brat Scuter (moped in acte) fara carnet? - Page 4
Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 72 of 72

Thread: Scuter (moped in acte) fara carnet?

Tatal tau Bimm3r's Avatar
    Aha, inregistrate, n-am fost atent, era 2 jumate noaptea.
    All BITCHES AIN'T SHIT!! Bitches fake all the time, they give birth to 8lbs - 22inch babies. What do you think your doing when your fucking them and their screaming all loud and shit? That's right, NOTHING! They keep screaming to keep from laughing in our face!

Banned

Nick anterior: sushy OVyDiK's Avatar
    eu dor ce mi-am cumparat un scuter Peugeot JetForce 50 cc omologat ca moped si l-am inmatriculat.Daca il inmatriculezi si nu inregistrezi o sa fi obligat sa faci RCA care in cazul meu a fost in jur de 2 mil si ceva .WTF MAI MULT CA LA O MASINA?!

Banned
    de aceea, pt detalii, accesati si achizitionati GoPOP (www.revaromania.ro).

Registered User

Carnet pentru moped

Nici in legislatia actuala, nici in noul Cod rutier care intra in vigoare de la 1 septembrie, nu este prevazuta obligativitatea permisului decat pentru MOTOCICLETE.
    Mopedul nu este motocicleta si, de fapt, nu este autovehicul ci VEHICUL autopropulsat.

Ca atare, fapta de a conduce pe drumurile publice un moped ( cu sau fara pedale ) fara permis NU constituie infractiune. As zice ca, dimpotriva, ingradirea de catre politie sau altcineva a acestui drept constituie un abuz.
    Toate dosarele penale inaintate de Politie la Procuratura s-au intors cu NUP.
    Prostia cu pedalele ( care nu mai apare in noul Cod rutier) trebuie interpretata ( Politia stie asta, dar nu toti politistii o stiu...) ca optionala : mopedul poate fi pus in miscare Si cu ajutorul pedalelor, dar nu este obligatoiriu. Ceea ce conteaza este faptul ca mopedul NU este motocicleta si ca permisul se cere, incepand cu A1, NUMAI penru motociclete ( care au peste 50 cmc si depasesc 45 km/ora ).

QUOTE=icXu]Am cumparat un scuter First Bike cu 49cc , viteza max constructiva 40 , puterea max 2,10kw

Problema mea:

L-am cumparat cu retineri deoarece auzisem ca trebuie carnet pt el,dar oricum l-am cumparat...
    M-a oprit politia prima oara si am reusit sa-i vrajesc si sa ma lase in pace,asa si a2-a oara si a3-a...
    Dar a4-a oara m-a oprit un echipaj mai imputit si m-a luat la sectie.
    A inceput sa citeasca dintr-o carte (legea cred) cum ca nu-ti trebuie carnet pt ciclomotoare (ceea ce sustineam io) dar iti trebuie carnet pt vehiculele care nu au caracteristici de bicicleta si dupa o mica cearta m-a scos afara si m-a pus sa-i arat pedalele (de bicicleta) de la scuterul meu si m-am lasat batut...
    Am dat vreo 2 declarati cum ca am fost..si ma duceam..si faceam...(prostii d-ale lor),fotografii la scuter de catre criminalist (infractor mare scuterul ala)
    In cele din urma mi-a spus ca o sa primesc amenda penala(vreo2 mil) +dosar...
    Gresala mea a fost ca nu am incercat sa-i "cinstesc" cu vreo 1-2 mil ca la asta se cam gandeau ei,dar nu pot tolera ideea sa-i dau la un scarbos de militian bani :fuckoff:

Intrebare:

De atunci au tercut aproape 2 luni si mie nu mi-a venit nimic,nici amenda nici ceva legat de dosar penal...absolut nimic
    Ce se intampla?
    Chiar nu-mi trebuie carnet si aia chiar sunt niste dobitoci?
    La pol nu m-am dus sa intreb pt ca nu vreau sa agit apele, dar problema mea e ca vreau sa ma plimb cu scuterul ca trece vara ! iar dc ma mai prind si a dou-a oara banuiesc ca o sa fie si mai grav...

Mentionez ca pe acte scrie ca este moped[/QUOTE]

Banned
    vezi ce patesti daca nu te informezi??? GoPOP si nu ai batati de cap!

Registered User clodius's Avatar
    Cum se procedeaza cand cumperi un scuter deja inmatriculat?
    Trebuie sa fie radiat mai intai de catre proprietar? Cine s-a confruntat cu aceasta problema?
    Ever cross the road and look the wrong way? So, what do you do? Something very silly, you freeze. And your life doesn't flash before you because you're too scared to think. You just freeze and pull a stupid face.

Registered User
    Quote Originally Posted by icXu View Post
    Am cumparat un scuter First Bike cu 49cc , viteza max constructiva 40 , puterea max 2,10kw

Problema mea:

L-am cumparat cu retineri deoarece auzisem ca trebuie carnet pt el,dar oricum l-am cumparat...
    M-a oprit politia prima oara si am reusit sa-i vrajesc si sa ma lase in pace,asa si a2-a oara si a3-a...
    Dar a4-a oara m-a oprit un echipaj mai imputit si m-a luat la sectie.
    A inceput sa citeasca dintr-o carte (legea cred) cum ca nu-ti trebuie carnet pt ciclomotoare (ceea ce sustineam io) dar iti trebuie carnet pt vehiculele care nu au caracteristici de bicicleta si dupa o mica cearta m-a scos afara si m-a pus sa-i arat pedalele (de bicicleta) de la scuterul meu si m-am lasat batut...
    Am dat vreo 2 declarati cum ca am fost..si ma duceam..si faceam...(prostii d-ale lor),fotografii la scuter de catre criminalist (infractor mare scuterul ala)
    In cele din urma mi-a spus ca o sa primesc amenda penala(vreo2 mil) +dosar...
    Gresala mea a fost ca nu am incercat sa-i "cinstesc" cu vreo 1-2 mil ca la asta se cam gandeau ei,dar nu pot tolera ideea sa-i dau la un scarbos de militian bani :fuckoff:

Intrebare:

De atunci au tercut aproape 2 luni si mie nu mi-a venit nimic,nici amenda nici ceva legat de dosar penal...absolut nimic
    Ce se intampla?
    Chiar nu-mi trebuie carnet si aia chiar sunt niste dobitoci?
    La pol nu m-am dus sa intreb pt ca nu vreau sa agit apele, dar problema mea e ca vreau sa ma plimb cu scuterul ca trece vara ! iar dc ma mai prind si a dou-a oara banuiesc ca o sa fie si mai grav...

Mentionez ca pe acte scrie ca este moped
    uite aici un text te va ajuta sigur Legislatie: Legislatia conducatorilor de mopede-motociclete

Registered User The Sheriff's Avatar
    ce conteaza ca avea dilema asta acum 5 ani....
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

Registered User Shaolin17's Avatar

sal

dute la o socala de soferi adica mai bine zis socala pt motociclisti si faci un curs de legislatie nush cat e anu trecut era vre-o 100 de lei si iti da ca si un carnet pt scutere

Registered User matizul87's Avatar
    eu zic ca pt orice scuter sau moped e bine sa fie obligat carnet . parerea mea .

Registered User
    Quote Originally Posted by matizul87 View Post
    eu zic ca pt orice scuter sau moped e bine sa fie obligat carnet . parerea mea .
    Generalizezi si scrii prostii... pai daca tu ai B-ul sa zicem, crezi ca-ti trebuie carnet sa conduci un amarat ce kkt cu pedale, numit ciclomotor...?!!!. Si apropo de ciclomotor si de legislatia romaneasca de kkt, vi se pare normal ca Ro sa lase sa intre in tara din tot spatiul european, tot felul de gunoaie, pe care apoi sa le taxeze GROS ptr a putea fi folosite ?!!!. Despre ce omologare de kkt vorbim ptr un amarat de ciclomotor, atentie nu am zis moped, vorbim de "cele care păstrează caracteristicile generale ale bicicletei, putând fi puse în mişcare şi cu ajutorul pedalelor". Cand la RAR nici macar nu exista aceasta categorie ?!!!
    In Italia te duci la Primarie, le dai cateva date personale si iti dau un fel de talon de plastic -dovada ca esti inregistrat...- La noi te trimit la RAR ptr "omologare" . Ce omologare oameni buni, vehiculele astea pârtâitoare au fost omologate in tarile lor, au niste carti tehnice, au circulat la ei, si deodata la noi nu mai sunt bune... in acelasi spatiu european ?!!!.
    Vi se pare normal sa iei cu 100 de euro un ciclomotor din Italia si sa dai aici inca 100 pe asa-zisa "inregistrare" ?!!!.
    MIE NU !
    Dupa parerea mea este o idiotenie sa pui semnul egal intre un moped si un ciclomotor. Asa cum scrie si pe saitu igp, astea nu trebuie inregistrate sau inmatriculate. Alta gainarie...de notiuni....ABUZIVE si abracadabrante....
    Auzi idiotenie: cica nu trebuie inmatriculate, doar "inregistrate". Pai daca ti se da o placuta cu numar, rahatii care au conceput ABUZUL asta, numesc asta inregistrare.... ?!!! Asta e inmatriculare de-a dreptul !!!
    Si tot abuzul asta se datoreaza unor idioti care au adus/cumparat tot felul de rahaturi sub 50cc, denumite generic scootere, mopede sau cum dreaq vreti sa le ziceti, cu care zboara ca dementii, le-au scos/sau nu- limitatoarele, iresponsabili, fac accidente, si afirma ca ei au doar niste "amarate" de mopede.... ascunzandu-se de lege punand semnul moped=ciclomotor.....
    Daca eu am pus pe o bicicleta normala un kit 2T sub 50 cc adus din state, pe care am dat cu greu 150 USD, vreti sa spuneti ca trebuie sa ma duc la RAR cu bicicleta ....la "omologat" ?!!!

1.  
Page 4 of 4 FirstFirst 1234