brat ce trebuie sa fac pentru a aduce o masina din Germania (acte, pasi de urmat, etc)?
Results 1 to 17 of 17

Thread: ce trebuie sa fac pentru a aduce o masina din Germania (acte, pasi de urmat, etc)?

Registered User

ce trebuie sa fac pentru a aduce o masina din Germania (acte, pasi de urmat, etc)?

In curand o sa ma deplasez in tarile mai calde din punct de vedere financiar ca sa imi cumpar o masina. Va rog frumos sa postati doar daca stiti lucruri certe si concrete, pentru ca altfel o sa fiu intr-o ceata si mai densa. Ce acte am nevoie - imi mai trebuie pasaport sau rezolv totul cu buletinul? Care sunt pasii de urmat? Recomandati sa cumpar din autohaus sau persoane particulare? Cam cat costa o diagnosticare gen autotest la ei? Am vazut o chestie la ei G-Kat si D-Kat - e vorba de catalizator. Nu cunosc germana si translatoarele astea nu ma lamuresc. Eu banuiesc ca unul e catalizator normal - asa era masina si se incadreaza la o norma euro si celalalt e un catalizator mai profi pus pentru a upgrada norma de poluare euro la masina. Intrebarea e - la noi cum se face omologarea? Dupa hartia care ti-o da neamtzu - unde scrie ce euro are masina sau la rar pun astia masina si testeaza noxe?

Multumesc mult

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    iti pot raspunde la ce stiu sigur: la noi nu se ia in considerare norma aia D de la ei deci mare grija la norma de poluare

PS: daca n-ai mai luat, te sfatuiesc sa apelezi cu incredere la o persoana care aduce masini in mod regulat... altfel in final vei cheltui mai mult decat te-ar costa cu tot cu comisionul sau
    Around...

Registered User
    buletinu s-ar putea sa fie de ajuns, insa "unii" e posibil sa mai croncane si sa-ti ceara pasaportul. eu zic sa-l faci si p-ala, ca sa n-ai dureri de cap.
    mai bine e sa iei de la autohausuri, ai mai mult de unde "alege" si uni ofera si ceva garantie de drum. de asemenea, scapi mai usor cu actele and stuff.

merge sa ie si de la privat, poti sa iei mujlt mia ieftin chiar(500-1500E) dar mie mi se pare o prostie sa faci asta cand nu stii germana la perfectie. riscul e mai mare, ca deh, nu toti nemtii sunt corecti. nici autohausurile, dar de obicei acestea isi fac un "nume" in caz ca baga strambe prea des.

sau la cei ce organizeaza excursii.
    majoritatea cer 150 de euro, pleci cu ei din tara si te duc ei la toate autohausurile de pe drum pana in bruxelles. comision suplimentar nu cer, it platesti tu motorina and stuff, si alegi personal ce masina vrei. la fel, cand te intorci, va intoarceti in grup. cuiva i s-a stricat peugeot-ul 307 pe autostrada la 90 de km dupa ce l-a luat. baiatul cu sharanul(de obicei cu asa ceva se fac excursiile) s-a intors dupa el, a scos "coarda" l-a tractat pana la un service si l-au rezolvat acolo pentru 150 de euro. nu vreau sa ma gandesc cat te costa tractatul pe platforma pe o astfel de distanta la ei. dealerii iti deconteaza in majoritatea cazurilor daca patesti astefel de "defectiuni", dar nu toti ce-i drept.
    pentru 150e, recomand si eu sa mergi cu un baiat d-asta. sunt destui de incredere care fac asta regulat.

Registered User radu1987's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    buletinu s-ar putea sa fie de ajuns, insa "unii" e posibil sa mai croncane si sa-ti ceara pasaportul. eu zic sa-l faci si p-ala, ca sa n-ai dureri de cap.
    mai bine e sa iei de la autohausuri, ai mai mult de unde "alege" si uni ofera si ceva garantie de drum. de asemenea, scapi mai usor cu actele and stuff.

merge sa ie si de la privat, poti sa iei mujlt mia ieftin chiar(500-1500E) dar mie mi se pare o prostie sa faci asta cand nu stii germana la perfectie. riscul e mai mare, ca deh, nu toti nemtii sunt corecti. nici autohausurile, dar de obicei acestea isi fac un "nume" in caz ca baga strambe prea des.

sau la cei ce organizeaza excursii.
    majoritatea cer 150 de euro, pleci cu ei din tara si te duc ei la toate autohausurile de pe drum pana in bruxelles. comision suplimentar nu cer, it platesti tu motorina and stuff, si alegi personal ce masina vrei. la fel, cand te intorci, va intoarceti in grup. cuiva i s-a stricat peugeot-ul 307 pe autostrada la 90 de km dupa ce l-a luat. baiatul cu sharanul(de obicei cu asa ceva se fac excursiile) s-a intors dupa el, a scos "coarda" l-a tractat pana la un service si l-au rezolvat acolo pentru 150 de euro. nu vreau sa ma gandesc cat te costa tractatul pe platforma pe o astfel de distanta la ei. dealerii iti deconteaza in majoritatea cazurilor daca patesti astefel de "defectiuni", dar nu toti ce-i drept.
    pentru 150e, recomand si eu sa mergi cu un baiat d-asta. sunt destui de incredere care fac asta regulat.
    sincer si pe mine ma intereseaza un tip din asta, ca la vara asta voi face si eu. stii pe unde pot sa gasesc? eu am asa pe cineva care cunoaste germania dar nu prea le are cu masinile.
    Vodafone: 0723771057

cred ca vei gasi in orice ziar la anunturi de prestari servicii un numar de telefon...
    Around...

AKI akileon's Avatar
    eu am 2 prieteni care aduc masini de afara , aduc din austria , belgia , germania , olanda , la comanda bineinteles , de comision nu stiu dar te intelegi cu ei sa fie bine pt toata lumea , se ocupa dee asta cam de 10 ani , cunosc locuri si oameni , e mai bine asa decat sa te duci fara sa stii nimik , iti poti lua tzeapa
    emigrant

Registered User
    Eu voi merge cu un prieten care este sofer de tir si merge in germania si franta de 2 ori pe luna. Deci de drum nu este o problema, ca stie ala pe acolo mai bine ca prin romania. Problema e cu procedura asta, speram sa aflu si eu detalii gen ce acte se fac acolo, ce acte trebuie sa iei neaparat de acolo ca iti trebuie cand vii aici, cum e cu autotest pe acolo (daca se merita sau nu). Cel mai probabil voi lua din autohaus - mai ales ca am inteles ca aia dau si garantie la masina. Nu se gaseste nimeni care a facut asta sa-mi dea si mie cateva detalii? Poate chiar cineva care se ocupa cu adus masini. As ramane recunoscator.

Multumesc

Registered User kreasta_pak's Avatar
    e cineva p forum p aici care ofera excursii gen ?
    I know I`m not perfect but I`m so close it scares me

Registered User
    Cu buletinul poti circula in UE, insa posibil sa strambe unii din nas si sa-ti ceara pasaportul, mai ales la vanzari de masini, deci fa-ti-l ca-i mai bine cu el decat fara. Personal ti-as recomanda sa cumperi de la particulari daca ai persoana ce stie foarte bine germana si cunoaste bine la ce sa se uite la masini. Autohaus-urile sunt in majoritate putin mai scumpe, si foarte multe sunt tinute de arabi, turci, romani, etc (deci pe magarii pusi). Problema e ca sa te apuci sa cauti de la particulari iti va lua o gramada de timp, iar Germania nu-i asa mica, daca ai de vazut o masina la munchen, alta la berlin, alta la frankfurt, deja ai dat diferenta de bani care o dai la autohausuri. In Romania pentru inmatriculare ti se va lua doar seria de sasiu, ca au pus cei de acolo zeci de catalizatoare nu conteaza. Recomandabil e sa ai pe cineva la un RAR caruia sa-i dai un telefon cu acel cod de motor si-ti va zice la ce Euro se incadreaza. In rest...nu stiu la ce sa-ti mai raspund sau la ce n-am raspuns.

Registered User
    listele de euro 3 dupa care rar face incadrarea sunt publice, le gasiti pe site-ul lor.
    a patit o cunostitna de curand cu un 607. pe brief scrie mare si frumos euro 4, cei de la rar l-au incadrat la euro 3.

expert de forum zoso's Avatar
    forumiștii nu au dubii, forumiștii au numai certitudini.

George Buhnici asta e un maimutoi
    de ce puii mei as avea nevoie de "sfaturile" lui cand din cateva click-uri aflu tot ce ma intereseaza
    bine daca esti semiretardat si il intrebi pe buhuhnici "ce masina sa-mi iau de 10k da sa fie mare, da nici prea mare, sa consume putin da poate sa consume si mai mult, sa fie motorina sau benzina sau cu tractiune animala"...atunci inteleg de ce lumea are nevoie de buhuhnici...
    "If a law is unjust, a man is not only right to disobey it, he is obligated to do so." -Thomas Jefferson.

ah, deci l-ai intrebat. e ok.

soso, tipule...probabil stii ca nu esti "inghitit" de multi oameni pe CG si nici pe www
    pastreaza reply-urile de genu pentru catelusii care accepta dude d-astea, eu nu sunt unu dintre ei, iar daca pana acum nu am intrat in nici un fel de dialog(direct sau indirect) cu tine e datorita faptului ca "nu am treaba nu ai treaba tu cu mine io cu tine" altfel as fi ejaculat cateva propozitii de bine.
    ah...si stai in BRASOV ba
    "If a law is unjust, a man is not only right to disobey it, he is obligated to do so." -Thomas Jefferson.

Las' ca asta cu Brasovul e un lucru bun. Maine m-as muta acolo daca as avea unde sa ma angajez pe prostiile pe care le manevrez zilnic...

Cat despre Buhnici, sfaturile lui sunt cel putin la nivel de cunostinte generale, pe care ar trebui sa le aiba orice conducator auto. Nu am vazut nici macar un singur sfat diferit fata de forumuri.
    Last edited by Ciuby; 28-09-2010 at 14:47.
    Around...

bă ghost, deci labarel ma injura pe mine, injura un om care incearca sa ajuta analfabeti de tipul lui si tot io iau warn?

Loony Ghost's Avatar
    Să-mi arăţi te rog unde te-a înjurat. Iar ţie ţi-am explicat că dacă îţi păstrezi tonul agresiv, o vei duce din ban în ban până la banul cel mare, de care eşti foarte aproape. Dacă altfel nu ştii sau nu vrei să vorbeşti, cred că ne vom descurca şi fără tine.
    And so, it begins
    Dacă mori, e semn rău.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post