brat Educatie rutiera - Page 442
Page 442 of 894 FirstFirst ... 342392432439440441442443444445452492542 ... LastLast
Results 8,821 to 8,840 of 17879

Thread: Educatie rutiera

Registered User
    Acum citiva ani am intrat si eu pe blogul lui zoso. Cind am vazut o poza cu el si am constatat ca e tigan am renuntat. Acum, surpriza, vad ca s-a bagat si pe computergames si tine mortis sa demonstreze ca e si prost. Ca e prost (asta e evident) nu ar fi problema noastra, dar ca e un pericol pe drum si ca e un prost sofer asta e grav. Si ne priveste pe toti.

cel rău Iuda's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by Roadkill View Post
    Deci la tine condus bine inseamna sa nu faca accident, iar antonimul de la a depasi o coloana pe line continua, pe serpentine, la deal, cu soarele in ochi e "a dormi pe drum"?
    Eu vad ca a depasit pe linie discontinua, sau is chior ?

Registered User codres_ali's Avatar
    Vad ca au scris aici mai multi ca cel care a virat stanga in cazul accidentului lui zoso este vinovat legal. Sunt curios la ce articol de lege il incadrati ca sa iasa el vinovat. Eu nu stiu nici un articol de lege care sa spuna ca trebuie sa te asiguri din spate cand virezi la stanga. In schimb, daca ne uitam la depasire, gasim chiar la articolul 45 cu definitia depasirii ca nu ai voie sa depasesti prin stanga pe unul care a semnalizat ca vireaza stanga.

Art. 45
    (5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stanga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a incadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stanga se depaseste prin partea dreapta.

Tipul asta de accident e des intalnit, eu am vazut unul pe viu si cunosc o gramada care au fost implicati intr-unul. Si nu a fost considerat vinovat ala care a virat stanga.

cel rău Iuda's Avatar
    Quote Originally Posted by codres_ali View Post
    Si nu a fost considerat vinovat ala care a virat stanga.
    LOL, de cand ai permis ? in acest caz ala cu Loganul e' vinovat ca nu s-a asigurat cand a virat la stanga, simplu. Te benoclezi in oglinzi cand virezi la stanga, ca de aia le ai, sa te uiti in ele.

Te asiguri cand trebuie sa acorzi prioritate cuiva, evident. Arata-mi articolul care spune ca trebuie sa te asiguri in spate cand virezi stanga. Eu ma iau dupa lege cand conduc nu dupa povesti pescaresti. Nu o sa gasesti nici un astfel de articol fiindca s-ar bate cap in cap cu ala dat mai sus de mine (art45 alin (5)). Nu ai ce sa cauti in stanga unuia care semnalizeaza stanga si e incadrat pe axul drumului.

Registered User
    Prietene cu siguranta trebuie sa te uiti in oglinda cand faci stanga ca poate ala din spate este deja in depasire.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

De cand incepi sa semnalizezi si pana efectuezi manevra are timp lejer sa te depaseasca oricare ar fi fost in paralel cu tine. Logic ca te asiguri sa nu fie altul in paralel cu tine in momentul in care incepi manevra, dar nu despre asta e vorba aici. Eu sunt curios cum te asiguri tu in oglinzi daca ai pe unu in spate si astepti sa acorzi prioritate (caz foarte frecvent). Si cazul asta e acoperit frumos de lege, dar pt multi vad ca e mister total.

Art. 120
    (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
    k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

Registered User Made in China's Avatar
    Quote Originally Posted by sandubogdan View Post
    La tineri fara experienta se intelege inconstienta prin lipsa de experienta si de condus dar mai ales de viata, dar la maturitatea, inconstienta la volan denota prostie si idiotenie, regulile de circulatie, limitele de viteza, liniile continue nu sunt puse asa la misto, sunt puse ca sa poti sa-ti saruti copilul sa-i spui noapte buna si nu sa-l saruti cand il pui in sicriu la 5 ani.
    E foarte usor sa gresesti cand dirijezi o ghiulea de peste o tona si poti sa faci foarte mult rau fara sa vrei, de aia conducerea preventiva ar trebui sa fie obligatorie si orice regula de circulatie respectata exemplar fara nici cea mai mica discutie.
    Fără discuție cel mai pertinent post de aici. Eu nu mai vreau sa demonstrez nimic, vreau sa ajung la destinație si apoi înapoi la copii. Pur si simplu nu trec de nicio linie continua decât daca am in fata tractor sau caruta.

Nu vreau decât sa imi țin fizicul intreg, masina întreaga si restul participantilor la trafic întregi. Nu vreau zi nu am timp si nici chef de umblat după amiabile, casco si alte mizerii. Am facut atâtea accidente de mi s-a luat. Unul singur 100% din vina mea, dar pe toate, absolut pe toate puteam sa le evit conducand preventiv si mai atent.

Cred ca am completat 20 de declarații, daca nu si mai bine, am fost si parte civilă intr-un proces prin 2001, am vreo 400.000 km mare parte făcuti in oras..

Nu vreau sa filmez vreau doar sa merg pe drumul meu in liniște si confort si sa ajung acasă la copii. Plm cu toți disperatii sumacheri. Aici nu mă refer la zoso, între ce mananci sunt pe șosele el chiar e decent )
    bla bla

cel rău Iuda's Avatar
    .
    spui prostii
    Pentru tine mi-am pierdut 10 secunde din viata
    Art. 52
    (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
    Last edited by Iuda; 13-08-2012 at 23:53.

Banned
    Lasa vere ca e bine sa cunoasca lumea regulile de circulatie,de aia e forum, sa ne turnam caldari de rahat unu in cap altora. Si intre timp mai invatam stuff.

Registered User
    @Codres_ali si cand vrei sa intri si tu in depasire nu te asiguri din spate? E cam aceasi situatie ca vrei sa virezi la stanga ca vrei sa depasesti te uiti tot timpul in oglinzi. Fara discutie. Daca ai nevoie de articol sa intelegi chestia asta nu e bine...Nu e bine deloc...

Registered User tibosee's Avatar
    Pai unde scrie în legea aia frate ca trebuie sa se asigure din spate? Dacă vrea stânga, se asigura ''din părți'', dar nu din spate. Cine a mai inventat și mersul ăsta, din spate în față? Trebuie sa meargă toți din față, ca sa poată să se asigure și el fără să întoarcă capul 15 grade în oglindă.
    Apropo, la întoarcere mă asigur și în oglindă și pe geam, înainte să întorc masina, ca așa e mai ok, unghi mort, etc..

Registered User
    Te asiguri in oglinda si intorci capu si te asiguri din nou in oglinda )
    Cred ca ar fi foarte interesant sa fi filmat din interiorul masinii sa ai imagini si exterior+interior sa vezi cum te asiguri si cum faci in anumite situatii.

On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Quote Originally Posted by Iuda View Post
    Eu vad ca a depasit pe linie discontinua, sau is chior ?
    Daca te uiti la celalalt film a lui zoso (cel cu "jocul de sah pe drumuri nationale"), postat chiar de el aici, ai sa vezi tot ce am descris. Dar daca totusi doresti putina pedanterie la drum de seara, in primul film postat (adica cel la care te refereai tu) depasirea incepe pe vreo 10 m de linie continua. Ceea ce tot ilegal este. Nu zic ca esti chior dar poate ai lumina proasta in camera
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

Registered User CubEdIn's Avatar
    De cand incepi sa semnalizezi si pana efectuezi manevra are timp lejer sa te depaseasca oricare ar fi fost in paralel cu tine. Logic ca te asiguri sa nu fie altul in paralel cu tine in momentul in care incepi manevra, dar nu despre asta e vorba aici. Eu sunt curios cum te asiguri tu in oglinzi daca ai pe unu in spate si astepti sa acorzi prioritate (caz foarte frecvent). Si cazul asta e acoperit frumos de lege, dar pt multi vad ca e mister total.

Art. 120
    (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
    k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.
    Hah, pe asta nu o stiam. Si nici nu e specificat de ce se asteapta. Deci nu conteaza, nu depasesti coloana pe contrasens. gg zoso.

Sent from my Nokia 3310 using magic!
    Cyanide & Happiness!

Registered User calin_banc's Avatar
    spui prostii
    Art. 52
    (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
    Acolo era vorba de o intersectie, nu de o portiune oarecare de drum. Ce-i drept, parca era dirijata, iar in lege zice ca nu ai voie sa depasesti doar in cele nedirijate. Treaba e ca unul ce se plictiseste asteptand s-o faci tu la stanga, poate sa se bage la depasire prin stanga in loc de dreapta cum zice in lege, ca in final sa iesi tot tu sifonat.

Coloana ai de masini nu era in asteptare, dar conteaza mai putin oricum. In plus, cu siguranta avea peste 59km/h legal.

Registered User romeo_id's Avatar
    Pardon, legal e 50 km/h.

spui prostii
    Art. 52
    Unde spune in art. 52 ca trebuie sa te asiguri si sa acorzi prioritate aluia care vine din spate?
    Vad ca intelegem legea dupa ureche. Prioritatea e o chestie clara definita de lege.
    Art. 6
    In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
    1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu-si continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa-si modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

Cazurile in care se pierde prioritatea sunt definite de lege. Art 52, evident, la astfel de situatii se refera. Acorzi proritate tuturor celor care se intersecteaza cu tine si au dreptul legal sa fie acolo.
    Tu acorzi prioritate unuia care te depaseste prin dreapta cand virezi la dreapta? Te asiguri in oglinzi cand virezi la dreapta?

Nu pot sa cred cat de greu e de inteles o chestie simpla stipulata foarte clar in lege.

Registered User ntraian1989's Avatar
    @ codres_ali vad ca interpretezi legile cum vrei tu. Am o intrebare pentru tine: Daca esti angajat intr-o depasire, iar masina pe care o depasesti da semnal stanga te opresti pe contrasens si il lasi sa vireze la stanga? In art 52 scrie clar: "este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.", iar din asta trebuie sa intelegi ca trebuie sa te asiguri din toate directiile, nu doar din fata.
    Sper ca intrebarea ta referitoare la viratul la dreapta e la misto si nu pe bune! Trebuie sa te asiguri la orice schimbare a directiei de mers, de obicei virajul la dreapta se face doar de pe prima banda, dar asta nu inseamna ca te scuteste de obligatia de a te asigura.
    Ce trist e cand vezi persoane care au permis de conducere, circula pe drumuri publice si habar nu au legislatia rutiera...
    Asus P7P55D | Intel Core i5 750 @ 3.71ghz | Noctua NH-U12P SE2 | 4GB DDR3 1600mhz CMD4GX3M2A1600C8 | Saphire ATI Radeon HD5850 | Seagate ST3500320AS | Nexus RX6300 | Recom PowerStation Evo | Philips 220SW

Registered User Bisti's Avatar
    La Galati probabil nu sunt linii de tramvai. Vino si fa tu asta in Bucuresti si ramai fara permis instant. Cand se spune "acorda prioritate" - acorzi prioritate la TOTI participantii la trafic.

De obicei, cand schimbi directia de mers acorzi prioritate la absolut toti, mai putin cand efectuezi o depasire.
    Ce spune legea cand unul din spatele tau efectueaza o depasire ? "Circuli cu viteza constanta si te apropii de marginea din dreapta a drumului" - nicidecum nu ii tai calea.

Iar daca tu faci dreapta asa incat unul sa aiba loc in dreapta ta si sa mearga inainte, tot tu esti de vina, ca nu te-ai incadrat corect pentru efectuarea unui viraj la dreapta (adica faci dreapta de pe banda 2).

Si cand misti masina in parcare trebuie sa te asiguri, sa nu dai ca bivolul peste vreun pieton care se sprijina de masina sau de vreu biciclist care trece pe langa tine.

Depasesti prin dreapta cand un vehicul face la stanga numai atunci cand ai loc prin dreapta, nu aiurea. Asa cum se vede in film, era drum cu o singura banda pe sens. Prin dreapta lui insemna sa o iei usor prin sant ca sa efectuezi depasirea. Altfel, stai in spatele lui pana efectueaza manevra de viraj stanga sau, daca esti deja angrenat deja in depasire, el trebuie sa te lase sa treci si apoi face virajul la stanga.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post