View Poll Results: Cine va castiga sezonul 2017 ?

Voters
15. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

6 40.00%
  • Valtteri Bottas

0 0%
  • Daniel Ricciardo

1 6.67%
  • Max Verstappen

2 13.33%
  • Sebastian Vettel

3 20.00%
  • Kimi Raikkonen

1 6.67%
  • Sergio Perez

0 0%
  • Sebastian Occon

0 0%
  • Felipe Massa

0 0%
  • Lance Stroll

0 0%
  • Fernando Alonso

2 13.33%
  • Stoffel Vandoorne

0 0%
  • Daniil Kvyat

0 0%
  • Carlos Sainz

0 0%
  • Romain Grosjean

0 0%
  • Kevin Magnussen

0 0%
  • Nico Hulkenberg

0 0%
  • Jolyon Palmer

0 0%
  • Marcus Ericsson

0 0%
  • Pascal Wehrlein

0 0%
Page 15 of 15 FirstFirst ... 512131415
Results 281 to 290 of 290

Thread: Formula 1 - 2017

1. Back To Top | #281
    Registered User
    Se muta inainte sa apare Vettel peste ei. Si era foarte aware ca Raikkonen e langa el. Nu zic ca e 100% vinovat. Insa nu e nici pe departe ingeras cum l-au scos comentatorii. Repet, parerea mea e ca Raikkonen si Verstappen isi agatau oricum rotile.

2. Back To Top | #282
    Registered User west1785's Avatar
    Quote Originally Posted by Ice_2k View Post
    Mi se pare mie sau Vettel ii ia fatza cu precizie milimetrica lui Verstappen fara sa-l atinga si apoi Raikkonen incearca acelasi lucru dar ii da cu virgula? Ca parca uitandu-ma la unghiul asta, imi vine sa ma intorc la concluzia initiala, ca Raikkonen a initial accidentul...

F1 2017 Singapore start crash - YouTube
    https://giphy.com/gifs/Eyr8R1dAItpPG/html5

Care ti se pare ca merge mai drept, Raikkonen sau Verstappen? Mai tare trage Verstappen stanga (e drept, sa-l evite pe Vettel) decat Raikkonen dreapta. Nu e vina lui Verstappen, dar cu atat mai putin a lui Raikkonen.

Vettel ii ia fata cu precizie milimetrica pentru ca Verstappen, oricat de idiot a fost in foarte multe faze de cand e in F1, si-a dat seama ce va urma si dupa ce a tras stanga cat a putut si-a dat seama ca se va lovi de Raikkonen si a ridicat piciorul din acceleratie. Oricum, e un incident la start, se intampla deastea foarte des in pluton cand ajung 3-wide, am vazut nenumarate situatii similare, roti rupte, impinsi pe iarba, etc. De data asta s-a intamplat in fata pentru ca s-au cumulat cele 3 starturi foarte diferite, ceea ce rar se intampla. Problema e ca dintre toti 3 unul singur avea de pierdut maxim si tocmai ala avea jumatate din latimea pistei numai pentru el, dar a dat-o de gard ca un rookie la primul start din pole in F3. S-a pus singur intr-o situatie mult prea riscanta si a pierdut.
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

3. Back To Top | #283
    Cadru cu cadru:
    Formula 1 - 2017-crash_1.png
    Formula 1 - 2017-crash_2.png
    Formula 1 - 2017-crash_3.png
    numai mie mi se pare ca nea Max ar fi trebuit sa franeze de la primul cadru? Daca era smart.
    si in continuare suspectez ca Max nu a incetinit, se vede cel mai usor din viteza lui fata de viteza lui Kimi.
    Parerea mea!

4. Back To Top | #284
    Registered User
    Nu stiu daca a incetinit, pare ca pierde un pic viteza, dar nu e clar daca e din cauza acceleratiei relative sau daca chiar a ridicat piciorul. Daca frana poate se intampla faza aia epica cu Vettel si Raikkonen.

Mie nu de frana imi e, ci de faptul ca a continuat sa se aproprie de Kimi pana cand accidentul a fost inevitabil. Si avea destul loc in dreapta, spre Vettel. Destul cat sa mearga inainte, nu spre stanga.

Kimi nu vine deloc peste el. Doar dupa ce-si agata roata spate de cea a lui Max, monopostul lui Kimi isi schimba total directia spre mijlocul pistei. Pana atunci merge drept, pe trasa lui.

Mi se pare excesiv cum toti il blameaza pe Vettel, mai ales mass-media britanica. A riscat, corect. Insa Max si Kimi se acrosau oricum. Si-s mari sanse ca l-ar fi colectat si pe Seb, chiar daca asta o lua mai pe exterior, departe de ei. Depinde ce traiectorie aveau dupa acrosaj... Kimi se ducea fix de-a curmezisul pistei.

5. Back To Top | #285

6. Back To Top | #286
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    Lăsând la o parte faptul că mass-media britanică este extrem de părtinitoare, nu ai cum să câștigi cu ăștia. Dacă joci la sigur și te gândești la campionat, cum a făcut Rosberg în ultimele curse ale anului trecut, nu e bine pentru că nu oferi spectacol. Dacă îți asumi riscuri și lupți mereu pentru victorie, fără să stai să faci calcule că Hamilton e departe în spatele tău și de fapt e foarte bun și un loc doi, iar nu e bine.

7. Back To Top | #287
    Sau poti sa nu risti nimic si sa iei un start fantastic si sa iesi in primul viraj, ca Alonso

Oricum, noi nu intelegem ce se intampla in momentele alea, cand ai puls 200, accelerezi de la 0 la 200 in 4 secunde si trebuie sa fii atent in toate directiile iar situatia se schimba cu viteza luminii. In schimb cam toata lumea a fost de acord ca Vettel a riscat intr-un mod care nu era necesar in momentul ala. Nu maturi pista la un start pe pista uda in conditiile in care ai luat un start semi ratat. O faci cand esti sigur ca nu e nimeni acolo si mai ales nu-l strangi cu usa pe Verstappen, care lupta pentru fix nimic si care n-a ezitat sa-si scoata coechipierul in decor cateva curse mai devreme. Nu cred ca a zis cineva sa se multumeasca pe locul 2, mai erau 2 ore de cursa.

8. Back To Top | #288
    Quote Originally Posted by west1785 View Post
    Sau poti sa nu risti nimic si sa iei un start fantastic si sa iesi in primul viraj, ca Alonso

Oricum, noi nu intelegem ce se intampla in momentele alea, cand ai puls 200, accelerezi de la 0 la 200 in 4 secunde si trebuie sa fii atent in toate directiile iar situatia se schimba cu viteza luminii. In schimb cam toata lumea a fost de acord ca Vettel a riscat intr-un mod care nu era necesar in momentul ala. Nu maturi pista la un start pe pista uda in conditiile in care ai luat un start semi ratat. O faci cand esti sigur ca nu e nimeni acolo si mai ales nu-l strangi cu usa pe Verstappen, care lupta pentru fix nimic si care n-a ezitat sa-si scoata coechipierul in decor cateva curse mai devreme. Nu cred ca a zis cineva sa se multumeasca pe locul 2, mai erau 2 ore de cursa.
    All the angles - Singapore’s start-line crash

Doua lucruri de urmarit in film:
    1. Filmarea de pe masina lui Max. Mie mi se pare ca tocmai schimbase treapta si era in full trottle cand s-a lovit. Urmariti volanul. Asa ca bullshit ca a franat, poate dupa lovitura.
    2. Filmarea de pe masina lui Seb, sincer stiind ca Max va incerca un dive pe interior as fi mers si eu car mai spre stanga ca sa nu-l las. In plus nu mai pare chiar asa "maturare" cand esti la volan.

Iar Max oricum mi-a lasat un gust amar cu interviul lui, pana la interviul asta imi placea. Nu poate sa comenteze el riscurile ... tocmai el. Si aia cu "imi pare bine ca la final au iesti si ei din cursa nu doar eu" parca nu poti sa spui asa ceva.
    Parerea mea!

9. Back To Top | #289
    Registered User
    Max-mania devine aberanta: Sky Sports F1 - “There is one driver that Seb fears and...

Baiatul e super bun, dar hype-ul incepe sa-i dauneze.

10. Back To Top | #290
    Quote Originally Posted by cris12 View Post
    All the angles - Singapore’s start-line crash

Doua lucruri de urmarit in film:
    1. Filmarea de pe masina lui Max. Mie mi se pare ca tocmai schimbase treapta si era in full trottle cand s-a lovit. Urmariti volanul. Asa ca bullshit ca a franat, poate dupa lovitura.
    2. Filmarea de pe masina lui Seb, sincer stiind ca Max va incerca un dive pe interior as fi mers si eu car mai spre stanga ca sa nu-l las. In plus nu mai pare chiar asa "maturare" cand esti la volan.

Iar Max oricum mi-a lasat un gust amar cu interviul lui, pana la interviul asta imi placea. Nu poate sa comenteze el riscurile ... tocmai el. Si aia cu "imi pare bine ca la final au iesti si ei din cursa nu doar eu" parca nu poti sa spui asa ceva.
    1. Eu am spus ca a ridicat piciorul din acceleratie, asa tin minte ca a declarat, dar am vazut cursa duminica noaptea tarziu, deci poate ma insel. Cu siguranta nu a franat, nu exista pilot sa franeze la start. Chiar daca e accident in fata, instinctul e sa cauti o cale de evita nu sa franezi.
    2. True, toti fac asa, te strang pana la limita pistei, ca sa-ti limiteze unghiul de viraj si sa franezi mai repede, dupa care se muta rapid pe exterior. E clasica manevra. Dar aici a existat un Raikkonen intre Verstappen si zid si acolo s-a terminat tot.

Manevra lui Vettel nu a fost ceva iesit din comun sau extrem de exagerata. Doar ca pe un start pe ploaie lucrurile sunt diferite, pe uscat Raikkonen nu ajungea veci in paralel cu ei 2 inainte de virajul 1. Trebuia executat mai prudent un start in astfel de conditii, mai ales cand ai masina cea mai rapida si esti super bun pe ploaie.

1.  
Page 15 of 15 FirstFirst ... 512131415

Bookmarks

Bookmarks