Results 1 to 20 of 20

Thread: Sfat achizitie masina pana in 22k.. Audi,Bmw sau Mercedes?

1. Back To Top | #1

Question Sfat achizitie masina pana in 22k.. Audi,Bmw sau Mercedes?

Buna tuturor,

Dupa ce m-am documentat o groaza despre cateva modele care imi plac si m-ar interesa am ajuns sa fiu mult mai confuz decat eram la inceput. Asa ca va cer ajutorul in a face cea mai buna alegere dintre aceste optiuni.

Buget: 22 000 max
    Varsta mea: 24 ani (ar putea fi un aspect ce ajuta)
    Optiunile:

Audi A5 SB 2.0 Diesel sau 3.0 Diesel 177 respectiv 250 CP
    Cutie automata S-Tronic , daca nu , manuala (stiu ca celelalte nu prea sunt ok, multitronic etc.)
    An -> 2011 - 2013

BMW 320 D F30 M-Performance 184 CP Automata de preferat
    An -> 2012 - 2014

BMW 520D F10 , Automata
    An -> 2011 - 2013

Mercedes C180,C220
    An -> 2014-2015

As dori sa stiu parerile voastre fata de optiunile de mai sus. Aici ma intereseaza: design,fiabilitate,comfort(suspensii etc) Sunteti liberi sa veniti cu ce vreti voi , argumentat bineinteles. Toate imi plac intr-o anumita masura , dar nu stiu care ar fi optiunea cea mai buna, desi cred ca e impropriu sa zic optiunea cea mai buna, nu cred ca exista. Voi ce si de ce ati alege? Astept raspunsuri la subiect.Va multumesc!

2. Back To Top | #2
    Keep walking mache's Avatar
    Daca tot zici ca intra si 3.0 in discutie... cauta direct F30 335xd and don't look back... o tii pana moare dizelu'

Singurul argument pentru 2.0 ar fi ca gasesti unele mult mai dotate in acesti bani decat variantele cu 3.0...

PS: varsta e mai putin relevanta (mai putin cand te uiti la asigurari ) - conteaza experienta per ansamblu (i.e. 24 de ani cu ~200k km la activ vs 40 de ani cu nici 50k km) si, ca in multe alte aspecte ale vietii - bunul simt
    Last edited by mache; 29-03-2018 at 16:39.
    just cruisin'...

3. Back To Top | #3
    @mache Ce zici tu nu suna rau, o problema ar fi cu spatiul in seria 3 , nu imi e neaparat motor de 3 , dar e o optiunie viabila. Mai astept si alte pareri , mersi!

4. Back To Top | #4
    In F30 ai spațiu arhisuficient, foarte similar cu C class și A4 din generația respectiva. A5 aduce la un hatchback in plus.

In materie de performanta și condus un 335d e la ani lumina în fata de A5 sau C echivalent.

Am avut F30 330D, trecut la A4 B8 3.0tdi quattro. Fiecare au avantaje și dezavantaje, dar 335d este epic din pricina motorului.

5. Back To Top | #5
    Ce te-a facut sa renunti la F30 in favoarea A4?

6. Back To Top | #6
    Registered User
    Eu ma uit sa fie masina cat mai noua si cat mai dotata (dotari de bun simt si practice ) In principiu ai ales masini SF care au avut un cost foarte mare de noi, deci le gasesti cam uzate in bugetul tau.
    Dar din lista as alege BMW 320D M pack fara ezitare, pentru ca mie mi se pare ca bmw-ul iti ofera cea mai buna pozitie de condus si o adevarata senzatie cand o conduci.
    Mai pe scurt e altceva fata de restul.
    Si pe locul 2 este clar Audi.

Mercedes o vad ca o masina dupa 30 de ani
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher AFFDVGSR in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

7. Back To Top | #7
    Nick anterior: CVF NAOS's Avatar
    Cati km faci pe an? De ce nu iei in calcul o benzinara la varsta asta, ceva fun? Ai bani pentru un hot hatch care stie sa consume decent la mers normal iar cand ai chef de distractie, ti-o ofera din plin. Just sayin'...
    in love with techno & deephouse music

8. Back To Top | #8
    22k si 24 ani as lua direct clio rs nou.

9. Back To Top | #9
    Registered User
    Exact. In loc sa se bucure de o masina noua, isi ia una uzata. Ciudat mod e gandire. Cand nu ai bani inteleg, dar el are bani.

10. Back To Top | #10
    Privind deprecierea , clar nu m-as orienta spre o masina noua. Sau ati putea lua in calcul ca nu ma intereseaza alte modele inafara de astea ,si nu mi le permit de noi. Intr-adevar sunt SH , uzate cum spuneti voi , dar aici vorbim de cativa ani vechime , nu de 10. Sa stiti ca modul de gandire e diferit de la om la om , iar despre chestia cu banii.. 22k e bugetul meu , asta nu inseamna ca sunt milionar, am muncit pentru banii astia si astea sunt modelele care mie imi plac, mai mult de atat nu zic si nici nu ma intereseaza pareri legate de subiectul acesta, fiecare face ce vrea cu banii lui.
    @Naos, asta v-a fi prima mea masina deci nu pot sa iti spun cati km fac pe an , am in cap si varianta benzinara deci o sa vad

11. Back To Top | #11
    Registered User Kidu's Avatar
    la varsta ta bmw 320, sau ma rog, motorul care te tenteaza cel mai mult.
    Mai tarziu vei aprecia spatiul din masina si dotarile, mai ales cele de confort si siguranta.
    Ia-ti masina care ti o permiti totusi, trebuie sa iei in calcul ca la un nivel de vechime apar si mici sau mari probleme.
    Vând ieftin Samsung Galaxy S9 NOU si LED IPS AOC 21.5", Wide, Full HD, HDMI.

12. Back To Top | #12
    Registered User
    Prima ta masina si vrei BMW, Audi, Mercedes? Tine cont ca la vei mai zgaria ici, colo, vor mai necesita service (5-7 ani vechime e normal).
    Am avut Audi A4 care avea 5 ani vechime cand am luat-o. A fost o minunatie de masina, am iubit-o. Dar numai eu stiu cati bani am bagat in ea. Asta e, sunt banii tai.
    Acum am masina noua si nu am de gand sa o tin mai mult de 4 ani. Nu vreau sa stau prin service-uri.

13. Back To Top | #13
    Mos Craciun xtrimD's Avatar
    Ma ocup de detailing auto si mi-au trecut prin maini o gramada de masini, mai ales in jur de 20-25k euro. Din ce am vazut pana acum, la ~22k poti gasi un F10 (520 sau 525), binisor dotat cu rulaj ok. Ti-l recomand inaintea oricarei alte variante din lista aia, chiar daca am Mercedes si sunt, in general, fan Mercedes. Generatia asta de seria 5 e generoasa la spatiu, sportiva, stabila si incredibil de confortabila. Cateva dotari pe care ar fi misto sa le cauti: scaune confort cu memorii, HUD, trapa si bordul cu display info pe toata latimea.
    Evita discutiile sterile despre sh vs nou, benzina vs diesel, masina mica vs masina mare. Ne-am obisnuit sa dam exemplul personal ca fiind cel mai bun in loc sa raspundem concret la intrebarea celuilalt.

Das beste oder nichts.

14. Back To Top | #14
    Registered User
    Corect, fiecare face ce vrea cu banii lui.
    Si, da, BMW e cel mai tare.
    O spune un posesor de BMW (nou).

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by WickedP View Post
    Ce te-a facut sa renunti la F30 in favoarea A4?
    Nu a fost vorba de "A4 este o masina mai buna" ci doar ca am vandut F30-ul cand inca valora ceva inainte sa apara G20, si am gasit un B8 la un pret decent.
    La categoria "ce m-a enervat la BMW" au fost de departe plasticele care scartaie din interior. Absolut sub orice critica, si fac ca naiba chiar si la masinile noi din showroom. Partea buna este ca se poate rezolva acasa intr-o zi cu rabdare, ceva vaselina sintetica si spray special siliconic. Dar este penibil sa ai nevoie de astfel de interventii la o masina ce se vrea premium.

Alta problema (uk specific) este zgomotul pronuntat de anvelope din cauza asfaltului extrem de poros. Din cauza dimenisunilor atipice de anvelope, la BMW gasesti doar anvelope decente cu clasa de zgomot mare, spre deosebire de Audi, care are ceva mult mai comun. Pe drumuri de ro, nu este o problema. Overall Audi este mult mai bine inchegat si insonorizat.

Acestea fiind spuse, la motor (3.0d amandoua) nu incape comparatie in favoarea BMW. Mai tacut, mai elastic, si cu 20-30% mai economic (si din cauza greutatii). Ceea ce duce la urmatoarea problema - greutatea. cand ai 200+ kg in plus se simte enorm pe viraje, unde Audi nu comunica si nu inspira deloc incredere. Asta la A4, pentru A5 hatch mai adaugi vreo 70-80kg. La reprize se simte clar ca era mai rapid BMW-ul in mers, si asta semnificativ. Ambele erau spre ~300cp, dar peste 200+ kg in plus la Audi si sitemul quattro exagereaza enorm pierderile de putere.

Ambele masini cu suspensii sport, adaptive (OEM) si cu anvelope UHP. Pe serpentine BMW-ul este cel putin o clasa peste, desi F30 a pierdut tot feedback-ul fata de E92, spre exemplu. Acum ma dau responsabil, dar ocazional mai arunc un ochi la cate un F30 335d, care cu un mic remap mi se pare o masina absolut epica. Masina este ok-ish, dar motorul ala o face un pachet ridicol - suta in 4 secunde cu remap cu un consum de frustreaza multi posesori de 2.0D.

16. Back To Top | #16
    Va multumesc tuturor pentru parerile pertinente. Deci in principal o sa fac o alegere intre BMW care din cate m-am interesat sta cel mai bine la capitolul avantaje,dezavantaje desii mie nu prea imi place exteriorul sa va spun sincer, asta e parerea mea. Urmatoarea optiune este Mercedes, pur si simplu sunt fan Mercedes , insa nu o sa inchid ochii la anumite pareri care le-am citit despre defectiunile frecvente la acest model, respectiv C180,220. Pe ultimul loc , spre dezamagirea mea ,este A5(aceasta a fost masina pe care am vrut sa o iau intial) , sunt de parere ca au irosit un exterior pe care rar o sa il mai gasesti in ziua de azi la banii respectivi, cu un interior de moda veche copiat de la A4. Acest topic poate fi inchis!

17. Back To Top | #17
    Daca mercedes are interioare frumoase fata de audi si bmw...

18. Back To Top | #18
    Keep walking mache's Avatar
    @lowlife - de la modelele din 2015 incoace se apropie de adevar

@WickedP - la BMW ai mai multe motorizari interesante (328i, 325d), nu doar 335d. Eu te-as sfatui sa te orientezi catre cea mai bine dotata/intretinuta inainte de a alege motorizarea.
    just cruisin'...

19. Back To Top | #19
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Umblă vorba că 328i-ul ăla nu ar fi cel mai strălucit dpdvd fiabilitate.
    Around...

20. Back To Top | #20
    Si nici 325D-ul cu turbina mica si potentialele probleme la lant.
    335D pe de alta parte are mai putine probleme la DPF (motoare mai mari, incalzesc filtrul mai repede) si overall cat se poate de fiabil pentru un diesel modern. Asta e valabil si la 330D, dar ca un fost posesor de 330D iti zic sa iti iei 335D. )

1.  

Bookmarks

Bookmarks