brat Masina adusa din Franta ?
Results 1 to 20 of 20

Thread: Masina adusa din Franta ?

Registered User

Arrow Masina adusa din Franta ?

As vrea sa ma duc luna viitoare in franta sa imi aduc o masina pe la 5-6k ca am acolo niste constinte si nu m-ar costa doar drumul, inmatricularea(nr se pot face si pe mai putin de o luna ?), benzina.Imi poate spune careva, va rog, daca stie cum sunt preturile, se invarte si pe acolo km la greu ?A si inca ceva, am sanse sa gasesti si opel, skoda, vw la pret rezonabil sau mai degraba doar masini frantuzesti?Si cand o aduc trebuie sa platesc ceva taxa la vama, iar in tara altceva in afara de taxa de inmatriculare?

Va multumesc !

Registered User
    Sunt preturi ok la masinile nemtesti, ei au scump cele frantuzesti. Pot spune insa ca sunt soferi foarte prosti francezii, le tureaza, nu stiu sa se gareze, le zgarie/lovesc, deci verifica bine masina inainte. Preturile se invart cam peste tot in europa de vest +- cateva sute de euro. Cand o aduci va trebui sa platesti taxa de prima inmatriculare cand o inmatriculezi in ro.

Registered User
    La mine conteaza si cateva sute de euro de accea vroiam sa stiu mai exact ptr ca vreau o masina pe la 5k si ceva de euro din clasa mica .Mersi pt respuns !
    Si ce zici cu un gps m as descurca sa vin acasa ?

Registered User
    ai grija de la ce show-room cumperi masina ,acum s-au bagat multi turci si arabi pe filiera si detin o gramada de auto-haus uri . nu rar se intampla sa vezi o masina misto pe site si sa ajungi acolo si sa constati ca e un faras cu motor.ia masina daca poti de la niste cunoscuti sau de la un particular , in nici un caz de la turci sau arabi. un preten si-a luat un opel vectra de la turci , (a facut test cu el si mergea super) e fisa de prezentare scrie EURO 3 iar la RAR s-a dovedit a fi D3(un standard german de noxe) care se afla undeva intre EURO 2 si EURO 3 : adica masina e undeva EURO 2,5 ) si tre sa plateasa 140 000 000 milioane ca sa o inscrie , in rest masina e super misto ==>> bafta multa si ai grija! recomand sa cumperi de la particulari pt ca am vazut cu ochii mei masina in germania si fisa din geam , iar ce au zis la RAR in romania difera de la cer la pamant de ce era inscris pe foaia de prezentare a masinii

Registered User
    asta pentru ca labagii de la RAR iau in considerare ce au ei in catalog, si nu ce e trecut in brief. oriunde in lume ti-ai inmatricula masia, s-ar lua in considerare ce scrie pe brief, dar la noi... in nici un caz nu sunt de vine patronii autohuse-urilor pentru asta.
    http://clubopel.com/link.php?url=htt...-din-germania/

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    asta pentru ca prietenul era afon si a zis el ca face destula treaba si isi ia masina singur si mai ieftina
    Around...

Registered User
    nu e vorba de a fi afon. pana la urma masina aia era legal euro 3, daca asa scria pe brief.

din pacate, din cauza RAR-ului e bine sa te apuci de sapat pe net despre cum sunt modelele din anii respectiv.-norma de poluare

>d(oO)b< bHz One's Avatar
    Quote Originally Posted by Ciuby View Post
    asta pentru ca prietenul era afon si a zis el ca face destula treaba si isi ia masina singur si mai ieftina
    nu vad unde`i problema in a vrea sa nu cotezezi la toti samsarii....

Registered User Smiley's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    nu e vorba de a fi afon. pana la urma masina aia era legal euro 3, daca asa scria pe brief.

din pacate, din cauza RAR-ului e bine sa te apuci de sapat pe net despre cum sunt modelele din anii respectiv.-norma de poluare
    daca ar fi scris Euro3 pe brief, ar fi fost Euro3 si la RAR. din pacate, la nemti e o confuzie destul de mare intre normele Euro si normele D, ultimele fiind de fapt niste norme fiscale bazate tot pe normele Euro. asa ca cel mai probabil in brief nu scria Euro3, ci D3. Norma de poluare la ei e trecuta intr-un document pe care scrie TUV, un soi de ITP al lor, nu in talon.

@bHz One: nu cotizezi, dar iti asumi niste riscuri (cum ar fi acela ca nu te pricepi prea bine si cumperi masina euro 2 in loc de euro 3). or fi facand ei o gramada de manarii si or fi adaugand ei comisioane mari la masini, dar macari le poti cere sa omologheze masina inainte de a o cumpara
    Ignore list: Stagirioritic

depinde de la cine o iei... daca ai o cunostiinta in care sa poti avea incredere, nu vad de ce te-ai duce tu dupa masina, oricum iesi mai scump decat cu unul care se pricepe si STIE CE FACE...
    Around...

Registered User
    daca casti nitel ochiul si mergi frumos in excurise cu un grup de oameni care aduc masini scutesti lejer comisionul respectivului.
    in cele mai multe cazuri 1000 de euro lejer.

ai cunostiinte care ti-au zis asta si esti sigur de ce spui? depinde f mult de masina, dar sa stii cand sunt cazuri cand nici nu scot bani din vanzarea masinii [de exemplu un prieten a adus un a6 cat se poate de full si nu a putut sa-l dea prea repede, iar atunci cand l-a dat abia si-a scos banii pe el +taxa de inmatriculare... noroc ca a putut sa-l foloseasca pentru a duce alte persoane in germania sa-si ia masini cu el si astfel a scos banii ]

nu mai credeti ca tot ce zboara se mananca si ca toti cei care aduc masini din germania fac n'spe mii de euro pe masina, ca nu e adevarat

PS: zi-mi si mie cat sa-si puna omu' la o corsa de 6000 euro? mai mult de 500? mira-m-as
    Around...

Bang Bang Kahn's Avatar
    Samsarii care chiar fac bani sunt acei baieti "destepti" care aduc cazanuri luate f ieftin din germania/austria/franta etc pt ca au probleme, le cosmetizeaza, le carpesc cum pot si ei ca sa-ti ia ochii si apoi le vand ca "impecabile". Astia fac bani buni pe seama prostilor si credulilor

asta e alta problema si e f bine pt ei... eu ma refer la oamenii cumsecade, care chiar aduc masini bune
    Around...

Registered User
    daca tu crezi ca la o masina de 10-12k lui nu-i ramane in mod normal 1000, atunci ori te inseli ori e samsar prost.

evident, mai iau si ei tepe, nu le "ies" toate masinile, mai observa abia in tara ca e umflata nitel o aripa, etc. la fel, daca raman prea mult timp cu o masina, risca sa scoata abia cat au bagat pe drum+motorina, etc nu iese "treaba" de fiecare data.

Dar la o masina "normala" 1000 e pretul normal, fara a da tunuri, fara a revopsi, fara a scoate sigurante de la airagurile sarite, fara nimic.
    evident in zona de pret a lui 10k, la o corsa de 5000 normal ca altfel sta treaba.

alergatura e mare, cautatura al fel, riscul de a lua un circ in necunostinta de cauza e de asemnea mare. nu de putine ori am vazut pe vitan masini in stare ok mai ieftine decat pe mobile.de . Cum acte de caritate nu face nimeni, inseamna ca baietii isi fac treaba si rascolesc toate parcurile auto de pe afara.

evident ca la o corsa nu poti sa scoti 1000, dar "ai batrani" deja nu se mai complica cu corse.

cunosc si eu cazuri de oameni care au scos o masina mult mai scump decat era in targ una la fel de impecabila, dar traiesc fericiti ca au luat-o "de la neamt" si ca restu sunt ori furaciuni, ori pocnite etc etc. sunt si din astia multi.
    tocmai din acest motiv trebuie calculat totul. poti scoate o masina mai ieftina cu 1000 de euro. dar daca esti "baftos" poti sa o scoti si mai scumpa tot cu atat. mai pui deranjul, drumul(pana la urma mergi ceva distanta) si erai de 15 ori mai castigat daca o luai din tara.

deci sa inteleg ca esti de acord ca mai bine o iei de aici si casti bine ochii, nu?

oricum, pt cei care aduc masinile este si alt risc la care nu se gandeste nimeni: daca faci poc cu ea? e de-ajuns sa ii infunzi o aripa si sa-i spargi un far ca te-ai scos
    Around...

Registered User
    in unele cazuri da, o poti lua perfect de aici.
    adica eu unul nu m-as duce atata drum sa scutesc 2-300 de euro. asa aici ma uit la cu mai multi "meseriasi" o pun pe tester, lucruri care sunt mai greu de facut acolo.
    dar cand scutesti 1000 deja se merita sa faci excursia. totul e sa studiezi piata.

e si asta un risc evident cu ea. daca esti gagica si faci poc asta e, bafta ta, asa oricum o pui daca faci poc cu ea dupa ce ai fi cumparat-o din tara.. nu mi se pare un risc demn de luat in considerare, atata timp cat tot tu va trebui sa mergi cu ea dupa ce o cumperi :P

da, dar probabil vei avea casco atunci cand o s-o conduci in tara :P
    Around...

Registered User
    SI eu un opel corsa sau o skoda fabia as vrea sa imi aduc de prin 2002 cel putin.Am fost la noi in piata (satu mare) dar atunci nu prea aveam atatia bani (6000 +/- 2-300) si nu m am uitat atent la cele la pretul asta.Oricum nu prea ii am la inima pe samsari (drumul pana in franta si deranjul nu m ar deranja, macar mai ies si eu numa ca preturile de pe siteuri de afara nu mi se par asa mici precum multi zic)
    Aaa era sa uit, multumesc celor ce m au sfatuit
    Last edited by Spiti; 09-01-2008 at 16:18.

pai nici nu sunt mici la masini in deplinatatea facultatilor feroase
    Around...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post