brat Suspendare permis 30 zile
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Suspendare permis 30 zile

Registered User classalex's Avatar

Suspendare permis 30 zile

Scriu si eu aici.Vineri am plecat spre munte,iar spre intrarea in Breaza,am depasit pe linie continua un camion.Era noapte ,.conditii de vizibilitate reduse,hop un echipaj de politie m-a vazut,si m-a tras pe dreapta.I-am dat doar buletiunul si autorizatia de circulatie,masina e inca pe numere rosii.Bineinteles,mi-a zis ca amenda ca nu am avut centura+neprezentarea permisului+depasirea pe linie continua+suspendarea permisului pe 30 de zile plus 3milioane lei.L-am lasat sa scrie procesul verbal,crezand ca mi-o da o amenda mai usoara,dar cand am vazut ca e asa groasa,i-am zis ca nu-l semnez.Mi-a dat buletinul si autorizatia,si am plecat.Intrebarea mea este,mor fi filmat?Ca daca nu,fac contestatie,si poate scap cumva.Sau nu ma duc la posta,sa ridic eventuala instintaree,si se poate prescrie...Voi ce credeti?
    Id mess:classalex

Dă aur Buric™'s Avatar
    Eu am luat amenda (primita acasa prin posta) filmat fiind cu 94km/h prin Comarnic .. sansele sa te fi filmat sunt de 95%.

Noaptea?Am auzit cazuri cand se mai scpa de asa ceva...De exemplu nu te duci sa ridici niciodata de la posta recomandata.

Registered User Smiley's Avatar
    vise, taica

poti scapa noaptea doar de radar, unele nu sunt omologate pt folosirea pe timpul noptii. dar daca te-au vazut depasind linia continua, salutare, nu conteaza ca era noapte sau zi.

de ce n-ai semnat procesul verbal? sigura chestie pe care ai obtinut-o e ca nu poti depune acum contestatie, trebuie sa astepti sa-ti vina procesul verbal. si daca ala s-a enervat c a n-ai vrut sa-l semnezi, o sa primesti PV-ul in preajma sarbatorilor, sa-ti faca o bucurie si sa nu poti conduce in perioada aia.
    miturile cu evitatul postasului credeam ca au disparut de mult . tot ce poti obtine, evitand primirea scrisorilor, e prelungirea termenului de suspendare a permisului (mi se pare ca se prelungeste cu o luna daca nu predai permisul in 5 zile).
    Ignore list: Stagirioritic

Pai daca sa zicem ca nu m-au filmat,nu au dovada plauzibila?Ramane doar cuvantul contra cuvant,nu?Spun asta,pentru ca eu am simtit ca sunt pusi ciudat acolo,si prea a sarit ala cu bastonu dintr-o data si disperat...

AKI akileon's Avatar
    pai si daca este cuvantul tau impotriva cuvantului lui de ce crezi ca ti-ar da dreptate tie?
    emigrant

fiind contraventie, procesul verbal beneficiaza de prezumtia de veridicitate. trebuie sa aduci tu martori ca n-ai depasit linia continua. si daca ai norocul sa fi fost filmat, tu ramai cu permisul suspendat iar martorul da cu subsemnatul la politie, pentru fals in declaratii.

poate luna asta de odihna o sa te invete sa nu mai depasesti camioane in conditii de vizibilitate redusa. mai ales daca zona nu e propice depasirilor (sunt sigur ca linia aia continua era desenata acolo cu un motiv).

Registered User Mandea's Avatar
    toate ca toate, dar nici centura nu aveai? nu ti-e bine? macar atata poti face pt viata ta.
    nu cred ca scapi, zi saru-mana ca e doar 30 de zile, mie mi l-au luat 30 de zile pt ca am depasit si cica l-as fi jenat pe ala de pe contrasens, care ala era la niste sute de m bune distanta. dar nu tu linie continua, nu tu viteza mare, nimic in rest.

Let The Music Play DJ DJ Flavio's Avatar
    Iti recomand sa mergi pe DN1 pana la Brasov impreuna cu un GPS care are camerele trecute pe harta. Ai fi uimit sa vezi cate sunt...

Daca nu te opreau si-ti trimiteau recomandata sa le comunici cine conducea masina in data de la ora de pe strada cutare, ai fi putut aplica metoda "fereste-te de postas", pentru ca daca trec 30 de zile de la comiterea faptei fara sa semnezi nimic scapi.

Hardware Master nero's Avatar
    Daca nu ai semnat procesul verbal, trebuie sa faci contestatie si sa-i dai in judecata. La judecata, iti spun sigur ca nu mai e ca pe vremuri, se vor chinui din toate puterile sa castige procesul, ceea ce oricum nu le va fi greu in cazul de fata.

...am depasit pe linie continua un camion.Era noapte ,.conditii de vizibilitate reduse... nu am avut centura...
    Sorry ca pun problema asa, dar daca vrei sa mori, macar incearca sa nu iei si pe altcineva cu tine. Exista si alte metode de sinucidere.
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

Dă aur Buric™'s Avatar
    Quote Originally Posted by classalex View Post
    Noaptea?Am auzit cazuri cand se mai scpa de asa ceva...De exemplu nu te duci sa ridici niciodata de la posta recomandata.
    Da .. era noapte .. si inca ceva , se acorda un nr. de puncte , se poate dovedi ca eu am fost la volan si nu altcineva ? caci la 15 te obliga sa mai dai inca o data ex. (din cate am auzit).

Iti recomand sa mergi pe DN1 pana la Brasov impreuna cu un GPS care are camerele trecute pe harta. Ai fi uimit sa vezi cate sunt...
    sa-mi recomanzi si mie un astfel de gps (soft)

Registered User Mandea's Avatar
    nu e nevoie sa te duci pana la brasov ca sa vezi camerele de pe gps. doar iti iei un soft cat mai nou pt mio sau igo si dai simulare si le vezi. asta ar fi si culmea sa te duci pana acolo doar ca sa iti arate ala pe ecran camerele (ca in forma fizica le vezi din parti daca mergi tare si noaptea, cum faci tu ).

Dă aur Buric™'s Avatar
    Nu e vb de asta .. dar ma gandeam ca iti arata ca si in cazul benzinariilor/etc .. in timp real. Ar fi culmea sa mai stau sa 'ochesc' si camere de filmat cand am 100 in localitate , macar eu port centura.

Si alta chestie..eu nu stiam ca se pot da mai multe amenzi pentru mai multe infractiuni deodata...!

drl
    drl is offline

Intrebarea mea este,mor fi filmat?Ca daca nu,fac contestatie,si poate scap cumva.Sau nu ma duc la posta,sa ridic eventuala instintaree,si se poate prescrie...Voi ce credeti?
    Mentalitate de roman. Ar fi trebuit sa iti dea un premiu ca ai depasit pe linie continua, nu aveai centura pusa si nu aveai nici carnetul la tine? Va place cand va duceti in strainatate si vedeti ce frumos e acolo.

Asta cred eu.

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    ) L-ati desfiintat bine de tot!

In alta ordine de idei, se mai preda carnetul la ei pentru suspendare? Nu se balacareau ca vor sa scuteasca drumurile astea pana la ei? Adica, bine, bine, ai comis-o, stai pe bara, dar nu mai alergi cu predat si ridicat carnetul.

isarescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    nu e nevoie sa te duci pana la brasov ca sa vezi camerele de pe gps. doar iti iei un soft cat mai nou pt mio sau igo si dai simulare si le vezi. asta ar fi si culmea sa te duci pana acolo doar ca sa iti arate ala pe ecran camerele (ca in forma fizica le vezi din parti daca mergi tare si noaptea, cum faci tu ).
    Daca as lucra in politie, as vorbi cu astia de care fac softurile pentru navigatii, sa mai bage si niste camere false, in zonele cu multe accidente rutiere. De asemenea, as instala in acele zone aparate false de radar; adica doar niste emitatoare.

Acum, injurati-ma!

Quote Originally Posted by DJ Flavio View Post
    .........
    Daca nu te opreau si-ti trimiteau recomandata sa le comunici cine conducea masina in data de la ora de pe strada cutare, ai fi putut aplica metoda "fereste-te de postas", pentru ca daca trec 30 de zile de la comiterea faptei fara sa semnezi nimic scapi.
    nu-i adevarat ce spui tu
    termenele sunt astea:
    -ei pot emite procesul verbal la maxim 6 luni de la producerea contraventiei
    -in maxim 30 de zile de la emiterea procesului verbal, el trebuie sa ajunga la destinatar

daca ai fost prins de un sistem automat (gen radar fix sau camera) atunci mai intervine o scrisoare, cea in care ti se cere sa spui cine a fost la volan. aia vine prima. si ai de ales, sau le spui cine a fost la volan, sau platesti amenda (vreo 800 ron) si scapi fara puncte pe permis.

Si alta chestie..eu nu stiam ca se pot da mai multe amenzi pentru mai multe infractiuni deodata...!
    si ce, ti-au dat mai multe amenzi?
    ti-a fost data o singura amenda, pentru cea mai grava infractiune/contraventie din cele comise. dar de trecut au fost trecute toate pe PV.

Registered User MindBlank's Avatar
    Din cate stiu de la un prieten politist, daca respectivul agent nu opreste si masina pe care ai depasit-o pe linie continua astfel incat soferul ei sa semneze drept martor nu are ce sa-ti faca pentru ca e greseala lui ca nu a respectat procedura.
    Acum, daca totul a fost filmat, eu zic ca nu mai e valabil ce am scris mai sus.

Exista deci doua variante (daca e adevarata partea cu soferul depasit drept martor) :

1. te-au filmat si vei fi amendat;
    2. nu te-au filmat, nu au respectat procedura, au vrut sa-ti ia carnetul bazandu-se pe faptul ca nu ai de unde sa stii cum ar trebui sa decurga lucrurile de fapt din punct de vedere legislativ si scapi de amenda sau o poti contesta cu sanse de castig.

Poate nici tu nu ai fost...cooperant (nu in sensul sa iesi la interval, ci...smerit sa zicem) si s-au si enervat, pentru ca foaaaarte rar dau amenda pentru centura. Amenda pe bune pentru centura vreau sa zic, nu ca ai depasit pe linie continua si ti-a dat amenda pentru centura ca sa te scape de suspendare.

Vad ca erau destul de suparati pe tine pentru ca mai lipsea amenda ca nu ai 2 triunghiuri reflectorizante si erai "cap-coada"...
    1.1 bar

isarescu's Avatar
    2 triunghiuri refelectorizante? Shit, eu tocmai am aruncat unul din ele pentru ca am zis ca-mi ajunge unul. Chiar nu intelegeam de ce fostul proprietar tinea doua in masina :|

On topic: daca nu erai singur in masina si nu ai fost filmat, poti face contestatie. Cineva din politie mi-a spus ca la contestatii ai 90% sanse de castig.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast