Page 4417 of 4423 FirstFirst ... 341739174317436744074414441544164417441844194420 ... LastLast
Results 88,321 to 88,340 of 88442

Thread: Masinile noastre

1. Back To Top | #88321
    Quote Originally Posted by c6t9 View Post
    Yuhuu! You are fast!
    Aveam ochiul pe ea de mult, dar pana nu am vandut caruta mea nu se putea. 2 masini in e big no no cu parcarea aici!
    Quote Originally Posted by mache View Post
    SirC - daca esti prin Londra da un PM poate o uzi si cu bere nu numa' cu apa de ploaie
    Ramane cum am stabilit!
    Quote Originally Posted by Ice_2k View Post
    S-o stapanesti sanatos 3.0TDI?
    Multumesc, si da - pentru mine orice altceva de pe A4 nu are sens!

2. Back To Top | #88322
    S-o stăpânești sănătos!

3. Back To Top | #88323
    Deepmix kegpr's Avatar
    Mișto Acum însă baga niște dotari, dar și "Why Audi vs BMW".
    Trădare, dar sa știm și noi!

4. Back To Top | #88324
    Nick anterior: WCg BMF's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    Gata, nu mai sunt pieton!
    S-o stapanesti sanatos! Cati cai?
    3.0 TFSI are f mare sens, acolo unde consumul nu e o problema.
    I've never had problems interacting with smart people. Can't say the same about the others.

5. Back To Top | #88325

Masinile noastre

Impresia mea bazata pe o experienta limitata în UK este ca acolo are mare sens Cruise control adaptativ și un interior cat mai bine insonorizat. Autostrăzile zgomotoase și limitele restrictive și bine impuse prin diferite moduri de control nu prea îți permit sa te bucuri de motor. Dpmdv contează prea puțin dacă faci naveta cu un 1.6 TDI sau cu un 3.0 TDI ambele merg la fel de bine cu 110km/h cu ccul activat. Masinile noastre

S-o stăpânești sănătos. Ceva detalii? Din ce an e? Cum se prezintă interiorul bej?

6. Back To Top | #88326
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    Quote Originally Posted by wisepiggy View Post
    Dpmdv contează prea puțin dacă faci naveta cu un 1.6 TDI sau cu un 3.0 TDI ambele merg la fel de bine cu 110km/h cu ccul activat.
    Veșnicul argument

7. Back To Top | #88327
    Registered User vacaru's Avatar
    Congrats SirC. Astept un versus fata de BMW si o prezentare mai detaliata
    mna ashe

8. Back To Top | #88328
    Deepmix kegpr's Avatar
    Veșnicul argument
    Actually, prin UK chiar are sens. Speedtraps peste tot, asfalt rugos, lumea merge in coloana, cuminte. Acuma, noi nu stim pe unde conduce SirC, poate are de mers pe b-roads unde o mai poti pisca.

9. Back To Top | #88329
    Registered User Scorpio's Avatar
    Oriunde o mai poti pisca .... ce logica e asta ? .

10. Back To Top | #88330
    S-o stapanesti sanatos! impresii?

11. Back To Top | #88331

Masinile noastre

Veșnicul argument
    Pai nu e deloc veșnicul argument. În UK regulile sunt mult mai bine impuse decât în alte țări. A explicat kegpr mai sus plus camere pt viteza medie pe anumite sectoare.

Naveta se face în general pe autostrăzi unde sunt 2-3 benzi pe sens unde lumea circula cu 110-120km/h. Care e factorul fun la 3.0 TDI în astfel de trafic?

Nu ma înțelege greșit e treaba lui ce și-a luat. E foarte mișto 3.0 TDI. Eu am zis ce as fi ales eu prima data pentru o mașină de 1000 de mile pe săptămână (parca asa zicea Sirc ca face): cc adaptativ și interior cat mai bine insonorizat.

Le: @clopotel: corect. Uitasem de chestia asta și nu am văzut numărul. Masinile noastre

12. Back To Top | #88332
    Intraspecies predator Clopotel's Avatar
    Din ce an e?
    In Uk, cam orice a fost cumparat dupa 2000 iti zice din numarul de inmatriculare vechimea. Intre 2000 si 2009 inclusiv, prima cifra reprezinta partea anului cand a fost inmatriculata pentru prima oara, 0 e pentru primele 6 luni, 5 e pentru ultimele 6 luni. Dupa 2010 este 1 si respectiv 6. A doua cifra din nr de inmatriculare reprezinta anul. In cazul de fata 08 e prima parte a anului 2008.
    Asta e o regula generala la care sunt evidentele exceptii de numere semi-personalizate.

Naveta se face în general pe autostrăzi unde sunt 2-3 benzi pe sens unde lumea circula cu 110-120km/h. Care e factorul fun la 3.0 TDI în astfel de trafic?
    Viteza medie in "free flowing traffic" pe banda a 3-a pe autostrada era undeva pe la 144km/h.

13. Back To Top | #88333
    Evident ca la 110-120 constant merg amandoua la fel. Nu zic de depasiri sau alte schimbari de ritm dar totusi nu mergi cu masina aia doar pe autostrada, nu?...

14. Back To Top | #88334

Masinile noastre

Corect. Și la fel de corect e și Scorpio. Și pe autostrada mai erau unii care mergeau cu viteze mai mari (mult mai putini decât la noi).

Eu doar mi-am spus părerea vis a vis de confortul oferit de 3.0 TDI care în UK se diminuează din cauza celor spuse mai sus.

În rest în orice tara ai fi cu cat ai mai multi caii și cuplu cu atât mai bine Masinile noastre

De exemplu într-o tara ca România sau Bulgaria confortul oferit de puterea motorului mi se pare pe primul loc. De asta am zis ca următoarea mea mașină va fi cu cel mai puternic motor disponibil.

15. Back To Top | #88335
    N-a mai fost discutia asta? si cu Matiz ajungi la 140-150km/h.

16. Back To Top | #88336
    Quote Originally Posted by kegpr View Post
    Mișto Acum însă baga niște dotari, dar și "Why Audi vs BMW".
    Trădare, dar sa știm și noi!
    E binisor imbracata:
    Zbang & Olufsen (not bad, desi am ascultat doar pe DAB deocamdata) cu incoming subwoofer upgrade la sf saptamanii.
    Senzori fata spate + camera (aici imi era frica ca m-am invatat prost /dependent de asa ceva de la F30)
    Navigatie mare - inutila!
    Audi Drive Select cu suspensie adaptiva cu tot
    Scaune S Line /sport whatever
    Hill Hold ca tot vorbeam pe topic
    Cruise Control Adaptiv cu Brake Guard - ciudat dar bun pentru puturosi!
    Advanced Key

Am schimbat tabara pentru ca am reusit sa dau F30-ul cu o pierdere de £500 in peste 1 an si 50k km. Cand or anunta seria 3 nou mai pierde 2-3k la pret imediat, si eram oricum hotarat sa trec pe 4x4. Numai ca am avut un moment de batranete si am zis ca in loc de 335d F30 mai punem si bani deoparte pentru un avans de apartament (cough, aci sunt juma de meleon de euro) hence the need for "cheap and cheerful".

Quote Originally Posted by BMF View Post
    S-o stapanesti sanatos! Cati cai?
    3.0 TFSI are f mare sens, acolo unde consumul nu e o problema.
    Multumesc! 240 deocamda. Ziceam de A4, nu S4 (da, stiu ca s-a pus 3.0 tfsi si pe a4 dar f f rar) si am zis clar - "pentru mine".
    Impresia mea bazata pe o experienta limitata în UK este ca acolo are mare sens Cruise control adaptativ și un interior cat mai bine insonorizat. Autostrăzile zgomotoase și limitele restrictive și bine impuse prin diferite moduri de control nu prea îți permit sa te bucuri de motor. Dpmdv contează prea puțin dacă faci naveta cu un 1.6 TDI sau cu un 3.0 TDI ambele merg la fel de bine cu 110km/h cu ccul activat. Masinile noastre

S-o stăpânești sănătos. Ceva detalii? Din ce an e? Cum se prezintă interiorul bej?
    Multumesc, are si cruise control adaptiv si un interior insonorizat foarte bine. Mult mult mai liniste decat in F30, desi cel din urma suferea probabil si din cauza anvelopelor (Contisport Contact 6 non RFT)
    Quote Originally Posted by kegpr View Post
    Actually, prin UK chiar are sens. Speedtraps peste tot, asfalt rugos, lumea merge in coloana, cuminte. Acuma, noi nu stim pe unde conduce SirC, poate are de mers pe b-roads unde o mai poti pisca.
    Merge uneori in coloana cuminte, dar se si "merge" pe alte portiuni. Aici Waze is king pentru speedcams, nici 2km nu plec fara el!
    B roads merg rar dar overall mi se par o mare imbecilitate. Extrem de inguste, vizibilitate zero dupa curbe, gard viu fix in drum si limita 96 cand daca dai de un tractor/biclist dupa curba (am mai patit) esti cam mancat. O mai alerg si pe acolo, si e semi interesant ocazional dar "B roads" sunt pentru Fiesta & co...
    Bine ca pe 4 benzi de autostrada e limita 112...
    Daca nu ai avut nimic puternic nu simti lista, dar cand merg cu ceva mai lent imediat imi aduc aminte ca nu am aceeasi "capacitate de infigere".
    Quote Originally Posted by lowlife View Post
    S-o stapanesti sanatos! impresii?
    Multumesc!
    Mult mai inchegata decat F30 (bine, si o mamaliga proaspata e mai inchegata decat F30) si mai insonorizata.
    330d-ul suna chiar bine in WOT, asta abia se aude. Dar la viteze mici e mult mai rafinata , probabil din cauza insonorizarii.
    Driving feel fata de BMW (mai ales e90) pe curbe & feedback - nu prea este. Dar nu traiesc pe B roads ci pe autostrada + Londra, asa ca nu e tragedie.
    Treptele scurte te fac sa mesteci in facalet des, trebuie sa ma reobisnuiesc.
    Am descoperit apa calda cand am vazut ca pot sa plec ca animalul la semafor pe ploaie fara sa aprind macar un bec de TC. 4x4=16!
    Corect. Și la fel de corect e și Scorpio. Și pe autostrada mai erau unii care mergeau cu viteze mai mari (mult mai putini decât la noi).
    Eu doar mi-am spus părerea vis a vis de confortul oferit de 3.0 TDI care în UK se diminuează din cauza celor spuse mai sus.
    De exemplu într-o tara ca România sau Bulgaria confortul oferit de puterea motorului mi se pare pe primul loc. De asta am zis ca următoarea mea mașină va fi cu cel mai puternic motor disponibil.
    Comfortul tot e imbunatatit, 6 cilindri diesel vor fi intotdeauna semnificativ mai rafinati si silentiosi fata de 4 cilindri diesel.
    Dar picam de acord la partea cu Romania (ca tot suntem o natie de "unde sa ii dai ca nu ai sosele"). Cele 2-3 saptamani vara pe drum si in Ro sunt de departe cele mai fun din tot anul.

17. Back To Top | #88337
    Registered User RAN's Avatar
    S-o stapanesti sanatos!

18. Back To Top | #88338
    just passing... Rover's Avatar
    Quote Originally Posted by Clopotel View Post
    In Uk, cam orice a fost cumparat dupa 2000 iti zice din numarul de inmatriculare vechimea. Intre 2000 si 2009 inclusiv, prima cifra reprezinta partea anului cand a fost inmatriculata pentru prima oara, 0 e pentru primele 6 luni, 5 e pentru ultimele 6 luni. Dupa 2010 este 1 si respectiv 6. A doua cifra din nr de inmatriculare reprezinta anul. In cazul de fata 08 e prima parte a anului 2008.
    Asta e o regula generala la care sunt evidentele exceptii de numere semi-personalizate.
    Viteza medie in "free flowing traffic" pe banda a 3-a pe autostrada era undeva pe la 144km/h.
    Ce dureros sa se prinda toata lumea din ce an e masina direct din nr de inamtriculare...
    Noroc ca e UK si au parcul auto restrictionat din cauza de volan pe dreapta, dar cum ar fi sa vada toti in Romania ca premiumul de care e mandru posesorul e unul de acum 10-15-17 ani. Proaspat adusa...

PS. Ca sa nu existe interpretari, SirC nu ma refeream la masina ta, ma refeream la ce dureri ar naste un asemenea sistem de inmatriculare in Romania...

19. Back To Top | #88339
    Ai nevoie de indicii pe nr de inmatriculare ca sa te prinzi ca are 15 ani o masina?...

20. Back To Top | #88340
    @RAN - Mulțumesc!
    @Ice - exact, lumea le cunoaște deși din exterior unele au îmbătrânit binișor, spre exemplu e46 coupe Face-lift.
    @ Rover - pentru suferință costa £250 un "private plate" care scoate indiciile. E incredibil de ușor de schimbat, câteva click-uri și vine totul acasă prin poștă!
    Și da, și în UK se suferă destul de mult pe tema asta...

1.  
Page 4417 of 4423 FirstFirst ... 341739174317436744074414441544164417441844194420 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks