Page 4466 of 4470 FirstFirst ... 346639664366441644564463446444654466446744684469 ... LastLast
Results 89,301 to 89,320 of 89394

Thread: Masinile noastre

1. Back To Top | #89301
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Uleiul la cutiile manuale la cat ar fi indicat sa fie schimbat? Producatorul nu scrie ca trebuie schimbat, pe cand unii oameni spun ca 100.000km/10 ani. Masina in cauza e un Audi A3 2.0Tfsi 6+1 trepte din 2007 cu 130k km.. Regula generala am vazut ca e sa fie schimbat cu ulei original, am aflat pe pielea mea cu un Clio 3 cu manuala al carui ulei trebuia completat, asa ca l-am schimbat si am mers pe un ulei recomandat(marca cunoscuta) de cei din service care respecta vascozitatea si m-am trezit ca la rece cutia e mai greoaie.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

2. Back To Top | #89302
    Si de ce n-ar fi normal? Si eu schimb uleiul in cutie mai des ca distributia. E pe lant...

Lasand trollingul la o parte, si in motor schimbi uleiul mai des ca distributia. De fapt ce nu inteleg eu este ce legatura are distributia cu schimbatul uleiului.
    JDM trio.

3. Back To Top | #89303
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Uleiul la cutiile manuale la cat ar fi indicat sa fie schimbat? Producatorul nu scrie ca trebuie schimbat, pe cand unii oameni spun ca 100.000km/10 ani. Masina in cauza e un Audi A3 2.0Tfsi 6+1 trepte din 2007 cu 130k km.. Regula generala am vazut ca e sa fie schimbat cu ulei original, am aflat pe pielea mea cu un Clio 3 cu manuala al carui ulei trebuia completat, asa ca l-am schimbat si am mers pe un ulei recomandat(marca cunoscuta) de cei din service care respecta vascozitatea si m-am trezit ca la rece cutia e mai greoaie.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Eu am schimbat la A4 B6 la vreo 7 ani si ~200.000km (aveam o problema care credeam ca vine de la ulei, dar n-a fost cazul). Nu am facut evident vreo analiza a uleiului, dar vizual cel putin arata exact ca un ulei nou. Nu era absolut niciun fel de mizerie sau altceva in el, n-am simtit nicio diferenta dupa schimbarea lui. Personal, n-as mai schimba inca o data uleiul la o cutie manuala.

4. Back To Top | #89304
    La mine e si ambreiajul schimbat cu Sachs race engineering stage 2, cu conversie la volanta cu masa simpla si mai complica lucrurile. E mai greoi ambreiajul si "agata" putin schimbatorul in ture foarte mari, la schimbat agresiv, trebuie ori sa fii mai ferm cu schimbatorul, ori sa astept o fractiune de secunda, schimbi mai lent, dar asta e comportamentul normal al ambreiajului asta. Ideea e ca simt o diferenta la schimbatul treptelor la rece vs cald, intre 10c si 30c, ma batea gandul sa-l schimb cu ulei OEM in ideea in care ar functiona putin mai usor mai ales la rece, in cutie fiind cel original, din fabrica. La 10c, cand e rece, clar se simte mai dura cutia, trebuie sa fii mai ferm cu schimbatorul, altfel simti ca ezita sa intre bine in treptele 2-3, pana la primele semafoare cand se incalzeste un pic. Am vrut masina sport, mi-am luat masina sport.

P.S. Nu haraie, trozneste, caraie.

5. Back To Top | #89305
    Eu l-am schimbat de nevoie la manuală în primăvara asta, pentru că am umblat pe la capetele de planetară dinspre cutie. 1,9 litri de ulei intră. Mașina luată nouă, deci nu a umblat nimeni la cutie. Aveam aprox. 95k km când am făcut operațiunea. Am aflat cu stupoare că în cutie erau 1,3 litri de ulei, fără să fi avut scurgeri sau altceva.
    După care, există mașini ale căror cutii trebuie să primească doar ulei cu norma API-GL4. Și eu am citit și m-am documentat și am zis că cel mai sigur e să las fonfleurile cu Moțul, Castron sau alți producători care au pe piață GL4+ sau GL4-5 sau GL5 și să merg pe ulei original cu norma menționată în manualul mașinii, adică GL4 curat. Din ce am înțeles e vorba despre piese/sincroane de alamă care se "mănâncă" de la uleiuri GL4+ sau GL5, datorită unor aditivi/compuși care sunt mai agresivi. De aici senzația ciudată la schimbarea treptelor, hârâit, zgomote etc. Don't ask me, doar am citit din mai multe surse. Ideea e că în cazul meu, cu uleiul nou s-a simțit o diferență, minoră ce-i drept, în utilizare. Se simțea mai...unsă. No placebo involved. Deci, da: aș schimba măcar o dată uleiul din cutie la o mașină cu manuală.

6. Back To Top | #89306
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    pai daca iti lipsea 30% din cantitatea necesara de ulei, cred si io ca s-a simtit o diferenta La mine a curs fix cat a trebuit, nu mai tin minte cantitatea ca au trecut vreo 6-7 ani de-atunci dar tin minte ca verificasem daca era la nivel pentru ca nu stiam de unde-mi vine problema. La mine desfaceai un surub si trebuia sa fie uleiul pana-n "buza" si asa era.

7. Back To Top | #89307
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    De fapt ce nu inteleg eu este ce legatura are distributia cu schimbatul uleiului.
    Probabil pentru ca in cartea de intretinere distributia are intervalul cel mai lung de mentenanta... iar uleiul din cutie nici nu e mentionat (la cutii manuale, that is).

Eu oricum nu am tinut masinile atat de mult incat sa fie necesara aceasta interventie, asa ca e normal sa ma mire ce 'exercitii' faceti unii
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

8. Back To Top | #89308
    Si la mine e fara servisare, dar acest longlife l-as traduce la 8-10 ani sau 100-150k, cat e durata medie de utilizare a unei masini, conform producatorilor. Deci longlife pentru producator poate sa insemne garantie + 1zi, ei sunt acoperiti, pe cand tu ramai pe marginea drumului si o repari din propriul buzunar in caz de necaz.

Aceste "exercitii" le fac preventiv chiar si unii care le cumpara de noi, si mai des cei carora le vinzi tu masina, ca doar nu o duci la casat pe cea veche cand o schimbi. Discutia e interminabila, pe de-o parte nu e bine sa mearga lumea pana ii lasa in drum, pe de alta parte financiar vorbind tu ai dreptate, ajungi sa "ingropi" preventiv niste sume importante, mai ales daca esti maniac si o rulezi un pic.

9. Back To Top | #89309
    Uleiul la cutiile manuale la cat ar fi indicat sa fie schimbat?
    La cat vrei, ca sa zic asa. Dat fiind ca e vorba de ~2l de ulei, in cel mai rau caz, deci nu e o avere, nu vad de ce nu l-ai schimba la fiecare revizie. Eu asa fac.
    E un ulei, ffs, nu e un lichid miracol ce nu sufera uzura.

10. Back To Top | #89310
    Tocmai am explicat ca am experienta directa cu un schimb, pe o alta masina, iar rezultatele au fost ca mergea mai prost cutia dupa schimb. Daca imi amintesc bine, un amic a facut la fel si a patit fix acelasi lucru, cutie mai dificila la rece. De asta sunt usor rezervat, nu din cauza costului a 2L de ulei. Fostul proprietar nu l-a schimbat si mi-a recomandat sa nu umblu la cutie, el fiind mai maniac decat mine si majoritatea soferilor cand vine vorba de mentenanta preventiva, deci nu e chiar un consens in aceasta privinta.

11. Back To Top | #89311
    Quote Originally Posted by mache View Post
    Probabil pentru ca in cartea de intretinere distributia are intervalul cel mai lung de mentenanta... iar uleiul din cutie nici nu e mentionat (la cutii manuale, that is).
    Pai tu nu-l schimba, what can go wrong? In cartea mea scrie la 120k si apoi din 60k in 60k, deci concluzia ta cum ca "uleiul din cutiile manuale nu e mentionat" e... cam falsa, asa. Dar repet, tu nu-l schimba, intotdeauna e o idee buna sa faci economie la 2 litri de ulei o data la 3-4 ani.
    JDM trio.

12. Back To Top | #89312
    Tocmai am explicat ca am experienta directa cu un schimb, pe o alta masina, iar rezultatele au fost ca mergea mai prost cutia dupa schimb. Daca imi amintesc bine, un amic a facut la fel si a patit fix acelasi lucru, cutie mai dificila la rece. De asta sunt usor rezervat, nu din cauza costului a 2L de ulei. Fostul proprietar nu l-a schimbat si mi-a recomandat sa nu umblu la cutie, el fiind mai maniac decat mine si majoritatea soferilor cand vine vorba de mentenanta preventiva, deci nu e chiar un consens in aceasta privinta.
    Nu trebuie sa fie un consens, nu e ca si cum chestiile astea se decid in consiliul batranilor si e o treaba subiectiva, e stiinta exacta, te documentezi, afli ce fel de ulei e necesar, sau nu te documentezi si mergi pe mituri din batrani cum fac 99,(9)% din oameni.
    Da, cu un ulei gresit in cutie poti strica mai mult decat faci bine, dar pe de alta parte cu uleiul corect....

13. Back To Top | #89313
    L-am schimbat si eu anu trecut la A3-ul meu, because.. 11 ani )))
    Nu stiu daca avea nevoie, dar e checked pe lista acolo )

Si daca tot n-am mai postat, va prezint andr00idul meu.
    De asmenea, solutia mea pt internet in masina.
    Router alimentat intr-un port usb + modem in = net pt lumea din masina )

PS: Sper sa nu va luati iar de taietura mea din bord )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masinile noastre-2017-11-04-16.29.24.jpg   Masinile noastre-2017-11-04-16.30.36.jpg  
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

14. Back To Top | #89314
    care taietura bre ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masinile noastre-2017-11-04-16.29.24.jpg  

15. Back To Top | #89315
    ^Hax!
    Viata e atat de simpla cu 2DIN, cum ti se pare? E ok ca si functionalitate/navigatie? Pare ceva destul de asiatic, prespun ca nu a facut gaura prea mare la buget?

16. Back To Top | #89316
    Registered User Theo42's Avatar
    E un eonon. Cele mai ok dpdv calitate/pret. Me so jelly,la e90 mai greu.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
    "Horsepower sells cars, torque wins races" -Enzo Ferrari

17. Back To Top | #89317
    Cum sta cu radio si bluetooth (sunetul microfonului)? La mine sunt punctele slabe astea doua, in rest n-am ce sa-i reprosez.
    JDM trio.

18. Back To Top | #89318
    Quote Originally Posted by crya View Post
    care taietura bre ?
    Stii, sunt super obisnuit cu magnetul ala. Il folosesc de fiecare data cand merg cu masina.
    Insa, daca as avea o posibilitate sa acopar acolo, as acoperi. Nu o sa dau meleoane ca sa schimb plansa de bord, ever.

A fost aproximativ 1800lei cu transport la noi + cateva milioane pt cusca si readaptare + cateva milioane pentru subwoofer nou, pt ca cel vechi se pare ca nu mai functiona cum trebuie. Amplificarea nu se facea cum trebuie.
    Deci sa zicem ca nu este suta la suta compatibila, decat cu mici interventii.

Radio-ul este relativ mort. La masina am 2 tipuri de antena, un fakkra si una normala, si doar aia normala o pot conecta.
    I-am conectat si un amplifcator de semnal +12v +16db si n-am rezolvat mare lucru. Tot nu se aude cum trebuie.

Bluetoothul este ok. Daca sar peste 20 volum se aude o interferenta mica DOAR cand vorbesc la microfon sau cand folosesc A2DP, in rest n-am nici o problema.
    Microfonul l-am tras sus in plafon.

Ce sa zic. Folosesc soundcloud + deezer (si din 28 nov spotify pe romania ), am net in aproximativ 20 de secunde, pana isi face routerul boot, lucru care este destul de enervant.
    Poate totusi reusesc sa gasesc un modem compatibil cu el.

Pt navi folosesc waze + sygic pt offline.
    Pt radio am TuneIn Radio, cu canalele predefinite si car mode, deci este destul de simplu de folosit si am inlocuit complet radio-ul pe antena.

Instalarea in sine a fost simpla iar functionalitatea este foarte misto.
    Am montat si camera pe spate si se activeaza instant, deci este destul de bine facuta navigatia.
    Din ce am inteles, Eonoanele sunt acolo in top5 navigatii android. E varianta MTCD, cu 2GB ram si quad core.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masinile noastre-2017-10-20-18.01.02.jpg   Masinile noastre-2017-10-19-17.27.50.jpg  
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

19. Back To Top | #89319
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Cum sta cu radio si bluetooth (sunetul microfonului)? La mine sunt punctele slabe astea doua, in rest n-am ce sa-i reprosez.
    Nu merge cu microfon extern montat pe stâlp? Se poate pune elegant în așa fel încât să nu se vadă urât.
    Around...

20. Back To Top | #89320
    Viața cu Audi, sau "cum sa dai £100+ pe niște plastice amarate" .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masinile noastre-20171107_183620.jpg  

1.  
Page 4466 of 4470 FirstFirst ... 346639664366441644564463446444654466446744684469 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks