Page 1571 of 1578 FirstFirst ... 57110711471152115611568156915701571157215731574 ... LastLast
Results 31,401 to 31,420 of 31559

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #31401
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    e interesant ca a mai aparut discutia asta dupa ce au fost 2 cazuri pe aici in care a iesit clar vinovat ala care facea stanga fara sa se asigure, desi cel care depasea mergea cu warp 10.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

2. Back To Top | #31402
    Dar in nici unul din cazurile alea nu a murit nimeni = rezolvarea se da de catre politia rutiera din sat. In cazurile cu vatamari si mortaciuni treaba se complica semnificativ. E drept ca conteaza si cine conduce duba/golful. Daca e genul cu basca in mina si cu capul plecat care semneaza tot ce-i pune in fata organul atunci evident treaba e maro. Eu stiu insa pe cineva care a produs accident prin neacordare de prioritate, a iesit vinovata si a contestat in instanta pe motiv ca "nevinovatul" circula cu o mie la ora. Nu mai stiu cum s-a terminat afacerea dar in prima instanta cel putin a iesit cu custig de cauza.

3. Back To Top | #31403
    Registered User
    Oare de ce au masinile pedala de frana, vitezometru, de ce or fi legile, daca pe drumuri circula toti felul de zoro cu carnete luate pe spagi?

4. Back To Top | #31404
    Nu e vorba de permise luate pe spagi, ca sunt multi care au carnetele luate pe bune... problema e ca odata vazuti cu plasticul in buzunar sofeaza ca niste descreierati. Exact ca asta din clip... incapabili sa execute o depasire regulamentar, dar au pretentia de la altii sa se asigure, ipocrizie maxima. Toata lumea e revoltata ca de ce se blocheaza DN1a, Valea Oltului, etc... pai din cauza astora.

5. Back To Top | #31405
    expert de forum zoso's Avatar
    greșindu-mi mie nickul te face automat să ai dreptate în conversație. nu e doar dovadă de maturitate, dar scrie în biblie.
    forumiștii nu au dubii, forumiștii au numai certitudini.

6. Back To Top | #31406
    Mie mi se pare amuzant argumentul cu "dacă semnaliza..." de parca ala care depășea coloana l-ar fi văzut mai repede. Nope, sigur nu îl vedea din spatele ăstuia care filmează. Și la ce viteză avea, nu putea să mai evite nimic oricum.

Da, trebuia să se asigure fraierul din față, dar amândoi au greșit, și amândoi plătesc scump greșelile. So I guess karma is a bitch.
    Cyanide & Happiness!

7. Back To Top | #31407
    Quote Originally Posted by CubEdIn View Post
    Nope, sigur nu
    bos, de ce nu ai venit mai repede să ne lămurești clar cum stă treaba? nu, serios, dacă zici tu că e sigură treaba, putem să ne apucăm de altceva.

8. Back To Top | #31408
    Pai puteți. La fel cum tu ești sigur ca ala nu s-a asigurat și tururi cu a ta. Poate s-a asigurat și ala a ieșit din coloana după, poate l-a văzut și a estimat greșit viteza, etc.

Ce zic eu e chiar mai plauzibil pentru ca poți estima viteza mașinii, poti sa iei în calcul un timp de reacție, etc. Dar ce susții tu de 2 pagini încoace e la ghici.
    Cyanide & Happiness!

9. Back To Top | #31409
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Daca te uiti in oglinzile de la portiere, masinile par mai indepartate. Multi gresesc estimand prost.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

10. Back To Top | #31410
    Registered User Grofu's Avatar
    Oare cine a avut mai mult de pierdut? Ala cu suspendare sau ala cu mortaciune?

11. Back To Top | #31411
    Acid Pimp Flat's Avatar
    e un clip cu un steward din F1 circa 1980 care traverseaza pista crezand ca are timp
    rezultatul: e dezmembrat

creierul obisnuit cu niste viteze nu proceseaza timpii actualizati la viteze duble sau triple
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

12. Back To Top | #31412
    Registered User KeR's Avatar
    Imi aduce aminte situatia asta de ceva ce abia dupa 12+ ani de condus am realizat cand faceam naveta intre Craiova si Bucuresti noaptea.
    Fiind noapte drumul era gol asa ca mergeam destul de tare (ok, foarte tare) si din cand in cand de pe contrasens mai aparea o masina ce tocmai era depasita de alta. La viteza mea warp 2 - 3 aproape intodeauna parea ca depasirea era la limita si de fiecare data tot eu imi luam flash-uri de la cei pe care de fapt ii "lasam" sa depaseasca incetinind un pic.
    Mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama ca daca mergi cu o viteza aproape dubla fata de cea legala niciun loc de depasire regulamentar nu mai este suficient si cel mai important foarte putini isi dau seama cat de repede mergi - chiar daca tot ei erau responsabili sa se asigure prin viteza mea cream situatii anormale si riscante.

Daca te expui frecvent la risc mergand ca octavia aia la un moment dat se intampla ca unul mai lent, obosit, neatent, batran, beat, prost, fara oglinda, fara chef sau o combinatie sa nu se asigure corect.
    Whyismyspacebarnotworking?!

13. Back To Top | #31413
    Exact Ker, asta e problema pe care multi soferi nu o constientizeaza, viteza lor mult peste cea regulamentara le limiteaza optiunile daca apare o situatie limita si genereaza probleme si celorlalti in aprecierea spatiului si timpului disponibil pentru manevre.
    Vrajeala asta cu daca semnaliza mai devreme, ala putea sa semnalizeze de 5 minute... genul asta de sofer cretin vine lansat din spate, de la 5-6 masini, vede el fix ..la ca masina din capatul coloanei semnalizeaza.

14. Back To Top | #31414
    La cat de repede a cotit omul cu Golf, nici nu cred ca si-a pus macar problema ca mai poate cineva sa existe pe acel drum in acel moment, e o constatare no-brainer.

15. Back To Top | #31415
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by Flat View Post
    e un clip cu un steward din F1 circa 1980 care traverseaza pista crezand ca are timp
    rezultatul: e dezmembrat

creierul obisnuit cu niste viteze nu proceseaza timpii actualizati la viteze duble sau triple
    Si omoara si un pilot cu extinctorul pe care-l tinea in mana.

16. Back To Top | #31416
    Quote Originally Posted by Grofu View Post
    Oare cine a avut mai mult de pierdut? Ala cu suspendare sau ala cu mortaciune?
    ăla care va face pușcărie.

17. Back To Top | #31417
    Quote Originally Posted by zoso View Post
    uite o poză ajutătoare https://i.imgur.com/DNurTf5.jpg
    "știți, el venea pe linie continuă de la pitești, de aia m-a bușit, eu sunt complet nevinovat, doar nu m-am asigurat și n-am dat semnal, dar clar el e vinovat".
    tot nu inteleg unde bati, cu poza cu tot - tu sustii ca imbecilul care depaseste, depaseste corect? ca avea timp sa depaseasca si sa se replieze, pe bucatica aia de banda discontinua, trasata doar pt a putea face stanga acolo? explica cu mai multe cuvinte ce parere ai tu despre cum a depasit ala. am inteles ce parere ai despre cel care a facut stanga, sunt curios doar ce crezi despre depasire.

18. Back To Top | #31418
    Iti pierzi timpul de pomana. Omul e aici doar pentru trolling. Atat. Nici nu inteleg de ce il mai baga cineva in seama. E campion la scos din sarite pe altii. Iar apoi mai luati si ban.

19. Back To Top | #31419
    Registered User Grofu's Avatar
    Încercați degeaba sa scoateți ceva de la el. Zoso e genul care depășește coloana fără probleme. Acum ceva timp filma cum depășea la intimidare, când veneau mașini pe contrasens, deci e ok.

20. Back To Top | #31420

1.  
Page 1571 of 1578 FirstFirst ... 57110711471152115611568156915701571157215731574 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks