brat TVA deductibil la o masina cumparata din Germania
Results 1 to 11 of 11

Thread: TVA deductibil la o masina cumparata din Germania

Registered User Random's Avatar

TVA deductibil la o masina cumparata din Germania

Salutare,

Am cautat pe forum despre cum se poate deduce TVA-ul daca vreau sa cumpar o masina pe firma din Germania si am gasit numai posturi din 2006, ma gandesc daca in 2008 s-au facut ceva modificari. As vrea sa stiu daca TVA-ul pentru o masina cumparata in Germania il achit acolo si il deduc in RO (in cazul in care iau o masina cu VAT reclaimable) sau nu il platesc deloc. Ce acte trebuie sa am la mine cand ma duc in Germania ca sa cumpar pe firma o masina?
    CHANGE THE WAY YOU LOOK AT THE WORLD

Registered User Baracuda's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Faci dovada ca esti firma platitoare de TVA si poti cumpara masina direct la pretul fara TVA.

Daca cei din germania sunt autohouse/reprezentanta, vorbeste cu ei si iti vor trimite toate datele necesare.
    I wasn't born to follow.

Registered User Random's Avatar
    e cineva care a cumparat pe firma o masina SH din Germania? Poate imi zice ce pasi a urmat.
    CHANGE THE WAY YOU LOOK AT THE WORLD

Registered User dark_mind's Avatar
    sunt 2 modalitati:
    prima te duci si cumperi masina pe firma cu tot tva si iti deduci ulterior TVA-ul si care este cea mai rapida
    doi te duci cu actele firmei cei din Germania le verifica la Berlin ( lucru ce dureaza cam 5 zile lucratoare) daca se adevereste ca esti firma platitoare de TVA iti fac factura fara TVA caz in care tu nu mai deduci nici un leu
    Prevederea inseamna putere

Registered User noris08's Avatar
    nu trebui sa te duci cu nici un act. e suficient sa trimiti pe fax o copie dupa certificatul de inmatriculare si sa le dai CUI-ul care dovedeste ca esti platitor de TVA.
    verificarea de catre ei se poate face inclusiv online si dureaza citeva minute

vorbesc din experienta proprie. eu am cumparat masina din germania la inceputul lui martie
    Everybody lies! (House M.D.)

Registered User
    Quote Originally Posted by Random View Post
    Salutare,

Am cautat pe forum despre cum se poate deduce TVA-ul daca vreau sa cumpar o masina pe firma din Germania si am gasit numai posturi din 2006, ma gandesc daca in 2008 s-au facut ceva modificari. As vrea sa stiu daca TVA-ul pentru o masina cumparata in Germania il achit acolo si il deduc in RO (in cazul in care iau o masina cu VAT reclaimable) sau nu il platesc deloc. Ce acte trebuie sa am la mine cand ma duc in Germania ca sa cumpar pe firma o masina?
    ai cumparat masina din germania?
    cum e? te poate verifica online instant sau dureaza cateva zile?

Nick anterior: triplex dudemeister's Avatar
    eh, teoretic e asa cum spune baracuda. dar practic, neamtul nu are incredere in tine. pentru ca s-au fript cu firme fantoma care n-au mai platit TVA-ul iti va cere o gramada de acte, inclusiv copii dupa facturi la utilitati si alte rahaturi. cel mai rapid, daca ai banii, este sa platesti TVA si sa-l deduci dupa aia, sau sa vorbesti inainte cu dealerul daca e deacord sa platesti fara TVA si ce acte iti trebuie. din experienta iti spun ca daca esti la prima masina cumparata de la el, nu va fi deacord.
    master of dudes.

Registered User Nomercy's Avatar
    Am cumparat eu masina nou nouta de la dealer honda Germania. Mi-au cerut dovada ca sunt platitor TVA le-am trimis pe scan sau fax nu mai tin minte exact si am luat masina fara TVA. Bine asta era in 2008 acum din cate am inteles datorita crizei nu prea mai merge si cand inmatriculezi masina aici iti cer si dovada platii tva in Romania... dupa care il deduci... ? Sper sa ma insel la ultima parte eu in 2008 am luat masina fara TVA si tva-ul se va factura cand o voi vinde la pretul de vanzare.
    Please don't go the drones need you!!!!!!

Registered User Baracuda's Avatar
    Quote Originally Posted by dudemeister View Post
    eh, teoretic e asa cum spune baracuda. dar practic, neamtul nu are incredere in tine. pentru ca s-au fript cu firme fantoma care n-au mai platit TVA-ul iti va cere o gramada de acte, inclusiv copii dupa facturi la utilitati si alte rahaturi. cel mai rapid, daca ai banii, este sa platesti TVA si sa-l deduci dupa aia, sau sa vorbesti inainte cu dealerul daca e deacord sa platesti fara TVA si ce acte iti trebuie. din experienta iti spun ca daca esti la prima masina cumparata de la el, nu va fi deacord.
    Pai si practic tot asa este, cel putin in cazul meu nu au fost nici un fel de dificultati. Prietena a cumparat in 2008 o masina, tot pe firma si formalitatile au decurs la fel. Nu stiu cum mai stau lucrurile pe 2009...
    I wasn't born to follow.

Registered User Merlin's Avatar
    Si pe mine m-ar interesa acest aspect, este posibil sa cumpar si eu cu asociatul meu o mica dubita, desi mare combinatie nu mi s-ar parea tinand cont ca poti gasi si la noi mult mai ieftine....doar ca datorita TVAului as iesi poate mai bine in castig si poate si cu o masina mai buna...dar asta ramane de vazut.
    Asa ca voi urmari cu atentie topicul de fata, poate se gaseste careva sa ne lumineze ceva mai mult

P.S. faza asta cu firmele fantoma, s-a practicat la greu de jmecherasi pe 2008, chiar eu aveam un vecin de bloc care lua numai masini de lux fara TVA dupa care bineinteles ca acesta se pierdea undeva pe drum Nu stiu ce sa zic, daca chiar s-au ars dupa faza asta proprietarii nemti, mai degraba statul (roman-german)...

Nick anterior: triplex dudemeister's Avatar
    pai din cate mi-a spus mie, statul german l-a obligat pe el sa plateasca TVA. eu am luat masina in 2008, poate de atunci s-au mai schimbat lucruruile.
    master of dudes.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post