View Poll Results: Cine va castiga sezonul 2017 ?

Voters
15. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

6 40.00%
  • Valtteri Bottas

0 0%
  • Daniel Ricciardo

1 6.67%
  • Max Verstappen

2 13.33%
  • Sebastian Vettel

3 20.00%
  • Kimi Raikkonen

1 6.67%
  • Sergio Perez

0 0%
  • Sebastian Occon

0 0%
  • Felipe Massa

0 0%
  • Lance Stroll

0 0%
  • Fernando Alonso

2 13.33%
  • Stoffel Vandoorne

0 0%
  • Daniil Kvyat

0 0%
  • Carlos Sainz

0 0%
  • Romain Grosjean

0 0%
  • Kevin Magnussen

0 0%
  • Nico Hulkenberg

0 0%
  • Jolyon Palmer

0 0%
  • Marcus Ericsson

0 0%
  • Pascal Wehrlein

0 0%
Page 13 of 14 FirstFirst ... 31011121314 LastLast
Results 241 to 260 of 276

Thread: Formula 1 - 2017

1. Back To Top | #241
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Daca o fi adevarat, ii lasa pe RedBull cam in aer cu speranta ca Honda va reusi sa faca in sfarsit un motor.
    O altă variantă ar fi ca Honda să se retragă de tot. În acest caz, FIA îl va obliga pe unul din ceilalți motoriști să le dea motoare.

2. Back To Top | #242
    Registered User
    Nu se vor retrage, unless sunt totally useless si la anu' Torro Rosso devin un fel de Marussia. Atunci intr-adevar lucrurile pot deveni mai rele. Dar eu sper ca Honda isi va reveni. Presiunea va scadea si cred ca asta va ajuta Honda sa-i prinda pe ceilalti. In sfarsit fac ceea ce trebuiau sa faca de la inceput.

Weekendul asta s-au pus niste pariuri pe mize mari si s-au cam platit niste polite (Renault catre Red Bull, cea mai recenta). Ramane de vazut unde vor pica zarurile...

Altfel, o reflectie despre Singapore. E ultima cursa aici in actualul contract si a 10-a (se alearga din 2008, de la Crashgate). Si foarte probabil F1 va contiuna sa vina la Singapore desi prezenta publicului e in scadere. Insa Singapore dovedeste foarte clar ca circuitele stradale in marile metropole trebuie sa fie mai prezente in calendarul F1. Sigur, e infinit mai dificil de organizat un GP la Londra sau New York, insa asta e viitorul. Formula E a inteles asta dar nu are bugetul F1.

In ultimii ani au fost o gramada de circuite noi-noute, cu super-facilitati si super-design. Au venit si au plecat. Peste o saptamana va fi ultimul GP al Malaeziei, la Sepang. Ca nivel de spectacol, pentru racing, Sepang e mult mai interesant decat Singapore. Cu toate astea, pleaca din calendar. Pentru ca Singapore e probabil cea mai bling cursa din calendar. Monaco are clasa, Singapore are sclipici (in noapte). Abu Dhabi e doar wanna-be, cu tot statusul de finala absoluta si petrodolarii.

Pentru mine sezonul perfect de F1 e un mix intre circuite clasice (Monza, Silverstone, Laguna Seca/Indy, Spa, Suzuka, Nurburgring) si stradale in locatii faine (Monaco, Singapore, Vegas, NY, LA, Miami, Londra, Hong Kong, Rio, Mexico City sau Roma). Stiu ca e utopic, ca se uita la market, la spectatori, la promotori, la cat de imposibil e sa opresti ditamai orasul pt F1, etc... Bine, ideal mi-ar placea si un GP al Caraibelor (nu in sezon de uragan, totusi).

LE... revenind la realitate unde Alonso pare desprins din ea: Fernando Alonso insists he still has good 2018 options 'everywhere'

Really, man?! E clar ca se negociaza. La bani, la clauze... Insa acum e randul lui sa cedeze.

3. Back To Top | #243
    Registered User korby's Avatar
    Cosworth?
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

4. Back To Top | #244
    Registered User west1785's Avatar
    Cosworth? Singurul mod in care un nou motorist va intra in F1 e sa se reseteze regulile din nou, chiar daca nu fundamental, si chiar si asa va fi foarte greu pentru ca sunt putini motoristi care isi pot justifica investitia. Porsche ar fi unul dintre ei, dupa ce si-au incheiat programul WEC si mai ales pentru ca e singurul constructor care folosea in WEC un motor similar cu cele din F1 (2L V4, 2 sisteme hybrid, unul conventional si unul de tip MGU-H, chiar daca diferit fata e F1). Lumea cred ca subestimeaza nivelul tehnologic la care au ajuns motoarele in F1. Acum practic incepi cu o foaie alba, nu degeaba Honda au bajbait ca orbii si inca tot sunt la un nivel mediocru, per total.

Singapore scoate in evidenta extremele tehnologice la care ajung echipele, e incredibil cate design-uri si solutii tehnice poti vedea pe grila.

Gallery: Key F1 tech shots at Singapore GP
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

5. Back To Top | #245
    Acid Pimp Flat's Avatar
    pai asta e una din stirile saptamanii, ca Porsche vrea sa intre in 2021 ca motorist in F1 cu echipa RedBull
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

6. Back To Top | #246
    Registered User
    Azi Horner a insinuat ceva de Aston Martin.

7. Back To Top | #247
    Registered User korby's Avatar
    Cosworth parcă chiar erau în discuţii pt. intrare în 2021, de-aia i-am menţionat.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

8. Back To Top | #248
    Registered User west1785's Avatar
    A, credeam ca te referi la ce-a zis Ice, gen sa renunte Honda dupa anul viitor si sa vina Cosworth. Da, pentru 2021 sunt ceva discutii, dar e devreme inca. Parca se zvonea ca au participat 8 constructori la meeting-ul din primavara, inclusiv Ilmor. Acum se zvoneste si ca McLaren ar putea sa-si faca propriul motor si multe alte zvonuri. Realist vorbind, depinde cat de ieftin va fi si cat de relevan va fi pentru constructori. Dar va fi greu sa se gaseasca un numitor comun sa multumeasca pe toata lumea. Daca va fi ceva simplificat prea mult si posibilitatile de dezvoltare inghetate sau reduse, cu siguranta marii constructori nu vor fi prea fericiti si daca n-o sa fie competitivi de la inceput, vor renunta. Daca va fi prea scump, multi nu-si vor permite si tot asa. Important e ca acum toti sunt de acord ca MGU-H e mult prea complex si vor renunta la partea asta cel mai probabil
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

9. Back To Top | #249
    Registered User
    8 motoristi e prea mult. Exact cum ziceai, unii vor fi la coada si se vor retrage. Importat e ca motoarele sa fie echiibrate in performanta, nu ca in anii de pana acum. Nu mi se pare ok ca ierarhia sa fie dictata de motor, cum nu mi se pare ok sa fie dictata de pneuri, frane, benzina sau alte componente. Oricat de sofisticat ar fi, motorul este o componenta care se produce in afara ariei de competenta a unei echipe de F1. Ah, ca sunt echipe care-si fac propriul motor, foarte bine! Kudos points pentru ele cand castiga. Dar sa le lasi sa dicteze in F1, n-a fost deloc OK.
    On the other direction, sunt cam contra ideii de a copia sasiul, praticata la Toro Rosso sau Haas. Asta le transforma in echipe satelit, cu o mare dependenta de echipa "mama". Vrem mai putine variatii de motor dar vrem ca fiecare echipa sa fie responsabila de propriul sasiu. Asta este scope of works al unui F1 team. Altfel ajungem la un tipar general. Atat la motor, cat si la sasiu. Cumpar un motor Mercedes si un sasiu RedBull, platesc o mana de ingineri si aduc un pilot cu bani + unul cu ceva experienta si gata! Insa modelul asta reduce sportul si, daca-l aplica toti independentii, il duc pe butuci.

Revenind la cursa, au fost niste calificari cu suspans pana la final. O lupta in 3 care se putea termina oricum. Vettel a castigat, insa in cursa va fi interesant duelul cu RedBull. Mercedes nu conteaza la Singapore, Raikkonen se va lupta sa-l tina pe Hamilton in spate. McLaren a prins viata, sa-i vezi cochetand cu locul 3 (in Q1, well) e ceva. Nume ca Sainz, Palmer au facut ceva senzatie in Q1 dar apoi manusile au cazut iar timpii au scazut pana la 1:39. Cursa va fi lunga si grea. E o intrecere de anduranta si cam ultima mare sansa a Ferrari-ului de a produce maximum damage lui Hamilton. Vettel trebuie sa castige insa va fi greu la start cu Red Bull. Alonso are si el o sansa mare de a se afla in prim plan, mai ales ca e in plina negociere cu McLaren. Oportunitatea perfecta pentru a-i face sa scoata banu'.

Si inca o data, e incredibila organizarea acestui GP, mult dincolo de doar o cursa de F1. Au extins contractul pe inca 4 ani, pana in 2021.

10. Back To Top | #250
    Registered User Scorpio's Avatar
    lol ce start.

11. Back To Top | #251
    cred ca putem spune lejer ca Raikkonen a decis definitiv soarta campionatului....

12. Back To Top | #252
    Leather SM's Avatar
    Pe filmuletul pe care ma uit eu raikkonen nu prea are nici o vina, s-a bagat pe stanga, verstappen a inceput usor sa vireze stanga iar apoi vettel a maturat pista virand si el stanga de pe partea dreapta de unde era. Verstappen incepe sa franeze iar Vettel il atinge si pe Ver si pe Rai, care in stanga nu mai avea unde sa se duca fiind zidul.
    Silly move

https://www.facebook.com/autorally.ro/videos/1800193843353939/

13. Back To Top | #253
    Quote Originally Posted by Ice_2k View Post
    cred ca putem spune lejer ca Raikkonen a decis definitiv soarta campionatului....
    Lejer ? bai nene bai ... daca e sa cauti un vinovat , spre vettel trebuie sa arati.

14. Back To Top | #254

15. Back To Top | #255
    Acid Pimp Flat's Avatar
    de asta nu-mi plac circuitele stradale. apropo de ce zicea sradu

bling, sclipici, dar 100% safety car
    pilotii pusi in situatii imposibile fara spatii de esapare. daca era un circuit clasic raikkonen avea loc in stanga eventual pe o iarba ceva
    asa in cusca cu zid si grilaj, se intampla popice
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

16. Back To Top | #256
    I stand corrected. Am ajuns acasa si m-am uitat pe reluari, n-a avut nicio vina Rai. Nu pare sa fi fost vina clara a nimanui imho.

17. Back To Top | #257
    I stand corrected. Am ajuns acasa si m-am uitat pe reluari, n-a avut nicio vina Rai. Nu pare sa fi fost vina clara a nimanui imho.
    @SM Eu din ce vad pe reluari (max onboard pare cea mai buna), contactul initial a fost intre max si kimi, nu intre max si seb.

18. Back To Top | #258
    Presupun că dacă se putea, ar fi pus totul în cârca lui Verstappen. Așa orice sancțiune ar fi atras și sancționarea lui Vettel și asta ar fi stricat lupta și mai mult. Și așa avansul e mare de acum, dar mai sunt curse și se pot întâmpla multe. Cumva autorul pare Vettel. Singurul care nu s-a gândit și la consedințe, chiar de avea dreptul să măture pista așa. M-am uitat de multe ori. Verstappen a fost cât a putut el de atent să-i facă loc lui Kimi, apoi chiar și lui Vettel. Nu s-a putut mai mult. Nu cred să fi greșit cu ceva aici și ce-am mai citit azi, că ar fi trebuit să frâneze pentru că trebuia să-i cedeze poziția lui Vettel că era în față (?), mi s-a cam părut noaptea minții în condițiile alea. Dar am văzut părerea asta la foarte mulți, susținători Vettel evident.

19. Back To Top | #259
    Nu știu cum ai văzut tu ca ar fi putut fi raik.

Vettel e cel vinovat... Dar nici el nu avea de unde să știe că raikonnen e în stânga și max nu mai avea unde să se ducă .

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

20. Back To Top | #260
    Nick anterior: ROEDxTzaca Tzaca's Avatar
    https://giphy.com/gifs/Eyr8R1dAItpPG/html5
    Singapore Gp 2017 - Vettel's team radio after crash at the start - YouTube
    Daca nu esti destul de mare pentru a rezista criticii , nu esti suficient de mare pentru a merita lauda.

1.  
Page 13 of 14 FirstFirst ... 31011121314 LastLast

Bookmarks

Bookmarks