brat skoda octavia 2 sau vw jetta?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: skoda octavia 2 sau vw jetta?

Registered User

skoda octavia 2 sau vw jetta?

Salut all!

Am si eu o mare dilema...sper sa-mi fiti voi de mare ajutor.

As dori sa-mi achizitionez un autoturism prin Porsche Bank, in leasing pe Pers Juridica.

In "finala" au ramas Skoda Octavia 2 si VW Jetta...ambele 1,9TDI, cutie manuala 5+1.
    Aspectul dupa care m-am "ghidat" a fost pur si simplu doar cel estetic, cele doua imi plac cel mai mult.

Imi puteti preciza , va rog frumos, cateva detalii legate de fiabilitate, tinuta de drum, service-uri, revizii, costuri?...Cam ce s-a aleg intre cele doua modele.
    Personal sunt anti talent la tot ce inseamna mecanica unei masini...din aceasta cauza nu m-am interesat absolut deloc de "performantele" lor....bine, prin Bucuresti(tinand cont si de trafic) e cam greu sa obtii performante cu o masina.

Cei de la Porsche Bank ce comportament au? Sunt oameni seriosi,isi mentin promisiunile, a avut cineva probleme cu ei?

Precizez ca suma maxima "disponibila" este de 19.500-20.000 EUR, din care voi achita un avans de 4.500 EUR.
    In acest moment sunt posesor de Solentza...deci va fi o mare schimbare pentru mine .

Va multumesc anticipat!
    Cu stima,
    Cosmin

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Informeaza-te unde e facuta Jetta, ca in europa parca nu se fabrica. Octavia e o masina fiabila, poate una din cele mai fiabile masine ale grupului, si are un interior mai calitativ in comparatie cu vw/seat.

Ca (virgula) comportament dinamic, cutie viteze, motorizare, si asa mai departe, ambele sunt aproape la fel, impart aceasi platforma tehnica, deci o sa aiba cam aceasi tinuta de drum si acelasi consum. Reviziile , nu sunt sigur, poate sunt o idee mai scazute la skoda ca pret, si daca iti iei skoda poti sa eviti serviceurile porsche de care se cam plang oamenii.

Porsche bank (sau leasing), din experienta mea, sunt OK, in sensul ca finantarea, actele, si asa mai departe au loc rapid, fara bataie de cap, la fel nu am avut probleme cu facturile si asa mai departe. Doar ca uneori dai greu de ei la telefon, trebuie sa insisti mult ca au liniile cam ocupate (asta in cazul cand nu ajunge o factura la tine sau ceva).

drl
    drl is offline

Faci o mare greseala daca apelezi la leasing. Te usuca de bani. A vrut taica-miu sa procedeze asa si cand a primit calculatiile a zis la revedere.

Alege SO2

LE: raz, avea de platit vreo 700E pe luna. Era si asigurarea casco inclusa. Dar tot e mult. Mai sunt n facturi de platit si mai trebuie sa si traim, nu?

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    Te usuca la fel cum te usuca orice credit, nici mai mult nici mai putin.

Sper ca tatal tau si-a dat seama ca in calculatiile alea, intra si rata obligatorie la casco care poate ajunge la cateva mii bune de euro, nu doar dobanda.

pow scouter shakalu2003's Avatar
    am umblat in vara 11 zile si 3600km intr-o jetta prin state (utah-idaho-montana-wyoming-utah) era inchiriata
    era made in mexico, avea piele si alte dude
    cutie atomata cu posibilitatea sa schimbi de la volan
    motor 2500cmc pe benzina
    statea destul de bine pe drum si in curbe (mai bine ca passatul meu variant din 2003)
    insa mi s-a parut mai zgomotos motorul ala ca dieselul de la passatul meu (1.9tdi)
    materiale ok - a rezistat bine la tavaleala 11 zile la rand, cu 5 pers gramada in ea si umpluta cu bagaje pana la refuz
    de ocatvia nu stiu ce sa zic ca nu am avut pe mana

LE - nu as da passatul diesel din 03 pe jetta aia
    Last edited by shakalu2003; 16-04-2008 at 23:09.
    Viva la Romanistan!!!

Registered User Fuzz's Avatar
    Octavia numai pentru ca pare mai masina. Jetta aia pare un Passat micsorat aja.....
    ...u biciz :shifty:

mobutu's Avatar

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    Quote Originally Posted by drl View Post
    LE: raz, avea de platit vreo 700E pe luna. Era si asigurarea casco inclusa. Dar tot e mult. Mai sunt n facturi de platit si mai trebuie sa si traim, nu?
    Pai era si suma mare asigurata si pe timp scurt inseamna...dobanda in sine nu e foarte mare, era ceva in jur de 10% DAE la porsche acum vreo 3 ani de zile, acuma posibil sa fie mai mica....

mobutu: daca omul si-ar fi luat Mercedes sau BMW de 50.000 euro in rate as fi inteles...dar sa fim seriosi, nu e masina de lux, poate omul vrea sa sa-si stie familia mai in siguranta decat in solenza, si sa-si permita sa mearga prin strainatati sau tara mai confortabil si fara surprize neplacute.

Grigore Vlad LooSeR's Avatar
    Tinand cont ca Skoda Octavia a luat premiu, cea mia buna masina din anglia, Skoda.
    Mie imi place mai mult,
    Uitate si la Ford Mondeo - pleaca de la 15.000 E
    Canon Eos 30D + Canon 18-55 + Canon 70-200 F4 + Takumar 50mm F1.4 + Tokina 12 -24 + Studio lights , Stative lumina, umbrele .. etc + Multa multa sanatate

Registered User GunX's Avatar
    >In "finala" au ramas Skoda Octavia 2 si VW Jetta...ambele 1,9TDI, cutie manuala 5+1.

Sunt comparabile ca pret?? Daca da, atunci ia Jetta.

Daca nu, atunci ia skoda si de diferenta incearca sa pui motorizarea de 2.0 si 140CP, ca 0-100 in 12secunde cred ca e chiar mai lent ca Solenta, cat e ea de diesel turbo, sa nu ai un soc si sa plangi dupa Dacia. De asemenea de etajarea cutiei 5+1 se plang multi ca motorul 1.9 in ultima treapta cere o a sasea viteza pe autostrada (6+1 vine doar cu motorizarea superioara). Vezi si optunea DSG, in Buc dupa un timp sa nu zici "ah, ce as da 1000E sa gasesc maine dimineata automata pe masina, daca stiam sau imi zicea cineva..."

Si ambreiajul are anumite probleme (celebra volanta) care la 1.9TDI a cam crapat dupa perioada de garantie la unii si un kit complet costa de vorbesti singur. Ambreiaul de la 2.0 e facut mai solid si proiectat sa reziste la mai multi Nm, e acelasi cu cel de pe motorizarea de 170CP (nu te lua dupa cei care mai zic "lasa 1.9 ca-i faci chip")

A, nu sunt sigur la Jetta, dar la Octavia2 ia senzori de parcare pe spate, no matter what. Masinile astea de peste 4,5m se impart in doua mari categorii, cele care au bara spate julita si cele care au senzori

Daca suporti masina mai mare, uite-te si la Mondeo, dar uite-te din fata, nu din spate, ca o sa simti nevoia sa porti o punga de hartie pe cap la drive-test
    Last edited by GunX; 17-04-2008 at 09:40.

Registered User bennyben's Avatar
    daca poti urca putin suma eu zic ca merita mai mult mondeo sau accord, daca nu oricare dintre cele 2 le-ai alege, mergi pe motorul 140cp, cum zicea GunX. cu 1.9 (105cp) am mers si mi se pare cam lent...

daca poti urca suma, baga-o in dotari (xenon, dsg, esp, senzor ploaie, oglinzi antiorbire, comenzi pe volan, sonorizare, piele). e mult mai placut de condus o masina puternica si cat mai full, decat ceva din clasa urmatoare, dar mai cheala si mai puturoasa la aceiasi bani.

Registered User Tekken's Avatar
    Ia Skoda, mi se pare normala trecerea de la Dacia
    If you think you know everything and think you've done everything, I know you're an idiot.

pai din ce ai enumerat tu acolo, cele din clasa medie cam au standard (esp, comenzi pe volan, sonorizare mai serioasa, oglinzi antiorbire). masinile din clasa compacta din discutia noastra au mase foarte apropiate de accord si mondeo. de ex, octavia 140cp e chiar mai lenta decat mondeo de 140cp (chiar daca al doilea e ceva mai greu), are viteza maxima mai mica si se descurca si mai prost la un condus sportiv pe trasee virajate. cu accord n-are rost sa mai comparam ca are valente mai sportive decat mondeo...

si eu am preferat intotdeauna sa iau o clasa mai mica, insa aproape full, decat una mai mare, da' aproape cheala.

ce inseamna standard, la toate marcile exista diferite clase de echipare.

La Jetta chiar si varianta cea mai scumpa, Bluemotion de 18K fara TVA afiseaza in continuare la optionale : xenon, dsg, esp, climatronic, piele. variantele de sonorizare mai buna cu mai mult boxe sunt in continuare extra. toate oglinzile electrocrome nu am gasit, decat cea interioara.
    Last edited by GunX; 17-04-2008 at 10:53.

pai accord-ul are toate alea in cel mai ieftin nivel de echipare (sport special edition) la un pret de 20600E. mi se pare un best buy la banii astia, si probabil mergeam pe varianta asta daca nu gaseam niste device-uri/dotari mai atragatoare + confort sporit la mondeo.

mondeo are dotarile de mai sus in echiparea trend si cu motorul de 145cp ajunge pe la 21000E. initial de aici plecasem si eu, insa pana la urma am ajuns la titanium si multe dotari in plus

bine, la motoarele diesel nu stiu preturile pt ca nu m-au interesat...si sper nici sa nu ma intereseze

Mondeo are optiunea toate oglinzile anti-orbire? In standard??? Vezi ca anti-orbire nu inseamna colorate.
    Rezare parca are un Accord full si tot il chioresc Loganistii cu xenon aftermarket din spate in laterale.

Ma rog, nu sunt asa importante, pot fi considerate chiar o fitza...dar mi se pare ciudat sa zici ca o dotare ca asta este in standard la niste masini care nici nu au auzit de ea.

Alexei
    Quote Originally Posted by LooSeR View Post
    Uitate si la Ford Mondeo - pleaca de la 15.000 E
    Vrei sa spui de la 16mii fara TVA intr-o varianta submotorizata. Masina este mare si grea...

Jetta as lua-o pentru o singura motorizare (care lipseste in mod bizar de pe O2): 1.4 TSI. Altfel, daca vrei musai diesel, mergi pe Skoda, este mai de incredere decat o masina care vine din Mexic sau China.

16 mii fara TVA e 19K. Daca te uiti in primul post unde a zis bugetul, inseamna ca nu mai bifeaza nimic in configurator, da next-next-next finish. Fara optionale, cu motorul cel mai mic, ca si cand a castigat-o la LOTO. Doar ca o plateste. Cu tot ce are. gg

sub 22mii nu are niciun rost sa te atingi de mondeo pt ca nu poti lua decat ori un trend submotorizat ori un ambiente aproape motorizat . ceva cu dotari si cu cel putin 140cp e vreo 23mii, asa ca daca omu' are limita de 20, varianta mondeo cade clar

totusi, accord-ul ramane, iar pt cine nu este deranjat de faptul ca peste cateva luni o sa conduca modelul vechi, este ok.

despre oglinzile alea habar n-am, chiar nu prea ma intereseaza aspectul. stiu ca la mondeo o sa vina cu cea interioara anti-orbire...de restu' chiar nu stiu. insa asta la echipare titanium

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast