brat Cauciucuri second-hand. De unde?
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 78

Thread: Cauciucuri second-hand. De unde?

o_O
    o_O is offline
    Registered User

Cauciucuri second-hand. De unde?

Cine-mi spune si mie cateva depozite mari, cu marfa buna? De-aia care sa aiba mii de bucati la preturi reale, nu tigani care stropesc de 5 ori pe zi cu furtunul 30 de cauciuce uscate la soare .

Registered User ramiro's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    incerca la pod la fundeni...e un depozit mar, cred ca cel mai mare din buc...aproape de spital...intrebi si tu pe cineva de pe acolo ca sigur il stie..bafta

Registered User
    [QUOTE=o_O]Cine-mi spune si mie cateva depozite mari, cu marfa buna?

Nu e o idee asa de buna sa pui pneuri second hand pe o masina.

Nick anterior: Daedalus Marius_FTU's Avatar
    ramiro, aia si cumpara anvelope second hand ? Ofera preturi bune ?

Tupac's Avatar
    ehe..nu e, dar nu toti au mereu cateva sute de $ sa dea pe cauciucuri noi. Asa ca ia omul ce poate. Ca sa nu mai pun la socoteala ca intr-un fel e mult mai bine sa iti iei unele second, dar in stare buna, de firma, decat unele noi si ieftine romanesti sau cine stie ce verze...parerea mea..
    Asus F3Sa - Core 2 Duo T7700, 15.4", 2GB RAM, HDD 160GB, Ati Radeon HD2600 512M, etc..

Registered User ramiro's Avatar

Wink

Quote Originally Posted by Daedalus
    ramiro, aia si cumpara anvelope second hand ? Ofera preturi bune ?
    nu stiu daca si cumpara...mai bine le vinzi pe forum

Nick anterior: dan2 Dan98's Avatar
    www.auto-soft.ro , aia de la fundeni
    Toshiba Satellite L100-121
    on Yahoo!: xwh19

Registered User
    tupac are dreptate,nu toata lumea are banii necesari pt 4anvelope noi,mai ales daca au dimensiuni mai maricele 205/16,17 sau mai rau 225/17 pt 4anvelope de firma trebuie sa scoti cam 500e din buzunar pt prima varianta,pt a2a ceva mai mult,
    si de cat 4prafuri de montana mai bine 4 good-year,pirelli,etc ce nu sunt uzate peste masura

ghetto tuning agent smith's Avatar
    Quote Originally Posted by ionutmarius View Post
    si de cat 4prafuri de montana mai bine 4 good-year,pirelli,etc ce nu sunt uzate peste masura
    da, si nu. ai impresia cu numai uzura conteaza? vechimea este cel putin la fel de importanta. eu cel putin daca as fi pus in pozitia sa aleg dintre cauciucuri cu uzura mai mare dar "proaspete" si cauciucuri cu uzura mica dar vechi, as merge pe prima varianta.
    `\_______
    ./.___|___\___
    \(O)______(O)/
    =>=GheTTo TuninG=<=

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    La o masina cu 225/17, ar trebui sa-ti permiti sa o intretii corespunzator. Pe cat de gros portofelul, pe atat de mare masina. Mi se pare absurd sa te plangi de lucrul asta din moment ce ti-ai permis o astfel de masina.

Registered User
    f adevarat ce spui tu agent smith,conteaza si vechimea

ceo,pai sunt multi ursuleti incaltati cu anvelope de dimens mari si cand masina val 2500e iti este greu sa dai peste 500e numai pe anvelope

Professional drinker March Hare's Avatar
    Anvelopele second sunt o idee tare proasta. In timp, isi pierd elasticitatea.

In plus, ganditi-va ca directia, anvelopele si franele sunt esentiale pentru o masina, asa ca nu faceti compromisuri de genul asta.

Iar cei care n-au bani sa-si cumpere anvelope noi scumpe poate ar trebui sa se gandeasca la faptul ca nu si-au ales masina potrivita.
    Made of ticky-tacky.

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    Ionut, asta nu e o scuza... Vezi ultimul paragraf al lui March Hare.

Asi
    Asi is offline
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    la alea second e posibil sa vezi galme si ciupituri mascate frumos care tin putin.. s-au vazut si sh-uri la care le-au zburat sarmele in cativa km..

la anvelope prefer noi.. evident nu montana si sau alte ciurucuri romanesti.. mergeam pe matador cand aveam solenza ca nu merita mai mult.. la mitsu' meu am continental si posibil sa trec pe goodyear sau pirelli, cand oi considera necesar din cauza uzurii o sa fac un efort sa le iau noi.. e mai sigur.. si e altfel cand te vezi cu zimtii aia moi si pufosi de la o anvelopa noua. iar partea 2 e problema de gandire: de unde are omu anvelope sh la vanzare? - evident de la alti utilizator, care de ce le-au schimbat?

si aici avem vreo cateva cazuri:
    -prea multe galme/petice, greu de echilibrat, pori, fisuri, cord rupt, etc.. defecte (n-ai vrea sa cumperi asa ceva)
    -de pe la cei cu pretentii la performante maxime, si schimba des anvelopele pe masina desi nu sunt uzate (dar acest gen de oameni in general omoara si masina si anvelopa incat ar fi minune sa mai stea cerc pe roata.)
    - si utilizatoru normal care schimba ca asa i s-a traznit lui??? (nu prea cred)
    Arbeit macht frei

ghetto tuning agent smith's Avatar
    vezi ca prin germania si alte tari civilizate se schimba cauciucurile cand masina a acumulat un anumit nr de km (sau au o anumita vechime) indiferent de gradul de uzura vizibil. au 3-4 ani gumele? out! cei care isi permit prefera sa dea un 300-400 euro pe un set de gume noi si sa stea linistiti in siguranta.
    evident gumele schimbate la acest tip de revizii pe afara sunt rapid colectate de bisnitarii romani, care le indeasa intr-un tir si le aduc incoace la preturi "promotionale"... 3 la 10 mii

Quote Originally Posted by Asi View Post
    -prea multe galme/petice, greu de echilibrat, pori, fisuri, cord rupt, etc.. defecte
    alea se numesc cizme si de regula ajung direct la gunoi, nu vinde nimeni asa ceva
    `\_______
    ./.___|___\___
    \(O)______(O)/
    =>=GheTTo TuninG=<=

Asi
    Asi is offline
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    really? n-ai vazut anvelope vechi cu pori? care se desumfla invariabil in cateva zile de tre stai cu pompa dupa tine?, sau mai rau cu crapaturi fine.

iar la dres rahatu, romanu e destul de maestru.. mai ales la "vopsit garduri" chiar si la anvelope. (un spray d-ala siliconat face minuni.. o "cizma" poate parea buna - aproape ca noua.. cunosc cazuri de tepe cu anvelope sh.. nu foarte multe, dar existenta lor, si confortu meu psihic ma face sa imi doresc anvelope noi.
    Arbeit macht frei

Registered User
    sau fol coca cola cum fac samsarii in targ

dvr
    dvr is offline
    Registered User dvr's Avatar

Cauciucuri second hand

Salutare,

Am si eu nevoie sa-mi spuneti de unde pot cumpara un cauciuc second hand din Bucuresti. Am nevoie de un pneu Continental Premium Eco Contact 2 185/55/15. Starea trebuie sa fie una buna, pt ca celelalte pneuri de pe masina au 45.000 km, deci cel pe care trebuie sa-l cumpar nu trebuie sa fie chiar nou.
    Multumesc anticipat

drg
    drg is offline
    Registered User
    Din cate stiu eu, cauciucul este garantat ca isi pastreaza calitatile pana la 8 ani vechime, cel putin cele de vara. La cele de iarna care ar trebui sa fie nitel mai moi, aceasta perioada este semnificativ scurtata. Pe scurt nu as lua cauciucuri de vara mai vechi de 4 ani si cele de iarna mai vechi de 3. Pe de alta parte am avut niste cauciucuri din secolul trecut care erau bestiale fata de cele noi cu care le-am schimbat. Eu cred ca daca sunt OK, niste cauciucuri SH de calitate superioara sunt net mai bune decat cauciucuri de valoare indoielnica, dar noi. Diferenta de pret este iarasi foarte importanta.
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Registered User Smiley's Avatar
    unde ai auzit de 8 ani?
    astia zic de 6: Tire Safety
    iar producatorii mari recomanda o vechime de maxim 5 ani (ei s-ar putea sa fie putin subiectivi, in definitiv ei vor ca tu sa cumperi des anvelope).
    Ignore list: Stagirioritic

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 4 1234 LastLast