Page 1 of 5 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 87

Thread: dhs sau first bike?

1. Back To Top | #1
    Registered User fat's Avatar

Talking dhs sau first bike?

dhs-urile din carrefour sunt bune?ce parere aveti de firma aceasta?firts bike e mai bun?datimi idei varoggggggggg
    nu iti bate capu'...

2. Back To Top | #2
    Amandoua firmele fac niste troace..e ca si cum ai zice ca Dacia(berlina) e masina adevarata..
    Intre cele doua as zice first bike..preferabil fara suspensie si cu schimbatoare shimano sis..
    Z&

3. Back To Top | #3
    ms. .maiu datimi idei!!pt biciclete cu suspensi.
    nu iti bate capu'...

4. Back To Top | #4
    la ce iti trebuie biciclete cu suspensie? mie mi se par de cacao. Bani aruncati degeaba ,mai ales la nivelul asta de pret. Ca parere personala amandoua sunt proaste, eu am un firsbike, la care la 3 ore dupa ce l-am luat i-a cazut pedala. go figure..

5. Back To Top | #5
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Ambele amândouă sunt gunoiae; dacă e să răsound la întrebare parcă aş alege Firts...
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

Caut driver Nikonscan 1.6.3.

6. Back To Top | #6
    Registered User Sirrr's Avatar
    depinde de multe...... cati bani....cat/unde/pt ce o folosesti etc....
    arunca un ochi pe threadu asta http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=116263

7. Back To Top | #7
    Nick anterior: Bimm3r stafidă's Avatar
    Iti vand eu una marfa rau ? PM daca esti interesat.

8. Back To Top | #8
    Registered User
    first bike, sunt mai solide

9. Back To Top | #9
    ce firma de biciclete este cea mai buna si daca este in bucuresti
    nu iti bate capu'...

10. Back To Top | #10
    Pai zi cati bani vrei sa bagi si o sa iti zicem cea mai buna alegere de banii aia..
    Z&

11. Back To Top | #11
    paid to kill
    mai bine ia un pegas decat dehaşæs sau ¹fărst baic
    CG old Geezer

12. Back To Top | #12
    Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    În Germania există biciclete mult mai proaste decât DHS sau FB. Aşa că pentru începători şi cei care nu se dau pe munte, oricare marcă e bună.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

13. Back To Top | #13
    Dar macar sa ia una fara suspensie pe spate...
    Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
    -- H.G. Wells

14. Back To Top | #14
    Banned gtigabi's Avatar
    da , daca ai de gand sa faci investitie intr-o bicla nu-ti lua cu "suspensie"
    spate ca oricum o iei de forma ca nu-ti merge socul , cumpara una hard-tail si vezi ca sunt niste oferta bune pt tine la mag de la uniirii de langa himalaya(sf vineri)

15. Back To Top | #15
    Registered User razvan3's Avatar
    Sincer am avut biciclete multe si cea mai buna solutie pentru bani putini este sa iti iei cat mai rigida. Daca vrei sa te gandesti la biciclete cu suspensie care sa isi faca treaba pleaca de la 9 mil (cu furca cu amortizor) si pe la 20-22 (cu amortizare pe cadru) si astea sunt considerate oarecum jafuri.
    Nu vreau sa jignesc pe cineva, nu ma dau banii afara din casa dar adevarul este ca ceva bun costa.
    Acum ca toate lucrurile trebuie sa te gandesti la ceva, ce vrei sa faci cu ea, daca te plimbi si atat, nu sari borduri si altele un firstbike te tine cam un an dupa care incep sa apara probleme la "incheieturi". Fiecare suspensie gandeste-o ca pe un parametru in plus, o sansa sa se strice deci eu iti recomand ceva cat mai rigid ca sa te tina.
    Cat depsre DHS, eu am o parere foarte proasta despre aceste biciclete, am vazut destule; faza haioasa a cumparat unu in fata mea la carefour una si cand a iesit si a pus piciorul pe pedala si s-a lasat s-a rupt axul pedalier.
    Daca esti pasionat strange bani si iti iei ceva frumos, eu acum mi-am luat un Saracen Xess2 la 1000 USd si nu sunt multumit de ea.
    Ca curiozitate sunt cadre si la 3000USd bucata.

16. Back To Top | #16

am o parere ft proasta despre ambele marci

de ce :P : fabrica de biciclete First bike este la Bv mai exact in Ghimbav,asa zisa fabrica este de fapt o maghernita ( acolo erau pe timpul lu'ceasca vaci si alte animale nu stiu eu exact cum se numeste ) fara geamuri sa nu vada nimeni adevarata " fabrica" cu certificat de calitate ISO 9001 unde lucreaza numai personal ft calificat ( respectiv tarani din sat care sunt tinuti numai pe perioada primavara-toamna)... De asemenea va tot aud ca la Bv se fac biciclete ???? ce se fabrica ? va spun tot yo ... NIMIKA- doar sunt ansamblate( marea majoritatea a componentelor fiind din india )-cadru-foi-sea-chidon-furca-accesorii- si cum se stie India este tara cu cea mai proasta calitate ( mult mai slaba decat China) pe langa astea binenteles mai sunt si schimbatoarele Schimano care de fapt sunt de numai 2 ani ca pana atunci erau numai actipilde ( au fost obligati de schimano pt ca acum 3 ani au deschis pct de lucru in romania si iscau sa fie dati in judecata )
    oricum schimano este o marca buna ( singura cunoscuta la noi ) insa sa nu uitam ca alea folosite pe biclele first sunt de fapt doar patentate schimano ( adica schimano fabrica modelele alea cam acum 15 ani si pt ca au fost modele reusite au fost cumparate de chinezoti si facuti de ei in propriile lor fabrici ) cu inscriptia schimano pt a fi vandute mai bine.... calitatea schimano china este mult mai slaba decat sa zicem la pinioane un pinion noname taiwanez si unul de kakao schimano china.Ma rog, nu zic ca biclele nu va tin 1 -3 ani in care veti mai face ceva reparatii oricum ( va mai cade o pedala mai centrati sau schimbati rotile ,pinioanele sunt ft proaste etc) sau mai este si acea categorie care foloseste bicicleta numai sambata si duminica cate 2 ore si au o parere despre first ca ar fi foarte bune ( sunt vopsite ft frumos si au si suspensii )
    in schimb categoria care floseste bicla zilnic are o parere ft proasta ( la agrantie daca te duci cu bicla nu iti face nimik daca nu dai spaga si atunci te tine o gramada ca nu are piese de schimb in garantie dar daca platesti si renunti la inlocuirea in garantie face reparatia pe loc :P ) . Asadar eu am retinut un singur lucru SA NU CUMPAR NIMIK DE LA PATRONII ARABI , pt ca DA fabrica este proprietatea a 2 arabi care fac bani carca vanzand imaginea asta de fabrica romaneasca domne " ne mandrim si noi ca avem biciclete romanesti " pe draq .... cat despre Dhs mai intereseaza pe careva sa va spun?
    AR FI INTERESANT DACA MAI CONTINUA SI ALTI CARE CUNOSC BINISOR FENOMENUL ..POATE ASA REUSIM SA INDRUMAM VIITORI PROPRIETARI DE BICLE SA ALEAGA CEVA DE CALITATE SI LA UN PRET CAT MAI REALISTIC .

17. Back To Top | #17
    Puiule, viitorii proprietari de bicle nu vor da în veci 15 milioane pe o merida kalahari sau 24 de milioane pe un SCOTT sau B1, sau 100 de milioane pe un B1 de downhill. Dacă nu dă 3,5 milioane pe un FB zice că vrei să îl păcăleşti. Lasă-l pe om să înţeleagă ce e aia o biclă şi să decidă dacă se dă prin parc sâmbăta şi o păstrează sau se dă pe munte săptămânal şi o schimbă. Serios, FB şi DHS formează cultul bicicletei care este subţire în RO comparativ cu Germania, Italia. Astea două firme fac un lucru bun chiar dacă au patroni arabi.

Edit: Cunosc personal 2 rideri care au început cu First bike full suspension. Că au ajuns la munte cu ea şi au venit cu roţile 8 şi fără nici un accesoriu şi cu frânele la limita sinuciderii este altă problemă. Pe bicicletele de munte (mountain bike) nu e şmechereală dacă nu se pun aripi, lanterne, stopuri dinamuri, etc. Oricum le pierzi până jos. Iar ce e pus pe ele e pus cu simţ de răspundere. Durează ceva până le demontezi. M-am strâmbat de râs când am văzut bicle cu semnalizator de schimbare a direcţiei de mers omologate RAR. Dar oameni buni, nici în Germania nu se cere aşa ceva astfel încât să necesite omologare.
    Last edited by Jaxx; 24-04-2006 at 18:03.

18. Back To Top | #18

Îl susţin pe Jaxx în spusele sale, iar recomandarea mea pentru oraş/agrement este firstbike. Folosită aproape zilnic timp de 5-6 luni pe an ţine foarte bine cu condiţia să o şi întreţii.

19. Back To Top | #19
    multumesc muuuulltt pentru sfaturi!!!da uite chiar acu cateva mi sa stricat bicla de la first bike... o sa mai vad ca acu vreau sami iau tel si dupaia bicla...
    nu iti bate capu'...

20. Back To Top | #20
    Ia-ţi întâi biclă şi pe urmă telefon. Biclele se scumpesc vara la magazinele FB şi DHS. La magazinele consacrate preţurile sunt liniare indiferent de anotimp.

1.  
Page 1 of 5 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks