Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 46

Thread: 25 - 27.000 euro buget , alegere dificila

1. Back To Top | #1

25 - 27.000 euro buget , alegere dificila

Salutare ,
    A cam venit timpul sa schimb caruta actuala cu una noua sau sh de 2-3-4 ani . Ca buget am cam 25-27 mii euro , ma uit dupa un benzinar cu motor de maxim 2.5 .
    Cum am in jur de 30 de ani ,fara familie deocamdata , ma uitam dupa ceva mai sport , gen Bmw 328i de prin 2013 ,sau Ford Mustang cu motorul de 2.3 . Nu ca as fi eu prea vitezoman , dar mi-e sa nu regret mai tarziu cand vor aparea alte cheltuieli si prioritati ca nu mi-am luat la timp .

In alta ordine de idei , m-ar tenta si un SUV mediu , gen Kia Sportage , CX5 , la actuala am garda ceva mai inalta si m-a scutit de mult stres pe drumurile noastre mirifice

Dotarile dorite sunt : minim xenon , cutie automata dar la sport as merge si pe manuala , pilot automat , clima . Restul depinde de ce se gaseste pe fiecare model .

Voi ce ati recomanda ?

2. Back To Top | #2
    Registered User tybanu's Avatar
    A6 allroad, ceva de la subaru tot spre allroad asa, sunt benzina turbo majoritatea... Ai de unde alege, fa un top si vb pe langa ala.

3. Back To Top | #3
    Registered User Kidu's Avatar
    allroad as sugera si eu, motorul este bun, garda buna. Daca ai avea cunostinte de incredere sa il iei direct de afara, ai face o afacere buna.
    in ideea ca familia poa sa apara, allroad e incapator si acum si peste 5 ani, gen.

4. Back To Top | #4
    Sunt 2 probleme la allroad , e break si arata ca un dric iar motoarele pe benzina de la Audi sunt cunoscute cu probleme datorita consumului mare de ulei..

Subaru sunt ok ca tehnica , dar ca design sunt 10 ani in urma. De acolo as alege modelul XV daca nu ar fi asa rotunjit/feminin.

5. Back To Top | #5
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    D-aia isi iau toti vesticii break ca le place sa mearga cu dricul. Gandirea asta romaneasca despre break este pusa in practica prin actiuni banale de tuning la propriile masini. Astfel, romanul intelege tuning prin a-si pune capac la rezervor din targ Vitan sau kit exterior. Sa nu uitam de chip tuning facut de un 'baiat' in parcare la McDonald's Dristor. Fraieri nemtii aia ca nu isi iau toti coupe-uri sau sedan-uri ca sa arate bine si isi iau break-uri, pardon, dricuri. Mare rahat, ce sa zic, au loc de bagaje si mai mult loc in spate la cap, vrajeala, arata masina ca dreacu, ce zic prietenii si oamenii din jur.

De aia avem in tara toate cazanele pentru ca ne luam masini ca sa impresionam prietenii, hranindu-ne frustrarile prin impresionarea lor, in nici un caz dintr-un spirit practic.

Ca sfat, ai un buget bun si iti recomand sa mergi pe premium (BMW, Audi sau Merc) --> eu recomand BMW all the way, 530d. Daca esti fan benzina, 530i face treaba foarte buna deasemenea. Nu as merge pe masina noua deoarece, repet, ai un buget bun pentru o masina premium foarte noua (an si km) vs. o masina noua .... gen Kia.

Ia-ti motorul de 3.0, nu mai merge pe jumatati de masura pentru ca 1000 de lei pe an in plus nu se simt, insa vei simti diferenta la acel motor fata de orice 2.3, 2.5 vrei tu. Asa am facut si eu, vroiam sa imi iau 525d pentru ca ma gandeam ca nu merita sa dau 2000 lei/an la stat impozit. Am ales 530d si crede-ma ca nu simti acea suma la final de an, ai timp sa te pregatesti 12 luni. Insa puterea aia o simti in orice moment.

O alta meteahna romaneasca este: "de ce sa iti cumperi motor de 3.0 daca nu mergi tare sau nu ai drumul lungi zilnice?". Pei puterea aia, caii aia ii simti si ii poti folosi in ORICARE moment, ORICARE! Si cand vezi un gol in trafic, si cand pleci din parcare si trebuie sa te inscrii repede, si cand iesi de pe o straduta, si cand depasesti un taxi, si cand ii dai rusini unui frustrat cu 2.0 care iti da flash pe A1 cand mergi cu 139 km/h si depasesti tiruri. It's worth all the money, nu mai sta pe ganduri. Sa nu aud argumente despre consum pt ca, la fel, diferentele sunt absolut jenant de mici. JENANT.

Si nu uita, nu mai tine asta cu motoarele de 3.0 multi ani, deja cam toti producatorii fac downgrade, mai pun turbine si scot cam aceeasi cai. E cam ultima generatie, mai ales ca masina electrica ... bate la usa.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

6. Back To Top | #6
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    D-aia isi iau toti vesticii break ca le place sa mearga cu dricul. Gandirea asta romaneasca despre break este pusa in practica prin actiuni banale de tuning la propriile masini. Astfel, romanul intelege tuning prin a-si pune capac la rezervor din targ Vitan sau kit exterior. Sa nu uitam de chip tuning facut de un 'baiat' in parcare la McDonald's Dristor. Fraieri nemtii aia ca nu isi iau toti coupe-uri sau sedan-uri ca sa arate bine si isi iau break-uri, pardon, dricuri. Mare rahat, ce sa zic, au loc de bagaje si mai mult loc in spate la cap, vrajeala, arata masina ca dreacu, ce zic prietenii si oamenii din jur.

De aia avem in tara toate cazanele pentru ca ne luam masini ca sa impresionam prietenii, hranindu-ne frustrarile prin impresionarea lor, in nici un caz dintr-un spirit practic.

Ca sfat, ai un buget bun si iti recomand sa mergi pe premium (BMW, Audi sau Merc) --> eu recomand BMW all the way, 530d. Daca esti fan benzina, 530i face treaba foarte buna deasemenea. Nu as merge pe masina noua deoarece, repet, ai un buget bun pentru o masina premium foarte noua (an si km) vs. o masina noua .... gen Kia.

Ia-ti motorul de 3.0, nu mai merge pe jumatati de masura pentru ca 1000 de lei pe an in plus nu se simt, insa vei simti diferenta la acel motor fata de orice 2.3, 2.5 vrei tu. Asa am facut si eu, vroiam sa imi iau 525d pentru ca ma gandeam ca nu merita sa dau 2000 lei/an la stat impozit. Am ales 530d si crede-ma ca nu simti acea suma la final de an, ai timp sa te pregatesti 12 luni. Insa puterea aia o simti in orice moment.

O alta meteahna romaneasca este: "de ce sa iti cumperi motor de 3.0 daca nu mergi tare sau nu ai drumul lungi zilnice?". Pei puterea aia, caii aia ii simti si ii poti folosi in ORICARE moment, ORICARE! Si cand vezi un gol in trafic, si cand pleci din parcare si trebuie sa te inscrii repede, si cand iesi de pe o straduta, si cand depasesti un taxi, si cand ii dai rusini unui frustrat cu 2.0 care iti da flash pe A1 cand mergi cu 139 km/h si depasesti tiruri. It's worth all the money, nu mai sta pe ganduri. Sa nu aud argumente despre consum pt ca, la fel, diferentele sunt absolut jenant de mici. JENANT.

Si nu uita, nu mai tine asta cu motoarele de 3.0 multi ani, deja cam toti producatorii fac downgrade, mai pun turbine si scot cam aceeasi cai. E cam ultima generatie, mai ales ca masina electrica ... bate la usa.
    De acord cu ce ai scris... mai putin partea subliniata. Intre 2.0 si 3.0 TDi sunt diferente (deloc mici) de ~15-20% la consum (la 130km/h de exemplu: 5.5 fata de 6.5l /100) dar sa spui la benzinare ca intre 2.0 si 3.0 sunt diferente jenant de mici e un big no no...

Ca recomandare as merge pe un 528i cu xDrive.
    Last edited by mache; 11-08-2017 at 09:13.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

7. Back To Top | #7
    Registered User Grofu's Avatar
    Nu trebuie să te simti atât de ofensat ca unii nu au aceleași gusturi cu tine. Omul iti spune ca e tânăr, fără familie si implicit fără nevoia de a vara încă jumătate de masina goală după el. Atat wall of text pentru nimic.
    Pentru inițiator, din lista de mai sus eu as merge pe mustangul de 2.3. O dată ai 30 de ani...

Break/dric e doar daca esti familist sau lăutar.

8. Back To Top | #8
    A5 coupe sau seria 4 [ e unul bun pe forum Board Message ]
    Last edited by Doggfather; 11-08-2017 at 11:21.

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by Grofu View Post
    Nu trebuie să te simti atât de ofensat ca unii nu au aceleași gusturi cu tine. Omul iti spune ca e tânăr, fără familie si implicit fără nevoia de a vara încă jumătate de masina goală după el. Atat wall of text pentru nimic.
    Pentru inițiator, din lista de mai sus eu as merge pe mustangul de 2.3. O dată ai 30 de ani...

Break/dric e doar daca esti familist sau lăutar.
    Tare asta cu lautarul )

Cu tot respectul @ Nicky_Santoro , putin ma intereseaza ce masini isi iau vesticii si de ce . Eu unul nu-mi caut masina sa impresionez pe nimeni , de ani de zile am un Opel Astra cand mi-as fi permis de cel putin 7 ani o masina premium . Pur si simplu , masina trebuie sa placa ochiului meu si atat , iar break-urile desi au multe atuuri , nu sunt ce vreau eu .
    Am testat 525D si desi e foarte confortabila , mi s-a parut cam balena , seria 3 e mai dinamica desi e cam inghesuita la interior pentru dimensiunile mele . Pe benzina nu aveau la test ..

21 mil nu sunt un capat de tara pentru un motor de 3 litri , dar de la anul iar vor astia sa modifice impozitele , si cum bugetul e deja distrus , ma astept la taxe si mai mari . In plus e cam greu la revanzare, lumea se uita si la asta . Un prieten are un 530D E60 , a incercat sa-l dea dar nu a reusit la un pret ok , pierdea prea mult la cat a investit in el asa ca il tine si acum .

10. Back To Top | #10
    Daca-ti place sa simti motoarele puternice si-ti permiti taxa, mergi pe V8, ca ala-i cu adevarat pe cale de disparitie.
    Corvette-ul s-ar incadra in pret, iar daca mergi pe cel clasic si-l duci la omologat, nu platesti impozitul.

11. Back To Top | #11
    Ia Mustang-ul cu ecoboost! Adica 2.3-ul. E cea mai buna varianta pentru tine. Iti spune unul care are cam aceeasi varsta cu tine dar trebuie sa conduca mai mult dricuri si suv-uri, pentru ca familie. Live for meeeeee

PS: daca iti plac obiectele de precizie poti incerca un subaru brz / toyota gt86. Non turbo, dar mai mult decat suficiente cam inghesuite insa.

12. Back To Top | #12
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Quote Originally Posted by mache View Post
    Intre 2.0 si 3.0 TDi sunt diferente (deloc mici) de ~15-20% la consum (la 130km/h de exemplu: 5.5 fata de 6.5l /100) dar sa spui la benzinare ca intre 2.0 si 3.0 sunt diferente jenant de mici e un big no no...
    I stand corrected, poate ca privesc din perspectiva mea. Ai dreptate, diferenta exista. Eu personal gandeam ca 1 litru la 100 de km in plus inseamna 1 EURO si putin in plus, adica sa zicem la un drum dus/intors Bucuresti - Mamaia, ar insemna ~500 km, deci ~6 EUR adica 27 de lei. Asta pentru diesel. Daca avem alt raport la viteze mai mici ... oricum e insignifiant.

Pentru benzina nu e domeniul meu, nu ma pricep.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

13. Back To Top | #13
    Da am vazut ca motoarele de pe Subaru/Toyota sunt non-turbo , probabil sunt motoare de turatie si scot cei 200 cp foarte sus. As prefera totusi cu turbo. Deocamdata tot mustangul de 2.3 si bmw-ul 328i raman pe lista ca favorite. Consumul atat timp cat nu sare de 12-13 in oras la mers normal nu ma deranjeaza. Imi asum resposabilitatea transformarii in client fidel la benzinarii cand o calc

14. Back To Top | #14
    just passing... Rover's Avatar
    cand ii dai rusini unui frustrat cu 2.0 care iti da flash pe A1 cand mergi cu 139 km/h si depasesti tiruri.
    Cel mai valabil argument...

15. Back To Top | #15
    Registered User ciocanul's Avatar
    Un Audi A5 iar e destul de ok.
    Gen:
    Audi A5 2.0 TDI Pitesti • OLX.ro
    Poti sa iei si mai sport a5 in 2 usi. Au muuulte dotari pe ele, confort, la 30+ te uiti si la confort nu doar cum sa-i faci pe 'fraieri' la semafor.
    Deja m-am saturat de atatea rapciugi de BMW. Mai luati si altceva.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

16. Back To Top | #16
    328i e rapciuga dar ne uitam la un FWD 2.0 diesel?

Și dacă tot vorbim de alte lucruri la care te uiți la 30+ A5 coupe este foarte nepractic chiar și pentru un coupe...

17. Back To Top | #17
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    Quote Originally Posted by vasiledintomis View Post
    Da am vazut ca motoarele de pe Subaru/Toyota sunt non-turbo , probabil sunt motoare de turatie si scot cei 200 cp foarte sus. As prefera totusi cu turbo. Deocamdata tot mustangul de 2.3 si bmw-ul 328i raman pe lista ca favorite. Consumul atat timp cat nu sare de 12-13 in oras la mers normal nu ma deranjeaza. Imi asum resposabilitatea transformarii in client fidel la benzinarii cand o calc
    daca tot te intelegi cu 3 usi de ce nu 428i? banuiesc ca te incadrezi ca bani si arata mai bine ca seria 3.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

18. Back To Top | #18
    daca o luam pe design, eu unul as merge pe c coupe (desi nu numai pt design). c250 mi se pare un motor excelent, si masina asta emana exclusivitate prin toti porii. ce-i drept, nu am cautat, nu stiu daca se gaseste coupe-ul in bugetul asta.

19. Back To Top | #19
    Am testat seria 4 si nu-mi place , plafonul e prea inclinat si intru greu in ea. Plus ca si 328i arata decent . Nu tin neaparat sa aiba 2 usi sau 4 , asta e in functie de ce gasesc si cum ma simt in ele . A5 arata binisor , dar sufera de multe din bubele Audi , cele mai mari fiind cu consumul mare de ulei la benzina .
    C250 coupe modelul nou e misto , dar pana in 27 mii nu il gasesc .
    In alegere am luat in calcul pretul , designul , motorizarile , consumul si fiabilitatea( problemele mari aparute pe forumuri locale/internationale ) . Ca e Bmw , Audi , Mert , sau Ford , pentru mine e acelasi lucru atat timp cat masina e reusita.

20. Back To Top | #20
    In Mustang te-ai urcat ?

Chiar daca nu e GT sau Shelby, eu unul mi-as lua Mustang . O masina care nu o vezi la orice baiat cu ceafa lata, taran cu 4 clase etc etc.

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks