brat Schimbare kit distributie + pompa de apa Ford Focus
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Schimbare kit distributie + pompa de apa Ford Focus

Registered User Merlin's Avatar

Schimbare kit distributie + pompa de apa Ford Focus

Topicul e creat mai mult pentru cei care detin un Focus, in speta model diesel. Al meu este din 2003, 1.8 tdci 74kw si se pare ca trebuie sa-i schimb distributia + pompa de apa. Nu pare neaparat foarte urgenta treaba dar vreau sa scap de "grija". Acum mai mult intreb si in privinta preturilor, am gasit pe cineva care lucreaza la Colina Motors si s-a oferit sa ma ajute pe "langa" cum a mai facut-o la revizii (schimb ulei+filtru ulei+filtru motorina), insa tot cam piperat mi se pare pretul, adica schimbare kit+pompa+manopera 900 ron (dar nu in serviceul Colina) ci in serviceul unui prieten echipat cu tot ce are "nevoie" un service (din ce mi-a comunicat, poate fi vorba la fel de bine de un garaj ordinar!)

Deci, daca aveti Forduri si ati schimbat mai demult sau cat de cat mai recent lamuriti-ma si pe mine daca pretul cerut este ok si nu exagerat tinand totusi cont ca nu merg la cel autorizat (personal, ma asteptam sa-mi zica 5-600 ron ca totusi face pe "langa" locul de munca). Tipul mi-a placut cum lucreaza, dupa parerea mea de n00b stie meserie, deci nu asta ar fi problema. Multumesc pt orice fel de raspuns!

Registered User Fuzz's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    PM me daca vrei piesele mai ieftine. Garantie mai ai ? Presupun ca nu daca te poti duce deja la un service separat. Iti pot face rost si de piese mai ieftin si am si un service bun
    ...u biciz :shifty:

Daca e din 2003 iti dai seama ca nu mai am garantie la el, ai pm!

Registered User Fuzz's Avatar
    Nu stiu de ce citisem 6 acolo in loc de 3, poate din graba ca era mult de citit
    ...u biciz :shifty:

Registered User Tzepi's Avatar
    vezi ce preturi gasesti si AICI
    ♀+♂=♥

mersi tzepi dar pe forcar a fost primul impuls de a compara preturile, insa ori nu stiu eu sa caut ori nu se poate cauta in catalog ca persoana fizica ...

Registered User iosnebun's Avatar
    Merlinboy presupun ca ai avut garantie la acea masina. Si daca da, nu ai avut si tu loc sa-ti faci un mecanic permanent? sa stii ca si mecanicii de mari firme mai lucreza si "acasa"
    daca nu...cauta-ti un mecanic permanent, si numai ala sa se ocupe de ea, mai scump sau mai ieftin dar stii ca nu ai probleme. masina este ca femeia, cu cat isi baga mai multi mana (sau dupa caz ....) cu atat se strica mai repede.

Registered User Smiley's Avatar
    Merlinboy, la FOrcar trebuie sa suni si sa intrebi. sau sa-i intrebi pe clubford.ro, au acolo un topic si raspund cam in 24h.
    Ignore list: Stagirioritic

Am luat acum cateva luni masina SH, normal ca am luat-o fara garantie. Vechiul mecanic la care apelam cu o supernova, spark si polo, vad ca nu prea se pricepe la Fordul asta asa ca nu vreau sa apelez sa schimbe distributia, un lucru foarte important dupa parerea mea si care trebuie facut de cineva care chiar se pricepe!
    Pe cine am eu acum mi-a zis ca se ocupa "pe langa", insa eu intrebam informativ aici daca mi s-a cerut mult sau este ok ca suma de 900 ron (tinand cont ca nu este oficial), din cate vad eu am facut un deviz la augsburg si mi-au trimis inapoi pe mail cam 650 ron cu tot cu manopera si garantie atat la manopera cat si la piese ... e drept, fara pompa de apa...

Smiley esti cumva acelasi si de pe clubford in care mi-ai dat replica cu distributia (acum vreo 2-3 saptamani) ? Ideea era nu atat de piese cat si cu manopera, sincer nu e vorba de 1-2 milioane diferenta, ci ai degraba daca e vorba de aceeasi bani ma duc la augsburg (am multi prieteni care au fost multumiti de serviciile lor) decat in vreun garaj obscur

Registered User Smiley's Avatar
    dap
    Ignore list: Stagirioritic

Registered User stefan85's Avatar
    personal iti recomand sa schimbi distributia la un service autorizat, si neaparat sa ceri devizul si garantia, este de 60K km parca, treburi din astea, carpeli in spatele blocului merg la dacii (unde puneai ciorap in loc de curea la motor ) insa o distributie schimbata prost iti poate strica motorul si de la o economie de 100 lei ajung sa dai de 30-40 mai mult mergi la un service bun !!!

D-asta am si creat topicul, decat sa dau in spatele blocului 900 ron mai degraba ma duc la augsburg si cer garantie si pe piese si pe manopera.

Acum ce sa zic, cei de la For Car mi-au facut o oferta foarte buna pt kit si pompa de apa ORIGINALE FORD (kit distributie 250 lei , pompa de apa 275 lei) , sa vedem daca cei de la augsburg accepta sa ma duc eu cu piesele mele si sa platesc doar manopera. Ar fi super asa, desi ma cam indoiesc

Registered User
    accepta dar nu ofera garantie

Registered User
    Preturi foarte bune, pentru schimbare poti sa incerci si la TOTAL DIESEL, se ocupa in mare parte de Ford si stiu meserie.

Registered User
    Salut, eu am schimbat recent distributia si consumabilele la fordul meu, 1.8 TDCI 2004, si m-a costat 220 RON (doar manopera) la service Zetec in Galati. Piesele din cate mai tin minte au costat in jur de 170 lei rola + curea. Nu am stiut ca trebuia sa schimb si pompa de apa . Ca sfat iti recomand sa mergi la un service specializat, cu distributia nu-i de gluma. Numai bine.

Registered User
    Nu "trebuie" sa o schimbi, dar este acceptat in general ca daca tot umbli acolo sa schimbi tot ce e adiacent, sa nu fii fortat sa dai jos distributia inca o data in caz de defect al pompei de apa. Pretul mi se pare foarte bun, mai ales ca nu e usor de schimbat.

Inca n-am mai ajuns tot fiind prins cu treaba si daca a fost si frumos afara am mai lasat masina si am mai luat-o la pas (nu o idee foarte buna ajungand seara acasa plin de praf din cap pana in picioare ), acum ce sa zic, in 2 sapt o sa plec din tara pentru 3-4 luni deci e posibil sa ma apuc de treaba dupa ce ma intorc.

Insa chiar si asa, eu trebuie sa schimb neaparat si pompa de apa fiindca imi "curge" putin (stiu asta de cand am luat masina) si oricum pt orice eventualitate si eu le recomand tuturor sa efectueze aceasta operatiune, mai ales daca au cumparat masina SH si are un nr de km la bord ...

Gaby211 e posibil ca piesele sa nu fi fost chiar originale FORD, de alt manufacturier sau efectiv adaosul comercial in Galati sa fie mult mai mic fata de ce se practica la noi. Ideea era daca ai avut ceva probleme dupa ce ti-a fost schimbata distributia, am auzit pe multi ca s-au plans de probleme (dintre cele mai grave!) dupa ce au schimbat-o, chair si in serviceuri de renume!

Registered User
    Am si eu un Focus 1.8 TDCI si daca e asa cum zice "mesterul" de la Colina nu e tocmai rau. M-am interesat pe la mai multi dealeri Ford si ptr aceeasi lucrare, cu piese de origine, pretul la oricare delaler este in jur de 1500 RON. Asa ca 900 RON este chiar OK Urmeaza sa fac si eu operatia asa ca daca poti sa-mi dai si mie un nr de telefon si o pers de contact in PRV ti-as fi recunoscator. Ideea este ca piesele folosite sa fie de origine ptr ca de mana de lucru daca lucreaza la Colina nu este o problema.

Registered User Pierre's Avatar
    Wow ce preturi. Am economisit pe putin o suta de milioane facand treburi de genul asta singur
    Justify your existence

Eu le-am schimbat in cele din urma la un mecanic/cunostinta de la Romcar, si distributia si accesoriile cu 6-700 ron cu totul (am mai vazut si una alta de reparat + piesele luate de la Forcar)....deci, se poate

Treaba este doar ca acum vreau sa vand masinuta asa ca am cam facut de mantuiala operatiunea ca tot nu mai scot eu banii

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast