Page 1559 of 1566 FirstFirst ... 55910591459150915491556155715581559156015611562 ... LastLast
Results 31,161 to 31,180 of 31318

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #31161
    Quote Originally Posted by Bisti View Post
    Esti obosit. Nu a ajuns in instanta. Decizia finala a fost data de Politia Rutiera in urma referatului atasat.
    Atunci e si mai fishy pentru ca la politie nu exista chestii din astea gen "nu putea vedea semnul/semnalul". Sa nu uitam ca politia inca il cauta pe americanul care l-a omorit pe teo peter si care nu putea sa vada semnul de cedeaza de pe polona fara drujba.
    Quote Originally Posted by zoso View Post
    ideea că ai de câștigat doar 10 minute în plus dacă te grăbești e eronată. e eronată pentru că timpul "câștigat" e mult mai mare. bucurești oradea, 600km, poate fi făcut în 10 sau 14 ore, depinde de șofer și de mașină. ai idee cât de teribil e să te târâi și să nu mai ajungi, și doar 600km? bucurești brașov, îl faci in 2 ore dacă mergi mai înfipt, sau în 4 dacă mergi cuminte.
    Nigga phleeze! Cum adica 14 ore pina la oradea? Ala e drum de 8 ore mers relaxat.
    Depasitul si mersul repede nu are mare legatura cu salvatul de timp - desi poti barbieri semnificativ timp chiar si la un drum nepretentios si fara sa mergi in capatul celalalt al tarii. Dar pentru mine e o chestie de ritm. Asa cum nu poti merge pe trotuar in spatele unui mocait fara sa ti se inpleticeasca picioarele sau sa-l calci constant pe calciie. Dar se mai intimpla si minuni, ultimul trip a fost de 1000k prin tzara, la intoarcere am venit prin valea prahovei si am mers in coloana pina cind am scapat la 2 benzi. Nu am avut senzatia ca ii imping din spate excesiv si a fost o experienta relaxata atipica pentru drumul respectiv.

2. Back To Top | #31162
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Până la urmă eu tot nu înțeleg clar: în final a fost culpă comună sau nu?
    Around...

3. Back To Top | #31163
    Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    Omul se plange ca a recuperat greu dauna de la Carpatica deci a fost vina dubei pe hartie.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

4. Back To Top | #31164
    Registered User west1785's Avatar
    Diferenta de la 14 la 10 ore nu e facuta de depasiri riscante fara vizibilitate, condus cretin si fara simt de conservare. Astea le blama lumea, nu cred ca zicea nimeni sa mergi in localitate cu 50 km/h, cu rotile din stanga pe linia de marcaj si coloana in spatele tau. Anyway, poti ajunge in 10 ore, 14 ore sau sa nu mai ajungi deloc. Tu alegi, cheia e la tine!

Ciuby, initial a fost culpa comuna dar dupa "analiza" filmarii, a iesit duba 100% vinovata.

Apropo de faptul ca a vrut sa intoarca

Art. 126
    Se interzice intoarcerea vehiculului:
    a) in locurile in care este interzisa oprirea voluntara a vehiculelor, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 142 lit. f);
    b) in intersectiile in care este interzis virajul la stanga, precum si in cele in care, pentru efectuare, este necesara manevrarea inainte si inapoi a vehiculului;
    c) in locurile unde soliditatea drumului nu permite;
    d) pe drumurile cu sens unic;
    e) pe marcajul pietonal;
    f) in locurile in care este instalat indicatorul "Intoarcerea interzisa".
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

5. Back To Top | #31165
    Au dat NUP pentru ca nu a fost mai mult de 10 zile de ingrijiri medicale si au si renuntat la plangeri ...
    Ma mira ca asiguratorul a acceptat sa plateasca. Si din spusele lui si din inregistrare daca era solicitata in instanta se putea deduce ca avea viteza peste limita legala. Eu estimasem 120 el a zis 100-110 in postarea lui deci inclin sa cred ca era cu 120.
    Posibil ca dubistul sa se fi rugat de el sa nu insiste, si a acceptat culpa ca oricum avea permisul pierdut pe undeva prin Spania si cine stie cu ce se alegea ....
    Repet ma mir ca asiguratorul nu a isistat in instanta.
    Oricum dupa povestea lui si deductiile minunate pe care le face in timp scurt la 120 km/h domnul cu fabia era un pericol in trafic ... sper ca intamplarea sa-l fi invatat minte. Desi dupa atitudinea de pe trafic inclin sa cred ca nu. Norocul lui ca nu era incarcata duba din ce am vazut eu ca nu mai posta acum.
    Parerea mea!

6. Back To Top | #31166

7. Back To Top | #31167
    Fix de ce avem nevoie pe strazile din tara, terminati plin de frustrari care se grabesc cu cojile lor si in loc sa incerce macar sa salveze situatia cand o comit, se pierd si infig pumnii in claxon... mai avea si pasageri cu el.
    Daca era doar duba, intelegeam, individul motiveaza ca ala oprise sa lase pe cineva, dar mercedesul din spatele ei care semnaliza stanga, nici pe ala nu l-a vazut?

PS: in ochii politistilor, linia continua nu prea conteaza in situatii din astea. Tot tu, care faci stanga regulamentar, iesi vinovat pt neacordare de prioritate. Neacordare de prioritate unui redus mintal care n-are ce cauta acolo, dar hei, pe hartie asa zice.

8. Back To Top | #31168
    expert de forum zoso's Avatar
    nu-i acorda tu prioritate, că e el redus mintal. hai că poate se oprește. hai că poate de data asta nu ești cu copiii în mașină.
    forumiștii nu au dubii, forumiștii au numai certitudini.

9. Back To Top | #31169

Educatie rutiera

ideea că ai de câștigat doar 10 minute în plus dacă te grăbești e eronată. e eronată pentru că timpul "câștigat" e mult mai mare. bucurești oradea, 600km, poate fi făcut în 10 sau 14 ore, depinde de șofer și de mașină. ai idee cât de teribil e să te târâi și să nu mai ajungi, și doar 600km? bucurești brașov, îl faci in 2 ore dacă mergi mai înfipt, sau în 4 dacă mergi cuminte.
    Ultimul drum (duminica trecuta) l-am făcut în aproape 10 ore și puțin cu 3 cozi de cam 20-30 de Min fiecare : Rm Vâlcea -sensul giratoriu, Dedulesti și Bascov intrarea pe autostrada. Eu zic ca am mers cat se poate de "safe". Sa nu confundam mersul în siguranță cu dormitul pe DN. Ideea de 10 Min era pt rahaturi de genul celui de mai sus. Adică diferența între a conduce tare dar precaut și a conduce nebunește.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...621ee63719.jpg

10. Back To Top | #31170
    nu-i acorda tu prioritate, că e el redus mintal. hai că poate se oprește. hai că poate de data asta nu ești cu copiii în mașină.
    In cazul asta ambii sunt redusi mintal ...
    Pe bune zoso, uita-t einca o data pe filmare, sunt 9 secunde de cand iese fabia din curba pana cand se propteste in duba.
    Cu toata imbecilitatea dubistului tot little kamikaze in minunata lui fabie pe post de mig care zboara jos e cel vinovat indiferent de ce mi-ar spune orice politist sau judecator.
    Si vorba aia romaneasca pe care o vad zilnic in trafic: "Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul."
    Pune si filmuletul pe trafic sa se laude ca a avut dreptate.
    Parerea mea!

11. Back To Top | #31171
    Sunt curios cum anume te asiguri cand ai in spatele tau o masina oprita. Recte un mercedes de 4.5M care e lipit de axul drumului. Scoti capul pe geam? NU avea cum sa-l vada, intrucat duba deja se misca atunci cand asta trage de volan, iar pe contrasens ajunge dupa o secunda... virajele le iei cu piciorul pe frana si cu ochii in spate sa nu vina terminatii peste tine?

Daca terminatul avea creierii la el, punea frana in loc sa dea cu pumnii in claxon si in alea 3 secunde ori se oprea, ori incetinea harbul destul cat sa poata ocoli mercedesul prin dreapta.

12. Back To Top | #31172
    Poate imi scapa mie ceva, era manevra de intoarcere interzisa acolo? Daca nu, atunci singurul lucru care i se poate reprosa dubistului e ca n-a anticipat existenta unui retardat care vine din spate. Ceea ce ar fi fost destul de greu avand in vedere ca la 0:13 Skoda incepe manevra de depasire iar la 0:14 duba deja e pe jumate din banda de pe contrasens. Eventual trebuia sa-i citeasca gandurile celui din Skoda.

13. Back To Top | #31173
    Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    Intoarcere, viraj stanga, depasire, nici una nu e scutita de asigurare. Iar pentru oricare din ele duba a procedat gresit.

Posibil sa nu am dreptate dar sunt totusi 2 lucruri care ma rod, 2 masini oprite nu constituie coloana? Iar depasirea coloanei e reglementata si asta. Al 2-lea e ca totusi trebuia sa fie linie continua.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

14. Back To Top | #31174
    Nu e vorba de scutire de asigurare, e vorba ca 1. masina care efectueaza viraj la stanga se depaseste prin dreapta si 2. nu prea apuci sa te asiguri cand vine unu cu 100+ km/h si iese din coloana sau de pe banda cand incepi tu virajul.

Linia continua ma indoiesc ca l-ar fi oprit pe viteazul cu Skoda.

Anyway, politia si-a spus cuvantul, concluzia nu poate fi alta decat mare atentie si condus preventiv.

15. Back To Top | #31175
    Hai ca poate in intersectii nu va trebui sa ne asiguram si din spate, din cauza ca un dobitoc se grabeste si ne depaseste.
    Dar, dupa acest verdict, va trebui sa avem grija.

16. Back To Top | #31176
    Quote Originally Posted by gigi19lic View Post
    2 masini oprite nu constituie coloana? Iar depasirea coloanei e reglementata si asta.
    Din ce stiu eu, doar coloana oficiala si cea formata la semafor mai sunt reglementate. Adica se pot depasi mai multe obstacole in aceeasi manevra. Inainte trebuia sa depasesti una cate una. Problema e ca se cam contrazice cu articolul care spune ca inainte de a incepe o depasire trebuie sa te asiguri ca nici masina din fata si nici cea din spate nu semnalizeaza acelasi lucru. Pai cum vezi tu ca a treia masina din spatele tau vine lansata si intra direct in depasire?

17. Back To Top | #31177
    Acid Pimp Flat's Avatar
    Accident grav pe Splaiul Independenţei din Bucureşti, in care a fost implicat şi un taxi. Două persoane au murit, iar alte două au fost rănite | FOTO - Mediafax

din prima, fara sa vad pozele, am stiut ca taximetristul a vrut sa intoarca peste linia dubla continua
    acelasi lucru il fac in veselie basculantele care ies din poarta 4 semanatoarea. am facut acum 2 ani sesizare la politia rutiera si au raspuns ca au aplicat 21 de sanctiuni contraventionale
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

18. Back To Top | #31178

19. Back To Top | #31179
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    unul din ei a venit cu hotarare maxima.

also, when idiots meet: i-Bike - Greu de ucis 1
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

20. Back To Top | #31180
    M-am oprit la prima secunda, restul e cancan.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

1.  
Page 1559 of 1566 FirstFirst ... 55910591459150915491556155715581559156015611562 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks