Page 1596 of 1601 FirstFirst ... 59610961496154615861593159415951596159715981599 ... LastLast
Results 31,901 to 31,920 of 32002

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #31901

2. Back To Top | #31902
    Canadian Cops - Exposing Canadians

How's this for "educatie rutiera"?
    Cyanide & Happiness!

3. Back To Top | #31903
    Cand stii ca erai sa il omori pe unul si a reusit sa scape ca a avut reactie, ii pupi si mana ca sa iti revina pulsul la normal.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

4. Back To Top | #31904
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Din punctul meu de vedere problema e ca marcajele pentru banda de stanga/dreapta se suprapun cu marcajele pentru inainte.

5. Back To Top | #31905
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    belea, oare ce maimuta a venit cu ideea aia )

6. Back To Top | #31906

7. Back To Top | #31907
    Megalomaniac's Avatar
    TIR-urile Volvo au cele mai bune frane din lume. Punct. 9cJjF_i7_GZ

Lasand la o parte capabilitatile de franare are tirului, reflexele soferului precum si atentia celui din spate cred ca a doua zi as scoate boracu' de la scoala si l-as trimite la manastire. E cam maricel sa sara asa in trafic (bine, m-as apuca si eu de baut ca as fi un parinte tare prost)...
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

8. Back To Top | #31908
    foarte tare faza cu franarea de mai sus ! Parca nu imi vine sa cred ca totul s-a sfarsit cu bine

9. Back To Top | #31909
    Quote Originally Posted by diablo81 View Post
    Din punctul meu de vedere problema e ca marcajele pentru banda de stanga/dreapta se suprapun cu marcajele pentru inainte.
    Nu stiu la ce marcaje te referi tu. Singurele care ar putea cauza probleme sunt cele de stanga, care se suprapun. Iar pentru a nu exista accidente, semaforizarea trebuie facuta in 4 timpi.
    Cum se „traduce” marcajul ciudat de pe pasajul Jiul din Timișoara

10. Back To Top | #31910
    pai din aer se vede totul clar, dar la nivelul solului sta cu totul altfel situatia. Si nu cred ca era problema ca nu erau descifabrile si de la nivelul solului, ci doar ca nu isi au rostul acele traiectorii, care sunt trase de niste Dorei turmentati se pare.

11. Back To Top | #31911
    "daca esti putin sofer te descurci" cea mai corecta afirmatie... si in acelasi timp problema, ca multi nu indeplinesc nici macar acest criteriu. Accidentul ala nu a fost provocat de marcaje... e accident frontal, limpede ca leguma care a virat stanga nu a acordat prioritate.
    Dpmdv, as fi facut marcaje de ghidare la viraj stanga doar pentru sensul care are doua benzi dedicate... sa poata legumele merge in paralel.

12. Back To Top | #31912
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    nu inteleg de ce tipa lumea ca e complicata intersectia aia? e asa greu sa mergi intre 2 benzi?
    nu asa era trasata si intersectia din baneasa?
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

13. Back To Top | #31913
    Registered User RAN's Avatar
    Nu-ti imaginezi cat de confuzanta e chestia aia vazuta din masina.

14. Back To Top | #31914
    Sa stii ca nu-i. Eu am trecut azi pe acolo si e chiar mai clar decat daca vezi de sus. Ai doar doua linii de urmarit. Celelalte nu te intereseaza.

15. Back To Top | #31915
    Cred ca depinde de mai multe aspecte, inclusiv de traseu si perceptia soferului. Uite o incercare lame de a vedea cum vede soferul masinii incercuite si uite cum se formeaza un traseu care-l duce in ala de pe contrasens, care si el pare confuzat din pozitia in care e. E adevarat ca trebuie sa fi un pic bou sa mergi ghidat in contrasens, dar orisicat, pana ti se reactiveaza sinapsele sunt sanse de deranj.
    Inca o data, sa ma scuze profesionistii:

Educatie rutiera-23550152_2011375008891682_1681525424452951866_o.jpgEducatie rutiera-runtitled.jpg

16. Back To Top | #31916
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Cand aduci focul la pamanteni se sperie. Trebuie sa ne obisnuim si noi cu asa ceva.
    Daca ai ochi pt directia benzii tale, de ce te-ai impiedica de restul liniilor?

17. Back To Top | #31917
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Cred ca depinde de mai multe aspecte, inclusiv de traseu si perceptia soferului. Uite o incercare lame de a vedea cum vede soferul masinii incercuite si uite cum se formeaza un traseu care-l duce in ala de pe contrasens, care si el pare confuzat din pozitia in care e. E adevarat ca trebuie sa fi un pic bou sa mergi ghidat in contrasens, dar orisicat, pana ti se reactiveaza sinapsele sunt sanse de deranj.
    Inca o data, sa ma scuze profesionistii:

Educatie rutiera-23550152_2011375008891682_1681525424452951866_o.jpgEducatie rutiera-runtitled.jpg
    dupa poza 1 nu mi se pare nimeni confuz, poate doar ala din dreapta de s-a incadrat ca o cizma in conditiile in care e singur pe strada si vede sagetile de la n+1 metri, si nu inteleg cum ai putea sa ajungi pe contrasens cand tu vrei sa mergi in fata iar liniile continue se transforma in linii intrerupte.
    mai ciudat mi se pare cum se intersecteaza benzile de stanga, daca nu merge semaforul e cam aiurea sa faci stanga de pe b2 in timp ce si ceilalti vor sa faca stanga, nu prea e loc de ocolit.

18. Back To Top | #31918
    Acum, puteti scuza asemenea tampenie, sau puteti imagina giratoriu cu 8+ benzi, cate exact nu se stie, ca nu sunt marcate, sau cealalta minunatie cu marcaj minimal, ambele mult mai complexe decat banala intersectie supramarcata:

Educatie rutiera-1.jpgEducatie rutiera-screen-shot-2016-08-02-4.35.47-pm-3.jpg

19. Back To Top | #31919
    la arcul de triumf e intr-adevar dubios, ca turist mergi cu turma strangand din buci, dar giratoriul ala nu mi se pare chiar asa tragic, in schimb mini giratoriile alea cat un capac de canal sunt de 2 lei, daca nu stii zona ai toate sansele sa treci prin/peste el.
    tocmai mi-ai adus aminte ca vroiam o carte de condus in uk

20. Back To Top | #31920
    Condusul in uk pe scurt: multe giratorii in care faci fix opusul a ce se discuta aici (tai benzi si iesi din interior) si mai mereu 2 vinovati in accident (explicatia e mai lunga, ia-o p-asta scurta).
    Problema cu intersectia aia e suprasolicitarea vizuala a soferului, un fel de sensory overload (vezi wiki). Prea multa informatie prea brusc dezorienteaza un sofer amator fara abilitati de jet fighter pilot si pentru care, ca pentru orice om, condusul e o activitate nenaturala - cum sunt mai toti oamenii normali (evident, nu si cei de aici ). Daca vrei, e ca imaginea de mai jos, cine n-a jucat niciodata WoW (eu, de exemplu) se uita si decide ca nu e cazul sa mearga mai departe, optiune care nu exista cand ajungi in intersectie:
    Educatie rutiera-wxl6ftf.jpg

1.  
Page 1596 of 1601 FirstFirst ... 59610961496154615861593159415951596159715981599 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks