Page 151 of 151 FirstFirst ... 51101141148149150151
Results 3,001 to 3,020 of 3020

Thread: Cauciucuri de iarna - recomandări, păreri, etc

1. Back To Top | #3001
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by bennyben View Post
    sunt curios daca exista vreo lege care-i obliga sa livreze comanda
    Exclus. Fa-i de cacat pe forum si pe facebook, cu tag cu tot.

In alta ordine de idei - mi se cam termina cauciucurile de iarna si trebuie sa le inlocuiesc.
    Partea proasta e ca am cam renuntat la masina, mai circul cateva mii de kilometri pe an si iarna asta n-o sa vada mai mult de 2000 cu tot cu un drum la Bansko. Din aceasta pricina ma doare sufletul sa dau 350 de lei pe un 205/55 R16 si apelez la intelepciunea populara sa imi recomande cele mai ieftine cauciucuri de iarna care inca se pot numi cauciucuri.

Singura cerinta e sa imbatraneasca gratios impreuna cu masina si ocazional sa duca un batranel la piata.

--edit--
    Ah, am uitat: as prefera sa mi le si monteze in banii aia si sa le las acolo pe cele vechi.
    Last edited by Ivan; 23-11-2017 at 16:21.

2. Back To Top | #3002
    Moderator Ivan's Avatar
    Multumesc pentru feedback , Falken sa fie.

3. Back To Top | #3003
    Leather SM's Avatar
    Ia niste allseasons bune pentru ce vrei tu sa faci

4. Back To Top | #3004
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    In alta ordine de idei - mi se cam termina cauciucurile de iarna si trebuie sa le inlocuiesc.
    Partea proasta e ca am cam renuntat la masina, mai circul cateva mii de kilometri pe an
    Cauciucurile de vara ce DOT au si cam cati km sunt uzate?

5. Back To Top | #3005
    Moderator Ivan's Avatar
    Cauciucurile de vara au vreo 3 ani si intentionez sa le pastrez.

6. Back To Top | #3006
    Sincer dupa 3 ani (acum, la primavara spre 4? ) o solutie mult mai eleganta este un all season decent. Au evoluat foarte mult ultimele generatii, scutesti deranj la montant/ de montat si se comporta foarte ok chiar atat vara cat si iarna.
    Dai acum 360 Ron pe bucata, dar pastreaza-le pe cele de vara pentru martie, le vinzi pe okazii/olx whatever si ai scapat de 2 alergaturi anuale + bataie de cap. Anvelope All season 205/55 R16 MICHELIN Crossclimate+ 91H | Vadrexim

Daca totusi vrei de iarna, cele mai ieftine care inca sunt ok sunt astea: Anvelopa iarna 205/55/16 BF Goodrich G-ForceWinter2 91H[205],13-inaltime[55],14-diametru-janta[16],17-profil[iarna] . Au si o varianta all season de la BFG la un pret similar, dar nu stiu nimic despre ea.

7. Back To Top | #3007
    Cauciucurile de vara au vreo 3 ani si intentionez sa le pastrez.
    Eu le-as lua pe astea
    Anvelopa de iarna BFGOODRICH G-Force Winter 2 205/55R16 91H - Norauto
    sau
    Anvelope de iarna Kleber Krisalp hp3 205/55 R16 91H

8. Back To Top | #3008
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    si ai scapat de 2 alergaturi anuale + bataie de cap
    Am doua seturi de jante, nu este chiar multa alergatura. Mai curand imi repugna vanzarea pe olx "boss, care e ultimul pret".

In plus am ramas cu niste repulsie pentru all season de pe vremea cand erau niste catari nereusiti. Nu stiam ca au evoluat.

9. Back To Top | #3009
    In plus am ramas cu niste repulsie pentru all season de pe vremea cand erau niste catari nereusiti. Nu stiam ca au evoluat.
    Poti sa ramii in continuare cu repulsia, anvelopele all season sug cuc negru. Ok nu iei amenda si all in all sansele sint mici sa ramii blocat in mediu urban *civilizat* dar daca da viscolu' si uita plugu sa vina sau se formeaza sleauri meseriase si frecatzei pe jos o sa treaca loganistii pe linga tine si o sa se uite urit ca nu ti-ai permis niste debica de trei lei. Raptor Rescue: 2016 Range Rover Sport Gold Mine Hill Snowy Misadventure - YouTube

10. Back To Top | #3010
    Range-ul ala din clip are anvelope de vara in varianta cu inscriptie MS; nu are allseason-uri europene cu MS + snowflake care sunt disponibile acum gen Crossclimate, Vector gen2... eu am BF Goodrich all season 2 de care zice SirC mai sus
    Debica frigo 2 sunt din categoria nordic studless winter, sunt foarte bune pe zapada si gheata dar slabe pe uscat si pe ploaie... nu prea sunt recomandate pentru Romania, mai mult pentru tari gen Finlanda.

11. Back To Top | #3011
    Am doua seturi de jante, nu este chiar multa alergatura. Mai curand imi repugna vanzarea pe olx "boss, care e ultimul pret".

Asa e cel mai elegant, cu 2 seturi de jante dar daca mergi rar cu masina sincer mai ok va fi un Michelin Crossclimate "mai tanar".
    @Johnny - Goodyear Eagle F1 sunt niste anvelope foarte bune de vara, dar daca pe niste anvelope de vara cu 255 latime scrii "M+S" nu inseamna ca devin all season, pana si Goodyear ar trebui sa stie asta. E un exemplu clar de "ne bazam pe SUV sa nu ramana in drum si scriem M+S sa nu ia amenda". Michelin Crossclimate e total alta mancare de peste insa.
    Nu contest ca pentru "max performance" anvelopele dedicate raman la baza, dar pentru cineva care merge iarna doar ocazional "imbatranirea" e o problema semnificativ mai mare decat profilul dedicat.

12. Back To Top | #3012
    Confirm ce zice @stalker despre Debica. Nu știam de specificația aia. Într-adevăr, ca fost posesor de Frigo 2 - vreo 6 ierni -, au fost acceptabile pe zăpadă. Pe uscat și ud, în schimb, kind of horror. Iar ca dinamică/stabilitate, nașpa rău.
    În altă ordine de idei, încă nu am luat decizia vreunui set de iarnă pentru cazanul meu, încă, fiindcă stau cu el prin service în urma unei daune de acum ceva vreme. I-am comandat însă lu' taică'miu un set de Conti TS860 pe Fabia, 185/60/R14. Par a fi ce trebuie pe uscat/ud, se simt responsive, direcția zbârnâie cu ele, pe frânare au potențial bun. O să le verific presiunea pentru că n-am încredere în vulcangii și cred că sunt totuși mai umflate decât ar trebui. Au fost un deal bun, vreo 250 bucata de pe anvelopejantepromotii.

PS: Ăsta e testul Auto Bild cu gumele all season, de prin octombrie 2017: 2017 All Season Tyre Test - Tyre Reviews

13. Back To Top | #3013
    Iti pot da eu niste hinturi in directia asta, ca am all season pe mitsu outlander cu m+s si munte (asa a venit si erau noi, am zis wth, hai sa le folosesc). Am prins zapezile alea din mai cu ele prin niste dealuri si erau subtiri rau, chiar cu 4x4 pus si toate cele. Si cand zic "zapezi" zic si eu coloshea 10-15cm de zapada, nimic spectaculos. In timpul asta, cu alea de iarna veritabile pe care le am, niste nokianuri, am inotat si prin zapada mai sus de usa fara nici o greata.

Ma astept ca pe un 2x4 diferentele sa fie si mai mari intre comportamentul lor.

edit: vad ca astea premium sunt laudate ca fiind destul de bune, poate le incerc data viitoare cand o sa mai am nevoie de doua seturi de cauciuc.
    JDM trio.

14. Back To Top | #3014
    Deepmix kegpr's Avatar
    Am luat cu reducere aniversata de la emag 2 bucati Nokian WRD4, 225/45 R17 (455 bucata cu tot cu transport), sa vedem ce-i de capul lor

15. Back To Top | #3015
    2 bucati? pai si celelalte doua?

16. Back To Top | #3016
    Deepmix kegpr's Avatar
    1. no budget pt toate 4 si vreau sa iau ceva de calitate, nu ma zgarcesc la gume cand am rwd si > 200cp
    2. gumele de iarna de pe masina sunt aproape noi ( 10.000 km maxim rulate si 2 ani vechime) , dar sunt...SUNNY Nu sunt rele ca si aderenta, dar slaba calitate s-a reflectat in altceva: una deja s-a deformat

So that is that..

17. Back To Top | #3017
    Trebuie sa cumpar niste caucioace noi de iarna. Caut pe dimensiunea 235/50R18. In momentul asta am de ales intre Goodyear Ultragrip si Continental TS850P. Cu Ultragrip sint la categoria BFF de mult timp. Ar fi the familiar choice si probabil mai performante (? strict pe indici). Pe de alta parte Continental prea iese pe primul loc in ultima vreme prin topuri. Poate e momentul pentru o schimbare? Experiente personale?

O alta problema pe care o am este ca anvvelopejantepromotii de unde cumpar de ani de zile m-a failat la faza asta, nu-mi dau nici o optiune de cauciuc la dimensiunea dorita, nici vorba de astea doua care au ajuns in finala. Deci si achizitia trebuie sa o fac de la un magazin nou, necunoscut. Ma intereseaza sa fie ieftin, sa pot confirma inainte DOT-ul si sa livreze repede din momentul in care m-am hotarit si am dat comanda. As vrea ca saptamina viitoare sa fiu incaltat.

18. Back To Top | #3018
    Wintersport 5 mai e o optiune buna, care a iesit pe primul loc la vreo doua teste cu cele doua enumerate pe locurile 2 si 3

La norauto vad ca au preturi foarte bune pe dimensiunea asta la wintersport 5 si ultragrip 1. Eu de la ei am luat direct din magazin
    Anvelopa de iarna Dunlop Winter Sport 5 235/50R18 101V XL - Norauto
    Anvelopa de iarna Goodyear Ultra Grip Performance Gen-1 235/50R18 101V XL - Norauto

19. Back To Top | #3019

20. Back To Top | #3020
    La Norauto, Dunlop-urile care-s pe comanda vin prin februarie, după cum mi-au spus la telefon. Damn, aveau un super preț la ei. Și mi se pusese pata pe ele, deci prin urmare le-am comandat de la Anveloshop, ușor mai scumpe. Ocazie cu care am luat și o gumă de vară (aveam nevoie), cu transport moca.
    Anveloshop nu raspund la telefon (am cumulat 30 de minute de așteptare), e jale pe la ei prin office cred, pe mail nici atât. Bine, apare ditai anunțul când intri pe site. Însă mi-au răspuns la un mesaj plasat prin chat-ul site-ului, deși era offline. Cerusem niște ani de fabricație.
    Mai aveam o variantă cu anvelopejantepromoții, cu niște Blizzak-uri, mai ieftine cu vreo 30 de lei/buc, dar când am un pitic pe creier, asta e. Încă ceva: feriți-vă de 195/55/R15 că au prețuri p0rn la anvelope, față de 195/65, 185/65, chiar și față de 205/55/R16 unde deja oferta se mărește imens de mult, inclusiv pe gume mai mișto de vară.

1.  
Page 151 of 151 FirstFirst ... 51101141148149150151

Bookmarks

Bookmarks