brat Help - Informatii si acte necesare la achizitionarea unei masini second-hand...
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: Help - Informatii si acte necesare la achizitionarea unei masini second-hand...

Tupac's Avatar

Exclamation Help - Informatii si acte necesare la achizitionarea unei masini second-hand...

Deci se pare ca imi voi lua o alta masinuta. Masina in cauza este un second-hand. Dat fiind ca nu stiu ce acte imi trebuiesc si unde am de facut drumuri, o sa apelez la ajutorul vostru, sper sa imi dati niste repere
    As dori deci sa stiu ce trebuie sa fac exact eu si vechiul proprietar?
    Orice sfat e bine venit.
    Inca o intrebare: daca doresc sa fac o verificaer a masinii (sa fiu sigur ca nu e cineva de pe afara care plange dupa ea ), cum fac exact, cat ma costa si cat dureaza?
    Thx.
    Asus F3Sa - Core 2 Duo T7700, 15.4", 2GB RAM, HDD 160GB, Ati Radeon HD2600 512M, etc..

Registered User IhDream's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    hehe si eu vreau sa-mi cumpar zilele astea o masina, si ce am aflat eu este ca: tu iti gasesti masina dupa care te duci cu proprietarul la rar sa ii faci o identificare sa vezi daca nu cumva e umblat pe la serii dupa care el o radiaza, faci contractul de vanzare cumparare dupa care te duci iar la rar, ti-o aproba (iar o identificare) si pe urma la un service autorizat sa faca ITP... daca e masina ok il iei si pe asta, si pe urma putin pe la udriste din nou si gata inmatricularea.. daca te ajuta cu ceva.. http://www.rarom.ro/

ai mare grija cu actele. eu am fost si am vazut peste 10 masini in cateva zile..alea care merita (pret bun si merge bine) au probleme cu actele, mai toti au doar contract de vanzare-cumparare pe ele dar nu e inmatriculata pe numele lor, si in cazul asta e cam greu sa ti-o inmatric pe numele tau, trebuie sa iei proprietarul din talon. si asta uneori e mai greu, mai ales daca sunt firme cu datorii..ai grija...

Registered User Alien code's Avatar
    cauta pe google sunt o gramada de siteuri care listeaz tot ce iti trebuie! Si mie mi-a trebuit si am gasit mai mult decat destul.

Uite aici o listare destul de bogata de la politia Sibiu cu acte:
    http://www.politiasibiu.ro/inmatriculari.html

Tupac's Avatar
    Thx IhDream.
    Faza e ca omul are ITP-ul facut in luna februarie parca, deci nu cred ca ar mai trebui facut, asta e pana in 2007 din cate am inteles eu.
    Faza cu actele: da, o sa fiu al naibii de atent, iti dai seama . Omul pare un baiat foarte serios, masina este a lui dar inmatriculata pe numele unei foarte bune prietene. A spus omul ca nu va fi nici cea mai mica problema, tipa va veni cu noi cand vom face actele sa semneze tot ce trebuie.
    Asus F3Sa - Core 2 Duo T7700, 15.4", 2GB RAM, HDD 160GB, Ati Radeon HD2600 512M, etc..

Tupac's Avatar
    Thx pt link Extraterestrule

Quote Originally Posted by Tupac
    Omul pare un baiat foarte serios, masina este a lui dar inmatriculata pe numele unei foarte bune prietene. A spus omul ca nu va fi nici cea mai mica problema, tipa va veni cu noi cand vom face actele sa semneze tot ce trebuie.
    Uitate in toate actele, sa figureze ea atunci si daca nu figureaza intrebi: DA DĂ CE AICI NU FIGUREAZĂ?!?!

Si vezi cu cine faci contractul de Vz-Cumparare, cu el sau cu ea?!

Tupac's Avatar
    Stai linistit ca intreb eu tot daca e! Oricum, daca presimt ceva dubios, nu e nici o problema, prezint situatia la politie si sper sa ma lamureasca Politia daca sunt sau nu probleme.

Registered User katalinu's Avatar
    verificarea dpdv al proprietatii :
    1. prezentare la directia de impozite si taxe din subordinea primariei (nu administratie financiara cum zic totii afonii, de injura pe urma ca au facut inshpe mii de drumuri ca n-au fost in stare sa se intereseze nitel in prealabil! ) pe raza caruia se afla arondat vanzatorul impreuna cu acesta sau fara (caz in care este necesara o delegatie daca e p.j. sau o procura in cazul p.f.), cu cartea de identitate (copie sau original) pentru a afla de la inceput daca masina este sau nu "curata" (daca nu este gajata sau face obiectul vreunui sechestru asiguratoriu, ipoteca etc.)si ca sa scutiti o eventuala pierdere de timp (si bani mai grav daca e neatentie!).
    2. mers la r.a.r. in vederea obtinerii notei de identificare, care dpdv tehnic atesta veridicitatea numarului de identificare al autovehiculului, (atentie, valabila 30 de zile! ).
    3 se verifica daca inspectia tehnica periodica este valabila, efectuarea acesteia de ceva vreme namaiconstituind oricum o problema majora (cum stiu majoritatea soferilor, acu 2 ani spre ex. trebuia trecut "testul focului", acesta starnind mari dureri de cap pentru cei ce aveau un drum pe rampele din voluntari sau grivita...).
    ATENTIE !!!!!
    1. termenul de declarare in evidentele fiscale al autovehiculului nou -dobandit este de 30 de zile de la data intrarii in proprietate ! ( contract daca fostul prop. este p.f., factura daca este p.j., declaratie vamala sau factura cu valoare reziduala, dupa caz)
    2. identificarea se poate face in paralel cu declararea masinii, in acest sens de la politie obtinandu-se de obicei numerele provizorii (rosii) cu o valabilitate de 30 de zile, conform autorizatiei de circulatie provizorie, tocmai pentru a se efectua aceste formalitati...mai rapid si mai fara bataie de cap, se poate face radierea inscrierea directa, fara obtinerea acestora (identificare rar, vizare fisa la fisc pr radiere-jos, inscriere-sus precum si asigurare, rovinieta etc etc putandu-se realiza atata timp cat masina are inca numerele fostului proprietar)
    3. in clipa in care luati efectiv masina si dati banii, daca nu ati fost pas cu pas cu vanzatorul, asigurati-va ca: aveti toate randurile de chei, aveti cartea de identitate a vehiculului (in care sa apara radierea masinii de pe numele vanzatorului, sau daca o radiati voi fisa vizata spre instrainare, cerere radiere stampilata, delegatie sau procura dupa caz, talon semnat stampilat daca e p.j. ), factura sau contractul, anexa la talon cuprinzand itp-ul, nota de identificare. Verificarea dpdv tehnic o puteti face la orice service, asta daca nu va luati dupa voi un meserias de incredere care sa-i dea de urma la un eventual viciu ascuns...stiti si voi ca-s multe mai ales la samsareala din ziua de azi din pacate...
    restul sunt povesti nemuritoare....studiate si incercate cel putin odata de majoritatea dintre noi...
    oricum, mai multe detalii si raspunsuri la intrebari pot sa va dau cu cea mai mare placere, mai ales tie tupac ca stiu acum ca vrei ceva sh...Bafta!!!

Tupac's Avatar
    Thx Catalinu, va trebui sa incerc sa inteleg foarte exact pt cazul meu ce ai spus tu mai sus, m-ai pierdut prin atatea detalii
    Deci, ca sa explic: masina am ales-o deja, am batut palma cu omul cum s-ar zice. Masina a fost verificata si testata:
    1 - testata la o prima vedere si un test drive serios de un foarte bun prieten care se pricepe la modelul respectiv, masina lui avand chiar acelasi motor (din superstitie cred , nu voi spune acum ce marca si model este masina, dupa ce va fi a mea in acte o voi face si voi pune si poze pe forum)
    2 - s-a mers la un service unde acest prieten de-al meu avea relatii bune cu oamenii de acolo, urcata pe rampa, vazut tot ce trebuie, etc...
    3 - azi am fost cu proprietarul si am facut si un test de calculator la injectie, la reprezentanta, test ce a iesit OK.
    Masina are cateva mici chichite care le voi rezolva usor, nu sunt cine stie ce, nu intru acum in detalii.
    Masina maine intr in service pt schimbat o aripa si o grila in fata pe Casco, acum 2 sapt l-a lovit cineva. Deci asta o rezolva actualul proprietar pe Casco. Dupa aceasta operatiune vom astepta un pic (am inteles ca trebuie sa faca el un deviz catre Casco pt a deconta banii sau ceva de genul asta si trebuie ca talonul auto sa fie inca pe numele lui) si apoi ne vom apuca de acte.
    Deci, cu actele, in mare am inteles cam asa pana acum:
    - Ma duc la directia de impozite si taxe pentru a verifca ce ziceai tu, ca nu este gaj pe undeva sau ceva de genul.
    - Ma duc la RAR pt autentificare (unde voi cere eu in plus si un test sa vad daca figureaza ca furata pe afara - am inteles ca asta este optional, dar il voi plati eu ca sa stau linistit)
    - Nu prea am inteles cu inspectia periodica.. Omul are ITP-ul facut acum recent, in februarie parca si e valabil pana in 2007. Ce mai trebuie sa-l fac si eu?? Eu stiam ca in acest caz nu mai trebuie....
    - Chestia cu "identificarea in paralel cu declararea masinii" este si ea un pic confuza pt mine (scuze, dar la domeniul asta legislativ, administratie, finante, etc..sunt bata...deh...eu sunt cu calculatoarele ). Chestia e ca imi vor ramane vechile numere ale omului, mi le da, si eu nu vreau sa renunt la ele ca se potrivesc la fix cu masinuta . Deci nu am nevoie de numere provizorii sau chestii din astea.
    Katalinu, daca ai putea sa imi spui macar daca am priceput un pic ordinea si eventual sa imi explici un pic mai detaliat partea efectiva de radiere-inmatriculare (oridinea operatiunilor mai exact) ar fi nemaipomenit
    Oricum, maine ma duc pe la Udristei sa vad si eu ce si cum la fata locului.
    Nu ezitati sa adaugati orice vi se pare de importanta, poate acest topic va fi de folos si altora care sunt la fel de habarnisti in ale hartogaraiei auto

da tata, zi-mi doar daca vanzatorul e persoana juridica sau fizica si unde are sediul domiciliul (eventual daca vrei da-mi pe privat si pe unde stai tu) ca sa-ti zic EXACT unde trebuie sa mergi si mai ales cu ce documente...
    cat despre itp, relax, daca omu l-a facut anu' asta, intr-adevar, e valabil pana in 2007, iar tu ai scapat de grija lui....vezi doar la radiere inmatriculare sa ramana anexa...
    da-mi cat mai multe detalii oricum....

este vre-o problema daca masina la cumparare are itp expirat?

AIX
    AIX is offline
    Registered User AIX's Avatar
    Quote Originally Posted by Tupac
    Deci, cu actele, in mare am inteles cam asa pana acum:
    - Ma duc la directia de impozite si taxe pentru a verifca ce ziceai tu, ca nu este gaj pe undeva sau ceva de genul.
    - Ma duc la RAR pt autentificare (unde voi cere eu in plus si un test sa vad daca figureaza ca furata pe afara - am inteles ca asta este optional, dar il voi plati eu ca sa stau linistit)
    - Nu prea am inteles cu inspectia periodica.. Omul are ITP-ul facut acum recent, in februarie parca si e valabil pana in 2007. Ce mai trebuie sa-l fac si eu?? Eu stiam ca in acest caz nu mai trebuie....
    - Chestia cu "identificarea in paralel cu declararea masinii" este si ea un pic confuza pt mine (scuze, dar la domeniul asta legislativ, administratie, finante, etc..sunt bata...deh...eu sunt cu calculatoarele ). Chestia e ca imi vor ramane vechile numere ale omului, mi le da, si eu nu vreau sa renunt la ele ca se potrivesc la fix cu masinuta . Deci nu am nevoie de numere provizorii sau chestii din astea.

Pasii sunt urmatorii:

Mergi cu vanzatorul (proprietarul) la chioscurile de pe langa Udriste si va faceti actele (contracost), stiu cei de acolo ce va trebuie. Treci si pe la Politie, au acolo "fluturasi" cu tot ce trebuie (acte ptr. radiere/inmatriculare/etc). Apoi, vanzatorul ia fisa de inmatriculare si contractul de V-C si merge la circa financiara de care apartine ptr. a lua stampila necesara (se pune pe fisa de inm.) Iei si tu fisa de inm. si mergi la circa financiara. Dupa ce astea au fost facute, mergeti impeuna la Udriste si radiati masina. Acolo mentionezi ca vrei sa pastrezi numerele.

Ca sa poti inamtricula definitiv masina, ai nevoie de programare la RAR, ptr. identificare. Vezi ca e posibil sa te programeze doar peste 5-10 zile. Imdeiat dupa radiere te poti aseza la coada ptr. inm. provizorii, iei numere rosii, valabile 30 de zile, timp suficient ptr. a ajunge si la RAR, ptr. identificare. Apoi cu toate actele in dinti te intorci sa inmatriculezi definitv masina.

Poti sa sari si peste pasul cu inm. provizorie, insa trebuie sa faci identificarea la RAR inainte de radiere masinii. Cere-le oricum info. suplimentare despre acest lucru celor de la Udriste.

Daca ITP-ul este facut, si e valabil pana in 2007, e foarte bine, tu nu trebuie sa mai faci nimic in acest sens (decat in 2007 )

Tupac's Avatar
    @Katalinu: vanzatorul este persoana fizica. El sta la Iancului, dar dupa cum spuneam, masina este pe numele unei foarte bune prietene de-a lui, care gagica sta tot pe langa el. Eu stau pe la Policlinica Titan.
    @CA: pai da, nu prea as dori sa fac chestia cu inmatricularea provizorie, numere rosii 30 de zile, bla, bla, nu ii gasesc rostul. Eu vreau sa am direct numerele normale, vechi.
    Chiar acum am aflat ca omul a lasat masina in serivice pt reparatia pe Casco, cica dureaza 3-4 zile, duap care mai dureaza cam 2 zile chestia cu decontul si pe urma putem demara actele. E foarte bine ca pana atunci mi se aproba si mie imprumutul (am facut un imprumut de nevoi personale si azi voi depune dosarul si am inteles ca dureaza cam o saptamana pana imi dau astia banii - ce naiba le-o lua atata, nu stiu , dar asta e..)

AIX
    AIX is offline
    Registered User AIX's Avatar
    Ok, atunci baga un drum la Udriste si afla daca este ok sa faca actualul proprietar identificarea la RAR, si apoi sa faceti radierea/inmatricularea. Si eu am pastrat numerele, insa am mers si pe provizorii deoarece nu vroiam sa mai pun omul pe drumuri ptr. identificare, si nici nu aveam chef sa fac totul intr-o zi

Dar nu ne-ai zis ce masina e.

Tupac's Avatar
    O sa ma duc azi pe la Udristei sa vad ce pot afla, mai ales preturi la hartogaraie...
    Nu spun deocamdata ...sunt superstitios cu astfel de chestii - dupa ce o am pe acte va spun tot si pun si poze

1. itp se face la orice ora, indiferent daca se face sau nu transferul dreptului de proprietate...practic e ca o serie pe masina ca sa zic asa: ramane atasata acesteia pe o perioada de timp determinata ( 2 ani noxe si tehnic general ) indiferent de cati proprietari va avea acea masina.Totusi, in clipa in care se schimba ownerul, politia conditioneaza (pe buna dreptate zic eu ! ) valabilitatea itp-ului, mai putin la masinile noi, unde in anexa "virgina" a talonului prima va aparea stampila politiei.
    2. 2pac: sediul pt p.f. este in lucretiu patrascanu, acolo unde te vei prezenta cu: carte identitate, c.i., contract (vezi data sa fie mai noua de 30 de zile, nu de alta dar nu cred ca ai kef sa lasi p-akolo de la 500k la 1500k ), fisa de inmatriculare (care va fi deja stampilata pt. radiere jos, in dreptul vanzatorului p.f.).
    3. la d.i.t.l. asta (fisc :P) poti sa mergi kiar daca ai radiat sau nu masina de pe numele vanzatorului...aici relevanta are proprietatea si nu circulatia pe drumurile publice ...
    Parerea mea e sa faci radierea si inscrierea in acelasi timp, fara provizorii, mai ales ca APN (auto pastreaza numerele ..)
    Contract, fisa, cerere radiere, cerere inmatriculare, copii dupa buletine, asigurare si alte hartzoage + berea la terasa acolo te duc cam 300 de mii ...vezi ca nu-s locuri de parcare in schimb !!! ...
    Daca e vreo problema, just give me a p.m. ca se poate rezolva si fara bataie de cap totusi... . Bafta!

Tupac's Avatar
    Am fost azi pe la Udristei si am aruncat si eu un ochi pe acolo, ce acte trebuiesc, tarife, cozi , asa..o prima impresie
    Am notat ce acte trebuiesc pt radiere si inmatriculare (masini second-hand, persoane fizice), asa ca voi pune si aici, poate sunt folositoare si altora.
    Deci...pt RADIERE LA SCHIMBAREA PROPRIETARULUI trebuiesc:
    - cerere de radiere (model tipizat)
    - act identitate solicitant (original+copie)
    - document care atesta trasferul de proprietate (factura, contract V-C, etc..)
    - carte de identitate a masinii in care este inscris vechiul proprietar
    - fisa de inmatriculare vizata de "Directia de Impozite si Taxe Locale" de sector pentru fostul proprietar (fisa trebuie semnata de catre vanzator)
    - 3 exemplare completate ale certificatului de radiere
    - certificatul de inmatriculare cu mentiunea de instrainare si semnat de fostul proprietar pe verso

Pentru INMATRICULARE AUTO SECOND-HAND sunt necesare:
    - cerere de inmatriculare (model tipizat)
    - act identitate solicitant (original+copie)
    - carte de identitata a masinii cu folie de secretizare aplicata, precum si stampila de radiere din circulatie (original+copie)
    - fisa de inmatriculare vizata de "Directia de Impozite si Taxe Locale" (semnata atat de fostul cat si de actualul proprietar)
    - document care atesta dobandirea proprietatii asupra vehiculului (factura, contract de V-C, etc..) (original+opie)
    - asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (original+copie) incheiata pe numele noului proprietar.
    - chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare
    - chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatricualre (talon auto)
    - tichet ce atesta efectuarea verificarii tehnice (ITP) in termen de valabilitate
    - nota de identificare vehicul sau dupa caz Cerficat de Autenticitate eliberat de catre RAR

Cam astea ar fi actele de radiere-inmatriculare, pt persoane fizice, pt masini second-hand!

In plus, alte informatii utile care le-am mai aflat azi:
    - taxa de inmatriculare: 488.000 lei
    - diferite servicii de dactilografiere in zona:
    - fisa inmatriculare: 40.000 lei
    - contract V-C: 50.000 lei
    - xerox: 2.000 lei/pag

@Katalinu: cum e fara bataie de cap? Cred ca iti dau PM

Tupac's Avatar
    Katalinu, exista vreo posibilitate (adica sa iti dea Politia ceva la mana) ca sa circuli totusi cu masina pana iti iese noul talon pe numele tau, atunci cand faci radiere-inmatriculare la cumpararea unei masini second? Cred ca nu , dar intreb si io...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast