brat TVA deductibil la masini importate
Results 1 to 8 of 8

Thread: TVA deductibil la masini importate

Registered User sp@wn's Avatar

TVA deductibil la masini importate

Am si eu urmatoarea situatie:
    ma duc in germania si cumpar o masina de la un dealer cu TVA deductibil in valoare de 6000 de euro. TVA-ul in Germania este 16% pentru bunurile obisnuite si 7% pentru unele bunuri ca mancare si carti. TVA-ul este inclus in pretul de cumparare (13,79%, respectiv 6.54 din pretul etichetei). La plata sumei se da un cec Global Refund ce ramburseaza pana la 12,7% din pretul de cumparare al produselor. Rambursarea se face in mai multe moduri:
    - puteti incasa cecul la cel mai apropiat oficiu Global Refund;
    - puteti incasa banii atunci cand va intoarceti acasa;
    - creditare directa a unei carti de credit sau a unui cont bancar;
    - cec bancar trimis pe o adresa specificata de dumneavoastra.
    Sa presupunem ca Global Refund imi ramburseaza 12% din:
    a. pretul platit adica 6000 de dolari
    SAU
    b. valoarea de catalog a masinii la vama (care sa presupunem ca ar fi 8000).
    Si cea de a doua intrebare:
    Cam cat de greu ar fi acest sistem? Adica aceasta rambursare de TVA exista si este aplicata? (nu de altceva, dar suntem romani cu toti si stim de ce este in stare statul )
    Va multumesc anticipat ptr viitoarele raspunsuri.
    AMD X2 4000+ Brisbane; Asus M2N-E; 2*1GB Mushkin DDR II PC6400; Gainward 8600 GT GLH; Spinpoint F3 1T SATA II; Pioneer DVDRW;Dell Mini 10; Dell Latitude E6420; Lenovo B570.

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar
    Ma intereseaza si pe mine eventualele raspunsuri.Cum iti poti lua inapoi cei 16%?Am inteles ca e ceva leagt de certificatul EUR pe care-l trimit inapoi la dealer cand ajungu in tara,iar dealerul cik iti trimite banii la anumite oficii care se ocupa cu recuperarea TVA-ului din strainatate.Sper ca n-am aberat prea mult!

http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php
    Am gasit site-ul asta dar tot nu sunt sigur ca e corect.TVA-ul si accizele se platesc pentru valoarea de catalog si se pare ca daca e Euro3 nu mai platesti deloc vama.Oare asa sa fie?Haideti mai oameni buni,lamuriti-ne si pe noi.
    Eu vreau sa-mi iau masina pt.mine...adica sub 100.000 si eventual peste 2002.
    Cum ati procedat?Ce taxe ati platit pana la urma?Fiind persoane fizice,v-ati luat TVA-ul inapoi?
    Multam frumos!

Registered User ElSpa's Avatar
    Deci in primul rand preturile de la dealerii din Germania de exemplu sunt fara tva in principiu (adica nu mai scadeti din pretul ala nimic). Daca sunt cu TVA rambursabil acest lucru este specificat (de obicei cat mai tipator cu putinta).

Cand intrati in tara platiti 19% din valoarea de catalog a masinii si acciza in functie de capacitatea motorului. Asta bineinteles daca masina este produsa in Europa, adica are acel certicat EUR.

Daca gasiti o masina cu TVA rambursabil o sa primiti inapoi la vama 16% din valoarea facturii si o sa platiti la noi 19% din valoarea de catalog a masinii + acciza.

Nu are nici o legatura daca esti persoana fizica sau nu cu tva-ul rambursabil.
    Speed IS Everything...and Size DOES Matter !

10x ElSpa.
    Deci pretul pe care-l platesc eu pe masina acolo de unde o iau nu are nicio legatura cu TVA-ul si accizele pe care le platesc cand ajung in tzara.Tot ce conteaza este valoarea de catalog,adica anul fabricatiei si motorul.Cam ciudata treaba!

SSJViper T.rac3Er's Avatar
    elspa, dar daca esti firma poti sa te scazi cu tva mai apoi..nu conteaza ca il platesti acum...e recuperabila valoarea respectiva...sau gresesc undeva?
    VERSURI
    urasc omu` prost cum urasc mancarea de post !!!
    stii tu care sa te simti cu musca pe caciula !!!
    prostule!!!

Registered User ElSpa's Avatar
    daca esti firma poti recupera tva-ul de 19% care il platesti la vama romaneasca.
    darkblack99 se referea daca esti persona fizica, caz in care platesti oricum 19% pe care nu ii mai vezi inapoi.
    Speed IS Everything...and Size DOES Matter !

Nick anterior: party_man
    se poate primi TVA prin banca pentru a scuti un nou drum in Germania? Daca da, cum se face?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post