Page 1613 of 1626 FirstFirst ... 613111315131563160316101611161216131614161516161623 ... LastLast
Results 32,241 to 32,260 of 32504

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #32241
    Registered User Grofu's Avatar
    Si cum cureți altfel decât cu amenzi? Bunul simț în trafic îl dezvolti cu amenzi.

2. Back To Top | #32242
    Deepmix kegpr's Avatar
    Si cu amenzi, nu zic nu; dar NU DOAR cu amenzi si aici cred ca ne-am ciocnit in pareri; tu sustii "amenda! amenda! amenda!" de parca asta e panaceul. E ca la scoala, nu poti sa bati elevii cand tu nu esti in stare sa predai (aka nu aplici legea corect), nu ai banci si clase incalzite (aka infrastructura e de kkt ) si te doare in p__ de siguranta (aka hotii de masini sparg minim 1 data pe luna la mine in zona, ciorditori obositi care fura cate o geaca uitata, politia clar ii stie, dar nu misca nimic).

3. Back To Top | #32243
    Infrastructura existentă nu-ți da dreptul sa încalci legea/fii nesimțit. În prezent toți participanții la trafic merg pe linia de tramvai, opresc unde li se scoală sau nu respectă marcajele? Nu, sunt și oameni (majoritari as aprecia) care respectă legile si nu merg ca in jungla. Pentru restul, amenzi si garduri. Ca vitele conduc, ca vitele să fie civilizati.

4. Back To Top | #32244
    Deci pentru o minoritate ti se pare normal sa sufere toata lumea cu gardurile pentru ca politia nu e in stare sa dea amenzi. Bine punctat.
    JDM trio.

5. Back To Top | #32245
    Majoritatea oricum suferă din cauza minorității nesimțite care merge pe străzi ca la ma-sa acasă. Acum, pe unele străzi nesimțiții vor trebui să se conformeze. Gardurile alea oricum nu încurcă oamenii care merg pe unde ar trebui să o faca.

6. Back To Top | #32246
    Deepmix kegpr's Avatar
    Quote Originally Posted by Grofu View Post
    Majoritatea oricum suferă din cauza minorității nesimțite care merge pe străzi ca la ma-sa acasă. Acum, pe unele străzi nesimțiții vor trebui să se conformeze. Gardurile alea oricum nu încurcă oamenii care merg pe unde ar trebui să o faca.
    Dani, intelege, nu contesta nimeni gardurile per se. Ce spunem noi e ca e stupid sa sari niste etape si sa pui tichie de margaritar, cand banii aia (f multi) puteau fi investiti in prioritati (care ar fi rezolvat de la sine o parte din probleme). Dupa aia pune si garduri, da-le dreq.

7. Back To Top | #32247
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Bunul simt la romani a cam disparut. Ma uit cum isi cresc unii copii. Incredibil. Cu buna stiinta le fac update zilnic la progenituri cum sa se comporte si cum sa vorbeasca. Tupeu maxim la progenituri de clasa primara. Ma uit, fii-miu la scoala, la basket si pe unde mai merge. Toti te imping sa te dai, toti iti vorbesc la intimidare, toti la misto in gluma si la jigniri. Copii care injura mai mult ca mine. Probabil ca imi dau lectii. E o jungla. Fii-miu se adapteaza. L-am invatat sa zica buna ziua pe unde intra, sa dea mana cu colegii cand se vede. Ei arsh...se adapteaza nu are incotro. Devine ca jungla din pacate. Nu pot sa il tina intr-o bula de sticla numai in casa. Nu il invat de rau dar il lasa sa se adapteze. Nu am incotro.
    Majoritatea e de o marlanie crasa. Minoritatea cu bun simt e pe cale de disparitie. Ma uit cat handicap am avut in viata si cat am avut de pierdut pe plan profesional din cauza lui taica-miu, care m-a invatat sa vb cu dvs, sa nu jignesc, sa nu deranjez. Putosi de scoala primara care vorbesc cu mine la per tu, sau cu invatatorii si profesorii. Hai ca eu sunt doar un cacat in vant, dar cu invatoarea si profesorii. Trist. Imi aduc aminte in clasa 1 unul din colegi i-a zis unei fete ca e buna, la ora de sport. WTF. Ce stie el si ce intelege el la 7 ani prin bunaciune.
    Romania bunului simt e de tot rasul. Ne-am batut joc de noi si de tara. Am stat cu mainile in san si am lasat non valorile sa ne conduca. Tot strungarii si toti soferi fac legi acum. Ba chiar unii sunt profesori.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

8. Back To Top | #32248
    Deepmix kegpr's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post
    Bunul simt la romani a cam disparut. Ma uit cum isi cresc unii copii. Incredibil. Cu buna stiinta le fac update zilnic la progenituri cum sa se comporte si cum sa vorbeasca. Tupeu maxim la progenituri de clasa primara. Ma uit, fii-miu la scoala, la basket si pe unde mai merge. Toti te imping sa te dai, toti iti vorbesc la intimidare, toti la misto in gluma si la jigniri. Copii care injura mai mult ca mine. Probabil ca imi dau lectii. E o jungla. Fii-miu se adapteaza. L-am invatat sa zica buna ziua pe unde intra, sa dea mana cu colegii cand se vede. Ei arsh...se adapteaza nu are incotro. Devine ca jungla din pacate. Nu pot sa il tina intr-o bula de sticla numai in casa. Nu il invat de rau dar il lasa sa se adapteze. Nu am incotro.
    Majoritatea e de o marlanie crasa. Minoritatea cu bun simt e pe cale de disparitie. Ma uit cat handicap am avut in viata si cat am avut de pierdut pe plan profesional din cauza lui taica-miu, care m-a invatat sa vb cu dvs, sa nu jignesc, sa nu deranjez. Putosi de scoala primara care vorbesc cu mine la per tu, sau cu invatatorii si profesorii. Hai ca eu sunt doar un cacat in vant, dar cu invatoarea si profesorii. Trist. Imi aduc aminte in clasa 1 unul din colegi i-a zis unei fete ca e buna, la ora de sport. WTF. Ce stie el si ce intelege el la 7 ani prin bunaciune.
    Romania bunului simt e de tot rasul. Ne-am batut joc de noi si de tara. Am stat cu mainile in san si am lasat non valorile sa ne conduca. Tot strungarii si toti soferi fac legi acum. Ba chiar unii sunt profesori.

Ar trebui sa te adaptezi si tu. Si eu am un baiat de 6 ani si ce injuraturi a auzit de la colegi de varsta lui in clasa pregatitoare, nu ai idee. NU AI IDEE. Nu le pot reproduce aici.
    Doar ca in aceasta jungla, tu trebuie sa-l inveti sa fie vanator, nu vanat. Al meu a crescut la Obor, in parcul plin de ciori si de imigranti. A auzit de mic ce ziceau colegii lui. Doar ca, tot de mic, a invatat ca nu se vorbeste asa. Ca injuratorile exista, le folosesc adultii (si nu e bine) si ca le va folosi cand va fi cazul. Eu m-am retinut sa dau exemplu negativ (desi sunt f slobod la gura) , iar acum copilul meu imi atrage atentia si daca vb cu "dracu' " .

In viata totul se plateste. La bine si la rau. Injuraturile la mine in casa se platesc; se pun bani la pusculita, 5 lei vorba urata. Nu ai bani, iti vand din lego-uri pe olx si facem rost, tati.

La 6 ani, lasa intai doamnele sa treaca in lift sau la usi.

La 6 ani, nu arunca in vietisoara vietisoarelor lui hartii sau mizerii pe jos (afara, in mall, in parc etc). Nu exista. Orice e mizerie = cos.

Invata-l sa injure, dar sa NU foloseasca injuratura. Decat cand va deveni el insusi un vanator. CU animalele trebuie sa vorbesti pe limba lor, asta este. Intr-o tara de ciori negre, ciori albe, cocalari si prost crescuti, e de datoria noastra sa-i pregatim / inarmam pentru viata cum putem mai bine.

9. Back To Top | #32249
    Quote Originally Posted by Grofu View Post
    Gardurile alea oricum nu încurcă oamenii care merg pe unde ar trebui să o faca.
    De aici rezulta ca nu treci pe acolo, deci e un fel de vorbim vorbe. Pe de alta parte, dupa "succesul" asta vor sa bage garduri peste tot si sa deschida si cateva santiere, deci ne vom distra impreuna. Macar atat.
    JDM trio.

10. Back To Top | #32250
    Sunt acum pe acolo, aproape zilnic obor plumbuita, e al dracu de aglomerat dar tot e mai bine decât dacă în plus as astepta din cauza nesimțitilor care s- ar băga de piure linia de tramvai.

11. Back To Top | #32251
    Curios, ca pe obor plumbuita rar am vazut lumea sa mearga pe linia de tramvai. Chiar si asa, eu vorbeam "de la fundeni in sus", unde nu mai sunt 2-3 benzi, ci cam 1.8.
    JDM trio.

12. Back To Top | #32252
    Quote Originally Posted by crya View Post
    de comentariul asta ce sa mai zici ?

Atentie cu trimisul la politie sa nu se lase cu amenda pentru camera. Stiu e noaptea mintii, dar un caz asemanator s-a intamplat in blocul unei matusi. Au filmat un hot care a intrat in bloc si a furat diverse de pe casa scarii.
    Locatarii au mers cu imaginile la politie. S-a lasat cu amenda platita pana la urma de asociatie. Cica respectivul sistem de supraveghere trebuia pus cu o firma specializata, cu licenta etc.
    Inca o lege ce pare facuta in detrimentul omului cinstit.
    Mai bine zici ca filmai tu intamplator.
    Nici sa zici ca l-ai filmat tu nu-i in regula. Risti sa fii dat in judecata de hot ca l-ai filmat fara acordul lui.

13. Back To Top | #32253

14. Back To Top | #32254

15. Back To Top | #32255
    N-ai inteles. Omu' transporta niste zapada la tzara unde nu ninsese.

16. Back To Top | #32256
    Bai dar ce de zapada la aia. I'm jelly.
    JDM trio.

17. Back To Top | #32257
    Registered User Scorpio's Avatar
    Sigur observasi masinile ingropate in zapada de pe margine ? hell no.

18. Back To Top | #32258
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    acvaplanare? ca prea a plecat asa dintr-o data.

le: nvm, found this: Aslı Kutmangil
    1 year ago
    Thank you. We didnt quite understand why it happened but we suspect of aquaplanning. It was a very rainy day and we believe there was some planning error in making of the highway.

noroc cu esp, ca in rest...
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

19. Back To Top | #32259
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Eu zic ca piesa dintre scaun si volan e prbl. Sa mergi cu 145 pe o asemenea ploaie? Bine e turc, nu ai pretentii prea multe.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

20. Back To Top | #32260
    Deepmix kegpr's Avatar
    Acum 2 seri un echipaj de la comunitara oprise in intersectie la Dristor (Kebap) si dadea amenzi jegosilor opriti cu avariile sa se imbuibe. Am coborat geamul si i-am felicitat. Superb! Normalitate.

1.  
Page 1613 of 1626 FirstFirst ... 613111315131563160316101611161216131614161516161623 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks