Page 1611 of 1614 FirstFirst ... 61111111511156116011608160916101611161216131614 LastLast
Results 32,201 to 32,220 of 32267

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #32201
    Bisti: cam unde vezi tu similitudinea intre intrarea pe autostrada si iesirea de pe podul peste splai? Singura asemanare e daca ai vrea sa te sui de pe b1 pe autostrada peste ala care e pe banda de accelerare si nu cred ca te sustine codul rutier. Iar banda de accelerare se termina in b1 de pe autostrada, nu continua paralel, deci exista "o intersectie" unde se aplica semnul de cedeaza, caz "usor" diferit de cel in discutie unde mai degraba se schimba benzi decat se intersecteaza drumuri.

2. pentru ca situatia nu-i atat de clara precum o vezi tu. marcajele existente lasa loc de interpretari (am postat mai sus cum ar trebui sa fie marcata intersectia celor doua drumuri)
    Ma bucur sa vad ca mai sunt si alte persoane care-si pun intrebari cu marcajele, in rest vad ca lumea are doar certitudini
    JDM trio.

2. Back To Top | #32202
    Registered User Grofu's Avatar
    Semnele si marcajele nu sunt cea mai fericita alegere, asta e destul de clar. E totusi deranjant alegerea semnului de cedează pentru că nu are nicio logica, mai ales în cazul unui eventual accident.

3. Back To Top | #32203
    Quote Originally Posted by Bisti View Post
    Lol, si cand intri de pe banda de accelerare pe autostrada ai cedeaza si nu e nicio intersectie, ce faci? Iti dai kill, ca asa zice legea lui Smiley.
    eu n-am vazut pana acum autostrazi la care banda de accelerare sa se continue cu o banda normala a autostrazii. toate aratau ca in poza asta: Google Maps, si era destul de usor sa vezi unde se intalneste banda de accelerare cu autostrada (hint: banda de accelerare "dispare").

@grofu: scopul acelui indicator e sa permita celor ce vin de pe pod sa vireze la dreapta. uite, tot de la pasajul basarab, o situatie identica (drumul de langa pod se continua cu o banda) rezolvata insa corect: Google Maps .
    Last edited by Smiley; 30-12-2017 at 00:22.
    Ignore list: Stagirioritic

4. Back To Top | #32204
    Registered User rex's Avatar
    Quote Originally Posted by AFX View Post
    Bisti, nu rade ca oamenii astia cu carnet in buzunar si cu idei pe invers sunt cei mai pacatosi. Am dat eu peste unu al carui pasager din fata mi-a deschis portiera si mi-a facut varza usa si oglinda, iar cand ne-am dat jos mi-a zis ca eu sunt de vina. L-a sunat pe un prieten "tatal lor" sofer profesionist si si ala a zis ca sunt eu de vina, ca daca nu ma miscam eu pe langa el nu se intampla accidentul, deci practic eu am intrat in usa lui. Am pierdut toata ziua cu specimenul la politie, ca sa ii zica politista sa ii fie rusine si sa isi arunce carnetul, ca mi-a stricat ziua pentru asa ceva.
    stai linistit, ca din astia care cred ca legile sunt facute dupa cheful lor sunt destui.
    uite un exemplu si de la Iuda: n-am avut nici un accident in cincizeci de ani - FailTrafic.ro
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

5. Back To Top | #32205
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    @grofu: scopul acelui indicator e sa permita celor ce vin de pe pod sa vireze la dreapta. uite, tot de la pasajul basarab, o situatie identica (drumul de langa pod se continua cu o banda) rezolvata insa corect: Google Maps .
    nu de aia e cedeaza acolo, mai degraba e standard cand se intalneste drumul de pe langa pod cu cel de deasupra, uite si aici: Google Maps
    ai cedeaza dar practic nu ai cui pt ca sunt benzi separatesi ar trebui sa mearga pe zona hasurata, iar cand incepe linia discontinua e clar ca nu mai esti in zona cu cedeaza;
    situatia nu e identica, in primul exemplu nu ar trebui sa ai voie sa faci dreapta de acolo.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

6. Back To Top | #32206
    Ba exact pentru asta este, pentru a permite celor care vin de pe pod/drumul prioritar sa vireze la dreapta pentru ca altfel, daca nu ar exista obligatia celor care vin pe bretea sa opreasca si sa le acorde prioritate, s-ar ajunge la o situatie RIDICOLA si PERICULOASA, in care pe B1 (aka bretea) sa se circule, pe B2 (b1 de pe pod) sa vrea unul dreapta, sa franeze si sa opreasca circulatia... eventual cu niste frumuseti de caramboluri si pe B3 sa sa circule.
    Chestia asta cu "ai cedeaza dar practic nu ai cui ca sunt benzi separate" e hilara... cedeaza se va aplica acolo unde marcajul continuu dintre benzi se termina, urmand ca masina de pe banda 1 care a intalnit cedeaza sa acorde prioritate masinii de pe banda 2 DACA aceasta semnalizeaza intentia de a trece pe banda respectiva.

Dupa cel putin 3-4 luni in care nu am avut nicio problema, joi seara mi-am luat flashuri si claxoane de la o leguma fix la breteaua de la Basarab catre Titulescu, era coloana de masini pe bretea... vreo 3 masini inaintasera bine dincolo de semnul de cedeaza, am dat semnal dreapta si mi-am calculat distanta sa intru dupa ce si a patra trecuse de indicatorul de cedeaza... ca un baiat finutz ce sunt, ce vb. frate... a cincea masina a vazut ca se miscase coloana din fata, avea impresia ca e si dreptul ei, i-am taiat binisor fata, a inceput cu flashuri, claxoane. Mi-am vazut de drum linistit si-am facut dreapta pe Cuza.

7. Back To Top | #32207
    Quote Originally Posted by FireFox View Post
    Dupa cel putin 3-4 luni in care nu am avut nicio problema, joi seara mi-am luat flashuri si claxoane de la o leguma fix la breteaua de la Basarab catre Titulescu, era coloana de masini pe bretea... vreo 3 masini inaintasera bine dincolo de semnul de cedeaza, am dat semnal dreapta si mi-am calculat distanta sa intru dupa ce si a patra trecuse de indicatorul de cedeaza... ca un baiat finutz ce sunt, ce vb. frate... a cincea masina a vazut ca se miscase coloana din fata, avea impresia ca e si dreptul ei, i-am taiat binisor fata, a inceput cu flashuri, claxoane. Mi-am vazut de drum linistit si-am facut dreapta pe Cuza.
    daca si acolo, unde situatia este bine rezolvata (cu marcajele potrivite), ti-ai luat claxoane, atunci la ce te mai poti astepta in cazurile in care situatia este un pic ambigua
    ca si idee, codul rutier cam "rezolva" situatia:
    Art. 6
    În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles:
    16. intersecţie - orice încrucişare, joncţiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spaţiile formate de acestea;
    acolo se poate considera ca e o jonctiune, deci este o intersectie si indicatorul "cedeaza" incepe sa aiba sens.
    dar dupa mine situatia e tot neclara si soferilor le e greu sa-si dea seama unde anume e intersectia, asa ca ar trebui pus peste tot marcaje cum sunt la coborarea de pe podul grozavesti, inainte de intersectia cu Al. Ioan Cuza: Google Maps
    scopul administratorilor drumurilor e ca situatia sa fie foarte clara in teren si usor/rapid de inteles de catre soferi, nu ar trebui sa se bazeze pe diverse paragrafe un pic obscure de prin codul rutier.
    Ignore list: Stagirioritic

8. Back To Top | #32208
    Ba exact pentru asta este, pentru a permite celor care vin de pe pod/drumul prioritar sa vireze la dreapta pentru ca altfel, daca nu ar exista obligatia celor care vin pe bretea sa opreasca si sa le acorde prioritate, s-ar ajunge la o situatie RIDICOLA si PERICULOASA, in care pe B1 (aka bretea) sa se circule, pe B2 (b1 de pe pod) sa vrea unul dreapta, sa franeze si sa opreasca circulatia... eventual cu niste frumuseti de caramboluri si pe B3 sa sa circule.
    Chestia asta cu "ai cedeaza dar practic nu ai cui ca sunt benzi separate" e hilara... cedeaza se va aplica acolo unde marcajul continuu dintre benzi se termina, urmand ca masina de pe banda 1 care a intalnit cedeaza sa acorde prioritate masinii de pe banda 2 DACA aceasta semnalizeaza intentia de a trece pe banda respectiva.
    Nu, nu ca sa faca ei dreapta e pus acolo, in exemplul cu banda de dreapta e cu totul altceva, semnul se pune by default pt ca e intersectie si cei care coboara e logic sa aiba prioritate pt a nu se forma ambuieiaj pe pod, dupa ce a coborat logic e sa se aplice circulatia pe benzi, iar pe V.Milea nu ai strada la dreapta dar tot ai cedeaza.
    Ce sens ar avea sa puna semnul de cedeaza la n+1 metri de punctul in care incepe nevoia de acel sens? Link cu articolul care zice ca cedeaza se aplica si pt circulatia pe benzi?

