brat Preschimbarea permisului auto
Results 1 to 19 of 19

Thread: Preschimbarea permisului auto

Registered User atalbu's Avatar

Preschimbarea permisului auto

Am observat cu mahnire ca imi expira permisul la sfarsitul lunii.

Pe net am gasit aici urmatoarele informatii:

DOCUMENTE NECESARE:
    • actul de identitate (original şi copie );
    • fişa deţinătorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere;
    • permisul de conducere a cărui preschimbare se solicita în original, după caz;
    • declaraţie-tip de pierdere/furt/deteriorare – după caz;
    • contravaloare permis de conducere – 50 lei (CEC);
    • documentul care atestă schimbarea numelui (certificat de casătorie, hotărâre de divorţ, etc.)
    • fişa medicală-tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă preschimbarea se solicită după expirarea valabilităţii administrative a permisului de conducere;
    In primul rand, ce e aia "fisa detinatorului permisului de conducere"?

In al doilea rand, daca depun documentatia inainte sa-mi expire permisul (cu cateva zile) imi mai trebuie fisa medicala?

In al treilea rand, asta se face la Udristei in Bucuresti?

Daca a mai avut cineva experienta asta, cat dureaza? Mai e coada la Udristei? Sa-mi rezerv o zi intreaga pentru asta? Multumesc

Registered User Smiley's Avatar
    1. fisa aia e un formular. il gasesti la chioscurile cu acte auto (in bucuresti erau in parcarea Dali de langa Udriste o gramada de astfel de chioscuri)
    2. nu, nu-ti mai trebuie fisa medicala. e bine sa suni totusi la aia de la Politie sa-i intrebi(n-aiu specificat in ce oras esti si auzisem ca nu e valabila chestia asta peste tot)
    3. din ce stiu eu, permisele s-au mutat in Pipera, nu mai sunt la Udriste. ar fi bine sa suni sa verifici
    Ignore list: Stagirioritic

Moderator kork's Avatar
    Te duci in Pipera nr, 49 (o cladire noua, pe stanga) - nu mai e la Udriste - cu copie dupa actul de identitate, acolo completezi fisa aia, sa ai chitanta de plata pt aia 50d e lei si e bine sa ai pentru tine o copie.
    Nu-ti trebuie fisa medicala.
    Nu trebuie sa cumperi nimic si nici sa dactilografiezi ceva de la vreun chiosc de acte auto.
    Acolo iti face poza, semnezi "electronic" si in 2 ore este gata.

Multumesc mult

1:72 AdyAero's Avatar
    Deci dureaza doar 2 ore? Deci pot sa trec dimineata in drum spre servici si la plecare s ama abat pe acolo? Ar fii suuuper

Moderator kork's Avatar
    eu am fost intr-o vineri. 2 ore a durat.

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    Doar 2 ore ? eu am trecut pe acolo pentru o programare si cand am luat bonul de ordine si am vazut Time Left: 4 hours , mi-a trecut tot cheful , eram nr. 700 si ceva
    This kid also enjoys vitamin H .

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Si la mine a durat tot 2 ore, am fost vineri pe la 13:30, pe la 15:30 am plecat cu noul permis, dar nu era coada mare la depunerea actelor. Dureaza 2 ore de cand depui actele, nu de cand ajungi acolo.
    Iti trebuie fisa medicala doar daca a expirat permisul vechi.

Fusei azi dimineata, am asteptat 20min la coada, am depus actele. M-am dus pe la 13:30, am mai asteptat 5min, mi-am luat carnetul.

Multumesc inca o data kork.

PS: bai nene, cat de greu este sa intelegi sistemul cu bonuri de ordine? Stau idiotii la coada ma, daca e posibil asa ceva... Si stau degeaba, ca oricum nu-i baga nimeni in seama. E aer conditionat, sunt scaune suficiente, comod, curat, frumos. Nu domne, ei trebuie sa stea la coada unu in altu', sa transpire, sa stea in picioare, sa ajunga cate 5 la ghiseu in acelasi timp, sa-i enerveze pe oamenii care lucreaza acolo, sa blocheze cai de acces. A trebuit sa dau 3 oameni la o parte, efectiv sa-i iau de mana si sa-i trag ca sa ajung sa-mi iau un bon de ordine. Berbecii stateau acolo ca prostii asteptand sa le vina randul (nu sa le apara numarul) la ghiseu. Niste imbecili.

Moderator kork's Avatar
    N-ai pt ce. Adevarul e ca masina de bonuri de ordine e foarte prost amplasata.

Registered User
    se da urmatoarea problema cu permisul sotiei mele: adresa din buletin e din Braila.permisul e pe numele de domnisoara.trebuie schimbat cu numele de dupa casatorie.noi acum lucram in Constanta si e destul de complicat sa ajungem in braila in timpul sapt ca sa schimbe permisul.

intrebarea e: nu se poate face lucrul asta din Constanta fara sa mai mergem in Braila? permisul acum e cu o adresa din Cta(dar pe numele de domnisoara)

sper ca nu v am ametit

Moderator kork's Avatar
    Cred ca ce l mai bine e sa te interesezi la autoritatile competente.

Banned Magister Ludi's Avatar
    Atalbu, din cate am inteles ai depus actele inainte sa-ti expire permisul actual. Ai mai avut nevoie de o noua fisa medicala?

Registered User murfisor's Avatar
    Din cate stiu permisul se face in acelas oras unde ai si domiciliul oficial (cel trecut in CI)

De aceea toti cei care si-au luat permise in arges aveau si viza de flotant acolo.

Quote Originally Posted by unic23 View Post
    se da urmatoarea problema cu permisul sotiei mele: adresa din buletin e din Braila.permisul e pe numele de domnisoara.trebuie schimbat cu numele de dupa casatorie.noi acum lucram in Constanta si e destul de complicat sa ajungem in braila in timpul sapt ca sa schimbe permisul.

intrebarea e: nu se poate face lucrul asta din Constanta fara sa mai mergem in Braila? permisul acum e cu o adresa din Cta(dar pe numele de domnisoara)

sper ca nu v am ametit

Registered User Citi's Avatar
    Tocmai mi-am schimbat domiciliul dintr-un oras in altul. Buletinul l-am schimbat, permisul inca nu. Ce ziceti, pot sa circul cateva zile asa, cu buletin si permis pe orase diferite? E contraventie sau infractiune? In 8 ani de soferie nu m-a oprit nici un militian niciodata, poate se trezeste tocmai acum.

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    E contraventie, iti iei doar amenda(eventual). Eu am mers 4 ani asa si cand m-au oprit sau cand am fost la accidente usoare ori n-au zis nimic, ori doar m-au atentionat sa-l schimb.

>d(oO)b< bHz One's Avatar
    Si-a dat cineva REFRESH la permis recent? Al meu expira peste doua luni si auzisem un zvon cum ca daca te duci inainte sa expire si soliciti innoirea lui nu mai este nevoie de examene medicale and shits, poate confirma cineva?

Banned Pierce's Avatar
    da, mi-am schimbat eu pt schimbare de domiciuliu.
    Nu iti trebuie decat o taxa (pe care o platesti acolo), un forumular completat pe loc, permisul vechi si o poza (pe care ti-o face acolo).

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Quote Originally Posted by bHz One View Post
    Si-a dat cineva REFRESH la permis recent? Al meu expira peste doua luni si auzisem un zvon cum ca daca te duci inainte sa expire si soliciti innoirea lui nu mai este nevoie de examene medicale and shits, poate confirma cineva?
    Asa am inteles si eu.
    Al meu expira in 2015 dar vreau sa il schimb cu unul tip nou.
    Am inteles ca daca nu e expirat pur si simplu te duci cu cel vechi la Pipera la Permise si cu buletinul, iti fac poza pe loc, ti-l retin pe ala vechi si ti-l dau pe cel nou in maxim 1 ora.
    Platesti ceva gen 35 lei.

1.