Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 46

Thread: 25 - 27.000 euro buget , alegere dificila

1. Back To Top | #21
    Registered User ciocanul's Avatar
    E mic si Mustangul daca esti mare. Iti trebuie ceva mai barca.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

2. Back To Top | #22
    Quote Originally Posted by Rover View Post
    Cel mai valabil argument...
    Pacat ca are 30 ani, nu 16 )

A6 allroad vine doar in varianta dric. A6 normal se gaseste cu suspensie pe perne de aer si ar rezolva problema confortului + intrucatva cea a garzii la sol. Sa dai insa 27k pe ea cred ca e cam la limita - eu nu as da toti banii pe o masina de genul.

Eu zic ca sunt criteriile prea vagi, de aia omul spune ca vrea ceva sport sau SUV maxim 2.5L si primeste recomandare dric 3.0 diesel ))

3. Back To Top | #23
    Registered User mateis's Avatar
    Audi A7 Sportback 3.0 TFSI quattro Navi Klimaautom. als Sportwagen/Coupe in Zweibrucken

sincer cred ca este fix ceea ce cauti din ce am citit. depaseste un pic bugetul dar sigur negociaza mai ales pentru banul jos, si daca ai cum sa o iei pe o firma, scapi si de tva.

4. Back To Top | #24
    Registered User Stecheru's Avatar
    I-ati si tu ceva mai exotic si lasa Audi si BMW pentru cand o sa ai nevasta si copii.
    Iti sugerez: Infiniti G37 AWD Aut. GT S Premium Leder als Sportwagen/Coupe in Magdeburg

5. Back To Top | #25
    Nu vreau sa sar peste 2.5 , mai ales cu taxele ce vor veni , si nici de 27 mii euro , atat am alocat maxim . O sa merg si la test drive cu Mustangul . Vreau o masina de zi cu zi cu valente sportive , nu trebuie sa fie avion Am 1.86 , nu-s urias , probabil ca mi-as face loc si in Mustang si in Bmw.
    Ma gandeam la suv prin perspectiva drumurilor prin tara, pe la munte etc, dar la cat offroad fac eu nu prea merita . Pe un drum usor bombardat se poate merge cu orice masina .

6. Back To Top | #26
    Registered User ciocanul's Avatar
    SUV-urile au o intretinere mare si parcatul e o pb suplimentara. Te costa mult ulei/cauciucuri/placute de frana/etc. Sunt curios cat de ok incapi in Mustang.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

7. Back To Top | #27
    Impozitul la infiniti ala e 5.350 Daca 2000 de ron in plus pentru motorul de 3L vs 2L e acceptabil, 5350 parca nu prea mai este
    Un cauciuc pe 19 de la kia sportage e vreo 1050 de ron continental sau minim 500 koreene, cele pe 17 mai urate sunt sesizabil mai ieftine pe la 600 continental /350 korean si consuma si masina mai putin pe 17. Un amic stiu ca dadea vreo 900 ron la o revizie standard vs vreo 500 cat dadeam eu la ceed.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 25 - 27.000 euro  buget ,   alegere dificila-19inch.jpg  
    Last edited by stalker2142; 13-08-2017 at 13:10.

8. Back To Top | #28
    /DRIVE R@Z0R's Avatar
    Legat de infiniti mai sus, arunca un ochi la q50 hibrid, motor 3.5 benzina( clasicul VQ foarte fiabil) + motor electric, iar impozitul e 5% la hibride.
    Alta varianta ar mai fi Lexus is300h sau chiar GS.

Sent from my Moto Z Play using Tapatalk
    This kid also enjoys vitamin H .

9. Back To Top | #29
    M-am interesat si de hibrid . Se gasesc multe Lexus is300h in bugetul meu , cu kilometri relativi putini , apoi am inteles si de ce . Revizia costa de la 500 Euro in sus . In afara de asta mai e si cutia CVT , care desi e setata pe economie.
    Cu hibridele cu motor mare e cu dus si intors, acum cativa ani era impozit 0 pe ele , isi luau toti GS-uri de 3.5 litri din Germania. Apoi dragii nostri politicieni s-au gandit sa taie scutirea de taxe , si au ajuns baietii sa plateasca cate 1500 -2000 euro pe an , de ajunsesera GS-urile mai ieftine decat germanele. Acum e impozit mic , dar daca se sucesc iar astia , n-am chef sa arunc niste bani pe geam asa aiurea. De asta prefer sa stau on the safe side, motor pana in 2.5 .

La intretinere presupun ca va conta si modelul . Un kia cu motor de 1.6 , 2 litri nu are cum sa ia mai mult ulei decat o berlina la fel . La roti da , stiu cat costa un 19` si mi-o asum , chiar daca sunt adeptul confortului iar 19 nu prea e pentru drumurile noastre
    Ca placute nici Mustangul nu sta prea bine , cineva le schimbase cu 20 mil , nu stiu daca doar placutele .
    La partea asta Bmw-ul sta cel mai bine , cu preturi relativ ok la consumabile.

10. Back To Top | #30
    Sa inteleg ca sunt ok ca pret 4 jante + 4 anvelope pe 19 dar nu e ok un impozit de ~2000 de lei pe an? E pe bune threadul asta sau suntem luati la misto?
    NL55T6K4 Reducere 1% La PCGARAGE

11. Back To Top | #31
    Nu e deloc la misto . Cauciucurile le iei odata la 5 ani , impozitul vine in fiecare an . Banii din impozit prefer sa ii cheltuiesc pe altceva , e vorba doar de eficienta cu care ii cheltui .
    Poti sa fii mana larga sau poti sa fii cumpatat ,de exemplu de banii aia in 2 ani cumperi un set de anvelope . De ce i-as da statului ? Ce-mi da mie statul de banii aia ? Drumuri bune nu se fac , poluarea creste datorita taierilor padurilor . O sa le dau exact o **** .

Nu e vorba de ce ne permitem , ci de cat suntem dispusi sa dam .

12. Back To Top | #32
    Quote Originally Posted by vasiledintomis View Post
    M-am interesat si de hibrid . Se gasesc multe Lexus is300h in bugetul meu , cu kilometri relativi putini , apoi am inteles si de ce . Revizia costa de la 500 Euro in sus . In afara de asta mai e si cutia CVT , care desi e setata pe economie.
    Cu hibridele cu motor mare e cu dus si intors, acum cativa ani era impozit 0 pe ele , isi luau toti GS-uri de 3.5 litri din Germania. Apoi dragii nostri politicieni s-au gandit sa taie scutirea de taxe , si au ajuns baietii sa plateasca cate 1500 -2000 euro pe an , de ajunsesera GS-urile mai ieftine decat germanele. Acum e impozit mic , dar daca se sucesc iar astia , n-am chef sa arunc niste bani pe geam asa aiurea. De asta prefer sa stau on the safe side, motor pana in 2.5 .

La intretinere presupun ca va conta si modelul . Un kia cu motor de 1.6 , 2 litri nu are cum sa ia mai mult ulei decat o berlina la fel . La roti da , stiu cat costa un 19` si mi-o asum , chiar daca sunt adeptul confortului iar 19 nu prea e pentru drumurile noastre
    Ca placute nici Mustangul nu sta prea bine , cineva le schimbase cu 20 mil , nu stiu daca doar placutele .
    La partea asta Bmw-ul sta cel mai bine , cu preturi relativ ok la consumabile.
    Pretul la BMW e mic datorita faptului ca sunt multe pe piata, ceea ce nu se poate spune despre Mustang.
    Daca tot ai banii aia disponibili si vrei sa faci o extravaganta, poate ar trebui sa te gandesti sa-ti iei o masina ceva mai rar vazuta pe drumuri.

13. Back To Top | #33
    Quote Originally Posted by vasiledintomis View Post
    Nu e deloc la misto . Cauciucurile le iei odata la 5 ani , impozitul vine in fiecare an . Banii din impozit prefer sa ii cheltuiesc pe altceva , e vorba doar de eficienta cu care ii cheltui .
    Poti sa fii mana larga sau poti sa fii cumpatat ,de exemplu de banii aia in 2 ani cumperi un set de anvelope . De ce i-as da statului ? Ce-mi da mie statul de banii aia ? Drumuri bune nu se fac , poluarea creste datorita taierilor padurilor . O sa le dau exact o **** .

Nu e vorba de ce ne permitem , ci de cat suntem dispusi sa dam .
    dude, pierzi mii de euro pe an in devalorizarea masinii dar te uiti la 250euro/an diferenta de impozit intre 2.5 si 3.0?

14. Back To Top | #34
    Registered User Grofu's Avatar
    Asta e si ideea, pe lângă miile de euro pierdute prin devalorizare (as tinde să cred ca la 3 litri devalorizarea e si mai mare, mai ales în Ro)se mai adaugă și acești 250 de euro care de la anul pot fi si 1000. Avem un guvern de stânga care da bani la plebe fara sa fie acoperit si in acelasi timp arde 'burghejii'pentru cca why not?

15. Back To Top | #35
    Quote Originally Posted by idr View Post
    dude, pierzi mii de euro pe an in devalorizarea masinii dar te uiti la 250euro/an diferenta de impozit intre 2.5 si 3.0?
    Impozitul la 2 litri e cam 170 lei parca . Pana in 2.5 e 700-800 ron , de la 2.5 la 3L e 2100 ron . Asta acum , cand inca n-am intrat in criza . E vorba de o suma aruncata total aiurea ,nu vad de ce as face-o mai ales ca se gasesc variante sportive si la motorizari pana in 2.5 . Un motor de 3 litri implica altele , consum mai mare , costuri de intretinere mai mari . Asa ca daca pot avea sportivitate si cu un motor mai mic , de ce sa n-o fac ? Acum te chinui sa vinzi o masina cu motor de 3l , peste cativa ani va fi aproape imposibil , ori stai cu ea de gat ori o dai la remat. Majoritatea celor care vor masina cu motor mare si-o cumpara din afara , nu-si bat capul cu cele prezente la noi. Si eu tot din afara o s-o iau , asta daca nu gasesc un prim proprietar in Ro cu km putini .

Nu vreau ceva bling bling , o masina rara e foarte greu de reparat in caz ca se strica , am avut una semi-rara si pentru un ventilator am cautat cateva zile pe net, nimeni nu stia ce piesa se potriveste. Si cum nu iau masina pentru gagicareala , putin conteaza daca sunt 1000 pe sosea sau doar a mea . Frumusetea sta in ochii privitorului

16. Back To Top | #36
    mie imi place ca omul spune clar maxim 27k si 2,5L iar recomandarile pleaca de la 30K si 3L eventual 4. Zici ca esti la autovit...
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

17. Back To Top | #37
    Registered User Necrosero's Avatar
    E super fun si usor sa faci recomandari pe banul altuia.

@vasile: de giulia ce zici? Chiar azi am vazut ceva oferta fix la 27k.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

18. Back To Top | #38
    E o propunere interesanta dar nu prea se incadreaza in buget , pe mobile cu automata pleaca de la 32K . In plus , e cam struto-camila , interiorul da a combinatie de audi cu bmw , displayul de la audi, modelul anterior , si grila de aerisire de la bmw cu schimbatorul de viteze . La exterior e controversata , farurile cam mari si grila ciudata te fac sa te intrebi daca iti place sau nu-ti place.

Mai e si fiabilitatea 'legendara' a alfei , nu ca bmw sau ford ar sta prea sus la capitolul asta
    Daca mai scoteau astia Mazda Mps nu cred ca aveam o problema in a alege.

19. Back To Top | #39
    In mustang ai semnificativ mai puțin loc ca în seria 3.
    Eu am 1.89 și in mustang decapotabil eram la limita, în f30 seria 3 e loc berechet.
    Apoi automata de pe mustang e extrem de bâlbâita, e drept ca era pe v6 3.7 nu ecoboost.

Dacă pleci de pe loc în blana pe sport se descurca, dacă mergi în trafic și o calci brusc își face o cafea înainte sa accelereze cum trebuie. La BMW ai total alta experienta.

La reprize / elasticitate și putere accesibila era semnificativ în spate față de căruța mea. (330d automat)
    A mea se ridica de bot în sus pe comfort când o calci brusc, e oricând gata de accelerat fără să ezite. Un 328i va fi similar, fără cuplu de tractor dar cu aceeași cutie care cooperează.

Interiorul e și el grosier rău la mustang, f30 măcar arata ok și cu răbdare și vasilina sintetica poți scăpa de greierii din gurile de aerisire (care sunt din belșug din păcate, chiar și la mașini noi)

20. Back To Top | #40
    Registered User
    Sa am banii tai mi-as lua o Mazda 6 noua si nu o masina la mina a doua.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks