Page 1595 of 1601 FirstFirst ... 59510951495154515851592159315941595159615971598 ... LastLast
Results 31,881 to 31,900 of 32002

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #31881
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Ala e de armata, nu de politie. Asa iese in intra mereu autobuzul ala in si din UM Mihai Viteazul din Cotroceni. Cred ca d-aia nici nu e separat tramvaiul pe Vasile Milea cu bordura inalta sau garduri.

2. Back To Top | #31882
    armata are numere speciale cu A urmat de 3 sau 7 cifre
    MAI + cifre sunt numere de la Ministerul Afacerilor Interne.
    Last edited by Smiley; 09-11-2017 at 09:50.
    Ignore list: Stagirioritic

3. Back To Top | #31883
    Stiu ce vrei sa spui chiar daca ai scris invers. Armata nu are numai numere cu A si cifre. Poate e imprumutat, iti spun eu sigur ca autobuzul ala e venit de pe Milea. Ce-o face acolo, numai ei stiu, ultima oara transporta fanfara si de multe ori merge cu o solenza cu numar de armata inainte, care opreste circulatia. Iar din MAI nu face parte numai Politia Romana cu sloganul lor basit.

4. Back To Top | #31884
    am corectat (scrisesem "politia" in loc de "armata").
    nu stiu scopul exact al acelui autocar si nici cine-l conducea, am presupus ca e un politist dupa numar

5. Back To Top | #31885
    In fine, ideea e ca asa circula mereu autobuzul ala, cat de legal e si ce poti face daca te pocneste, tu sa-mi spui.
    "People will read again."

6. Back To Top | #31886
    broke Flat's Avatar
    am vazut anul trecut un accident la pta presei cu o duba a jandarmeriei care mergea in graba spre aeroport si a busit pe unul in spate
    amaratul ala a ramas ca prostul in timp ce jandarmii au plecat mai departe in tromba

probabil incadreaza orice tamponare la "era in misiune cu semnalele.." si celalalt e automat vinovat
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

7. Back To Top | #31887
    va dati seama in ce tara traim ? Pana si aia din fanfara, adica aia care sufla in flautul cu gusa se grabesc si trebuie sa se dea toti fraierii din calea lor

8. Back To Top | #31888

9. Back To Top | #31889
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    ne cerem scuze, sanatate, si gata )

10. Back To Top | #31890
    Registered User niq86's Avatar
    Pai acu a-ti cere scuze nu mai este o traire umila, este o formalitate....
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

11. Back To Top | #31891
    Sine qua non diablo81's Avatar

18 masini si 150 de victime. Clown cars.

Iar ala de la jandarmi e un dobitoc.

12. Back To Top | #31892
    Quote Originally Posted by vlad_heretic View Post
    In fine, ideea e ca asa circula mereu autobuzul ala, cat de legal e si ce poti face daca te pocneste, tu sa-mi spui.
    Daca traseul mai o fi oarecum "discutabil", viteza de abordare a manevrei si riscul de accident sunt destul de incredibile, pentru Europa 2017.

Eu zic ca si "ne cerem scuze" este un raspuns perfect valabil. Sanctiunile meritate se aplica intern, publicul nu trebuie sa fie informat de asta. Pana la urma scopul nu e sa isi piarda omul serviciul, ci sa realizeze ca astfel de comportament este inacceptabil.

13. Back To Top | #31893
    Primesti confirmare ca oamenii s-au sesizat, ca a fost identificat, ca sunt de acord ca omul a condus neregulamentar etc, ca isi cer scuze... ce vreti fratilor mai mult? sa-l traga-n tzeapa in piata publica? Ce a facut asta odata va invit pe sos. Chitilei intre orele 7:30 si 9:30... sa vedeti cateva zeci de soferi care fac acelasi lucru, depasire printre refugii, pe contrasens, nu numai cand sunt tramvaie... ci efectiv depasesc ALTE masini care si ele circula prin statii. O sa-i dea un avertisment si 10% din salariu pe 2-3 luni si aia e...
    @Flat - nu e ceva iesit din comun, sunt totusi in misiune si legea le permite sa plece mai departe... mai mult de atat, pana si un "cetatean" grabit poate sa faca un accident si sa "fuga" 24h, NIMIC nu-l obliga sa stea de vorba cu tine. L-a lovit duba jandarmeriei, ii iei numarul sau te duci la politie si declari ca te-a lovit o duba de Jandarmerie, o gasesc ei... ala declara dupa ce si-a terminat misiunea.
    Fanfara MAPN-ului are un autocar colantat, Batalionul de Garda are autocar colantat si asa cum se spunea si mai sus, au antemergator... si apropo de asta, acum 2 ani cand am fost la o inmormantare, i-am vazut pe aia de la Garda chiar presati de timp, chiar mi s-a parut aiurea ca au coborat si au primit comanda "Pas alergator" . Dupa aia vorbea soferul de pe autobuz cu antemergatorul, pe unde sa mearga ca aveau de ajuns in 3 locuri sa dea onorul, n-au stat mult 3 salve si pas alergator inapoi. Ideea e ca mai sunt situatii care impun graba chiar si pentru ei

14. Back To Top | #31894
    problema e ca nu-i prima data cand angajati din institutiile de aplicare a legii (politie, jandarmerie etc) sunt prinsi cu musca pe caciula, si de fiecare data trebuie sa astepti sa fie mediatizat evenimentul, dupa care primesti doar un "ne cerem scuze, vom lua masuri".
    si masurile, daca sunt totusi luate, sunt intotdeauna punctuale si nu sunt urmate de nici un fel de procedura care sa previna astfel de probleme.

uite, eu as vrea ca toate masinile statului sa fie dotate cu tahograf care sa marcheze, daca e cazul, si perioada in care sistemele de avertizare sonora si luminoasa sunt in functiune. si la sfarsitul schimbului, cand preda foaia de la tahograf, soferul sa explice de ce a activat semnalele luminoase (sau sonore) si de ce a avut 75 km/h in oras. ordine pentru misiunile in interes de serviciu se dau si acum, deci n-ar fi probleme decat pentru perioadele cand nu erau in misiune si au depasit viteza legala sau au abuzat de semnale.
    dar e mult mai usor sa spui "ne pare rau, vom sanctiona vinovatii" doar in cazurile in care astfel de "derapaje" sunt dovedite.

15. Back To Top | #31895
    Quote Originally Posted by diablo81 View Post
    18 masini si 150 de victime. Clown cars.

Iar ala de la jandarmi e un dobitoc.
    Asa sint stirile de la chinezi: un microbuz a cazut de pe un pod, 150 de morti. dafuq?!

16. Back To Top | #31896
    Tahografe pentru toate masinile statului... (bani)... contracte de intretinere a respectivelor aparate (bani)... interpretarea foilor inseamna timp pierdut de doi angajati (sofer+responsabil de parc)... in cazul masinilor de politie/salvare inseamna ca ele sa se retraga mai devreme din traseu ca sa faca formalitatile. Un serviciu GPS costa cam 7-8 E/luna pe vehicul. Eu unul nici nu-mi mai aduc aminte de cand n-am mai vazut o masina de politie care sa faca in trafic ceva cu adevarat iresponsabil... si cand spun iresponsabil nu ma refer la "Vai, o masina de politie a intors peste dubla linie continua pe un bulevard gol... Huo". In caz de accident, plm sa se verifice in dispecerat... raspundeau la o interventie sau nu, daca nu figurau sa fie trasi la raspundere.

17. Back To Top | #31897
    Quote Originally Posted by FireFox View Post
    ...... Eu unul nici nu-mi mai aduc aminte de cand n-am mai vazut o masina de politie care sa faca in trafic ceva cu adevarat iresponsabil... si cand spun iresponsabil nu ma refer la "Vai, o masina de politie a intors peste dubla linie continua pe un bulevard gol... Huo".
    un autocar de la jandarmerie care aproape ca loveste un tramvai intra la categoria "o masina de politie care sa faca in trafic ceva cu adevarat iresponsabil" ? sau trebuie neaparat de la politie?

Quote Originally Posted by FireFox View Post
    In caz de accident, plm sa se verifice in dispecerat... raspundeau la o interventie sau nu, daca nu figurau sa fie trasi la raspundere.
    uita-te la filmul postat mai sus, nu-i nici un accident acolo. deci dupa tine soferul ala e ok, nu are de ce sa fie pedepsit, nu-i asa?

e amuzant cum pentru privati problema birocratiei si a costurilor nu exista...ei sa-si puna tahografe! dar daca trebuie si masinile statului sa aiba un mecanism de control, brusc devine o problema majora, costa mult, trebuie intretinute pe bani, se pierde timp...

18. Back To Top | #31898
    Tu ca responsabil al unui parc auto aveai fix -0 sanse sa deduci de pe tahograf si gps ca omul a facut o prostie...

19. Back To Top | #31899
    daca te referi strict la filmuletul cu autocarul, nu-mi dau seama din el daca autocarul depaseste viteza legala sau nu. deci da, in situatia asta probabil ca un tahograf n-ar fi ajutat. si nici nu-mi dau seama ce dispozitiv ar fi putut preveni un astfel de comportament.
    dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incercam sa prevenim nimic. sunt cel putin doua comportamente pe care un astfel de dispozitiv le-ar preveni: viteza excesiva si folosirea abuziva a semnalelor (luminoase sau sonore).

20. Back To Top | #31900
    Pe GPS vezi pe unde a mers şi dacă a depăşit viteza legală pe zona aia, plus, poţi monta camere video.

1.  
Page 1595 of 1601 FirstFirst ... 59510951495154515851592159315941595159615971598 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks