si-a pierdut din focus, se poate regla dar mi-a fost lene sa o desfac

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by Pyro View Post
    Interesant subiectul, de Vico am auzit si eu pe traffictube, dar na, sunt foarte scumpe.
    Ti-ai luat ceva pana la urma Ducu?
    Nu inca, am fost putin ocupat si am investit in altele. Tot sunt interesant si banuiesc ca am sa merg pe varianta de G1W-C (varianta HD pentru G1W este G1W-H iar C-ul este de la condensator).
    Riscul e mare dar si costul este micut. Posibil saptamana asta sa dau si comanda.
    Prioritate mereu va fi PM-ul pe acest forum - Cititi ultimul post intotdeauna - Imi rezerv dreptul de a-mi alege clientul

o724228632 - Vodafone

8. Back To Top | #8
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Sa revii te rog cu un update cand reusesti

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by Pyro View Post
    Sa revii te rog cu un update cand reusesti
    Will do. Senzorii de parcare sunt prioritari de asta si feedback-ul intarziat.

o724228632 - Vodafone

10. Back To Top | #10
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Sincer, as fi curios si de senzori; initial asta cautam, dupa asta ma uitam dupa camera de dat cu spatele in loc de senzori, apoi am dat de camera de bord...
    Deci m-ar interesa si ce senzori iti vei pune si daca o sa fii multumit.

11. Back To Top | #11
    Am sa detaliez aici tot. La mine posibil sa fie problematic cu dash cam deoarece la masinile mai noi, portul din bricheta se inchide cand scoti cheia din contact, la mine nu. De ce este problematic? Pai asta inseamna ca dash cam-ul o sa ruleze 24/7 pentru ca nu am "regulator" sa ii spuna stop.

o724228632 - Vodafone

12. Back To Top | #12
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Pai, n-are camera vreun buton on/off? Sau nu o scoti oricum cand pleci din masina? Cam toata lumea stiu ca se cam fereste sa o lase la vedere, din cauze de hoti.

13. Back To Top | #13
    Intradevar, dar voiam sa am optiunea asta. Ca sa va faceti o idee, aici am gasit un top, pentru fiecare categorie (scumpe/ieftine/cu sau fara display).

Aici este cea pe care am sa o iau eu (daca nu apare altceva pana atunci. Dar o sa ajunga la mine in 3-4 saptamani cu EMS-ul chinez.

o724228632 - Vodafone

14. Back To Top | #14
    Registered User Baracuda's Avatar
    Quote Originally Posted by Iuda View Post
    "obligatia de a face tot ce-i stă în putinţă"

sa caute careva clipul cu ala care la evitat pe unu si s-a infipt in tomberonul ala de ciment, cat pe ce sa rupa cativa pietoni de pe trotuar

ba, fara deastea. nu traiesc din trafic si reclame.
    pune mai bine un link de la zoso
    Mai sa stii ca mie mi-a placut, injuri asa cu pofta si pasiune. La aia cu ciorile cra cra era sa-mi vars cafeaua ))))
    Ai fost rau cu nenea ala cu duba visinie de a iesit cand facea camionu dreapta

In alta ordine de idei, vad ca ai Marcus 4, iti place ? Ti-ai cumpara altceva ?
    I wasn't born to follow.

15. Back To Top | #15
    well, M4 is za best. Mai am in DOD dar e un jeg.

16. Back To Top | #16
    DOD vreau sa-mi iau eu, ce nu-ti convine la ele?

17. Back To Top | #17
    filmeaza naspa noaptea, nu are emrec, filmeaza naspa si ziua, compresie video penibila. M4 chiar e meseriasa + fiabilitate foarte buna. Nu mai zic de unghiul de filmare .

18. Back To Top | #18
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    O recomandare pentru cameră cât mai mică, să pot s-o bag în spatele oglinzii? Și să se mai și înțeleagă ceva din filmare?
    Around...

19. Back To Top | #19

20. Back To Top | #20
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Interesant SM M10-le, mersi! L-am găsit aici: http://www.aliexpress.com/store/prod...820688403.html

Prin .ro văd că nu aduce nimeni, aia e...

Edit: De fapt văd că se poate comanda de pe site-ul producătorului
    Edit2: Văd că ei nu mai vând varianta M10, dar e un pachet OK pentru SJ4000 SJCAM SJ4000 WiFi Action Camera + 1 x Extra Battery + 1 x Extra Battery Charger + 1 x Transcend 32GB Card - SJCAM
    Last edited by Ciuby; 09-05-2015 at 19:59.
    Around...

1.  
Page 1 of 19 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks