brat Noua taxa de prima inmatriculare pentru masini second hand - Page 128
Page 128 of 146 FirstFirst ... 2878118125126127128129130131138 ... LastLast
Results 2,541 to 2,560 of 2907

Thread: Noua taxa de prima inmatriculare pentru masini second hand

Nick anterior: ..::nexxus::.. zeegermans's Avatar
    f. multi care iau masinile de noi vor sa le tina mult timp. cel putin asa-s oamenii care-i cunosc eu, indiferent ca merg mult cu ele sau nu. mai des le schimba cei care le iau sh.

oricum, masinile mici de genul corsa sunt in general conduse de fete, care nu merg chiar mult. masini de oras.
    one love

Registered User Merlin's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Pana la urma care-i treaba cu taxa asta de timbru, nu stie nimeni ?

Paladin Sir Andrew's Avatar
    Taxa de poluare, suspendata pana la 01 ian 2013, se va numi timbru de mediu incepand cu acest an.
    La masinile care nu s-a platit taxa de poluare, in momentul vanzarii cumparatorul va plati acea taxa/timbru de mediu.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

Registered User
    @zeegermans si merlin: e Timbru de Mediu, induceti lumea in eroare. (taxă de timbru - sumă de bani care trebuie plătită în cazul introducerii unei acţiuni în justiţie. Acţiunea civilă introdusă în procesul penal este scutită de taxă de timbru)
    Ce sa fie, mai mult decat stirea aia copiata pe toate site-urile nu stie nimeni nimic. Asteapta si tu pentru ca inca nu s-a stabilit nimic.

Nick anterior: ..::nexxus::.. zeegermans's Avatar
    one love

Reptilian Retestak's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post
    Taxa de poluare, suspendata pana la 01 ian 2013, se va numi timbru de mediu incepand cu acest an.
    La masinile care nu s-a platit taxa de poluare, in momentul vanzarii cumparatorul va plati acea taxa/timbru de mediu.
    Daca ar fi asa inseamna ca n-ar fi nici o modificare (in afara de denumire).

Din ce zic habarnistii astia de reporteri, eu am inteles ca taxa de mediu va fi o taxa anuala. Unde cu cat masina e mai veche si poluanta va fi mai mare, respectiv la cele noi va fi mica.
    Oricum daca e asa, mie mi se pare ...mai accetabila.

Idiotii poate nu si-au dat seama ca taxa aia de prima inmatriculare e degeaba, nimeni nu e tampit s-o plateasca pentru masinile vechi. Si-ar face toti full casco si le-ar face dauna totala in loc sa le vanda si statul tot n-ar lua nimic.
    Just cause you got the power doesn't mean you got the right.
    Nu accesez forumul in mod curent. Trimiteti PM.

Deepmix kegpr's Avatar
    Si daca la un 1.8i euro 4 o sa platesti 1500 euro taxa anuala... e la fel de acceptabil ?

Reptilian Retestak's Avatar
    Quote Originally Posted by kegpr View Post
    Si daca la un 1.8i euro 4 o sa platesti 1500 euro taxa anuala... e la fel de acceptabil ?
    nu e. Dar n-are cum sa fie asa mare. Adica sper.
    Just cause you got the power doesn't mean you got the right.
    Nu accesez forumul in mod curent. Trimiteti PM.

Nick anterior: gamer2008
    salutare , aveti idee cum se recupereaza taxa de prima inmatriculare ? unde gasim un avocat , cat ne costa ?
    Divide et impera .
    Contact : 0724642998 / WhatsApp / Viber (Daca nu raspund dati un mesaj si revin eu)
    Yahoo : Undercover_5O
    Maill : Undercover_5O@yahoo.com

Deci eu care am cumparat o masina SH adusa in tara prin 2008 sau 2009 la care s-a PLATIT taxa de inmatriculare la momentul respectiv se pare ca nu voi fi nevoit sa platesc nimic in plus...intrebarea este legata de cum voi dovedi acest lucru? 1000 de drumuri la finante, pe degeaba

PMW
    PMW is offline
    Registered User
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Deci eu care am cumparat o masina SH adusa in tara prin 2008 sau 2009 la care s-a PLATIT taxa de inmatriculare la momentul respectiv se pare ca nu voi fi nevoit sa platesc nimic in plus...intrebarea este legata de cum voi dovedi acest lucru? 1000 de drumuri la finante, pe degeaba
    Pai nu ai chitanta? Si eu am platit de dou ori, prima data in jur de 2000e parca si ultima data 800. De la ultima sigur am o hartie pe acasa. Cum vreau sa schimb masina in curand nu voi mai plati niciun fel de taxa? Suna bine
    "Of all the wonders that I yet have heard, it seems to me most strange that men should fear; Seeing that death, a necessary end, will come when it will come."

Tweak's Avatar
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Pai nu ai nimic de dovedit, daca e inmatriculata in Romania dupa 1 ianuarie 2007 s-a platit taxa, altfel nu aveai cum sa o inmatriculezi.

Registered User
    Eh nu... De castigat proces si inscris fara plata taxei sau recuperat banii n-auzisi ?

Eu am cumparat-o de la cineva care a adus-o in 2008 sau 2009 nu mai stiu exact, parca mi-a dat toate actele ca ar fi fost platita taxa, nu mai stiu exact, ca idee in sine, cum se va face aceasta echivalare? prin drumuri fara numar si stat la cozi la taxe si finainte sau o vor face ei din OFICIU?

Nu am platit inca o data EU PERSONAL TAXA !!! A platit-o cel de la care am luat masina, sunt al doilea proprietar in tara pe CIV Si sunt sigur ca a platit-o ca parca mi-a dat o chitanta, oricum in 2008 nu avea cum s-o aduca si sa nu plateasca nicio taxa, clar, nu?

Eu doar ma plangeam ca ne pun sa stam pe drumuri inutile rah*tii astia de guvernanti de care ne-am saturat cu totii, daca ar putea sa arda cu totii in flacari sa ne mai lase sa traim/respiram si noi ...

Oricum, e clar, o sa trebuiasca sa aruncam in curand la cosul de gunoi SHurile mai vechi de 2011, toti o sa ne limitam sa punem pe roate economia tarii - DACIA , sa ne luam toti LOGANURI 2, sa circule banul in economia tarii !!! Super economie de piata ce mai avem, ce sa mai!

PMW
    PMW is offline
    Registered User
    Pai daca nu ai platit tu probabil ca o sa beneficieze de reducere cel care a platit-o. Nu cred ca se merge pe ca eu am luat masina de la unu care a platit taxa deci nu mai platesc nimic de acum in colo. Cred ca pe ei ii intereseaza daca ai dat tu banii aia, nu daca are masina taxa platita de primul propietar. El a dat banii si nu mai beneficieaza de nimic acum?
    "Of all the wonders that I yet have heard, it seems to me most strange that men should fear; Seeing that death, a necessary end, will come when it will come."

Banned
    Taxa ar trebui sa fie pe masina, nu pe proprietar.

Registered User
    Mi se pare dubios sa dai o lege care sa aiba efecte pentru trecut, din cate stiam eu orice lege are efecte in viitor atunci cand va fi efectiv in vigoare, deci daca ei dau o lege ca un anume om sa plateasca o taxa pentru o masina inmatriculata acum 1o ani sa zicem mi se pare o ilegalitate, de ce sa nu oblige parintii mei sa plateasca o taxa pentru ca m-au nascut gratis in spital acum jde ani ? De ce sa nu platim taxe de autostrada pentru ca am folosit soselele patriei acum jde ani ?

Aceasta lege este total imorala si ilegala in opinia mea, si cred ca fiecare roman ar trebui sa refuze plata ei, denota faptul ca guvernul este presat de lipsa de bani si nu are nici un program economic, iar acest lucru nu va face decat sa deschida cutia Pandorei dand nastere poate si altor taxe la fel de aberante.

PMW
    PMW is offline
    Registered User
    Quote Originally Posted by dod0 View Post
    Taxa ar trebui sa fie pe masina, nu pe proprietar.
    In articol scrie asa "Cine a platit vreodata taxa de prima inmatriculare/taxa auto NU va mai plati niciodata timbrul de mediu sau noua taxa." . Mie imi suna ca cel care a dat banii beneficieaza de reducerea asta, nu urmatorii propietari. Daca eu sunt al cincilea propietar la o masina a carei taxa a fost platita de primul ce fac beneficiez eu de reducere? Si cand o vand beneficieaza si urmatorul de reducere pentru ca a fost platita nu stiu cand taxa la masina respectiva? Ar fi bine sa functioneze asa dar nu cred.

rex
    rex is offline
    Registered User rex's Avatar
    sa vedeti ce o sa se vanda masini cu procura notariala.
    sau eventual o sa le vanda, dar noul cumparator nu o sa le mai inscrie, ramanand ca toate impozitele si amenzile sa vina tot la vechiul proprietar. si sa vezi atunci distractie.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post