Sau tu consideri ca unde incepe linia discontinua e intersectia dar indicatorul se pune mult mai in spate?

9. Back To Top | #32209
    Vin pe pasajul Basarab, cobor pe Milea si vreau sa fac dreapta sa intru la Artifex... vin masini pe breteaua de la Grozavesti, desi au semn de Cedeaza, niciuna nu opreste pentru ca "De ce sa cedez ca eu am banda, semnul e degeaba sau semnul e pus prea in spate..." Cum ma inscriu pe banda 1? Opresc... in stanga e linie continua, automat toate masinile care coboara de pe pod trebuie sa opreasca. Aceeasi situatie ridicola si periculoasa doar pentru ca soferii de pe bretea nu vor sa cedeze trecerea. DACA administratorul drumului si politia rutiera ar vrea sa interpreteze lucrurile asa cum le vezi tu, ar desfiinta semnul de cedeaza... ar pune marcaj continuu intre bretea si b1 pe vreo 50m+.
    Ce sens are sa pui semnul de cedeaza cu X metri inainte? Cu cat viteza de deplasare pe un drum e mai mare, cu atat presemnalizarea si semnalizarea se amplaseaza mai departe de locul in care apare situatia de conflict... nu sunt legi, sunt normative tehnice de executare a semnalizarilor rutiere ce apartin de MT. Dpmdv pentru ca multi soferi nu sunt in stare sa interpreteze corect semnalizarea rutiera si nu vor sa inteleaga confortul adus de un simplu cedeaza pe banda, as marca banda care coboara de pe pod ca o banda care se largeste in doua, asa as taia macaroana celor de pe bretea...

10. Back To Top | #32210
    pai stai ca nu inteleg o chestie, tu pana unde ai vrea sa tina semnul cedeaza? ca artifex e deja la distanta mare de "intersectie", asa o tinem pana sus la apaca si n-am rezolvat nimic
    asa viteza mare prinde lumea pe breteaua aia incat e nevoie de presemnalizare? care oricum lipseste acolo.
    in cazul asta confortul adus e pt mai putini decat pt cei care vin pe langa pod.

11. Back To Top | #32211
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Ha, da, asta inteleg si eu. Probabil ca numai fraierii merg pe langa pod. E doar putin absurd sa ai nevoie la prima la dreapta si sa mergi ca shmecherul pe pod cu viteza, iar apoi sa tai 2 benzi, profitand de cedeaza ala.
    "People will read again."

12. Back To Top | #32212
    Registered User sorin147's Avatar
    Exact! Daca ar face marcajele si pe carosabil asa cum sunt spre Titulescu s-ar rezolva si dilemele noastre si tu ai putea sa tai benzile pe prioritate. Dar nu-s asa si ajungem la interpretari.
    "De ce a trebuit sa devenim puncte, cand nefiind eram TOTUL?" (N. Stanescu) (021)220.05.39 0726.11.69.31 ~~~ Intel Core 2 Duo E7500 ~ Scythe Ninja Plus ~ ASUS P5P43TD PRO ~ Kingmax 2*2Gb DDR1600 ~ Radeon R6670 ~ Maxtor 250Gb ~ on-board sound ~ home made case v2.0 ~ Chieftec 410W ~ ASUS DVD-RW ~ TCM Wireless Multimedia Keyboard ~ Microsoft 1.1A Optical Mouse ~ LG 1919S LCD 19" ~ Myria MY001B 19"

13. Back To Top | #32213
    Nu stiu ce e pentru ei de interpretat... este o bretea, exista un semn de cedeaza, in primul punct in care este permisa schimbarea de banda esti obligat sa acorzi prioritate celui de pe principal daca semnalizeaza schimbarea de banda. DACA administratorul vroia ca breteaua aia sa nu aiba restrictii, nu o semnaliza cu indicator de cedeaza, SIMPLU.

Am mai intalnit chestia asta cu "Domne, daca am trecut de cedeaza nu mai am obligatii" la o intersectie de la mine din cartier... drum prioritar care vireaza, amandoi veneam de pe strazi cu indicator cedeaza, eu circulam din dreapta lui... claxoane, flashuri, injuraturi. Ca el a intrat pe drumul prioritar. Ajunsesem cam simultan, dar eu a trebuit sa reduc mai mult ca vizibilitatea e mai redusa in dreapta, el a luat-o ca si cand ii dau prioritate desi nu aveam nicio obligatie fata de el. Google Maps Practic, ei au impresia ca daca au trecut de cedeaza nu mai trebuie sa acorde si prioritate

14. Back To Top | #32214
    repet da un link sau orice altceva ce zice ca cedeaza se aplica si la circulatia pe benzi.
    also pana unde consideri ca trebuie sa cedezi din moment ce ai trecut de indicator in cazul v.milea?

eu zic ca el a crezut ca-l lasi pt ca ai redus viteza si s-a panicat ca te-ai razgandit.

15. Back To Top | #32215
    In cazurile astea nu e vorba de circulatie pe benzi, acolo exista o banda si o bretea care ajunge paralela... atat timp cat breteaua a fost semnalizata cu semn de cedeaza, acolo unde nu mai este linie continua ai aceasta obligatie... e o chestie de logica, altfel plm asa cum am spus de 10 ori mai sus, nu mai punea nimeni indicatorul respectiv acolo.
    Legat de intersectia aia... te inseli. Trec pe acolo zilnic, majoritatea celor care trebuie sa dea prioritate de dreapta intre drumurile secundare nu o fac, si multi nu acorda prioritate nici celor care vin din fata lor pe Drum cu prioritate si vireaza stanga... singurii care acorda prioritate din pozitia respectiva sunt masinile de Scoala, vezi masina de scoala cu instructorul cum pune elevul sa opreasca si sa-ti acorde prioritate si ZOOOM pe langa el in depasire masina (chiar si masinile) care au fost in spatele ei.

16. Back To Top | #32216
    Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post
    also pana unde consideri ca trebuie sa cedezi din moment ce ai trecut de indicator in cazul v.milea?
    5.2.1.2 Indicatoarele instalate in intersectie, pe drumurile fara prioritate trebuie sa fie amplasate astfel incat fetele acestora sa nu fie vazute de cei care circula pe drumul cu prioritate. Din acest motiv, la intersectiile in unghi ascutit, indicatoarele care semnifica pierderea prioritatii trebuie sa fie instalate retras fata de marginea drumului cu prioritate. Daca indicatorul trebuie sa fie amplasat retras cu mai mult de 10m fata de marginea drumului cu prioritate, sub indicator se instaleaza un panou aditional figura P4 - Distanta intre indicator si inceputul locului periculos.

Sursa (pagina 19): http://romaniafaragropi.ro/wp-conten...re-rutiera.pdf

e o chestie de logica, altfel plm asa cum am spus de 10 ori mai sus, nu mai punea nimeni indicatorul respectiv acolo.
    Politia nu se ia aproape niciodata dupa logica. Daca tu ai cedeaza, iar drumul prioritar e cu sens unic, vine unul de pe interzis si faceti accident, tu esti vinovat ca nu ai acordat prioritate, desi, logic, din directia aia nu avea voie sa vina nimic fara sirena si girofar.

17. Back To Top | #32217
    am senzatia ca acolo sunt mai mult de 10m, de la indicator pana la reclama cu mc incape cel putin un tir.

@FireFox: logica nu este la fel pt toti, de asta intreb exact, pt ca si ce zici tu tot interpretare e din moment ce nu e scris nicaieri de cedat prioritatea fata de alta banda separata, pt ca si breteaua tot banda e.

18. Back To Top | #32218
    Registered User
    Tot mai vorbiti de intersectii dupa o zi intreaga? Cel mai bine a spus-o Rezare in capu' paginii..."mai degraba se schimba benzi decat se intersecteaza drumuri"

19. Back To Top | #32219
    Deepmix kegpr's Avatar
    Oras de kkt, oameni de kkt, tara de kkt

Ies din parcare de la Veranda, o vita incaltata (si fardata), dar cu Outlander (pt ca plm, in Bucuresti ai nevoie de gip, altfel crapi), calca cu roata spate peste bordura mai mai sa se rastoarne. Apoi..trece pe rosu, nonsalant Holy fuck. Dai 30k pe o masina uriasa, dar nu dai 200euro pe un curs extra, sa inveti sa conduci. Tipic.

Iar despre circulatie...punem garduri, dar pe jegosii astia nu-i ridica nimeni. Acolo era problema, la garduri. Intersectia este la Iancului, unde totul s-a modernizat, s-a pus un foarte util interminent dreapta, dar...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Educatie rutiera-26513843_1804864106214744_1270368821_o.jpg  

20. Back To Top | #32220
    E minunat symbolul din fata www.vitacareparcheazaaiurea.ro )) ... e vorba de poza atasata de mai sus.
    Parerea mea!

1.  
Page 1611 of 1614 FirstFirst ... 61111111511156116011608160916101611161216131614 LastLast

Bookmarks

Bookmarks