brat Masinile noastre - Page 1245

Thread: Masinile noastre

Registered User Theo42's Avatar
    Cred ca Mustangul e singura masina caruia ii sta mai bine fara navigatie in bord.
    Phones: Nexus S(dead)(sold) + HTC One X (warranty atm) + Lumia 800(sold) + N900(sold) + Iphone 4(sold) + HTC One .
    "Horsepower sells cars, torque wins races" -Enzo Ferrari

DHB14 - 300 - Thread
    E inutila discutia, copilul Cristian vorbeste din poze si articole de pe net, a comenta ineptii precum reviziile dureroase la M ar fi foarte trist, se mira aiurea de unde diferenta de pret,, ii explic ca pentru scoala ajutatoare, dar el pricepe cat poate, oricum departe de ceea ce ar fi trebuit.

Pe de alta parte, eu vorbesc din experienta, atita cata e, multa sau putina.
    M am avut, mi-a placut foarte mult, in afara de faptul ca nu imi starnea absolut niciun sentiment interiorul, ca si design, iar exteriorul in afara faptul ca e agresiv si inspira ... agresivitate nu imi incanta nici el ochii.
    Dar, oricat de buna ar fi masina, probabil dus pe circuit m-ar fi batut un Golf TDI condus de cineva care chiar stie circuitul si masina.
    Mustang GT am condus si mi s-a parut oribil, fara feeling, mare, greu, de interior am zis ce era de zis, de pozitia la volan nu vreau sa-mi amintesc, cred ca sta mai bine vatmanul in tramvai, de vizibilitate nu poate fi vorba, probabil nu e necesara.
    Iar aici, oricat de proasta mi se pare mie, in mainile unui profesionist care cunoaste masina, se poate conduce chiar si rapid.
    Dar nu asta e ideea, nu sunt masini facute pentru piloti, ca pentru aia se fac altele, sunt facute pentru oameni normali, pentru a starni senzatii si a te face sa simti ceva, placerea de a conduce, iar acea placere nu a reusit sa mi-o provoace inca nicio masina americana.
    Iar aici nu am intrat inca pe parcela tehnologiei, ca aia e cuantificabila si demonstrabila, nu ca si preferintele personale, iar acolo lucrurile stau cam foarte prost pentru masinile de prin US.

PS. Trecand de la E46 la E90, nu am vazut chiar deloc scaderea calitatii materialelor, mi se par tot pe acolo, singura diferenta fiind pielea, Dakota mi se pare groaznica, si numai Dakota mai au in oferta, in afara de M, care vine doar cu Novillo. Ambele sunt calitativ sub Nappa folosita in E46, deci aici sunt de acord cu scaderea calitatii materialelor.
    Last edited by Alexandrus; 05-11-2011 at 04:55.

Banned
    Eu sunt cu Alexandrus la faza asta.

Deci.. Alice Cooper interviu @ Top Gear.
    Alice Cooper on top gear - YouTube

Omul zice clar că în America ei se întrec doar pe "quarter miles". Deci ca suferinzii de sindromul Down, numai în linie. Dacă-i pui o curbă în faţă Americanului l-ai pierdut.
    De unde şi rezultatul jalnic pe circuitul Top Gear.

Aşa sunt construite maşinile lor. Nişte tractoare mari care ÎNCEARCĂ să parcurgă 400m în linie dreaptă cât mai repede.

A da, uitasem de Nascar, altă penibilitate. "We're gonna push the gas pedal and then we're gonna steer to the left".
    South Park Season 14 Episode 8 Poor and Stupid Clips - YouTube

Registered User
    Alexandrus, esti penibil.

Postul meu initial era despre motoarele americane, exact pe "parcela tehnologiei", dar tu ai ajuns la preferinte personale, nu fara a recurge la atacuri personale ieftine si a incerca sa pari superior.

Si ai avut tu m3 sau cineva in familie? Si era e46 sau e92? Mustangul ala in care ai stat, era d-asta nou?
    E important pentru ca acum 7 ani aveai perfecta dreptate, dar cu e92 bmw a luat-o in jos, iar mustangul cu coyote in sus.

Registered User ElSpa's Avatar
    Poate credeati ca M5 a scapat ?

2009 BMW M5 vs 2009 Cadillac CTS-V - Comparison - Motor Trend
    Cadillac CTS-V faster the BMW M3 and M5 on Nurburgring track[COLOR="Silver"]

---------- Post added at 14:07 ---------- Previous post was at 14:06 ----------
    Speed IS Everything...and Size DOES Matter !

Banned
    Apropo de Cadillac si de interioarele masinilor americane, am mers intr-un CTS (modelul standard, nu CTS-V) si interiorul aluia arata mai bine decat pe BMW-urile si MB-urile echivalente.

Da, sunt penibil ca incerc sa port o discutie in contradictoriu cu un copil de 22 de ani care a vazut masinile respective doar in poze si filme pe youtube si crede ca tehnologie = viteza. Nimic mai adevarat.

Registered User
    Credeam ca poti mai mult, dar m-am inselat.
    Nu-i nimic, fiecare ca ce poate la urma urmei.

Quote Originally Posted by Alexandrus View Post
    Da, sunt penibil ca incerc sa port o discutie in contradictoriu cu un copil de 22 de ani care a vazut masinile respective doar in poze si filme pe youtube si crede ca tehnologie = viteza. Nimic mai adevarat.

hai ma pune poze cu aia aurie, fa-le de rusine pe americance
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2011-11-05 15.11.12.jpg  

scociu's Avatar
    Sunt bune americancele astea si pe circuit, si in linie dreapta, peste tot. Oh, wait...

Pe bune acum, au evoluat, pana mai ieri aveau 4L si 200 de cai, suna frumos, dar n-o sa fie comparabile cu masinile sport europene probabil niciodata, dar asta din cauza mentalitatilor diferite.

life is a race track Freelancer's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandrus View Post
    Click image for larger version. 

Name:	You_just_got_pwned.jpg 
Views:	59 
Size:	33.5 KB 
ID:	873736

Quote Originally Posted by ElSpa View Post
    hai ma pune poze cu aia aurie, fa-le de rusine pe americance
    Frumoase foc...eu tot ma intreb cum ai curaj sa le tii in fata blocului Vin maimutele sa faca poze cu ele zilnic presupun

Quote Originally Posted by scociu View Post
    Sunt bune americancele astea si pe circuit, si in linie dreapta, peste tot. Oh, wait...

Pe bune acum, au evoluat, pana mai ieri aveau 4L si 200 de cai, suna frumos, dar n-o sa fie comparabile cu masinile sport europene probabil niciodata, dar asta din cauza mentalitatilor diferite.

macar daca ai gasit filmele pune-le pe toate, nu cand ma dau cu slick-uri la 4 grade pe ploaie cu 1000nm

off off, europencele astea bavareze

si nu numai, dar tot motor de bavareza avea si asta, cica cel mai tare de la ei , ceva din F1 cu 10 in coada

scociu's Avatar
    Ehh, filmuletul era pus ca raspuns la incercarea fina de trolling din postul tau anterior

Da, normal ca pot fi facute rapide, dar compari mere cu pere; ce ai tu pe masina? 5.6L supercharched? pai te bucuri ca bati cu 2-3 zecimi un 5L aspirat?

Quote Originally Posted by scociu View Post
    Ehh, filmuletul era pus ca raspuns la incercarea fina de trolling din postul tau anterior

Da, normal ca pot fi facute rapide, dar compari mere cu pere; ce ai tu pe masina? 5.6L supercharched? pai te bucuri ca bati cu 2-3 zecimi un 5L aspirat?
    Si tu ai comparat la fel in filmuletul ala, cine are tangenta cu fenomenul drag in ro stie cine e bmw-ul ala albastru si deduce ce conditii erau atunci pe pista.

Da, ma bucur ca bat, unul facut chiar de Geiger .

Si pe mine ma bate un 3.2 supralimentat, chiar si multeeee 2.0 duse in extrem....comparatii o sa existe oricand.
    Una peste alta, masina pe masina, generatia asta noua la americani (GM si ford) stau foarte bine langa europence cu pretentii, uneori chiar peste.

isarescu's Avatar
    LOL.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 497250_460s.jpg  

Nu era auriu M3-ul, era phönixgelb, auriu intra 1.2g la 1l de vopsea. Nu stiu pe unde e masina, probabil nici nu mai e intreaga
    Pacat, arata foarte frumos in faza finala, cu frane mari, suspensie, portbagaj si difuzor CSL, etc, iar la interior imi placea la nebunie short shifterul AutoSolutions, puteam schimba vitezele mai repede ca un SMG.
    Nu stiu daca am poze cu varianta finala, ca sa zic asa, pun si eu ce am mai gasit la repezeala prin calculator, probabil le-am mai pus (fericire mare cu angel eys Umnitza cu LED, la vremea respectiva).
    Oricum, in fata blocului nu am vazut pe nimeni sa-si faca poze cu masina, sau masinile, doar au furat embleme si oglinzi, in stil clasic romanesc. Singurele persoane care faceau poze, putine poze, am fost eu si fratele meu, ba chiar venise o doamna care isi plimba copilul in carucior sa intrebe daca ii facem poze pentru vanzare, ca ii place mult culoarea si ar vrea ea sa o cumpere, lol.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0004.JPG   IMG_1490.JPG   IMG_1491.JPG  

bv, era superba

jmf
    jmf is offline
    Prodigal Son jmf's Avatar
    Ca tot veni vorba de americance (part 1)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails _MG_6225_6_7_tonemapped.jpg   _MG_6228_29_30_tonemapped.jpg   _MG_6234_5_6_tonemapped.jpg   _MG_6237_8_9_tonemapped.jpg   _MG_6244_5_6_tonemapped.jpg  
    The future just ain't what it used to be

jmf
    jmf is offline
    Ca tot veni vorba de americance (part 2)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails _MG_6247_8_9_tonemapped.jpg   _MG_6250_1_2_tonemapped.jpg   _MG_6253_4_5_tonemapped.jpg   _MG_6259_60_61_tonemapped.jpg   _MG_6262_3_4_tonemapped.jpg  

jmf
    jmf is offline
    Ca tot veni vorba de americance (part 3)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails _MG_6265_6_7_tonemapped.jpg   _MG_6268_69_70_tonemapped.jpg   _MG_6271_2_3_tonemapped.jpg   _MG_6274_5_6_tonemapped.jpg  

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post