Page 1616 of 1616 FirstFirst ... 61611161516156616061613161416151616
Results 32,301 to 32,309 of 32309

Thread: Educatie rutiera

1. Back To Top | #32301
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    normal, viteza ucide. Ai masina pe care nu o poti controla la viteza mare dar totusi mergi cu viteza mare? Da, viteza te-a ucis.

Normal ca de la un vitezoman nu ma astept la altceva, orice altceva e de vina, numai viteza nu.

Guess what: si astia care se taraie la 60-70km/h sunt soferi si au dreptul la a circula. O fac legal? O fac. Tu ce ai vrea? sa le interzici sofatul si sa mearga pe bicicleta? Sau ai prefera sa bage tare desi masina/reflexele nu-i ajuta si sa provoace accidente?

Daca nu vezi/vedeti diferenta dintre a circula safe si a nu circula ... si daca pt voi totul se reduce la "da-i viteza neica ca parca stam pe loc" scuze dar voi nu prea aveti ce cauta pe sosea, oricat de schumaheri va credeti ...
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

2. Back To Top | #32302
    Ok, daca pentru tine mersul cu 100-110kmh legal pe un drum european ma arunca la categoria "schumacher" imi dau seama care este nivelul discutiei.
    Ce as vrea? Sa stea acasa. Sa le iasa ideea asta tampita din cap ca "sunt safe". Sa nu se ia permise "ca la Pitesti". Daca le-au luat, sa se duca sa faca cateva ore de condus. Sa fie macar constienti ca sunt un adevarat pericol pe drum, nu ca "ei merg linistit".

Sa fie limita de uzura de anvelope acolo la 3mm+, nu 1.6 cum e acum. Sa nu se importe toate chinezismele penibile de anvelope, nu se da aprobare de model daca nu ai clasa B/C de aderenta pe ud. (si testele sa fie crunte, cum se pot face la emisii in "real world" se pot face si la anvelope).
    Sa se faca ITP la un an (incetisor se intampla) cum e in restul europei. Si cand te prezinti cu niste rupturi crapate de 10 ani vechime, sa nu treci ITP-ul.
    Nu ai bani de anvelope decente? Nu circuli, masina chiar nu este un drept divin, indiferent cum privim problema.

Solutii exista, dar cand in loc sa recunoastem problema principala bagam capul in pamant si strigam "vaai viteza ucide!" progresul ramane... inexistent.

3. Back To Top | #32303
    Registered User Scorpio's Avatar
    Asta cu ITP-ul ... nu tine de frecventa ci de corectitudinea cu care se face. Pentru ca oricine il trece.

4. Back To Top | #32304
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Avea viteza prea mare pt starea masinii lui. Sau pt calitatile lui de sofer. Cauza principala tot viteza ramane.
    Esti purtator de cuvant la politie? Numai la aia orice s-ar intampla cauza principala e viteza
    JDM trio.

5. Back To Top | #32305
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Esti purtator de cuvant la politie? Numai la aia orice s-ar intampla cauza principala e viteza
    Frumos strawman, sper sa-mi dai voie sa-l folosesc din când in când.

Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    Ok, daca pentru tine mersul cu 100-110kmh legal pe un drum european ma arunca la categoria "schumacher" imi dau seama care este nivelul discutiei.
    Credeam ca asta am lămurit-o de când ai spus “o iei lejeri cu 120”?

Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    Ce as vrea? Sa stea acasă.
    I-auzi. E strada ta de îți permiți sa decizi cine și cum sa meargă?

De ce sa nu stai tu acasă?

Top 25 Causes of Car Accidents

Nu văd in lista “mers prea încet” dar viteza e pe locul 2.

Characteristics of these crashes - European Commission

Dar nu, viteza nu e de vina pt nici un accident, spune schumaher de România. Și rezare.

https://www.antena3.ro/actualitate/l...in-437094.html

Probabil asta nu avea bani de cauciucuri noi. Și nici itp-ul nu îl avea făcut la hârb. Viteza? Nu, viteza nu a avut nici o legătura cu accidentul.
    Last edited by AStateOfMind; 22-01-2018 at 06:37.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

6. Back To Top | #32306
    Nu inteleg de ce va certati atata vreme cat nu exista limite minime de viteza (decat pe autostrada). Nu trebuie sa faca toti depasiri la mustata ca au 250hp si slickuri. Mai sunt si oameni care merg cu 80 dupa tiruri cum sunt si medici care termina cu 7. Asta e.

7. Back To Top | #32307
    1:72 AdyAero's Avatar
    Din pacate multi conducatori auto considera ca semnul de "100" reprezinta o obligatie si nu o limita maxima.
    Am prins o ploaie pe A2. Mergeam cu 80 si nu reuseam sa vad mare lucru in fata plus ca se simtea masina cum se unduia pe banda (mici zone de acvaplanare plus vand puternic). Nu zic ca doar la noi ploua pe autostrada dar limita aia mi se pare de bun simt. Vezi filmul cu turcul de mai sus salvat de sistemele de siguranta. Sunt si masini mai vechi si mai noi, exista cauciucuri mai bune si mai rele, limitele de viteza sunt facute pentru o medie de vehicule si de conducatori auto.

8. Back To Top | #32308

9. Back To Top | #32309
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Frumos strawman, sper sa-mi dai voie sa-l folosesc din când in când...
    Credeam ca asta am lămurit-o de când ai spus “o iei lejeri cu 120”?
    Vad ca ai inceput deja, gg!

"Statistica oficiala" e cea mai ieftina forma de manipulare, si e mult mai usor sa incadrezi cum vrei si sa faci campanii cu "viteza ucide" pentru plebea care se prezinta la vot decat sa vii cu legi aspre referitoare la frane/anvelope/suspensii care pun oamenii la cheltuiala.

Bineinteles ca viteza poate contribui la accidente si sunt evident destule accidente in care cauza principala este doar viteza si lipsa de experienta, vezi "exemplul" tau.

Dar de la realitatea conditiei masinilor din Ro pana la statistici facute de o firma de avocatura de peste ocean este insa cale lunga.

Eu iti arat Germania, tu imi arati corelatie intre varsta soferilor si accidente. Teribilismul este o cauza si el peste tot in lume.
    Dar tare as fi suprins sa nu fie vreo corelatie intre "young drivers" si "poor drivers" cu masini echipate... mai precar.
    Eu cred ca si pe forum daca intrebam ce anvelope aveau primele masini la soferii mai batrani primim niste raspunsuri interesante.

E greu sa vii cu "viteza prea mica" oficial cand ai batut toba ani intregi cu "viteza ucide", confundam boborul. Vad ca si tu esti confuz, nu-i asa?

1.  
Page 1616 of 1616 FirstFirst ... 61611161516156616061613161416151616

Bookmarks

Bookmarks