Page 1609 of 1614 FirstFirst ... 60911091509155915991606160716081609161016111612 ... LastLast
Results 32,161 to 32,180 of 32267

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #32161
    Registered User
    Exact asta vroiam sa spun si eu, in UK sunt giratorii minuscule, desenate pe astfalt. Dar tot giratorii sunt.

Macar de ar fi murit tiganul ala, dar ciorile au 9 vieti.

2. Back To Top | #32162
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Da' voi sinteti siguri ca acolo e sens giratoriu? Ca eu nu vad nici un semn de genul asta in nici o filmare. E drept ca in provincie se face economie crunta la semne de circulatie dar nici chiar asa.
    Este: Google Maps

3. Back To Top | #32163
    Ion e cam pe dinafara.

Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk
    Antigrohait! Antiporc!

4. Back To Top | #32164
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by rex View Post
    pe bune? tu vorbesti serios sau faci misto de noi?
    Sincer sa fiu nici eu nu am văzut ceva semne de giratoriu ... ok, acum am văzut și postul cu gmaps.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

5. Back To Top | #32165
    Registered User romeo_id's Avatar
    Mai, baieti, lasati paralelele cu UK si giratiile cat un capac de canal. Alea se folosesc cu precadere in zone rezidentiale, cu trafic scazut, unde limita de viteza e oricum diminuata. N-o sa vezi niciodata insula centrala la fel de mica ca la noi (diametru de 4-5m cel mult) pe bulevarde cu 2 benzi/sens si niciun fel de racord cu arterele secundare intersectate. Intersectia aia e o improvizatie facuta cu bani putini, ii lipsesc multe elemente pentru a fi o giratie in toata regula si totusi e data in folosinta ca una. Cei care au pus placinta acolo in drum, au avut doar fluidizarea traficului in cap, capitolul safety a fost neglijat complet. Nu incerc sa iau apararea "rachetei", dar daca tot construim lucruri de ce sa nu incercam sa le facem "idiot-proof"?

6. Back To Top | #32166
    Quote Originally Posted by Fallen View Post
    Asta imi aduce aminte de intersectia de pe str. Sofia, cum vii de la statuia aviatorilor si te duci spre dorobanti.
    Am stat sa ma cert cu unu care era sa intre in mine, venind de pe Zola cu cedeaza. El imi zicea ca daca e rotund, e giratoriu si era deja intrat.
    Si eu am o intersectie din asta prin care mergeam dimineata in drum spre gradinita si claxonam bizonii care cred ca daca intersectia are un cacutz in mijloc inseamna ca e giratorie... They live!

Quote Originally Posted by Phew View Post
    Ok, atunci e lamurita.

7. Back To Top | #32167
    broke Flat's Avatar
    Quote Originally Posted by romeo_id View Post
    Nu incerc sa iau apararea "rachetei", dar daca tot construim lucruri de ce sa nu incercam sa le facem "idiot-proof"?
    pentru ca si politia e formata din idioti

sau pentru ca
    lasa ba ca merge si-asa
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

8. Back To Top | #32168
    Bazinga!
    Quote Originally Posted by Phew View Post
    Banda 1 se vrea a fi banda rapida ? si din giratoriu face parte doar banda 2 ?
    N-am mai vazut asa ceva.

Oricum, termenul de sens giratoriu si tot ce inseamna amenajarea lui, e incredibil de prost reglementat.

9. Back To Top | #32169
    Quote Originally Posted by Drazzy View Post
    Banda 1 se vrea a fi banda rapida ? si din giratoriu face parte doar banda 2 ?
    N-am mai vazut asa ceva.
    Cum ai dedus asta?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #32170
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    banda 1 pt mers inainte sau dreapta si 2 pt stanga sau inapoi.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

11. Back To Top | #32171
    NU vad pe google maps nici o semnalizare de genul si nici de genul "banda rapida". In plus conceptul ar fi total aberant, nu ai cum alege ce si cum dai prioritate.

12. Back To Top | #32172
    Nu exista asa ceva, benzile de suntare a giratoriului, acolo unde exista, sint separate fizic de benzile care intra in giratoriu. Evident ca e greu sa reconciliezi ideea de giratoriu cu cea de drum/banda cu prioritate in acelasi timp altfel decit printr-o separatie fizica.

13. Back To Top | #32173
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    NU vad pe google maps nici o semnalizare de genul si nici de genul "banda rapida". In plus conceptul ar fi total aberant, nu ai cum alege ce si cum dai prioritate.
    din cate stiu la intrarea in giratoriu dai prioritate tuturor, nu selectiv.
    mie oricum benzile alea mi se par de ghidaj, nu te tine nimeni sa te invarti pe b1 in jurul motului.
    also au un pic logica daca te gandesti la preselectia benzilor inainte de giratoriu.

14. Back To Top | #32174
    Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post
    mie oricum benzile alea mi se par de ghidaj, nu te tine nimeni sa te invarti pe b1 in jurul motului.
    also au un pic logica daca te gandesti la preselectia benzilor inainte de giratoriu.
    exact, dai prioritate tuturor ... si atunci cum bagi tu o "banda rapida" dar care trebuie sa dea prioritate tuturor? Nu are nici o logica daca te gandesti la preselectie pentru ca in giratoriu nu ai doar intrare, ai si iesire, oricum ai sanse sa iasa unul pe iesirea de dupa tine si atunci trebuie sa-i dai prioriatate ... banda rapida doar cum spune johnny: fizic separata si numai pt dreapta.

15. Back To Top | #32175
    you're overthinking it.
    e un giratoriu cu linii de ghidaj pt drumul principal, atat, nu banda rapida sau orice altceva, pur si simplu iti arata ca banda 1 merge inainte si 2 ar cam trebui sa faca stanga/intoarca dar nu esti obligat sa o faci, desi sa iesi din giratoriu direct de pe banda 2 nu e chiar grozav.

16. Back To Top | #32176
    Bazinga!
    Cum ai dedus asta?
    Vezi google maps

Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post
    N-am zis ca nu trebuia sa dea prioritate, mai ales ca are si cedeaza.
    Probabil sunt de ghidaj, doar ca tot o banda demarcheaza, daca nu respecti traiectoria impusa (adica inainte), nu inseamna ca schimbi banda ?
    Atat spun ca felul in care e desenata banda, ca nu este marcaj de cedeaza, poate creea impresia ca poti sa-i dai inainte, ca ai prioritate.'
    Un giratoriu mai incolo au desenat frumos, cate linii era necesar, si au demarcat si banda a doua a giratoriului.

AM vazut, nu vad nici un marcaj de "banda rapida" - adica fara pierdere de prioritate. Sau ce exact intelegi tu prin "banda rapida"?
    Am intrebat, n-am spus-o categoric.
    Last edited by Drazzy; 26-12-2017 at 21:47.

17. Back To Top | #32177
    Vezi google maps
    AM vazut, nu vad nici un marcaj de "banda rapida" - adica fara pierdere de prioritate. Sau ce exact intelegi tu prin "banda rapida"?

18. Back To Top | #32178
    Vezi google maps

N-am zis ca nu trebuia sa dea prioritate, mai ales ca are si cedeaza.
    Probabil sunt de ghidaj, doar ca tot o banda demarcheaza, daca nu respecti traiectoria impusa (adica inainte), nu inseamna ca schimbi banda ?
    Atat spun ca felul in care e desenata banda, ca nu este marcaj de cedeaza, poate creea impresia ca poti sa-i dai inainte, ca ai prioritate.'
    Un giratoriu mai incolo au desenat frumos, cate linii era necesar

Am intrebat, n-am spus-o categoric.
    pai nu e nevoie de marcaj, ai indicator de giratoriu, de cedeaza deasupra si un alt indicator de giratoriu in mijlocul gogosii, mie mi se pare 150% suficient.

19. Back To Top | #32179
    Asta e singurul tip de banda de evitare a giratoriului pentru cei care merg inainte (si in alte cazuri la drapta): Google Maps

20. Back To Top | #32180
    Registered User Grofu's Avatar
    Cine are dreptate in filmulețul de mai jos?

https://youtu.be/8Ol9D-e_Cao
    Last edited by Grofu; 29-12-2017 at 11:54.

1.  
Page 1609 of 1614 FirstFirst ... 60911091509155915991606160716081609161016111612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks