Page 1555 of 1566 FirstFirst ... 555105514551505154515521553155415551556155715581565 ... LastLast
Results 31,081 to 31,100 of 31318

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #31081
    Registered User niq86's Avatar
    Dubistul e lovit in spate lateral cel care depaseste e vinovat daca era lovit in aripa fata dubistu era de vina. Eu asa stiu ca se solutioneaza astfel de cazuri.

fara sa citesc link-ul lui zoso

poza cu masina avariata ceruse cineva mai sus
    Educatie rutiera-4.jpgEducatie rutiera-02.jpg

Eu nu-mi dau seama din filmare cine efectueaza primu manevra de schimbare a directiei, asta atarna cel mai mult in stabilirea vinovatului pt ca, celui de-al doilea ii revine sarcina sa ii ofere primului prioritate. Luati in considerare si ca duba pleaca cu 1-a de pe loc adica abia se misca vs asta de vine cu 80 la ora cu toate acestea tot in spate il loveste; pacat ca nu a existat nici macar un pic de instinct de conservare si pe carosabil umed.

LOL acum vad filmul cu sonor ca nu dadusem drumu la boxe ) deci bou care depaseste ii observa din timp intentia de a schimba directia dar nu franeaza mai deloc incepe prima data cu claxonul si ii da blana direct in el ))) jezus !
    Last edited by niq86; 23-07-2017 at 08:55.
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

2. Back To Top | #31082
    Nu contesta nimeni ca terminatul va avea castig de cauza in orice sectie de politie si in orice instanta din tarisoara asta... ideea era DE CE se intampla ineptia asta.

3. Back To Top | #31083

4. Back To Top | #31084
    Acid Pimp Flat's Avatar
    zoso de unde stii ca nu s-a asigurat din spate?
    nu poti sa te asiguri cand vine unul lansat cu 180, aceeasi discutie cu motociclistii care "au prioritate" si dupa ce sunt tavaliti isi doneaza organele si se mira cand cel din masina spune "nu te-am vazut".
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

5. Back To Top | #31085
    Registered User Grofu's Avatar
    @zoso, uite cum analizează poliția accidentul chiar în linkul dat de tine.
    Daca avariile erau in partea stanga, spate, atunci era clar ca manevra dvs. era inceputa si cel din spate era vinovat

6. Back To Top | #31086
    expert de forum zoso's Avatar
    Quote Originally Posted by Flat View Post
    nu am de unde să știu asta, dar discuția cu polițistul așa va avea loc: "gigel venea lansat, a scris în PV că avea semnal dat și lumini de drum, de ce nu v-ați asigurat din spate".
    plus, recitește ultimele pagini și comentariile de la film, unii nu știu că trebuie să te asiguri și din spate.
    forumiștii nu au dubii, forumiștii au numai certitudini.

7. Back To Top | #31087
    Va certati degeaba. Oricare din ei poate fi considerat vinovat, dupa cum s-a trezit politistul.

Art. 45.
    (2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza în depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula în fata sau în spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
    (5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.

Art. 120
    (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
    k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

O dezbatere similara: Depasirea mai multor vehicule in aceeasi manevra | TraficTube Forum

8. Back To Top | #31088
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Flat View Post
    nu poti sa te asiguri cand vine unul lansat cu 180, aceeasi discutie cu motociclistii care "au prioritate" si dupa ce sunt tavaliti isi doneaza organele si se mira cand cel din masina spune "nu te-am vazut".
    Problema e ca legea zice sec: nu conteaza ca ala vine cu warp 9, tu trebuie sa te asiguri ca nu il incurci.
    Problema majora e ca gigel nu pateste nimic, nu invata nimic si sunt sanse sa omoare niste oameni pt ca nu-l duce capul sa volaneasca in siguranta.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

9. Back To Top | #31089
    Deepmix kegpr's Avatar
    M-am uitat si eu:
    -lipsa crasa de conduita preventiva (filmarea e slaba ca e camera de 2 lei, dar in real life soferul sigur vedea mult mai clar care e cioaca pe drum, mai ales ca nu pare batran)
    -lipsa crasa de bun simt la condus si spirit de auto-conservare
    -ciobanie

Si eu as fi curios de verdictul oficial, ca e de invatat. 1 din 100 ar fi putut interpreta ca ..duba a oprit si merzanul ala s-a oprit si el . DAr sa fii lansat fara sa ai si tu un pic de bun simt acolo, sa incetinesti macar.. Daca ar fi fost cu piciorul pe frana, nu pe acceleratie, cand ar fi observat manevra, ar fi avut sigur timp sa o opreasca. A fost fix diferenta dintre "ma bag, cplm!" si "zere iz something fishy, no stai ashea sa merem mai molcom" . 3-4 metri de franare era suficient sa se termine doar cu p___, anafure si cristelnite, nu cu oase dislocate

10. Back To Top | #31090
    camera e de doi lei, dar se vede că ăla cu benzul fie nu avea stopuri, fie nu a încetinit.

cand ar fi observat manevra, ar fi avut sigur timp sa o opreasca
    bos, ăla a tras dreapta. cine e retardul care trage dreapta ca să facă stânga?
    hai, nu mai fiți mai catolici decât papa.

11. Back To Top | #31091
    Registered User RAN's Avatar
    Retardul cel mai mare e ala care depaseste in situatia asta.

12. Back To Top | #31092
    Acid Pimp Flat's Avatar
    pana si la curse daca e o masina oprita pe circuit se incetineste
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

13. Back To Top | #31093
    Quote Originally Posted by zoso View Post
    îți spun eu?
    In cazul tau am fost singurul care ti-am dat dreptate. Dar era cu totul alta mincare de peste, acolo clar daca vaca aia se uita in oglinda te vedea cum faci o arogantza de depasire = neasigurare. Dar sablonul nu se foloseste orbeste in orice scenariu. Aici nu e deloc asa, iar filmul dovedeste fara drept de apel faptul ca soferul care depaseste este vinovat de producerea accidentului, e o problema de intunecime a mintii, nu are legatura cu asigurarea. De altfel reiterez profetia mea, pentru ca a stat cu curul pe filmare atit timp, cred ca politia l-a scos vinovat initial si abia dupa ce a obtinut respingerea in instanta pe vreo tehnicalitate a scos de la naftalina filmul care evident il incrimineaza. Astia sint eurocentii mei.

14. Back To Top | #31094
    Educatie rutiera-videoplayback.mp4_snapshot_00.13_-2017.07.23_22.43.00-.jpg

cum vezi tu aici semnalizarea dubei?

15. Back To Top | #31095
    Quote Originally Posted by zoso View Post
    camera e de doi lei, dar se vede că ăla cu benzul fie nu avea stopuri, fie nu a încetinit.

bos, ăla a tras dreapta. cine e retardul care trage dreapta ca să facă stânga?
    hai, nu mai fiți mai catolici decât papa.
    Repet din linkul tau, adică fix unde a fost lovit dubistul.
    Daca avariile erau in partea stanga, spate, atunci era clar ca manevra dvs. era inceputa si cel din spate era vinovat

16. Back To Top | #31096
    Registered User west1785's Avatar
    Quote Originally Posted by Phew View Post
    (5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.
    This.

Deci, dupa mine, primul care incalca legea e cel care depasesete prin stanga o masina care face stanga regulamentar si semnalizeaza intentia din timp. Faptul ca n-a vazut ca semnalizeaza dubita din cauza altor masini in oprite in spatele dubitei nu e nici o scuza, ba e inca un semn de alarma, ca doar nu s-au oprit toti de tembeli, trebuie sa-ti treaca prin cap ca face unu stanga, sau poate e un accident, sau etc. Nu vii lansat si depasesti claxonand.

La fel si la trecerea de pietoni, daca esti langa un autobuz si vezi ca ala opreste, opresti si tu, chiar daca te mascheaza si nu vezi daca trece vreun pieton, nu treci claxonand. Nu te scuza cu nimic faptul ca nu ai vazut ceilalti participanti la trafic.

In plus, sa-mi explice si mie cineva cum te poti asigura din spate daca cel care te depaseste incepe manevra de depasire si iese din coloana in momentul in care tu incepi virajul spre stanga.
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

17. Back To Top | #31097
    Bazinga!
    O nelamurire: daca inainte de intersectie era linie continua, era culpa comuna ? duba ca nu s-a asigurat si cel care filmeaza pt linie ?

18. Back To Top | #31098
    La cât de prost gandit e codul rutier, nu avea importanța. Știți cu toții nesimțiții care o ard pe linia se tramvai chiar si cand e linie continuă? Am o cunoștință care a încercat nesimțirea dar pe linia de tramvai era deja un alt nesimțit. După ciocnire, deși ambii nesimțiți au încălcat linia continuă, poliția L-a scos vinovat pe cel care nu s-a asigurat desi amândoi incalcasera codul rutier. O culpa comună ar fi mers de minune, fiecare sa vina cu bani de acasa.

Practic, la cum e codul rutier actual, daca esti încadrat pe banda de obligatoriu la stânga si ai nesimțiții pe linia de tramvai cate vor sa meargă înainte...nu ai cum să faci stânga pana nu trec toți.

19. Back To Top | #31099
    Registered User RAN's Avatar
    Nu codul e problema, ci procedura de determinare a vinovatului. Respectiv, determinare simpla pe baza literei codului, ignorand realitatea in care accidentele se intampla, marea lor majoritate, din cauza neglijentei si iresponsabilitatii.

20. Back To Top | #31100
    codul rutier trebuie suplimentat cu 2 articole clare.
    Soferul care executa o depasire neregulamentara, peste linie continua, dubla linie continua, prin stanga refugiului de tramvai, este vinovat pentru accidentele cu autoturismele care sunt incadrate corect si semnalizeaza schimbarea directiei de mers.
    Soferul care conduce pe o strada cu sens unic pe directia opusa acestuia se face vinovat in caz de accident cu orice alt vehicul care circula sau intentioneaza sa intre pe drum.

Si intarita notiunea de prioritate. Se acorda prioritate DOAR autoturismelor conduse REGULAMENTAR. Daca un autoturism e condus neregulamentar, gen merge pe contrasens sa nu mai discutam despre semnul de cedeaza intalnit de ala care vrea sa intre pe drum.
    Ieri seara cand sa ies din benzinarie, sens unic de iesire, ma asigur din stanga... si cand sa ies in drum hop un colorat care se angajase pe contrasens peste dubla linie continua sa intre pe unde ieseam eu. Am stat acolo cu el facand spume pana a renuntat si a mai mers 40m pe contrasens pana unde era intrarea.

1.  
Page 1555 of 1566 FirstFirst ... 555105514551505154515521553155415551556155715581565 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks