brat Cel mai scurt drum din x in y
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Cel mai scurt drum din x in y

R4W_SX Slang's Avatar

Cel mai scurt drum din x in y

Intreaba cineva: cea mai scurta ruta ptr a strabate tara, din Timisoara pana-n Bacau. O lista cu orasele prin care se trece, sau alte modalitati de descriere a traseului, pls. Eu nu stiu exact sa-i recomand cea mai scurta ruta.
    Daca eram un pic mai prost, eram fericit

Registered User adidasieastbay's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Timisoara->Deva->Sibiu->Brasov->Tg. Secuiesc->Bacau
    Sunt cam 600km!

Registered User IonutGhionea's Avatar
    Un GPS chiar il poate ajuta, dar trebuie avuta in vedere si aglomeratia din anumite orase.
    I work for the Government. I'm a teacher.

R4W_SX Slang's Avatar
    adidas, hai, thank you.
    Ionut, GPS este pentru incompetenti, in plus persoana care m-a rugat sa ii recomand ruta are Dacia 1310 pe LPG, se uita la fiecare banut, si nu cred ca ar baga bani intr-unul.

Registered User IonutGhionea's Avatar
    Pai sa ia unul imprumut. Si eu cind mai am cite un drum lung pe care nu am fost niciodata, prefer sa iau un GPS de la un coleg decit sa intind harta pe capota masinii. Fac si asta la urma-urmei, dar cred ca e mai simplu cu un GPS.
    I work for the Government. I'm a teacher.

idr
    idr is offline
    Registered User
    Ionut, GPS este pentru incompetenti

Deci daca ma duc in Germania cu GPS'ul nu cu harta/povesti de la unu care a mai fost, sunt incompetent?
    La fel si cartea de telefon e pentru incompetenti,telefonul mobil etc

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    GPS este sfant, chiar si in romania. Sunt atatea orase prost semnalizate, daca vrei sa gasesti o adresa, o fai rapid cu gps-ul (sa vezi ce usor te pierzi in bacau ). In afara la fel, iti usureaza munca enorm, te duci la un hotel undeva in viena, paris, etc, nu trebuie sa-ti bati capul cu harti si indrumari.

Legat de traseu, ce a zis adidasieastbay e relativ bine cu niste precizari
    1)timisoara-deva este groaznic drumul, de fapt lugoj -deva, nu stiu daca l-au reparat, dar e de evitat, iti rupi masina pe el.

Ai 2 alternative

timisoara-arad-deva
    sau
    timisoara-lugoj-caransebes-hateg-simeria (de fapt iesi dupa simeria).

Avantajul la varianta a II-a este ca drumul este LIBER, sau cel putin era acum cateva luni (sper ca nu s-au prins tiristii de el ), nu e aglomerat ca arad-deva. E ceva mai lung drumul dar il faci in acelasi timp.

2)O alta varianta ar fi asa timisoara - lugoj- caransebes - hateg - simeria -Alba Iulia - turda -targu mures - gheorghieni- piatra neamt - bacau
    Drumul asta e mai liber ca prima varianta, doar ca e ceva mai lung dar si mult mai pitoresc, treci prin cheilie bicazului.

Sa fie atent mare in bacau/neamt, au radare si o gramada de sate.

R4W_SX Slang's Avatar
    Quote Originally Posted by idr View Post

Deci daca ma duc in Germania cu GPS'ul nu cu harta/povesti de la unu care a mai fost, sunt incompetent?
    La fel si cartea de telefon e pentru incompetenti,telefonul mobil etc
    Eu am fost si mai departe de germania, muuuuult mai departe si nu aveam gps, doar o harta spartana a traseului scoasa la imprimanta de pe google maps Si chiar m-am si intors, prin aceeasi metoda. Recunosc ca uneori mai intreb tiristii pe unde sa o iau, ca aia cunosc europa bien de tot, dar chiar n-am nevoie de gps. Apropo, ca tot vorbim de Germania, mi s-a spart camasa de la un rulment din fuzeta la ei in tara, mergeam cu roata mai mult blocata, taras, cu rulmentul scrasnind. Doamne deci mi-as da un an din viata sa mai am schita traseului pe care o dulceatza din Nurnberg mi-a desenat-o, din punctul in care eram si pana la un service, ca sa o scanez si sa o pun aici. Avea de toate schita, mc donalds, parculet, 2 supermarketu-uri, si cateva intersectii, puse ca puncte de referinta pe langa care trebuie sa trec pana ajung la service. M-am invartit eu ceva, dar am ajuns la poarta service-ului just fine. Ce vreau sa spun este ca am gasit adresa exacta a unei locatii din oras, fara gps, oras in care n-am mai fost in viata mea. Acum, pana-n germania ma hazardez sa spun ca iti ajung calare pe un cal orb, iar eu legat la ochi.
    Last edited by Slang; 25-06-2008 at 01:23.

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    Slang, nu e chiar asa, un GPS e super super folositor, uite ramasesem aproape fara motorina in drum spre viena, tot asteptam un omv pe autostrada si nu mai aparea, mai aveam de vreo 20-30 km...asa ca am bagat frumos in GPS sa-mi caute un OMV si mi-a gasit unul intr-un satulet aflat la vreo 5 km de autostrada.

La fel am gasit o pizzerie mai rapid prin Graz, sau un service vw/audi, ai toate adresele si point of interest in el e super util. La fel cu adresa hotelului, sensuri unice si asa mai departe, te descurci si fara el, dar pierzi timp si iti faci nervi poate. Ai si camerele de supraveghere pe autostrada te atentioneaza inainte sa intalnesti una si asa mai departe.

R4W_SX Slang's Avatar
    Ai dreptate, e util cand vrei sa te grabesti. Ne grabim sa ajungem la munca. Insa la drumuri facute prin lumea larga...de ce sa te grabesti? Eu chiar ma bucur ca nu aveam gps atunci (n-am nici acum). No gps = talking to people, improves your social skills si te mai si distrezi. Asa, stai ursuz in cockpit si te holbezi la un ecran de 4", apoi te intrebi oare ce discuta ala cu 2 blonde beton la marginea drumului Neeeeeeaaaah, you naughty naughty bastard, he`s just getting directions Oh btw, ca tot ai mentionat austria, 2 din cele mai bune femei pe care le-am cunoscut in viata mea, le-am cunoscut in linz. Si erau asa timide, total inconstiente de cat de bune erau. Daca erau romance nici nu ma bagau in seama Osterreich RULZ.
    Uhmm, mersi ptr clarificarea traseului timisoara - bacau. Deci
    timisoara - lugoj- caransebes - hateg - simeria -Alba Iulia - turda -targu mures - gheorghieni- piatra neamt - bacau
    e drumul optim pe care sa nu rupi masina?

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    Da, drumul e bun spre foarte bun, sau era iarna anul trecut , doar o mica portiune in gheorghieni e mai proasta dar nimic grav (atentie sa nu o ia din greseala spre reghin, sa o ia prin Balauseri - Praid daca merge prin nord).

Drumul dat de adidasieastbay, cu evitarea tronsonului lugoj - deva, la fel e bun si mai scurt, doar ca e circulat de masini multe si tiruri. In toamna cand am fost eu erau si multe semafoare intre deva si brasov de aia am luat-o prin cheile bicazului, acuma nu stiu care e situatia daca au terminat aia cu semafoarele. Daca au terminat, cred ca ajunge mai rapid prin brasov.

Moderator Ivan's Avatar
    GPS-ul e bun dar eu n-am incredere totala in el ca sa traversez Bulgaria, asa ca va propun urmatoarea problema:
    Bucuresti-Kusadasi.

Din auzite stiu ca anumite drumuri prin tara vecina si prietena sunt fie in lucru fie atat de proaste incat ar trebui sa fie in lucru.
    A fost cineva de curand si a nimerit traseul bun? Il impartaseste cu noi?

Moderator kork's Avatar
    Quote Originally Posted by raz View Post
    Slang, nu e chiar asa, un GPS e super super folositor, uite ramasesem aproape fara motorina in drum spre viena, tot asteptam un omv pe autostrada si nu mai aparea, mai aveam de vreo 20-30 km...asa ca am bagat frumos in GPS sa-mi caute un OMV si mi-a gasit unul intr-un satulet aflat la vreo 5 km de autostrada.
    Exact pe portiunea aia era sa raman si eu fara benzina. Nu credeam sa nu fie o benzinarie pana la Viena...

Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    GPS-ul e bun dar eu n-am incredere totala in el ca sa traversez Bulgaria, asa ca va propun urmatoarea problema:
    Bucuresti-Kusadasi.

Din auzite stiu ca anumite drumuri prin tara vecina si prietena sunt fie in lucru fie atat de proaste incat ar trebui sa fie in lucru.
    A fost cineva de curand si a nimerit traseul bun? Il impartaseste cu noi?
    si eu tot acolo ma duc prin septembrie iar traseul ar fi bucuresti-giurgiu-stara zagora-nova zagora-edirne-canakale-izmir-kusadasi. asta a cam fost si acum 2 ani cand am mai fost, s-ar putea sa fi gresit putin la ordinea celor din bulgaria.
    eu nu am auzit de nimic in reparatie, problema e ca e drum de peste 16 ore asta, intrucat nu sunt mai deloc autostrazi, iar prin bulgaria trebuie mers destul de legal.

idr
    idr is offline
    Registered User
    Acum, pana-n germania ma hazardez sa spun ca iti ajung calare pe un cal orb, iar eu legat la ochi.
    Da...cu trenul.
    Daca tu te-ai descurcat nu inseamna ca gps e pt incompetenti. Si eu m-as descurca dar prefer comoditatea GPS-ului.

deci gps-ul e pt incompetenti comozi

Registered User Seboman's Avatar
    Unora le place sa traiasca in epoca de piatra enjoy!
    If the good die young, I should live forever!

politically incorrect Dumah's Avatar
    Si unii-s obsedati de "gadgeturi" si "device-uri". Nu cred ca hartile din ziua de azi se trag din epoca de piatra.

R4W_SX Slang's Avatar
    Mie imi place sa fiu dependent de cat mai putine chestii. Daca traiesc in epoca de piatra ptr ca nu folosesc gps, atunci voi va incadrati cu brio in textul melodiei Parazitii - Concentrati in metropole. Citez:

"Concentrati in metropole condusi de GPS
    Vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des"
    si
    "O sa ne-ascundem fetele dezamagiti de realitate
    Dezamagiti total, inconjurati de aparate"

Ca bine zice Dumah cu obsesia unora ptr gadget-uri.
    Hai ca deja o dau in balarii I like Parazitii...
    GPZ iz gud...uite ca recunosc, sa fie lumea multumita.

Registered User Mandea's Avatar
    faptul ca tie iti e inutil un gps (pe langa faptul ca sunt convins ca au fost situatii in care ai pierdut timp descurcandu-te singur), nu trebuie sa ii privesti pe ceilalti ce pe niste paria si sa le vb asa. eu am gps dar nu plec nicaieri fara atlas-ul rutier, care mi se pare sfant pt planificare pe drumuri lungi pt ca vad usor ruta in mare. dar gps-ul e super util cand sunt intr-o tara necunoscuta, nu stiu limba si vreau sa ajung repede de la a la b.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast