View Poll Results: Cine va castiga sezonul 2017 ?

Voters
15. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

6 40.00%
  • Valtteri Bottas

0 0%
  • Daniel Ricciardo

1 6.67%
  • Max Verstappen

2 13.33%
  • Sebastian Vettel

3 20.00%
  • Kimi Raikkonen

1 6.67%
  • Sergio Perez

0 0%
  • Sebastian Occon

0 0%
  • Felipe Massa

0 0%
  • Lance Stroll

0 0%
  • Fernando Alonso

2 13.33%
  • Stoffel Vandoorne

0 0%
  • Daniil Kvyat

0 0%
  • Carlos Sainz

0 0%
  • Romain Grosjean

0 0%
  • Kevin Magnussen

0 0%
  • Nico Hulkenberg

0 0%
  • Jolyon Palmer

0 0%
  • Marcus Ericsson

0 0%
  • Pascal Wehrlein

0 0%
Page 19 of 19 FirstFirst ... 916171819
Results 361 to 380 of 380

Thread: Formula 1 - 2017

1. Back To Top | #361
    Registered User
    Interlagos a fost semi-interesanta, o chestie pe care o putem spune la fel de des precum Lewsi zice here are the best fans in the world... stiu, e prafuita gluma.

A fost fun sa-i vedem pe Lewis si Ricciardo depasind diverse masini colorate si pacat ca lui Hamilton i s-au terminat pneurile cand sa se bata cu Kimi. In frunte Bottas a sforait calm in spatele lui Vettel, mai putin tentativa de undercut nereusita (cum naiba?!). Ferrari probabil a avut ceva rezerve de performanta dar n-a fost nevoie sa le foloseasca. Villeneuve are dreptate, Bottas e pilot 2. Ar fi fost ceva de lupta in fata daca Lewis n-o dadea in bara in calificari... poate d-aia a si lovit-o, ca n-avea chef sa se bata cu Vettel duminica

Multumim Felipe, de data asta a fost o retreagere decenta la Interlagos, a castigat mini-cursa lui cu Alonso. Care iarasi a fost bitch, moare de grija Toro Rosso cu Honda in 2018. Lasa-i frate, ca se descurca ei cumva! Mai bine vezi cum faci sa castigi titlul numarul 3.

Iar eu m-am apucat de citit autobiografia lui Damon Hill. Scrisa cam stufos, pare ca draftul chiar ii apartine. Sunt idei care le-a spus si-n interviurile pentru filmuletul cu Graham Hill ("Legends of F1", cu Jeremy Irons).

2. Back To Top | #362
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    A fost fun sa-i vedem pe Lewis si Ricciardo depasind diverse masini colorate si pacat ca lui Hamilton i s-au terminat pneurile cand sa se bata cu Kimi. In frunte Bottas a sforait calm in spatele lui Vettel, mai putin tentativa de undercut nereusita (cum naiba?!). Ferrari probabil a avut ceva rezerve de performanta dar n-a fost nevoie sa le foloseasca. Villeneuve are dreptate, Bottas e pilot 2. Ar fi fost ceva de lupta in fata daca Lewis n-o dadea in bara in calificari... poate d-aia a si lovit-o, ca n-avea chef sa se bata cu Vettel duminica
    Ce-ar fi de retinut este ca au spus ca, datorita faptului ca Ham pleca oricum din spate, i-au pus motor nou care nu trebuie sa reziste decat doua curse. Ca atare motorul a fost "dat" mult mai tare decat in mod normal, am citit dimineata un interviu al lui Ham in care zicea ca niciodata nu poate sa traga in mod normal de motor cum a facut-o in cursa asta. Nu zic ca n-a fost un drive superb din partea lui (total opus fata de Mexic unde a fost total dezamagitor cat de greu s-a descurcat prin pluton) dar cred ca n-ar trebui judecat Bottas prin prisma acestei curse pentru ca nu jucau cu aceleasi scule.

Multumim Felipe, de data asta a fost o retreagere decenta la Interlagos, a castigat mini-cursa lui cu Alonso.
    Nu doar ca a castigat mini-cursa cu Alonso, dar a fost best of the rest, dupa Ferrari, Mercedes, Red Bull. Not bad!

Care iarasi a fost bitch, moare de grija Toro Rosso cu Honda in 2018. Lasa-i frate, ca se descurca ei cumva! Mai bine vezi cum faci sa castigi titlul numarul 3.
    Mai funny mi se pare altceva. Alonso da declaratii ca vai ce naspa o sa fie de TR la anul cu motoarele Honda. Dar pe speed trap la Interlagos aveam Ferrari si Mercedes pe la 332km/h, Honda la 316km/h si Renault....... 319km/h Parca vad ca la anul tot de motor se vor vaita McLaren.

3. Back To Top | #363
    Registered User Scorpio's Avatar
    In Mexic nu a avut masina afectata ?

4. Back To Top | #364
    nu a spus nimeni nimic de genul asta, a avut doar o pana care nu a parut sa ii rupa bucati din podeaua masinii.

5. Back To Top | #365
    Registered User west1785's Avatar
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

6. Back To Top | #366
    Aici vad ca arata ei niste animatii. In declaratiile post cursa nu a spus nimeni nimic de damage, nici n-am vazut vreo imagine care sa arate masina avariata. Nu zic 100% ca n-a fost dar eu n-am vazut asa ceva.

7. Back To Top | #367
    Explained: Why Hamilton’s diffuser damage cost pace - video

Hai ca nu-s chiar baietii de la digi care vorbesc toate prostiile care le trec prin cap, cand au facut animatia aia s-au bazat pe niste lucruri

8. Back To Top | #368
    Registered User
    Reno si-au limitat turbo-urile la Interlagos dupa problemele cu Toro Rosso. Dar da, nu par a fi cu mult mai bune decat Honda. Acum, stim ca McLaren sunt foarte confidenti ca sasiul lor e za best. Vom vedea la anu' cum stau in comparatie cu RedBull si Renault. Imi place de Renault ca desi au echipa de uzina, nu fac ca Mercedes si Ferrari. Dau motoare concurentei directe, chiar daca asta inseamna ca vor termina dupa ei. Sigur... poate ca Mercedes si Ferrari isi si permit sa faca manevra asta.

Si da, e pacat ca nu e mai mult sprint in F1. Dar daca n-ar fi restrictia la numarul de motoare le-ar impinge mai tare in performanta (vs viata mai scurta) si tot ar trebui sa faca management.

9. Back To Top | #369
    Oferta pe emag pentru Hungaroring .

10. Back To Top | #370
    Sunt fanteziste preturile

11. Back To Top | #371

12. Back To Top | #372
    Registered User
    2017 s-a incheiat cu o cursa adormitoare, in care singurul lucru notabil este ca Renault a urcat pe 6. Chestie buna, in opinia mea, pentru ca Renault are potential. La anul o sa fie o batalie interesanta intre McLaren, Renault si RedBull. Sigur RB are avantaj. Apoi Force India vor avea competitie serioasa pentru locul 4. Williams cred ca vor avea probleme.
    Toro Rosso si-au cam dat peste mana singuri. Nu mi se pare ca Gasly sau Hartley ar fi mai buni decat Kvyat. Cred ca n-au avut nimic in pipeline dupa Sainz si se cam vede. Daca Honda nu vine cu o surpriza, vor fi in lupta cu Sauber-(Alfa Romeo?) pentru ultimul loc. Ferrari vor sa-l vada pe Leclerc la treaba in F1 inainte sa-l puna langa Vettel. Kimi e deja in semi-retirement mode. Am vazut scurtul interviu de dupa cursa, a zis de 2 ori acelasi lucru in 30 secunde Imi pare rau s-o spun dar Kimi tine locul ocupat degeaba. Mai bine-l aduceau pe Massa, mult mai energic si mai racey decat Kimi. Si cred ca si mai ieftin!
    Bottas a invins pe bune, Lewis a parut ca l-a presat dar finlandezul a rezistat cu bine presiunii, n-a gresit si a gestionat perfect cursa, bagand si un fastest lap la final, demonstrativ! Restul pilotilor au fost cu gandul la vacanta si e de inteles... 20 curse! La anul vor fi iar 21.
    F1 si-a schimbat logo-ul. Asta nou pare mai putin pretentios si mai cheap cumva. Ala vechi era inteligent si stylish. Parca ar vrea sa trimita cu orice pret mesajul de schimbare. Ca epoca Bernie a apus. Am sentimente mixe despre asta. Mi-am dorit schimbari in F1, dar nu stiu daca ce vor sa faca americanii e neaparat bun. E foarte greu de imbinat ideea de budget-cap cu aia de pinnacle of motorsport si technologie ultimul racnet.
    Cred ca problema principala a F1 este valoarea supra-estimata a afacerii. Bernie a umflat-o la maxim si apoi a vandut-o. Americanii trebuie sa o umfle (financiar) si mai mult altfel nu-si pot scoate banii. Ori eu cred ca deja circuitele platesc enorm de mult iar echipele primesc prea putin (si acel putin e foarte inegal impartit). Modelul asta nu merge la infinit iar daca echipe ca Williams sau McLaren incep sa scartaie finainciar (si o fac!), F1 nu poate ramane doar cu Mercedes, RedBull si Ferrari.
    Ideea americanilor e sa aduca noi stream-uri de venituri, cel mai la indemana este monetizarea online, de unde si logo-ul cel nou > care aduce mai mult cu Playstation.
    In fine, vom vedea... la anu' va fi cam acelasi lucru, dar cu halo. Schimbarile importante vor aparea dupa 2020.

13. Back To Top | #373
    Am inteles ca schimbarea logo-ului a fost motivata si de faptul ca trebuiau sa plateasca drepturi pentru cel vechi.

14. Back To Top | #374
    Registered User
    Avem Alfa Romeo. Sauber a devenit oficial echipa a 2-a a lui Ferrari. Haas este si ea intr-un parteneriat tehnologic cu Ferrari (sau era, nu mai stiu). Avem oficial o divizie B in interiorul F1, mai ramane ca Mercedes sa-si faca echipa junior. Poate Force India cand acestia vor incepe sa coboare in clasament.

15. Back To Top | #375
    Registered User
    Prinzand gustul dupa cartea lui Button, m-am gandit sa vad ce-a "scris" Hill in a lui. Am fost fan Damon Hill la vremea aia, deci... Prima surpriza e ca Hill chiar si-a scris cartea. Sigur, a beneficiat de ceva corectii profesionale dar se vede ca nu e scrisa profesionist. Ce reiese din ea? Pai ce-am vazut cu totii: un om "normal" ajuns cumva in cockpit-ul cel mai hot din F1. Si, intr-o conjuctura speciala, pus fata in fata cu - probabil - cei mai buni piloti din F1 (Senna, Schumacher, Prost). E oarecum incredibila traiectoria lui Damon si foarte imposibil de replicat in 2017. Si da, a primit si ceva wild card-uri, fireste. Insa a si muncit, in lipsa antrenamentului de mic copil.
    De remarcat cat de diferite au fost traiectoriile celor 2 (Button vs Hill), in ciuda rezultatelor similare in F1. Da, Button a lasat 2-3 curse memorabile in urma, marturie a skill-ului de pilot. Insa overall, Button pare un underachiever daca-l pui langa Hill. Pe de alta parte n-a fost decat 1 an in cea mai buna masina. Si alt fapt de remarcat: amandoi au inceput cu Williams.

Amintindu-mi de moartea lui Senna, o informatie mi-a schimbat parerea. Pana mai ieri am crezut in teoria aceea cu pierderea de downforce din cauza bump-urilor si a pneurilor reci. Insa Hill mentineaza un fapt: in primul tur rapid (dupa SC) Senna a fost mega-rapid, acela fiind al 3-lea cel mai rapid tur al intregii curse!! Accidentul s-a intamplat in turul urmator, cand pneurile erau deja in temperatura. Iar pilotii sunt obisnuiti cu pierderile acelea de downforce pe bump-uri, corectand mereu. Apoi am mai citit o chestie spusa de Piquet, anume ca Senna a luat masuri drastice imediat ce a simtit ce se intampla, fapt foarte neobisnuit. Pilotii nu fac asta decat cand stiu ca foarte groasa treaba. Full breaks in Tamburello, nu e o manevra fina.
    Deci da, cel mai probabil a fost coloana de directie.
    Alt detaliu macabru este ca se spunea c-a fost ucis de un element al suspensiei care i-a penetrat vizorul. In fapt, avea leziuni la baza craniului (ca si Ratzenberger) si creierul ii fusese afectat de deceleratia puternica in urma impactului cu zidul si cu roata. Se pare ca murise pe pista dar medicii l-au tinut "in viata" doar ca sa poata continua cursa si sa nu rapsunda penal conform legilor italiene (ambii piloti ucisi la Imola in acel weekend au fost declarati morti la spital, nu pe circuit).

In cartea sa Hill sustine punctul de vedere al celor de la Williams si recunoaste ca in acele ture nu se putea tine de Senna, care avea o viteza mult mai mare in Tamburello si aborda virajul pe trasa cea mai rapida (si bumpy), pe cand el o facea pe interior, mai safe. Privind filmarile din masina realizezi cu ce demoni se confrunta acesti piloti intr-o cursa. De afara pare ca totul e smooth, masina merge pe sine, treaba de copil, nu?
    O alta chestie e progresul enorm facut de F1 in acesti 20 de ani. Willams-ul din anii '92-'93 a fost unul din cele mai evoluate monoposturi. Cu o gramada de assist-uri electronice. Cu toate astea pare un Ford-T pus langa masinile din 2017.

16. Back To Top | #376
    Pai daca ai fost o data la karturi ... si simti toate vibratiile / fortele exercitate asupra ta ... incepi sa te gandesti cum naiba rezista pilotii in ceva de zeci de ori mai agresiv. Au fizicul super antrenat.

17. Back To Top | #377
    broke Flat's Avatar
    cand vezi pilotii pe viu ramai socat, sunt niste tipi supli si extrem de fit
    exceptie aia din NASCAR, care mai au burta
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

18. Back To Top | #378
    O alta chestie e progresul enorm facut de F1 in acesti 20 de ani. Willams-ul din anii '92-'93 a fost unul din cele mai evoluate monoposturi. Cu o gramada de assist-uri electronice. Cu toate astea pare un Ford-T pus langa masinile din 2017.
    http://media.moddb.com/images/mods/1...2stiudipb7.jpg vs http://hanabi.autoweek.com/sites/def...?itok=D4AsB_Ec

1994 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 2017.

19. Back To Top | #379
    Registered User
    Ca veni vorba de Williams, de aici vin si ultimile stiri: din pacate zvonul e ca nu-l vor alege pe Kubica. A ramas rusul, Sirotkin: Sergey Sirotkin favourite to get 2018 Williams F1 drive - F1 - Autosport

Williams zice ca e doar pe baza de performanta, c-a avut timpi mai buni la Abu Dhabi. Asta dupa ce tot ei ziceau ca testul de la Abu Dhabi nu e despre timpi, ci despre pneuri, ca importante sunt alte metrici, bla-bla. Sirotkin vine si cu 15 milioane. De lire.

Williams va avea 2 piloti care platesc pentru volan in 2018. Trist. Va fi singura echipa care face asta in 2018. Avem 3 echipe de uzina. Avem 2 echipe junior (Alfa-Sauber si Torro Rosso) si 5 echipe independente: RedBull, McLaren, Force India, Haas si Williams. Williams sunt singurii care-si vand locurile. In ritmul asta vor fi urmatorii care dispar.

20. Back To Top | #380

1.  
Page 19 of 19 FirstFirst ... 916171819

Bookmarks

Bookmarks